World Money Fair Berlin ,2014 -2015-

Aici vă puteți anunța colegii colecționari despre unde și când se va ține următorul târg numismatic sau va puteți spune părerea despre ultimul târg numismatic care a avut loc.

Moderatori: Deus, PRONUMISMATICA

Scrie răspuns
Timis
******
******
Mesaje: 587
Membru din: 13 Apr 2011, 11:08

World Money Fair Berlin ,2014 -2015-

Mesaj de Timis »

Pentru colectionarii care au dorit sa cumpere piese deosebite anul acesta au avut parte de o surpriza pe masura.
Iata o oferta de nerefuzat
Fişiere ataşate
poza (1).JPG
poza (2).JPG
greutate 1 tona
greutate 1 tona
Ultima oară modificat 31 Ian 2015, 23:58 de către Timis, modificat 1 dată în total.
Timis
******
******
Mesaje: 587
Membru din: 13 Apr 2011, 11:08

Re: World Money Fair Berlin 2014 -

Mesaj de Timis »

Monetaria Romana nu se lasa mai prejos reusind an de an sa-si depaseasca performantele si sa atraga cat mai multi vizitatori la stand,unde cumpara produsele realizate de Monetarie,apreciind calitatea executiei.
Daca in 2013 vizitatorii si colectionarii au fost incantati pe parcursul a trei zile,de piesele cumparate de la standul romanesc ,reusind sa vada pe ,,viu" cum se,,naste" Mihai Viteazu din bucati de plastelina ,modelate cu multa maiestrie de un tanar artist plastic de la Monetarie,anul acesta vad pe viu cum prinde viata .. VLAD TEPES ...tot pe parcursul celor 3 zile cat este targul.......
FELICTARI intregii echipe !
Fişiere ataşate
poza (3).JPG
poza (4).JPG
sorin70
******
******
Mesaje: 2524
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Re: World Money Fair Berlin 2014 -

Mesaj de sorin70 »

La editia 2015 a WMF care debuteaza maine, despre Romania nu apare nici macar o mentiune in catalogul targului.
Am cautat Romania, Rumanien, Rumaenien dar in zadar ...

http://www.worldmoneyfair.de/Downloads/ ... 18_WEB.pdf

Dar cu ce am putea sa ne prezentam ?

Cu emisuni numismatice in tiraje minuscule si preturi mari inspirate dupa modelul Andorra sau Monaco ?
Cu lipsa unei tematici a planului de emisiuni prezentata la inceputul anului ?
Cu cel mult o emisiune jubiliara circulanta pe an ?
Cu seturile de monetarie scumpe care includ ca umplutura monede jubiliare circulante din anii anteriori dar cu anul de emisune "actualizat" ?
Cu tirajele la banalele monede de circulatie declarate secret de stat si pazite cu sfintenie ?

Poate m-am trezit eu prost dispus si caut doar noduri in papura.

Lectura placuta si vizita cu folos potentialilor vizitatori.
Avatar utilizator
dsdev
****
****
Mesaje: 132
Membru din: 05 Dec 2014, 22:50

Re: World Money Fair Berlin 2014 -

Mesaj de dsdev »

Vezi aici lista participantilor: http://www.worldmoneyfair.de/wmf/wp-con ... 21_WEB.pdf

Romania e prezenta in standul E3 (pagina 2 din catalogul de mai sus).
Daca imi vand masina, pot sa pun un bid mai mare...
sorin70
******
******
Mesaje: 2524
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Re: World Money Fair Berlin 2014 -

Mesaj de sorin70 »

Corect, mea culpa, Monetaria apare in lista expozantilor.
In catalogul targului insa nu se sufla o vorbulita, nicio poza, niciun articol.

Observatiile mele raman insa valabile.
Avatar utilizator
dsdev
****
****
Mesaje: 132
Membru din: 05 Dec 2014, 22:50

Re: World Money Fair Berlin 2014 -

Mesaj de dsdev »

Pai articolele din catalogul targului sunt inserate pe bani, nu te baga nimeni acolo daca nu platesti... asa e la orice targ. Probabil au considerat ca nu au nevoie de promovare sau nu aveau ce sa promoveze :noidea:
Daca imi vand masina, pot sa pun un bid mai mare...
Avatar utilizator
Yu_L.Yan
******
******
Mesaje: 1509
Membru din: 10 Noi 2005, 18:58
Localitate: Yassi
Contact:

Re: World Money Fair Berlin 2014 -

Mesaj de Yu_L.Yan »

Nu este vina Monetariei referitor la emisiunile de monede.
Monetaria este o regie autonoma, iar tot ce produce, se face pe baza de comanda.
Inclusiv monedele.
Monedele, indiferent de tip (circulatie, comemorativ, set) sunt exclusiv ale BNR-ului, care plateste monetaria pt a fi scoase produsele (costurile includ gravura, fabricarea de matrite si produsul finit).
Schitele, sunt tot ale BNR-ului, astfel incat, Monetaria este doar un "executant".

