Targur la Cluj

Aici vă puteți anunța colegii colecționari despre unde și când se va ține următorul târg numismatic sau va puteți spune părerea despre ultimul târg numismatic care a avut loc.

Moderatori: Deus, PRONUMISMATICA

dorelb
******
******
Mesaje: 607
Membru din: 10 Ian 2005, 11:11
Localitate: onesti-bacau
Contact:

Mesaj de dorelb »

Yu_L.Yan scrie:
vasil scrie:A fost astazi targ la Cluj.
De aceea nu te-am vazut la targul din Bacau :lol:
eu am ajuns la Bacau dar n-am reusit sa dau de nimeni din cei de pe acest forum, de altfel doar pe vasil il stiu, dar era la Cluj
Avatar utilizator
Yu_L.Yan
******
******
Mesaje: 1509
Membru din: 10 Noi 2005, 18:58
Localitate: Yassi
Contact:

Mesaj de Yu_L.Yan »

dorelb scrie: eu am ajuns la Bacau dar n-am reusit sa dau de nimeni din cei de pe acest forum, de altfel doar pe vasil il stiu, dar era la Cluj
Pai in grupul de ieseni puteai intalni pe boonicootza, lionis, eu. Din membri de pe forum, mai puteai intalni pe jan77, Justin, krypton. Posibil sa fi fost si alti membri, dar pe care i-am omis (scuze, dar am plecat foarte devreme de acolo).
Imagine
http://coinsandliterature.blogspot.com/
Imagine

"Stiu marii paznici unde ne aflam?
Abia iesiti din scutecele humii,
Ne-am catarat pe-acoperisul lumii
Si pe taisul evului umblam."
dorelb
******
******
Mesaje: 607
Membru din: 10 Ian 2005, 11:11
Localitate: onesti-bacau
Contact:

Mesaj de dorelb »

sunt convins ca am trecut pe linga voi. Nu aveati 2 panouri cu insigne si o masa plina de clasoare cu monede?
Avatar utilizator
bilutza
*****
*****
Mesaje: 269
Membru din: 14 Feb 2008, 00:02
Localitate: Bacau

Mesaj de bilutza »

Vad ca a-ti fugit "toti" la targul numismatic din Cluj :cry: iar la Bacau nu prea a fost mare inghesuiala :cry:, totusi cred ca nici nu prea ne cunoastem unii cu altii. :mrgreen: :arhh: O intrebare, pentru cei care au fost la targul din Bacau: De la cine am cumparat eu o moneda de 1 ban 1900? :mrgreen: :wink:
" Daca nu ar fi datorii in sistemul nostru monetar, nu ar mai fi bani "
http://thezeitgeistmovement.com/
Avatar utilizator
Yu_L.Yan
******
******
Mesaje: 1509
Membru din: 10 Noi 2005, 18:58
Localitate: Yassi
Contact:

Mesaj de Yu_L.Yan »

dorelb scrie:sunt convins ca am trecut pe linga voi. Nu aveati 2 panouri cu insigne si o masa plina de clasoare cu monede?
Nope. Acea persoana este tplilucian de pe okazii. Toate persoanele enumerate de mine au fost doar in calitate de vizitatori (kripton posibil sa fi avut si ceva marfa, chiar daca l-am vazut umbland destul de mult printre mese).
Imagine
http://coinsandliterature.blogspot.com/
Imagine

"Stiu marii paznici unde ne aflam?
Abia iesiti din scutecele humii,
Ne-am catarat pe-acoperisul lumii
Si pe taisul evului umblam."
dorelb
******
******
Mesaje: 607
Membru din: 10 Ian 2005, 11:11
Localitate: onesti-bacau
Contact:

Mesaj de dorelb »

bilutza scrie:Vad ca a-ti fugit "toti" la targul numismatic din Cluj :cry: iar la Bacau nu prea a fost mare inghesuiala :cry:, totusi cred ca nici nu prea ne cunoastem unii cu altii. :mrgreen: :arhh: O intrebare, pentru cei care au fost la targul din Bacau: De la cine am cumparat eu o moneda de 1 ban 1900? :mrgreen: :wink:
cred ca ai luat-o de la cine am cumparat si eu aceeasi moneda, de altfel era singurul care avea vreo 4-5 bucati. era un tip din Buzau.
Avatar utilizator
bilutza
*****
*****
Mesaje: 269
Membru din: 14 Feb 2008, 00:02
Localitate: Bacau

Mesaj de bilutza »

Da cred ca de la el. De la targul din Bacau imi pare rau ca nu am luat un 20 lei Hora "simpla" xf, la 45 lei. Alte piese din Romania nu prea am vazut, decat cativa de 5 lei 1880, 1881, 1883, 2 lei 1894, 1875, 1873, 1910, 1911, 1 lei 1874, 1881 etc Dar mi s-a parut ca erau mai scumpe decat pe Okazii :wink: . Nu am vazut nici un 5 lei 1882, 1884, 1885, 1901 :cry:
" Daca nu ar fi datorii in sistemul nostru monetar, nu ar mai fi bani "
http://thezeitgeistmovement.com/
dorelb
******
******
Mesaje: 607
Membru din: 10 Ian 2005, 11:11
Localitate: onesti-bacau
Contact:

Mesaj de dorelb »

asa este. piese putine, comune si scumpe. vanzatori putini si cumparatori si mai putini. doar fiica-mea s-a bucurat de acest tirg. a putut sa-si achizitioneze citeva zeci de cartele telefonice.si alea erau destul de scumpe, desi nu erau raritati.
Avatar utilizator
bilutza
*****
*****
Mesaje: 269
Membru din: 14 Feb 2008, 00:02
Localitate: Bacau

Mesaj de bilutza »

Asa este eu nu am cumparat decat 1 ban 1900, 100 lei 1932 si cateva la 3 lei bucata :wink: Defapt eu cautam un 5 lei 1882. :wink:
" Daca nu ar fi datorii in sistemul nostru monetar, nu ar mai fi bani "
http://thezeitgeistmovement.com/
sorin70
******
******
Mesaje: 2520
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Mesaj de sorin70 »

dorelb scrie:asa este. piese putine, comune si scumpe. vanzatori putini si cumparatori si mai putini. doar fiica-mea s-a bucurat de acest tirg. a putut sa-si achizitioneze citeva zeci de cartele telefonice.si alea erau destul de scumpe, desi nu erau raritati.
Puteti sa-mi spuneti cat mai erau cartelele ?
dorelb
******
******
Mesaje: 607
Membru din: 10 Ian 2005, 11:11
Localitate: onesti-bacau
Contact:

Mesaj de dorelb »

1 leu cele cu animalute din japonia sau Spania, 0,5-1 leu cartelele foarte comune si actuale romanesti, dar si cele straine cu tematici mai putin atractive.
sorin70
******
******
Mesaje: 2520
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Mesaj de sorin70 »

dorelb scrie:1 leu cele cu animalute din japonia sau Spania, 0,5-1 leu cartelele foarte comune si actuale romanesti, dar si cele straine cu tematici mai putin atractive.
Multumesc.
Scrie răspuns