TARG ANTICHITATI BACAU 19-21 AUGUST

Aici vă puteți anunța colegii colecționari despre unde și când se va ține următorul târg numismatic sau va puteți spune părerea despre ultimul târg numismatic care a avut loc.

Moderatori: Deus, PRONUMISMATICA

il-collezionista
**
**
Mesaje: 46
Membru din: 25 Oct 2010, 19:07

Mesaj de il-collezionista »

ferdinand scrie:Acum va intreb eu. Cunoasteti programul targurilor din Bacau?
Ar trebui sa fie câteva reguli clare cu târgurile astea, un program organizat clar si definitiv pe tot anul. Un topic nou unde fiecare să poată gasi programul acestor târguri naționale imparțit pe județe sau locații.
ferdinand
******
******
Mesaje: 1064
Membru din: 26 Mai 2010, 00:54

Mesaj de ferdinand »

Un program strict nu poate exista pentru ca organizarea unui targ depinde de foarte multi factori. Putin bun simt din partea celor care le organizeaza ar fi insa binevenit. Asta in cazul in care nu-i intereseaza doar sa scoata bani de la cei care participa in calitate de vanzatori. La urma urmei un anunt postat pe un forum si un email trimis tuturor colectionarilor nu le-ar rapi atat de mult din timpul pretios.
vasil
*****
*****
Mesaje: 459
Membru din: 25 Apr 2006, 22:47
Localitate: Bacau
Contact:

Mesaj de vasil »

Stiati ca in weekendul asta este targ de antichitati (vechituri) la Arena Mall? Iesind de la film am dat peste tarabele vanzatorilor la parter. Nu cred sa fi vazut vreun anunt pe undeva. Se pare ca este si maine pana la ora 12.00.
ferdinand
******
******
Mesaje: 1064
Membru din: 26 Mai 2010, 00:54

Mesaj de ferdinand »

Dar la intrunirea colectionarilor ce are loc in fiecare duminica ce probleme discutati, daca nu va suparati? Adica...daca acolo nu se vorbeste si nu se afla asemenea informatii, unde altundeva?

In fiecare al doilea weekend din fiecare luna are loc un targ la Arena Mall.
vasil
*****
*****
Mesaje: 459
Membru din: 25 Apr 2006, 22:47
Localitate: Bacau
Contact:

Mesaj de vasil »

In decembrie si ianuarie am fost in al doilea weekend la mall si nici urma de targ. Iar la intrunirea colectionarilor suntem maxim 8-9 persoane, din care jumatate prefera o discutie ne-numismatica, la un covrigel si o berica.
ferdinand
******
******
Mesaje: 1064
Membru din: 26 Mai 2010, 00:54

Mesaj de ferdinand »

Din nou o spun, cu tot respectul (pentru ca va cunosc), asa ca nu va suparati, dar totusi ar trebui sa fie o intrunire a colectionarilor. De aici eu inteleg ca se mai poarta discutii si pe teme specifice (si pe langa, doar nu trebuie sa stea nimeni in pozitie de drepti). Dar cu berica si covrigeii...ce sa facem?! Iar apoi colectionarii trecuti de 40 de ani se lamenteaza (pe forum sau in afara lui) de faptul ca cei tineri au alte ocupatii, ca nu mai au pasiuni, ca-si pierd timpul prin cluburi etc. Desi sunt din Bacau, n-am venit in nicio duminica la "berica" de dimineata.

Acum sa revin, c-am divagat cam mult. Domnul Camara (sunt sigur ca va cunoasteti) mi-a transmis ca "la Mall, daca nu intervin si alte probleme, se tine targ in al doilea weekend din fiecare luna". Nu cunosc organizatorul, dar un nr. de telefon pentru alte informatii trebuie sa aiba cineva. Stiu doar ca anul trecut taxa pentru o masa era uluitor de mare (pentru un targ de amploare mica, dintr-un oras mic).
ferdinand
******
******
Mesaje: 1064
Membru din: 26 Mai 2010, 00:54

Mesaj de ferdinand »

