Coroane/contra topeala o piesa.

Aveți dubluri în colecție și doriți să faceți un schimb? Adăugați aici un anunț!

Moderatori: Deus, Comboloi

Încuiat
Avatar utilizator
Buf0n
****
****
Mesaje: 192
Membru din: 08 Sep 2010, 19:54
Contact:

Coroane/contra topeala o piesa.

Mesaj de Buf0n »

Ofer 4-5 piese bune de 1 coroana ( 20=25 grame total ?) contra topeala o singura piesa uzata chiar si gaurita de dimensiuni mari 38-39-40mm diametru sau chiar mai mare / grosime macar 2mm ( medalie, moneda) pentru un proiect interesant de restaurare.


Imagine
Imagine
basarab
**
**
Mesaje: 29
Membru din: 13 Mai 2014, 14:29

Re: Coroane/contra topeala o piesa.

Mesaj de basarab »

Buf0n scrie:Ofer 4-5 piese bune de 1 coroana ( 20=25 grame total ?) contra topeala o singura piesa uzata chiar si gaurita de dimensiuni mari 38-39-40mm diametru sau chiar mai mare / grosime macar 2mm ( medalie, moneda) pentru un proiect interesant de restaurare.


Imagine
Imagine
Buna seara
sunteti interesat de 1 piesa 100000 lei 1946 ? am o piesa foarte uzata ... daca sunteti intersat va pot trimite si poze ... stima
Avatar utilizator
Buf0n
****
****
Mesaje: 192
Membru din: 08 Sep 2010, 19:54
Contact:

Re: Coroane/contra topeala o piesa.

Mesaj de Buf0n »

Poate lumea nu a inteles : ma intereseaza o piesa de argint pentru o prelucrare mecanica : gaurire, slefuire, polisare, mai mult ca forma rotunda intr`un minim de 38mm diametru si o grosime de minim 2,2mm si sper ca cineva imi va oferi o piesa intr`o puritate macar de 800/1000.

Piesa 100 mii 46 nu cosrespunde cerintelor fizice : are doar 36 mm !! ( sacrificam una buna din piesele mele )

Pentru a fi mai explicit ... Detin urmatoarea piesa :

Imagine
Imagine
Imagine

... un cap de taur ( 55 grame) cu stante de italia 800/1000 semnat de mester care provine de la o piesa mai ampla a carei utilitate doar o presupun. Piesa prezinta doi "pini" care urmeaza a fi nituiti pe piesa de argint de care am nevoie. Distanta dintre pini : 35/2 zecimi ... cu alte cuvinte am nevoie de o piesa cu diametru ceva mai mare 38-39.... sau peste 40mm !

Ofer piese care inca poseda valoare numismatica pe o bucata de argint cu diametru de 38-41mm/2-3 mm grosime indiferent de starea fizica ( lovita, gaurita, stearsa - e ideal pt.mine) !
Avatar utilizator
banivechi
******
******
Mesaje: 2890
Membru din: 07 Feb 2005, 19:32
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Coroane/contra topeala o piesa.

Mesaj de banivechi »

CFR-ul e solutia. O piesa de 100.000 pusa pe sina de tren de 2-3 ori ajunge la dimensiunile dorite.
Avatar utilizator
Buf0n
****
****
Mesaje: 192
Membru din: 08 Sep 2010, 19:54
Contact:

Re: Coroane/contra topeala o piesa.

Mesaj de Buf0n »

banivechi scrie:CFR-ul e solutia. O piesa de 100.000 pusa pe sina de tren de 2-3 ori ajunge la dimensiunile dorite.
Hahahaha ! De ce sa faci asta cand atatea si atatea monezi si medalii care depasesc diametrul dorit de mine :)

Ma uitam acu prin clasorul meu si sunt tentat sa stric o piesa de 5 lei 1906 mai necajita ...sau un Morgan Dollar ...
Avatar utilizator
Buf0n
****
****
Mesaje: 192
Membru din: 08 Sep 2010, 19:54
Contact:

Re: Coroane/contra topeala o piesa.

Mesaj de Buf0n »

Inchis ! Am gazit un thaler MAria Thereza !
Încuiat