Atentie la utilizatorul gacomrapid pe Okazii

O 'bază de date' cu persoane pe care probabil e mai bine să le evitați când vindeți / cumpărați / faceți schimburi.

Moderatori: Deus, PRONUMISMATICA

popacalin1
**
**
Mesaje: 31
Membru din: 03 Iun 2014, 21:32

Atentie la utilizatorul gacomrapid pe Okazii

Mesaj de popacalin1 »

Buna seara, sunt colectionar de medalii de cca 3 ani am colaborat cu oameni cu adevarat interesati de istoria tarii si decoratiile eroilor .Din pacate acun 8 luni am cumparat Ordinul Steaua Romaniei fals de la utilizatorul gacomrapid din Bucuresti .Am aflat aratand aceasta decoratie unor vechi si prestigiosi colectionari de decoratii.Am luat legatura cu aceasta familie de bisnitari (care fac bani batandu-si joc de sfintele medalii ale eroilor nostrii), propunand ca in locul banilor datorati pe SR fals sa-mi dea orice decoratie dar originala.Nu au fost de acord iar din acel moment nu mai raspund la telefoane.Pe aceasta cale trag un semnal de alarma asupra acestui bisnitar gacomrapid care acum o luna a mai vandut si un brevet fals ,ff scump.Unii dintre voi poate deja stii deoarece am discutat acest subiect cu cativa colectionari.Cei in masura sunt rugati sa faca cunoscute aceste lucruri pentru ca pe viitor acest individ sa nu mai reuseasca sa insele oamenii.Eu am sa depun si la Politia Bucuresti o reclamatie iar daca se mai aduna cateva, cred ca va conta in mersul anchetei.Am sa atasez poze cu SR FALS
Fişiere ataşate
SR FALS
SR FALS
SR fals
SR fals
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1951
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: Atentie la utilizatorul gacomrapid pe Okazii

Mesaj de popoviciliza »

Din relatarea dumneavoastră am înţeles că aţi luat piesa acum 8 luni de pe Okazii.

Am vrut să înţeleg contextul în care aţi fost înşelat, dar nu am reuşit să găsesc tranzacţia nici în vânzările lui gacomrapid, nici in cele 7 calificative neutre sau în cele 2 calificative negative din ultimele 12 luni.

Pentru vânzări am citit tot ce are ca vânzător în lunile august-noiembrie 2014 (să acopăr şi luna în care nu aţi dat calificativ, dar a apărut ca acordat automat de Okazii, şi eventuala eroare de datare „8 luni”), nu am găsit, sper să nu fi sărit eu ceva...

Aveţi un link sau o captură cu vânzarea (vă trebuie şi la reclamaţie)?

Pentru rigoare, ar fi bine să postaţi şi dovada „pentru ca pe viitor acest individ sa nu mai reuseasca sa insele oamenii”.

Cu stima,
popacalin1
**
**
Mesaje: 31
Membru din: 03 Iun 2014, 21:32

Re: Atentie la utilizatorul gacomrapid pe Okazii

Mesaj de popacalin1 »

Vanzarea s-a facut fara Okazii.Eu am mai cumparat de la acest om cateva decoratii iprin Okazii ar la o convorbire telefonica m-a intrebat daca ma intereseaza SR cavaler.Ne-am inteles telefonic la pret si asta a fost tot.Nu am nici o dovada scrisa cum ca as fi luat de la el SR, doar ca acum cand l-am contactat pentru a repara aceasta problema el a recunoast ca mi -a vandut-o si isi aduce aminte de mine.Am inregistrarea telefonica.Dupa primul telefon nu am mai putut vorbi cu el deoarece de fiecare data raspundea nevasta lui vorbea foarte urat iar acum nu mai raspunde deloc.Nu-mi fac sperante ca ei sa rezolve acesta problema , dar am scris din dorinta de a se afla de patania mea.Daca se considera ca nu este suficient doar declaratia mea despre intamplare, va rog sa-mi spuneti sa sterg postarea.Multumesc
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1951
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: Atentie la utilizatorul gacomrapid pe Okazii

Mesaj de popoviciliza »

În nici un caz nu am vrut să înţelegeţi că trebuie ştearsă postarea.

Din punctul meu de vedere ceea ce aţi menţionat acum este limpede.

Dacă am înţeles bine, piesa nu a fost pe Okazii.

Poate era un semn de alarmă faptul că aţi avut acea discuţie telefonică.

Dar şi pe Okazii apar piese care sunt trecute ca perfecte şi care nu corespund descrierii (uneori poţi să sesizezi din fotografii, alterior nu).

Motivele sunt cel puţin două: fie vânzătorul a "refrişat" piesa (de exemplu a spălat şi călcat o bancnotă), fie a luat piesa de alt vânzător şi a înţeles ulterior că a plătit de bună o piesă falsă (sau spălată/călcată).

Eu cred că v-aţi atins scopul, cel puţin în ce mă priveşte am înţeles.

