Noile bancnote

Bancnote România, bancnote străine.

Moderatori: Deus, NumisKID

Scrie răspuns
kommodore_ss
*****
*****
Mesaje: 368
Membru din: 18 Oct 2009, 13:14

Re: Noile bancnote

Mesaj de kommodore_ss »

Wow cati numismati :D
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Re: Noile bancnote

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Cred ca mai mult "investitori" decat "numismati".
sorin70
******
******
Mesaje: 2520
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Re: Noile bancnote

Mesaj de sorin70 »

Am vazut ca ati fost foarte delicati si nu ati criticat in niciun fel aceasta emisiune jubiliara.
Ma rezum doar la probleme tehnice si nu discut de realizarea artistica.
Nu-mi place mapa.

- Grafica este modesta ca tehnica de executie.

- Nu se incadreaza nici la A4 nici la A5. Nu poate fi prezentat deschisa intr-o folie astfel incat sa se vada bancnota. In mod firesc, daca sta in clasor as dori sa vad bancnota si nu coperta.
La bancnota cu eclipsa mapa a fost mult mai inspirata, putand fi prezentata deschisa intr-o folie A4.

- Trebuia adoptata o solutie tehnica cu un decupaj care sa permita si vizualizarea reversului. Doar nu o o s-o scoatem din folie mereu ca sa vedem reversul.

Eu zic ca pentru 50 lei dati in plus se putea concepe o mapa mai inspirata si mai adecvata tehnic.
ronin
*****
*****
Mesaje: 279
Membru din: 07 Feb 2008, 10:17
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Noile bancnote

Mesaj de ronin »

Cu siguranta investitori. O sa ajunga ca bancnotele de 2000 de lei cu eclipsa...
Avatar utilizator
Gabi_nt
*****
*****
Mesaje: 282
Membru din: 17 Aug 2016, 20:06

Re: Noile bancnote

Mesaj de Gabi_nt »

Sa mai zica cineva ca BNR-ul nu stie sa isi atraga noi tipuri de clienti, din cele mai neasteptate zone culturale, economice si geografice.
Acu' un an erau "distribuitorii oficiali" din Bucuresti, Iasi, Cluj, Timisoara...
Probabil le-a expirat licenta exclusiva.
Astazi sunt oferte la suta de lei "centenara" in aproape toate judetele!!!
Banii cumpara obiecte. Cultura le transforma in lux.
Avatar utilizator
Gabi_nt
*****
*****
Mesaje: 282
Membru din: 17 Aug 2016, 20:06

Re: Noile bancnote

Mesaj de Gabi_nt »

E posibil sa fie off topic, dar nu pot sa nu scriu o povestioara (mai veche, sfarsitul anului 2007):

Intr-un satuc de campie, a venit un investitor strain, insotit de asistentul lui. A batut la prima usa intalnita si i-a spus proprietarului:
- Uite, eu sunt colectionar de broscute. Daca imi aduci o broscuta, am sa iti dau pe ea 10 euro.
Taranul a fugit repede in padurea din spatele casei si a luat o broscuta. I-a dat-o investitorului, si-a luat cei 10 euro si le-a spus vecinilor despre ce afacere a facut. A doua zi, fiecare taran s-a dus la investitor cu cate o broscuta, pe care a vandut-o cu 10 euro.

Dupa cateva zile, investitorul le-a spus satenilor:
- Vad ca afacerea merge. De azi, pentru fiecare broscuta am sa va platesc cate 20 de euro.
Taranii au dat fuga in padure, au cules broscute si le-au predat pentru 20 de euro/bucata, investitorului.

Dupa alte cateva zile, acesta s-a intors in tara sa, presat de afaceri, lasandu-l pe asistentul sau cu broscutele, urmand sa se intoarca dupa cel mult o saptamana.
Inainte de a pleca, le-a spus satenilor:
- Dragii mei, sunt nevoit sa plec urgent. Va promit insa ca la intoarcere am sa cumpar de la voi broscutele cu 60 de euro bucata.
Si a plecat, in uralele satenilor fericiti de pleasca ce a dat peste ei.

A doua zi, asistentul investitorului a adunat satenii si le-a spus:
- Fratilor, m-am gandit la o afacere pentru voi. Seful meu se va intoarce peste doua saptamani si va va plati cate 60 de euro/broscuta. Daca vreti, vi le vand eu inapoi pentru 35 de euro bucata, iar voi le veti vinde cu 60. Profitul vostru va fi frumusel. Ce spuneti?
Satenii, s-au adunat la sfat si au decis ca o asa afacere nu mai prind ei degraba. Au pus mana de la mana, s-au imprumutat pe la cunoscuti, pe la banci, care pe unde a putut, si au cumparat broscutele inapoi cu 35 de euro bucata. Asistentul investitorului a luat banii, a plecat dupa seful sau, iar pe sateni nu i-a mai cautat nimeni, niciodata.

