Lista persoanelor pe care va recomandam sa-i evitati

O 'bază de date' cu persoane pe care probabil e mai bine să le evitați când vindeți / cumpărați / faceți schimburi.

Moderatori: Deus, PRONUMISMATICA

Scrie răspuns
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Lista persoanelor pe care va recomandam sa-i evitati

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Pentru ca de multe ori auzim de unele persoane care creeaza neplaceri colectionarilor cu ocazia unor schimburi, vanzari/cumparari, am decis sa facem o lista aici pe forum cu cei pe care va recomandam sa-i evitati. Oricine poate contribui la lista atat timp cat prezinta si faptele concrete (pe scurt), tot ce trebuie sa faceti sa deschideti un nou topic la schimburi cu subiectul "lista neagra" unde sa treceti nume, localitate, si pe scurt, ce a facut persoana respectiva. Daca cineva crede ca numele lui a ajuns pe nedrept aici, sau cineva vede aici numele unei persoane pe care il cunoaste drept de incredere, atunci poate semnala acest lucru, tot aici pe forum. Toate discutiile pe aceasta tema vor fi mutate aici de catre administrator. Intrucat sunt destule "liste negre" (blacklist) pe diferite situri in strainatate, aici ne vom referi numai la cei din tara :!:

VA ROG SA PREZENTATI IN ACEST TOPIC NUMAI NUME SI FAPTE!



:arrow:M. P. (loc. Ratesti, Arges). In martie 2004 am primit un e-mail de la Stane Straus (IBNS member #6917, web: www.polymernotes.org) in care imi scria despre acest M.P. din Ratesti, Arges, care a pacalit mai multi colectionari din strainatate (schimburi neonorate, vanzari in care a incasat banii si nu a mai trimis piesele). Numele lui apare pe majoritatea listelor din strainatate. A cerut si de la mine sa-i trimit o piesa acum aprox. 3 ani, pe care a refuzat dupa aceea s-o achite.

:arrow: R. B. (Cluj-Napoca) - liciteaza si nu achita piesele cumparate.
Ultima oară modificat 20 Feb 2008, 18:46 de către PRONUMISMATICA, modificat de 2 ori în total.
muresanhd
*****
*****
Mesaje: 429
Membru din: 10 Iun 2005, 08:51
Localitate: Hunedoara
Contact:

inca un candidat

Mesaj de muresanhd »

V. M. - BOTOSANI - a comandat cataloage si mi-a dat o adresa care nu exista (Bd. Republicii). L-am contactat si a fost foarte "surprins"' ca nu exista aceasta adresa. De atunci verific toate adresele pe www.posta-romana.ro. In rest am avut baieti de treaba si tranzactii incheiate cu succes.[/b]
Mihai
******
******
Mesaje: 646
Membru din: 10 Ian 2005, 09:30
Localitate: Galati

Mesaj de Mihai »

Pentru R. B. subscriu si eu
Avatar utilizator
albert
****
****
Mesaje: 102
Membru din: 31 Iul 2005, 19:30
Localitate: piatra neamt
Contact:

lista rusinii

Mesaj de albert »

D. ANDR. , andrei ... @yahoo.com
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Sorin scrie:Persoane consemnate de mine:
Plicuri trimise, returnate , lipsa raspuns ulterior - cheltuielile ramase in seama mea:
1. D. D. - Iasi
2. T. S. - Timisoara
3. T. Gh. - Tg. Neamt; intial am colaborat bine, apoi am ramas cu paguba expedierii si a platii taxelor de ramburs
4. G. C. - Buzau


Probabil ca unele din persoanele sus mentionate sunt serioase , iar cele prezentate sunt accidente; daca cineva din persoanele de mai sus doreste detalii, sunt dipuns sa le dau si sunt dispus sa primesc oricand cheltuielile ocazionate de evenimentele prezentate in urma carora am inregistrat pierderi.
Ultima oară modificat 20 Feb 2008, 18:54 de către PRONUMISMATICA, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

:arrow:A. Alex. - licitatie castigata pe okazii - piesa trimisa prin colet cu ramburs, coletul a venit retur, desi anuntase ca a primit avizul si va ridica coletul.
Ultima oară modificat 20 Feb 2008, 18:55 de către PRONUMISMATICA, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

