Cum ne descurcam cu gradarea monedelor ( bancnotelor ) ?

Moderatori: Deus, Comboloi

Scrie răspuns
numis_bc
**
**
Mesaje: 34
Membru din: 28 Oct 2017, 12:59

Re: Cum ne descurcam cu gradarea monedelor ( bancnotelor ) ?

Mesaj de numis_bc »

ambr0zie scrie:Supun si eu la analiza o moneda cumparata cu ajutorul domnului Ciuplea :)
Note:
- moneda e in cartonas, punctul negru e de la folie, iar punctul din obrazul lui Carol nu exista pe moneda, e de la camera
- nu sunt capabil sa fac poze asa cum trebuie, dar de o idee zic ca-s bune.
Parerea domnului Ciuplea o stiu si o impartasesc, rog si alti colegi sa gradeze.
Moneda frumoasa, rara in UNC. Din pacate majoritatea sunt batute slab iar detaliile fine, la par si mustata se pot vedea bine la foarte putine exemplare. La moneda dvs. fotografiile nu ajuta dar banuiesc ca e o moneda cu bataie buna. Cateva lovituri pe muchie o declaseaza putin dar nu grav. Luciu pe avers, unde se pastreaza mai greu, pare ca mai este cam 50 %, asa imi pot da seama din poze... As spune AUNC. Daca gresesc, corectati-ma.
numis_bc
**
**
Mesaje: 34
Membru din: 28 Oct 2017, 12:59

Re: Cum ne descurcam cu gradarea monedelor ( bancnotelor ) ?

Mesaj de numis_bc »

Acum postez si eu o moneda intrata recent in colectie despre care va rog sa va exprimati pareri.
Fişiere ataşate
IMG_20190322_132834.jpg
IMG_20190322_132322.jpg
IMG_20190322_132552.jpg
IMG_20190322_132716.jpg
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1950
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: Cum ne descurcam cu gradarea monedelor ( bancnotelor ) ?

Mesaj de popoviciliza »

numis_bc scrie: Din pacate majoritatea sunt batute slab iar detaliile fine, la par si mustata se pot vedea bine la foarte putine exemplare.
Este o monedă unicat (ca tip) pentru că este concepută de un sculptor monumentalist (ca să zic așa, pantograful este folosit de către sculptorul monumentalist pentru a mări, iar de medalist exact pe dos, așa că fiecare și le știe pe ale lui). Chiar și la puținele monede care au fost gradate îm MS, detaliile nu se disting.

Cu stimă,
Avatar utilizator
ambr0zie
*****
*****
Mesaje: 276
Membru din: 01 Apr 2014, 19:29

Re: Cum ne descurcam cu gradarea monedelor ( bancnotelor ) ?

Mesaj de ambr0zie »

numis_bc scrie: Moneda frumoasa, rara in UNC. Din pacate majoritatea sunt batute slab iar detaliile fine, la par si mustata se pot vedea bine la foarte putine exemplare. La moneda dvs. fotografiile nu ajuta dar banuiesc ca e o moneda cu bataie buna. Cateva lovituri pe muchie o declaseaza putin dar nu grav. Luciu pe avers, unde se pastreaza mai greu, pare ca mai este cam 50 %, asa imi pot da seama din poze... As spune AUNC. Daca gresesc, corectati-ma.
Va multumesc pentru apreciere. Eu nu sunt neaparat fan al monedelor in stari deosebite, dar aceasta mi-a placut foarte mult. Am mai facut poze, e cam maximul din ce pot.

Cat despre moneda dvs, foarte frumoasa, eu nu am vazut in realitate una asa. Carcotasul din mine vede o mica greseala la ora 3 pe avers si campul tot de pe avers... si la o a doua vedere, 0 de la 50 (dar e un carcotas caruia nu ii plac monedele perfect necirculate, ca fapt divers)

Per total mi se pare mai frumoasa decat acest MS61 (chestie de gust personal)
https://www.ebay.com/itm/50-BANI-1876-N ... 7675.l2557
Dar nu stiu care e situatia cu campul - curatare mecanica?! Oricum, o moneda frumoasa, eu o am doar in VG, cadou de la un coleg de serviciu :)
Fişiere ataşate
2.PNG
1.PNG
__________________
Primul om care a preferat să înjure decât să dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizației.
numis_bc
**
**
Mesaje: 34
Membru din: 28 Oct 2017, 12:59

Re: Cum ne descurcam cu gradarea monedelor ( bancnotelor ) ?

Mesaj de numis_bc »

Da, sunt mai bune acum pozele, cel putin pt avers. E frumoasa moneda, chiar frumoasa. Din nou, luciul nu imi dau seama cat mai este dar la detalii, atat cat se poate pentru aceasta moneda, este una foarte frumoasa...
Multumesc si eu pentru apreciere. Si ma bucur ca topicul s-a resuscitat putin. Haideti sa-l tinem viu :)
Cristian Ciuplea
******
******
Mesaje: 1539
Membru din: 22 Iun 2007, 19:25

Re: Cum ne descurcam cu gradarea monedelor ( bancnotelor ) ?