Au ramas cu banii dati, cu imprumuturi scumpe la banci si fara sa detina niciun activ in plus fata de ceea ce aveau inaintea afacerii.

Aceasta este povestea crizei, pe intelesul celor care nu au deprins cotloanele businessului bancar.
Banii cumpara obiecte. Cultura le transforma in lux.
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1950
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: Noile bancnote

Mesaj de popoviciliza »

Gabi_nt scrie:Aceasta este povestea crizei, pe intelesul celor care nu au deprins cotloanele businessului bancar.
Deşi este o poveste, se bazeză pe un fapt real: ani la rând a fost cu maşinile Singer...

Iată şi ce spune media (cea mai şocantă - şi ea reală - este cea cu seria consecutivă... ca la bancnote):

Escrocheria "colecţionarului german" care cumpără maşini de cusut Singer a revenit în actualitate.

Vali Silaghi, Adevărul, 7 aprilie 2012

„În ultima perioadă, în Timişoara au reapărut anunţurile care spun că un colecţionar german cumpără maşini de cusut vechi, cu plata pe loc. poliţiştii locali au arestat la mijlocul acestei săptămâni patru tineri care lipeau astfel de afişe în oraş.
Aflaţi în patrulare în zona Calea Buziaşului şi în Parcul Central, poliţiştii locali au depistat patru persoane care lipeau afişe în locuri neautorizate pe stâlpi, copaci şi pe pereţii unor imobile, prin care anunţau că un colecţionar german cumpără maşini de cusut Singer pentru care oferă plata pe loc între 40.000 şi 45.000 euro. Primele două persoane, N. Ion Marian, de 24 de ani, din Dragoeşti (Gorj), şi A. Florina de 18 ani din Topolovăţu Mare, au fost depistate în Zona Calea Buziaşului, după ce au lipit afişe pe străzile Lidia şi Atomului, iar celelalte două persoane, N. Mihaela, de 17 ani, din Remetea Mare, şi S. Roxana, de 19 ani, din Timişoara, au fost depistate în Parcul Central. Toţi cei patru au declarat că persoana care le-a dat să lipească afişele i-a asigurat că există autorizaţie pentru împărţirea acestor afişe. Cei depistaţi în această situaţie au fost sancţionaţi cu câte 1000 lei pentru lipirea de afişe publicitare în locuri neautorizate. Datele acestora au fost înaintate spre investigaţii poliţiştilor de la Secţia 1, existând posibilitatea ca persoana care se ocupă cu colecţionarea unor astfel de obiecte să facă parte dintr-o reţea infracţională.

Vânătoarea de naivi
Varianta simplă a escrocheriei presupune doi paşi: lipirea unor afişe care anunţă că "vând maşină de cusut Singer, 10.000 euro, iar după un anumit timp, răspândirea altor afişe, cu textul "cumpăr maşină de cusut Singer, ofer 40.000 de euro". Chiar dacă pare greu de crezut, s-a întâmplat ca oameni naivi să facă legătura între cele două afişe şi să creadă că vor da lovitura. Astfel, cumpărau o maşină de cusut cu 10.000 de euro, pe care apoi nu mai aveau cui să o vândă. O altă metodă identificată este aceea cu anunţuri, prin afişe sau în presă, care spun că se caută spre cumpărare maşini de cusut vechi, din perioada interbelică, care au o anumită serie. Preţurile oferite nu sunt deloc mici şi variază între 20.000 şi 60.000 de euro, sume numai bune de atras victime care au nevoie de bani şi sunt uşor de păcălit. Dacă până nu demult versiunea cu care erau păcăliţi naivii suna de genul - „Vă cumpărăm maşina de cusut dar numai împreună cu perechea ei, pe care o puteţi achiziţiona de la o persoană ale cărei date vi le putem furniza noi", înşelătorii le cer acum oamenilor să plătească on-line sume de bani reprezentând tot felul de taxe - de autentificare, de curierat, de legalizare, de traducere autorizată, etc. Astfel, escrocii încasează sume mai mici, dar mai sigure.

