Placheta 1913

Căutați o piesă anume? Adăugați aici un anunț!

Moderatori: Deus, Comboloi

Cristian Ciuplea
******
******
Mesaje: 1539
Membru din: 22 Iun 2007, 19:25

Placheta 1913

Mesaj de Cristian Ciuplea »

Este cautata placheta pacii de la Bucuresti, 1913 ( de Szirmai ) , in stare de minimum XF, fara greseala pe muchie, cu luciul orig., deci nefrecata.

- in bronz, cu etui
- in argint, cu sau fara etui.
Curiosity Killed The Cat !
zerobani
****
****
Mesaje: 119
Membru din: 17 Apr 2016, 21:20

Re: Placheta 1913

Mesaj de zerobani »

Probabil aceasta se cauta in stare xf si pret mai mic : https://www.artmark.ro/arhiva-rezultate ... ectie.html
Cristian Ciuplea
******
******
Mesaje: 1539
Membru din: 22 Iun 2007, 19:25

Re: Placheta 1913

Mesaj de Cristian Ciuplea »

Nu stiu daca placheta de la Artmark este un XF curat pentru medalie / placheta si ma refer in primul rand la avers.
Piesa are si mai multe contacte usoare la buza muchiei.
Ce stiu, este ca la 4000 + taxe nu are nici cea mai mica sansa !

Deci eu astept un pret omenesc, conform situatiei actuale a pietii de medalii clasice si plachete !
Curiosity Killed The Cat !
zerobani
****
****
Mesaje: 119
Membru din: 17 Apr 2016, 21:20

Re: Placheta 1913

Mesaj de zerobani »

Ar putea fi si pilita ( daca a verificat vreun fost propietar argintul ) ; nu ma pricep la gradarea monedelor . Totusi as vrea sa invat in ce moneda ati calculat , asa la prima vedere eu inteleg ca nu s-a dat cu 500 euro si se asteapta oferte de la 350 la 450 euro .
Cristian Ciuplea
******
******
Mesaje: 1539
Membru din: 22 Iun 2007, 19:25

Re: Placheta 1913

Mesaj de Cristian Ciuplea »

Pozele Artmark sunt slabute.
Se vede doar ca reversul este ceva mai bun ca aversul.
Desi nu cred , dar ar mai fi si o argintare a plachetei din bronz posibila.
Oricum, pe muchie trebuie sa fie "argent ", daca-i argint !

Placheta a avut rezerva de 4000 EUR !
Curiosity Killed The Cat !
zerobani
****
****
Mesaje: 119
Membru din: 17 Apr 2016, 21:20

Re: Placheta 1913

Mesaj de zerobani »

Multumesc mult , am cautat in google " licitatie rezerva " si am dat peste " pret de rezerva " , se complica degeaba si casele si vanzatorii , nu-mi bat capul sa inteleg folosul acestei practici .
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1950
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: Placheta 1913

Mesaj de popoviciliza »

Este legat de vânzator, nu de licitator. Şi apare cam peste tot unde sunt licitaţii, nu numai la case.
Cristian Ciuplea
******
******
Mesaje: 1539
Membru din: 22 Iun 2007, 19:25

Re: Placheta 1913

Mesaj de Cristian Ciuplea »

zerobani scrie:Multumesc mult , am cautat in google " licitatie rezerva " si am dat peste " pret de rezerva " , se complica degeaba si casele si vanzatorii , nu-mi bat capul sa inteleg folosul acestei practici .

Dupa mine greseala mare a facut-o casa de licitatie, care la medalii clasice, plachete si decoratii este cam bata !
Vezi aici si placa de Steaua Rom. cu spade ( in grad de Mare Ofiter ), "gravata" de H.Weiss.
E este insa placa de Mare Cruce si este facuta la Viena, unde Bijuteria H.Weiss a comandat-o.
A fost apreciata la 1500 EUR si nevanduta.
Pretul de start la placheta de argint 1913 este dupa mine cam mic, la 500 EUR.
Deci la suma asta + taxe , ea se vindea imediat si cu sarutari de maini.
Era mai cinstit sa plece de la o alta suma, mai apropiata de realitate !
Curiosity Killed The Cat !
Avatar utilizator
bansaraba
***
***
Mesaje: 89
Membru din: 16 Mar 2011, 18:24

Re: Placheta 1913

Mesaj de bansaraba »

Cristian Ciuplea scrie:Dupa mine greseala mare a facut-o casa de licitatie, care la medalii clasice, plachete si decoratii este cam bata !
As adauga si capitolul vexilologie. Si probabil cei care se pricep in alte domenii ar mai putea adauga. Din pacate asta e, cu asta lucram!
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1950
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: Placheta 1913

Mesaj de popoviciliza »

Cunoaşteţi case de licitaţii în România care să se priceapă la tot ce fac?