Cu stimă,
leonard
*****
*****
Mesaje: 203
Membru din: 18 Apr 2014, 20:37

Re: Atentie la utilizatorul gacomrapid pe Okazii

Mesaj de leonard »

Salut!V-ati asumat si dumneavoastra un risc cumparand direct de la vanzator piesa nefiind listata pe Okazii.Stiind ca piesa nu este originala ,nu a postat-o pe Okazii pentru ca pute fi recunoscuta ca este falsa.Daca era un vanzator de buna credinta,nestiind ca vinde o piesa falsa poate i-si recunostea greseala.
popacalin1
**
**
Mesaje: 31
Membru din: 03 Iun 2014, 21:32

Re: Atentie la utilizatorul gacomrapid pe Okazii

Mesaj de popacalin1 »

Stimate Popoviciliza,afirmand faptul ca mi-am atins scopul prin postarea mea mi-a alinat durerea pe care am simtit-o in momentul in care am aflat ca decoratia este falsa.Nu mai doresc nimic de la vanzatorul neserios si nici macar nu vreau sa ma gandesc la ce s-a intamplat pentru ca imi tulbura armonia si placerea de a colectiona decoratii si ordine militare.Scopul meu a fost sa va impartasesc patania mea si ma bucur ca exista acest site pentru ca postand aici a fost ca o supapa de refulare a amaraciunii mele.Va multumesc ca ati citit randurile mele si mi -ati raspuns.Normal am partea mea de vina si am sa invat din aceasta experienta. Cu stima
Pantiru
******
******
Mesaje: 515
Membru din: 05 Apr 2007, 20:11

Re: Atentie la utilizatorul gacomrapid pe Okazii

Mesaj de Pantiru »

N-am prea inteles, unde ati cumparat decoratia, pe net sau la vreun targ?
kommodore_ss
*****
*****
Mesaje: 368
Membru din: 18 Oct 2009, 13:14

Re: Atentie la utilizatorul gacomrapid pe Okazii

Mesaj de kommodore_ss »

Intrebare de incepator: de ce este falsa?
Avatar utilizator
tripleseven
******
******
Mesaje: 1061
Membru din: 20 Sep 2006, 23:12

Re: Atentie la utilizatorul gacomrapid pe Okazii

Mesaj de tripleseven »

Daca este vorba de piesa din imaginile de mai sus... nu este o piesa falsa, este chiar foarte originala, numai ca nu este din perioada regalista!
Este vorba despre un inlocuitor facut prin mijlocul anilor 90 la MN pentru veteranii ramasi in viata si care nu mai aveau piesele vechi .
Exista inlocuitor la ordinele Coroana Romaniei, Mihai Viteazul, Steaua Romaniei la medaliile Virtutea Militara, Barbatie si Credinta si daca nu ma insel si la med Serviciul Credincios ! La Ord MV exista si miniatura !

La un moment dat acesti inlocuitori se vndeau mai scump decat piesele vechi iar ceea ce priveste raritatea sunt mult mai rare!
Din punctul meu de vedere, sellerul v-a facut un favor cu aceasta piesa.
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1951
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: Atentie la utilizatorul gacomrapid pe Okazii

Mesaj de popoviciliza »

Sau poate nici vânzătorul nu a ştiut ce vinde?

Oricum, situaţia este foarte interesantă.

Se poate şti un preţ estimativ?

Dar preţul la care s-a cumpărat?
Mot Vlad
***
***
Mesaje: 75
Membru din: 22 Iun 2014, 20:24
Localitate: Arad

Re: Atentie la utilizatorul gacomrapid pe Okazii

Mesaj de Mot Vlad »

Nici macar originalul nu este o piesa extrem de rara!Aceasta este putin mai speciala,fiind facuta intr-un tiraj mai mic pentru veteranii de razboi!Va puteti gandi ca ati dat banii pe o piesa originala dar din perioada anilor 90! :)
Cam cat ar face o astfel de piesa?
popacalin1
**
**
Mesaje: 31
Membru din: 03 Iun 2014, 21:32

Re: Atentie la utilizatorul gacomrapid pe Okazii

Mesaj de popacalin1 »

Am omis din neglijenta sa specific ca piesa mi-a fost vanduta cu specificatia ca este regalista si corespunde perioadei 1938-1941.Stiam de inlocuitor al SR dar daca vroiam inlocuitor cautam asa ceva.Pretul a fost de 480 lei.
popacalin1
**
**
Mesaje: 31
Membru din: 03 Iun 2014, 21:32

Re: Atentie la utilizatorul gacomrapid pe Okazii

Mesaj de popacalin1 »

Celor care apreciaza aceasta decoratie ,inlocuitor al celei regaliste ,le spun ca daca o doresc o vand cu mare drag.
popacalin1
**
**
Mesaje: 31
Membru din: 03 Iun 2014, 21:32

Re: Atentie la utilizatorul gacomrapid pe Okazii

Mesaj de popacalin1 »

Va rog sa va uitati la pozele atasate, gasiti mesajele de avertisment al altor colectionari cu privire la vanzatorul gacomrapid, mesaje in care acesta vinde brevetul Coroana Romaniei Ofiter modificat in Mare Ofiter.Daca va intereseaza ii puteti intreba ce s-a intamplat in continuare.
Fişiere ataşate
image.jpg
image.jpg
popacalin1
**
**
Mesaje: 31
Membru din: 03 Iun 2014, 21:32

Re: Atentie la utilizatorul gacomrapid pe Okazii

Mesaj de popacalin1 »

Scuze am postat se doua ori aceeasi poza, vroiam sa o atasez si aceasta
Fişiere ataşate
image.jpg
Scrie răspuns