In schimb, daca vorbim despre calitatea gravurilor, sau a produselor finite ... atunci si eu sunt dezamagit. Profund :D
Imagine
http://coinsandliterature.blogspot.com/
Imagine

"Stiu marii paznici unde ne aflam?
Abia iesiti din scutecele humii,
Ne-am catarat pe-acoperisul lumii
Si pe taisul evului umblam."
sorin70
******
******
Mesaje: 2524
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Re: World Money Fair Berlin 2014 -

Mesaj de sorin70 »

Eu nu am blamat monetaria. Stiu ca nu lor le apartine decizia. Ei sunt executantii. Poate doar costurile mari sa li se poata imputa. Dar costurile mari sunt si o consecinta a tirajelor mici.
Am salutat chiar la momentul respectiv initiativa monetariei de a comercializa acele seturi mici, in carcasa de plastic, la un pret rezonabil. Asa cum am anticipat, minunea a tinut putin. Era "firesc" sa nu se continue initiativa.

Am spus doar ca noi ca stat nu avem cu ce ne prezenta, ca nu se face nimic pentru colectionarul obisnuit sau pentru promovarea numismaticii romanesti nici in tara si nici in afara.
Nici n-am mai amintit de reteaua de distributie de toata rusinea, cu doar 4 sucursale BNR de unde se pot procura piesele numismatice si fara posibilitatea de a comanda cu livrare in alta localitate.
Timis
******
******
Mesaje: 587
Membru din: 13 Apr 2011, 11:08

Re: World Money Fair Berlin- 2014 -2015 -

Mesaj de Timis »

sorin70 scrie:La editia 2015 a WMF care debuteaza maine, despre Romania nu apare nici macar o mentiune in catalogul targului.
Am cautat Romania, Rumanien, Rumaenien dar in zadar ...

http://www.worldmoneyfair.de/Downloads/ ... 18_WEB.pdf

Dar cu ce am putea sa ne prezentam ?

.
Monetaria Romana a spus PREZENT si in acest an la Berlin.
Cu o bogata si variata oferta pentru vizitatorii targului ,numarul clientilor care sant interesati de calitatea ofertelor creste de la an la an lucru bun intr-o economie de piata concurentiala.
Surpriza oferita vizitatorilor a fost executarea pe parcursul celor 3 zile cat dureaza targul,a
bustului compozitorului Ludwig van Beethoven.
Dar sa las imaginile sa vorbeasca pentru cei interesati;
Fişiere ataşate
vineri 30 .01 ..la ora deschiderii targului
vineri 30 .01 ..la ora deschiderii targului
IMG_0537.JPG
sambata  31 .o1 la ora deschiderii si ..primul vizitator.
sambata 31 .o1 la ora deschiderii si ..primul vizitator.
Ultima oară modificat 01 Feb 2015, 13:00 de către Timis, modificat de 2 ori în total.
Timis
******
******
Mesaje: 587
Membru din: 13 Apr 2011, 11:08

Re: World Money Fair Berlin- 2014 -2015 -

Mesaj de Timis »

Timis scrie:
sorin70 scrie:La editia 2015 a WMF care debuteaza maine, despre Romania nu apare nici macar o mentiune in catalogul targului.
Am cautat Romania, Rumanien, Rumaenien dar in zadar ...

http://www.worldmoneyfair.de/Downloads/ ... 18_WEB.pdf

Dar cu ce am putea sa ne prezentam ?
Cu emisuni numismatice in tiraje minuscule si preturi mari inspirate dupa modelul Andorra sau Monaco ?
Cu lipsa unei tematici a planului de emisiuni prezentata la inceputul anului ?
Cu cel mult o emisiune jubiliara circulanta pe an ?
Cu seturile de monetarie scumpe care includ ca umplutura monede jubiliare circulante din anii anteriori dar cu anul de emisune "actualizat" ?
Cu tirajele la banalele monede de circulatie declarate secret de stat si pazite cu sfintenie ?

