ATENTIE utilizator WAGABONDU - okazii.ro

O 'bază de date' cu persoane pe care probabil e mai bine să le evitați când vindeți / cumpărați / faceți schimburi.

Moderatori: Deus, PRONUMISMATICA

Scrie răspuns
ferdinand
******
******
Mesaje: 1064
Membru din: 26 Mai 2010, 00:54

ATENTIE utilizator WAGABONDU - okazii.ro

Mesaj de ferdinand »

Mari probleme puteti avea in cazul in care aveti ghinionul sa dea peste voi anumite specimene care activeaza pe okazii. Va voi spune pe scurt ce s-a intamplat.

Individul wagabondu, care acum este suspnedat temporar, deci nu este icoana de biserica, a licitat in luna decembrie pentru doua monede, o bancnota si un lot de bancnote. Valoarea aproximativa a fost de 40 de lei. Cu greu am luat legatura cu el, foarte greu raspunde la mesaje si cand o face scrie pe forumul de pe okazii in loc sa foloseasca emailul. A platit in cont, iar ieri a primit coletul.

Prima data mi-a comunicat ca lipseste o moneda, 1 leu 1938, in valoare de 4 lei: http://www.okazii.ro/numismatica-monede ... -a66480361 A doua oara mi-a spus ca i-am trimis o bancnota cu alta serie in locul celei licitate. Aici mi-am recunoscut greseala si l-am rugat sa o returneze, iar apoi eu sa ii trimit bancnota corecta. Desi imi amintesc foarte bine ca moneda de o valoare extraordinara (4 lei) a fost pusa in colet, eu personal pregatind pachetul, individul insista ca nu a fost in pachet.

L-am rugat sa cantareasca tot ceea ce a primit, sa vedem daca greutatea lui corespunde cu cea de pe chitanta mea. Bineinteles ca n-a vrut. Am acceptat pana si sa-i mai trimit o astfel de moneda, odata cu bancnota corecta, dar nu accepta. El vrea sa-i trimit bancnota din licitatie si abia apoi sa-mi returneze prima bancnota. Unde-a mai pomenit metoda asta nu-mi explic. Din colegii de pe forum este cineva care returneaza banii sau trimite un alt produs in loc inainte sa primeasca un retur?! Ma indoiesc sincer.

Pana la urma a ajuns la amenintari de tipul "nu se stie in viata pe unde ne intalnim" si "incepand de maine ai cate un negativ timp de 4 zile,iar azi o sa te raportez la ocazii". Baiatul e simpatic, dar are cateva proleme cu gramatica. Orele de scoala trebuie sa fi fost destul de dificile. Altfel n-as fi fost un "ecscroc". http://www.okazii.ro/comunitati/okazia- ... bescu.html

In concluzie, aveti grija daca da norocul peste voi si va liciteaza la vreo moneda sau bancnota. Ar fi util sa va agatati o camera video pe umar si sa filmati toata operatiunea, de la pregatitul coletului si pana la drumul la posta, inmanatul pachetului functionarului si primirea chitantei. Se pare ca asta e tot ce ne-a mai ramas.

P.S. Daca a avut cineva probleme cu mine, in calitate de vanzator sau cumparator... In afara domnului jones, care voia tot returnarea banilor, dar inainte sa primesc moneda de care era nemultumit, nu cred sa mai fi avut astfel de experiente.
Am depus in conturi, in avans, sume importante, inainte sa primesc comenzile, am expediat si pe incredere colete, pentru ca mai apoi cumparatorul sa faca plata, am trimis colete si in afara tarii fara ramburs si fara sa mi se faca plata inainte...
jones2m
*****
*****
Mesaje: 489
Membru din: 20 Mai 2011, 08:06
Localitate: TARGU MURES

Mesaj de jones2m »

domnule mai bine nu ma pomeneai ca si acuma dupa atata timp ramane singura data cand am dat chics.
Oricum e singurul negativ luat vreodata de mine si pe okazii si ebay,*asta e ...........................
Dupa incidentul ala m-am invatat minte, sper
ferdinand
******
******
Mesaje: 1064
Membru din: 26 Mai 2010, 00:54

Mesaj de ferdinand »

De ce sa nu mentionez?! A fost o problema, eu m-am oferit sa va returnez banii, bineinteles, dupa ce primeam inapoi moneda. Dvs. n-ati acceptat solutia. A fost oricum o investitie buna, la pretul argintului de acum...
ferdinand
******
******
Mesaje: 1064
Membru din: 26 Mai 2010, 00:54

Mesaj de ferdinand »

V-am spus ca vanzatorul e simpatic. Acum cateva zile am trimis un rezumat celor de la okazii si au mentionat ca imi vor sterge calificativele negative primite pe nedrept dupa ce vor contacta cumparatorul. Daca acesta nu returneaza produsul de care este nemultumit imi vor sterge calificativele.

In zilele urmatoare am trimis alte mesaje celor de la okazii. Astazi cumparatorul imi scrie si imi spune ca:
Fişiere ataşate
dovada.JPG
dovada.JPG (61.1 KiB) Vizualizat de 5108 ori
Scrie răspuns