Stie cineva daca se tine targul de maine de la Arena Mall (al doilea weekend din fiecare luna...)?
nelu53
**
**
Mesaje: 12
Membru din: 10 Oct 2011, 20:50
Localitate: Bucuresti

Mesaj de nelu53 »

Pe 14 si 15 septembrie are loc Targul Colectiilor de la Bacau. Eu nu am fost niciodata, sunt din Bucuresti. Se merita sa parcurg distanta Bucuresti - Bacau pentru targ? Pe partea de numismatica (in special bancnote) este un targ interesant? As dori mai multe detalii de la cei care au fost la ultima editie.
Multumesc
Fişiere ataşate
Afis.jpg
Afis.jpg (210.22 KiB) Vizualizat de 17498 ori
ferdinand
******
******
Mesaje: 1064
Membru din: 26 Mai 2010, 00:54

Mesaj de ferdinand »

Am fost la ultimele patru sau cinci editii si targul e din ce in ce mai slab. Nu, nu cred ca merita deplasarea. As spune ca mai degraba aveti ce vedea la un targ organizat la Carrefour Iasi decat la acesta din Bacau.
Avatar utilizator
Yu_L.Yan
******
******
Mesaje: 1509
Membru din: 10 Noi 2005, 18:58
Localitate: Yassi
Contact:

Mesaj de Yu_L.Yan »

ferdinand scrie:Am fost la ultimele patru sau cinci editii si targul e din ce in ce mai slab. Nu, nu cred ca merita deplasarea. As spune ca mai degraba aveti ce vedea la un targ organizat la Carrefour Iasi decat la acesta din Bacau.
Nu confundati targul de antichitati (organizat lunar) cu acesta (care e anual).
Imagine
http://coinsandliterature.blogspot.com/
Imagine

"Stiu marii paznici unde ne aflam?
Abia iesiti din scutecele humii,
Ne-am catarat pe-acoperisul lumii
Si pe taisul evului umblam."
ferdinand
******
******
Mesaje: 1064
Membru din: 26 Mai 2010, 00:54

Mesaj de ferdinand »

Nu, nu le confund. Fiind din Bacau stiu despre ce vorbesc. La capitolul monede si bancnote romanesti ultimul targ din octombrie 2012 a fost extrem de slab.
calino45
****
****
Mesaje: 150
Membru din: 03 Sep 2012, 09:22

Mesaj de calino45 »

Impresii de la Toamna Colectiilor? Poze? Cum a fost prima zi?
ferdinand
******
******
Mesaje: 1064
Membru din: 26 Mai 2010, 00:54

Mesaj de ferdinand »

Sunt curios ce spune domnul Yu_L.Yan, daca a fost. Eu am pierdut vreo doua ore si n-am cumparat nimic interesant. La capitolul monede si bancnote romanesti oferta a fost foarte slaba. Vanzatorii au fost putini, cumparatorii si mai putini. Cu siguranta nu merita deplasarea din alt oras pentru cateva mese cu obiecte expuse.
Avatar utilizator
Yu_L.Yan
******
******
Mesaje: 1509
Membru din: 10 Noi 2005, 18:58
Localitate: Yassi
Contact:

Mesaj de Yu_L.Yan »

Din pacate, ultimul targ vazut de mine in Bacau, a fost acum vre-o 4 ani.
Imagine
http://coinsandliterature.blogspot.com/
Imagine

"Stiu marii paznici unde ne aflam?
Abia iesiti din scutecele humii,
Ne-am catarat pe-acoperisul lumii
Si pe taisul evului umblam."
george_s321
******
******
Mesaje: 518
Membru din: 20 Iul 2011, 20:14
Localitate: bucuresti

Mesaj de george_s321 »

La Sutu au fost si cateva monede mai bunicele.Nu prea multe insa.
Fişiere ataşate
DSC06420.JPG
DSC06420.JPG (152.24 KiB) Vizualizat de 17371 ori
DSC06415.JPG
DSC06415.JPG (151.07 KiB) Vizualizat de 17371 ori
DSC06399.JPG
DSC06399.JPG (139.4 KiB) Vizualizat de 17371 ori
DSC06404.JPG
DSC06404.JPG (153.91 KiB) Vizualizat de 17371 ori
Scrie răspuns