Mesaj de Cristian Ciuplea »

numis_bc scrie:Acum postez si eu o moneda intrata recent in colectie despre care va rog sa va exprimati pareri.

Cred ca a fost usor curatata cu o carpa.
Ca relief :
AV. XF pana in XF+
RV. chiar un aproape XF

Ce au spus americanii, detalii AU ?
Curiosity Killed The Cat !
numis_bc
**
**
Mesaje: 34
Membru din: 28 Oct 2017, 12:59

Re: Cum ne descurcam cu gradarea monedelor ( bancnotelor ) ?

Mesaj de numis_bc »

Cristian Ciuplea scrie:
numis_bc scrie:Acum postez si eu o moneda intrata recent in colectie despre care va rog sa va exprimati pareri.

Cred ca a fost usor curatata cu o carpa.
Ca relief :
AV. XF pana in XF+
RV. chiar un aproape XF

Ce au spus americanii, detalii AU ?
Multumesc de parere.
Da, americanii au declarat-o AU Details (Surface hairlines)
numis_bc
**
**
Mesaje: 34
Membru din: 28 Oct 2017, 12:59

Re: Cum ne descurcam cu gradarea monedelor ( bancnotelor ) ?

Mesaj de numis_bc »

Un alt AU Details. Isi merita gradul?
Fişiere ataşate
IMG_20190325_183627.jpg
IMG_20190325_183551.jpg
IMG_20190325_183159.jpg
Cristian Ciuplea
******
******
Mesaje: 1539
Membru din: 22 Iun 2007, 19:25

Re: Cum ne descurcam cu gradarea monedelor ( bancnotelor ) ?

Mesaj de Cristian Ciuplea »

Multi colectionari, cu o anumita vechime si ochi format, nu cred ca se mai uita la " details", ca stiu ca-s curatate.
Or spune americanii ca au hairlines, desi mai cinstit era sa scrie direct " curatata prin frecare" !

Gasesc declaratia la leu ca ok !
Curiosity Killed The Cat !
numis_bc
**
**
Mesaje: 34
Membru din: 28 Oct 2017, 12:59

Re: Cum ne descurcam cu gradarea monedelor ( bancnotelor ) ?

Mesaj de numis_bc »

Cum l-ati evalua?
Fişiere ataşate
IMG_20190128_220430.jpg
IMG_20190128_220530.jpg
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1950
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: Cum ne descurcam cu gradarea monedelor ( bancnotelor ) ?

Mesaj de popoviciliza »

VF? ... posibil să fie la „details” pentru că are zgârieturi.
numis_bc
**
**
Mesaje: 34
Membru din: 28 Oct 2017, 12:59

Re: Cum ne descurcam cu gradarea monedelor ( bancnotelor ) ?

Mesaj de numis_bc »

popoviciliza scrie:VF? ... posibil să fie la „details” pentru că are zgârieturi.
Multumesc, intr-adevar VF Details. Un grad destul de bun considerand raritatea acestei monede.
numis_bc
**
**
Mesaje: 34
Membru din: 28 Oct 2017, 12:59

Re: Cum ne descurcam cu gradarea monedelor ( bancnotelor ) ?

Mesaj de numis_bc »

50 bani 1994. Cum o vedeti?
Fişiere ataşate
IMG_20190410_200315.jpg
IMG_20190410_195931.jpg
Avatar utilizator
ambr0zie
*****
*****
Mesaje: 276
Membru din: 01 Apr 2014, 19:29

Re: Cum ne descurcam cu gradarea monedelor ( bancnotelor ) ?

Mesaj de ambr0zie »

Problemele la camp dar detaliile excelente pe mine unul ma fac sa n-am idee de o gradare corecta.

Azi am avut o surpriza placuta la targ, reusind sa completez seria de 1 leu 38-41 cu ultima lipsa (38) si doresc sa v-o arat.
Luciul de batere este mai pronuntat ca in poze, iar detaliile depasesc mult pe celelalte pe care le aveam. Stiu ca nu este o moneda rara, dar am fost foarte multumit de achizitie.
Fişiere ataşate
leu3.PNG
leu3.PNG (82.54 KiB) Vizualizat de 11904 ori
leu.PNG
leu.PNG (168.63 KiB) Vizualizat de 11904 ori
__________________
Primul om care a preferat să înjure decât să dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizației.
numis_bc
**
**
Mesaje: 34
Membru din: 28 Oct 2017, 12:59

Re: Cum ne descurcam cu gradarea monedelor ( bancnotelor ) ?

Mesaj de numis_bc »

E frumoasa. Felicitari pentru piesa. Din pozele acestea nu m-as aventura sa estimez un grad dar la prima vedere, deoarece luciul nu il vad prea bine pe revers, as zice AU.
Scrie răspuns