;
Da Monetaria este Regie autonoma si executa comenzile primite de la clienti ,iar pentru materia prima necesara executarii comenzii ,participa la achizitionarea cantitatilor necesare pe piata libera /Bursa.
In relatia cu BNR Monetaria este simplul executant care livreaza produsul finit unde este inclua manopera de executie,pretul materialului (conf achizitiei) + TVA
Politica de pret ,tiraj ,TEMATICA , etc,etc este a BNR
Este greu intr-o piata concurentiala sa faci preturi competitive si sa atragi clienti cand TU Monetarie Romana trebuie sa calculez in oferta de pret TVA-ul pe care NU il au restul monetariilor .....
Stiti ca monedele comemorative pe care Monetaria le aduce si le prezinta la targ sant cumparate cu factura de la BNR la fel ca orice Client ?
Daca nu le vinde ramane cu ele .......
Am avut o lunga corespondenta cu factori de decizie din BNR legat de :
-TEMATICA - am propus inclusiv organizarea unui concurs national macar odata pe an ptr grafica unei monede ...sa se iasa din acea incremenire in proiect in care este acum
PRET - accesibil in primul rand pentru colectionarul de moneda din ROMANIA si nu orientate dupa eBay sau alta siteuri de profil.
REDUCEREA TVA la 7% la moneda de Ag si eliminarea TVA la monedele de aur.
In acest fel BNR ul se aliniaza la politica de pret a tarilor din EU
TIRAJ- DA! Problema tirajului si politica de pret a ajuns sa decredibilizeze interesul ptr moneda
comemorativa,fiind o povara achizitionarea ptr doritori.
CALENDARUL -emisiunilor pe intreg anul asa cum se procedeaza in tarile care stiu sa-si respecte cetatenii.
Din raspunsul elegant pe care l-am primit am inteles ca CA al BNR decide politica emisiunilor ce apar ,iar tematica ,calendar aparitie etc este SECRET de STAT !!!
Da stimati colegi in secolul XXI se preleveaza de o Lege idioata aprobata de PARLAMENTUL Romaniei prin anii 2000 la solicitarea MF prin care se spune clar ca TOT ce este legat de tiparirea monedei nationale este secret de stat. :arhh:
Initiativa laudabila a Monetariei cu acele seturi de moneda uzuala NU a incantat oficialii BNR si au stopat-o pe motivul ca MONETARIA nu poate sa puna in vanzare (pe piata) singura inst abilitata fiind BNR ....
mcv
**
**
Mesaje: 44
Membru din: 13 Oct 2013, 04:41
Localitate: Constanta
Contact:

Re: World Money Fair Berlin ,2014 -2015-

Mesaj de mcv »

Foarte mare dreptate ai cu politica BNR-ului de preț pentru monede. Sincer îmi permit să le cumpăr însă când văd prețul lor așa mare mai bine mă îndrept spre cealaltă ramură a colecției mele și îmi mai achiziționez o bancnotă sau două acolo (pe substrat de polimeri).

Poate așa din când în când dacă mai aleg o temă care să-mi stârnească interesul mai tare le achiziționez altfel cam stau departe de ele...păcat căci chiar îmi plac cum arată și modul în care sunt lucrate. :|
sorin70
******
******
Mesaje: 2524
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Re: World Money Fair Berlin ,2014 -2015-

Mesaj de sorin70 »

Catalogul WMF Berlin 2017 : http://www.worldmoneyfair.de/pages/wp-c ... 20_web.pdf

De citit ca sa vedem ce mai fac altii.
sorin70
******
******
Mesaje: 2524
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Re: World Money Fair Berlin ,2014 -2015-

Mesaj de sorin70 »

popoviciliza
******
******
Mesaje: 1953
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

World Money Fair Berlin 2018

Mesaj de popoviciliza »

Am actualizat subiectul, să nu mai deschid unul nou.

MS ne transmite:

INVITAȚIE la WORLD MONEY FAIR 2018

„Vă informăm că, în perioada 02.02.- 04.02.2018, Regia Autonomă Monetăria Statului va participa, în calitate de expozant, la târgul internațional de la Berlin - ”WORLD MONEY FAIR `18”.
Cu acest prilej, avem plăcerea de a vă invita la standul E3 unde vor fi expuse produsele medalistice cuprinse în Programul medalistic pe anul 2017 al Monetăriei.
Reprezentanții instituției noastre vor fi la dispoziția dumneavoastră, pe întreaga perioadă de desfășurare a târgului, pentru discuții privind detaliile tehnice și de mediu.”

Cred că vom primi noutăţi de la colegii care ajung pe acolo, ca în alţi ani...
Scrie răspuns