Legendă cu platină şi conturi de miliarde
Legenda acestor maşini de cusut, care încă mai atrage naivi în capcană, spune că înainte de izbucnirea celui de-al doilea război mondial, în anii '30, evreii din Germania şi-ar fi transformat întreaga lor avere în piese de platină asamblate în maşini "Singer", pentru a evita confiscarea averilor de către regimul nazist. Acestea ar fi ajuns apoi în toată Europa, inclusiv în România. O altă variantă este aceea că undeva în interiorul unora dintre maşini sunt inscripţionate conturi bancare aflate la bănci elveţiene, conturi care s-ar ridica la câteva miliarde de dolari.”

https://adevarul.ro/locale/timisoara/es ... index.html
mcv
**
**
Mesaje: 44
Membru din: 13 Oct 2013, 04:41
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Noile bancnote

Mesaj de mcv »

Si uite ca a ajuns BNR-ul si noua lor bancnota in presa.....

https://www.hotnews.ro/stiri-esential-2 ... arului.htm

Ce de colectionarii!!!!!


Se pare ca o sa trebuiasca sa-mi iau gandul de la una din bancnotele astea la pretul ei normal de achizitie. Asa ca fie o cumpar de la un "nou colectionar" fie imi iau cortul si merg sa campez in fata BNR-ul sa prind si eu una :arhh:
Avatar utilizator
Gabi_nt
*****
*****
Mesaje: 282
Membru din: 17 Aug 2016, 20:06

Re: Noile bancnote

Mesaj de Gabi_nt »

Din punct de vedere al cozilor la ghiseu s-ar parea ca BNR a iesit din "clopotul lui Gauss".
Sa vedem daca si tirajul pieselor va reveni la valorile din 2000.
Banii cumpara obiecte. Cultura le transforma in lux.
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Re: Noile bancnote

Mesaj de PRONUMISMATICA »

popoviciliza scrie:
Gabi_nt scrie:Aceasta este povestea crizei, pe intelesul celor care nu au deprins cotloanele businessului bancar.
Deşi este o poveste, se bazeză pe un fapt real: ani la rând a fost cu maşinile Singer...
Prosteala asta cu masinile de cusut Singer pare sa fie o poveste fara sfarsit. Ultima data am vazut acum aprox. 2-3 saptamani astfel de "afise" proaspete lipite pe copaci, stalpi de iluminat stradal si peretele blocurilor din zona unde lucrez. Am plecat de la servici seara si a doua zi dimineata la 7 zona era plina de afise. Probabil hotii se bazeaza pe zicala "in fiecare zi se naste cate un fraier".
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1950
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: Noile bancnote

Mesaj de popoviciliza »

„Prostia e nemuritoare”, I.L. Caragiale
„Dacă n-ar fi proştii, deştepţii ar muri de foame”, Camil Petrescu
Timis
******
******
Mesaje: 587
Membru din: 13 Apr 2011, 11:08

Re: Noile bancnote

Mesaj de Timis »

popoviciliza scrie:„Prostia e nemuritoare”, I.L. Caragiale
„Dacă n-ar fi proştii, deştepţii ar muri de foame”, Camil Petrescu

...Iasi, Cluj, Timisoara, BUCURESTI.
NU mai sant bancnote 100 de ani de la Marea Unire de la 1 Decembrie 1918 si nici monede de 50bani de colectie.
Asteptam cu interes vesti dupa Anul NOU de la ,,investitorii numismati" .
Mihai NT
***
***
Mesaje: 54
Membru din: 11 Dec 2018, 16:35
Localitate: Piatra Neamț

Re: Noile bancnote

Mesaj de Mihai NT »

Timis scrie: ...Iasi, Cluj, Timisoara, BUCURESTI.
NU mai sant bancnote 100 de ani de la Marea Unire de la 1 Decembrie 1918 si nici monede de 50bani de colectie.
Asteptam cu interes vesti dupa Anul NOU de la ,,investitorii numismati" .
De unde știți, cum ați aflat, e vreo știre în sensul ăsta ?
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1950
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: Noile bancnote

Mesaj de popoviciliza »

Ei bine, da!

A apărut şi 10 lei 2018!

Am ajuns astfel la convingerea că s-au tipărit toate nominalele (1, 5, 10, 50, 100, 200), deşi nu am văzut încă 1 şi 5 (am un semn de întrebare la 500).

Imaginea este prezentată de către Voicu Ion în grupul FB <<BANCNOTE ROMANESTI>> https://www.facebook.com/groups/bancnote.romanesti/.
Fişiere ataşate
48404705_2163139707076940_3657311531835588608_n.jpg
48360222_2163347950389449_8553258088142995456_n.jpg
Avatar utilizator
KLARK
*****
*****
Mesaje: 342
Membru din: 22 Oct 2009, 02:51

Re: Noile bancnote

Mesaj de KLARK »

5 lei 2018 primita rest ieri in Bucureşti
Fişiere ataşate
received_1429537507183189.jpeg
received_252091945690923.jpeg
Scrie răspuns