Că nici pe afară nu sunt toate...
Cristian Ciuplea
******
******
Mesaje: 1539
Membru din: 22 Iun 2007, 19:25

Re: Placheta 1913

Mesaj de Cristian Ciuplea »

In Romania mai cunosc o casa de licit., care desi mai veche, se pricepe si mai putin la medalistica si faleristica.
Aici se incurca ordinele cele mai comune romanesti, Steaua Romaniei cu Coroana Romaniei, iar atunci cand este prezentata monograma regelui, se vorbeste de efigie.
Posibil ca au niste colaboratori mai priceputi la arta plastica, dar la temele de mai sus fac economie.
Curiosity Killed The Cat !
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1950
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: Placheta 1913

Mesaj de popoviciliza »

Dacă este cea la care mă gândesc eu (cea mai veche), atunci profesia de bază a celor de acolo este de inginer.
Cristian Ciuplea
******
******
Mesaje: 1539
Membru din: 22 Iun 2007, 19:25

Re: Placheta 1913

Mesaj de Cristian Ciuplea »

Cred ca v-ati gandit bine la casa de licit. cea mai veche.
Nu stiu daca -s si cati ingineri, dar sunt , probabil, multi colaboratori colectionari pensionari , care saracii nu prea au cunostinte in materie.
Eu, daca as avea casa de licitatie, n-as baga la rubrica " diferite " marfa de talcioc.
Si se pare ca noua casa, muuult mai tanara, dar se pare mai activa si mai agresiva, i-a taiat.
Curiosity Killed The Cat !
sorin70
******
******
Mesaje: 2520
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Re: Placheta 1913

Mesaj de sorin70 »

popoviciliza scrie:Dacă este cea la care mă gândesc eu (cea mai veche), atunci profesia de bază a celor de acolo este de inginer.
Probabil ca va ganditi ca un inginer nu este potrivit in acest domeniu.

Acum vreo 100 de ani s-a intrebat si orgoliosul Nicolae Iorga ce ar avea de invatat de la un inginer, si anume de la Ion I. C. Bratianu. Acesta ia dat replica celebra "Masura, domnule profesor, masura !"
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1950
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: Placheta 1913

Mesaj de popoviciliza »

sorin70 scrie:
popoviciliza scrie:Dacă este cea la care mă gândesc eu (cea mai veche), atunci profesia de bază a celor de acolo este de inginer.
Probabil ca va ganditi ca un inginer nu este potrivit in acest domeniu.

Acum vreo 100 de ani s-a intrebat si orgoliosul Nicolae Iorga ce ar avea de invatat de la un inginer, si anume de la Ion I. C. Bratianu. Acesta ia dat replica celebra "Masura, domnule profesor, masura !"
Păi eu am formație tehnică (arhitect) adică lucrez curent cu ingineri de foarte diverse specialități (și în proiectare și în avizare și în execuție și în recepție și în mentenanță), și formație în artele plastice (liceul de arte plastice).

Și am răspuns cândva și la o clarificare redirecționată de către Ministerul de Finanțe către Uniunea Artiștilor Plastici în care inginerii respectivi din casa de licitații respectivă, afirmau că timbrul artelor plastice se aplică numai la tablou și nu și la rama tabloului.

Concret, ca să nu ne împrăștiem în citate, în cazul de față, la care mă raportez când fac afirmațiile la care faceți trimitere, dumneavoastră ce replică ați fi dat? Și cum ați fi privit pe inginerii în discuție, referitor la măsura aplicată la obiectul de artă? Ce ați fi avut de învățat în acest caz?
Scrie răspuns