De pe okazii utilizatorul m00gly - "V. D." <m00gly ... @yahoo.com>
Ultima oară modificat 20 Feb 2008, 19:07 de către PRONUMISMATICA, modificat 1 dată în total.
cartelcoserv
******
******
Mesaje: 989
Membru din: 22 Dec 2005, 11:42
Localitate: ploiesti

Re: Lista persoanelor pe care va recomandam sa-i evitati

Mesaj de cartelcoserv »

o parte din cei cu care am avut probleme la incheierea unor tranzactii pe okazii:
id m00gly ,inchis in momentul de fata.email m00gly_in_the_city@yahoo.com
id cge ,inca activ.nu s-a prezentat sa isi ridice coletul postal
id vally&roxy ,activ inca.aceeasi persoana cu id vallyyy ,inchis.
id Lucian2989 -nici un raspuns la emailurile de contact
id jorge tranzactii nefinalizate.liciteaza si apoi se razgandeste.
cat despre domnul persinaru,tinand cont de poza pusa pe internet de cei pacaliti,cred ca este o persoana destul de prezenta la targurile din bucuresti,i special la cel e de la palatul sutu.
cartelcoserv
******
******
Mesaje: 989
Membru din: 22 Dec 2005, 11:42
Localitate: ploiesti

Re: Lista persoanelor pe care va recomandam sa-i evitati

Mesaj de cartelcoserv »

si un link foarte util,mai ales pentru schimburile externe.
http://groups.yahoo.com/group/Be_Aware_of_Bad_Traders/
dragos03
****
****
Mesaje: 164
Membru din: 02 Apr 2006, 23:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de dragos03 »

Am avut o experienta incredibila cu un individ din Bucuresti ("aristo" de pe okazii).

Am cumparat de la el o decoratie comuna si ne-am intalnit pentru a face schimbul. N-a apucat sa stea la mine in masina mai mult de 30 de secunde pentru ca parcase aiurea. Dupa ce am plecat m-a sunat pe mobil sa ma intrebe daca nu cumva si-a uitat mobilul la mine in masina. L-am cautat si nu era acolo, a sunat pe el si nu se auzea nimic. A continuat sa ma sune, sustinand ca nu avea unde sa-l piarda decat in masina mea (de parca nu putea sa-i cada pe strada sau in alta parte).

A zis ca vrea sa vina sa-l caute personal. Neavand nimic de ascuns, am acceptat, m-am gandit ca asa se calmeaza. A venit si evident nu l-a gasit. Moment in care m-a acuzat ca l-as fi dus undeva intre timp. I-am zis sa termine cu aberatiile si a plecat.

Cand am ajuns acasa, ma suna nevasta-sa, care imi spune ceva de genul: "Stiu unde stai, o sa vin maine cu niste baieti, va batem pe toti, perchezitionam casa si gasim mobilul". I-am inchis si din fericire nu m-au mai deranjat.

Numai ca individul mi-a lasat calificativ neutru pe okazii, spunand ca "nu garanteza pentru seriozitatea si integritatea mea morala". Cu ocazia asta mi-a stricat feedback-ul 100% pozitiv.

In concluzie, feriti-va de omul asta.
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Inca o data am platit de 2 ori taxele postale degeaba, colet retur de la:
B. Alex. din Bucuresti, utilizatorul "dark_mind" de pe okazii.
Ultima oară modificat 20 Feb 2008, 19:11 de către PRONUMISMATICA, modificat 1 dată în total.
cartelcoserv
******
******
Mesaje: 989
Membru din: 22 Dec 2005, 11:42
Localitate: ploiesti

Mesaj de cartelcoserv »

din pacate,ma vad nevoit sa mai adaug trei persoane pe listele de persoane cu care am avut probleme pe okazii.
-id luan, i. d. din iasi. dupa o prima tranzactie reusita,la a doua nu s-a mai prezentat sa ridice coletul postal,trimis cu plata ramburs.

-id radulescucosmin, bucuresti.la fel,nu s-a prezentat sa-si ridice coletul postal

-costica2000
Scrie răspuns