Website nou Bancnote Romanesti

Bancnote România, bancnote străine.

Moderatori: Deus, NumisKID

habarnam
**
**
Mesaje: 43
Membru din: 12 Iul 2006, 17:42
Localitate: Bucuresti
Contact:

Website nou Bancnote Romanesti

Mesaj de habarnam »

Asa cum stie toata lumea - pentru numismatica iti trebuie foarte multi bani si foarte mult timp liber.
Fiindca, personal, imi e imposibil sa indeplinesc conditiile de mai sus, am ales o varianta alternativa, (numismatii seriosi vor rade de mine), adica o colectie virtuala care nu ma costa NIMIC, decat poate scurtul timp dedicat pentru realizarea acestui site.

Un motiv in plus pentru care am facut aceasta colectie este faptul ca, din nefericire, spre deosebire de mai toate bancile nationale din tarile europene, BNR nu a organizat inca o istorie e bancnotei romanesti in format electronic pe internet (asa cum a facut Banca Bulgariei - de exemplu).

Iar Muzeul BNR - desi exista - e deschis publicului doar o zi pe an, ceea ce ma face sa ma intreb care mai e scopul lui. Nici macar Muzeul National de Istorie nu ofera inca publicului o colectie numismatica de bancnote romanesti, ceea ce e de neinchipuit, intr-o tara care deja e acceptata in Uniunea Europeana.

Iata adresa:
www.bancnoteleromanesti.go.ro
Ultima oară modificat 08 Ian 2007, 03:15 de către habarnam, modificat de 2 ori în total.
Avatar utilizator
berserkr
moderator
moderator
Mesaje: 3489
Membru din: 16 Iun 2006, 16:36

Mesaj de berserkr »

Felicitari! Frumos realizat si informativ.
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Frumos! E pe un server gratuit?

O intrebare: la bancnota de 20 coroane din 1907, de unde aveti informatia ca exista exemplare stampilate in Bucovina, deci cu stampila romaneasca pe partea austriaca?
KARAMIHAI
******
******
Mesaje: 1051
Membru din: 19 Sep 2006, 11:15
Localitate: Bucuresti

Mesaj de KARAMIHAI »

Buna si ideea si realizarea :D .
Mihai
GLV
*****
*****
Mesaje: 244
Membru din: 13 Mar 2006, 14:01
Localitate: Bucuresti

Mesaj de GLV »

Frumos.Felicitari realizatorului.
dorinn_m
***
***
Mesaje: 63
Membru din: 28 Sep 2006, 22:36

Mesaj de dorinn_m »

Excelenta ideea si realizarea! Felicitari !
vasil
*****
*****
Mesaje: 459
Membru din: 25 Apr 2006, 22:47
Localitate: Bacau
Contact:

Mesaj de vasil »

Foarte frumos si bine realizat siteul. L-am si adaugat la Fav.
Exodus

Mesaj de Exodus »

Din pacate nu merge....nu-l pot viziona pentru ca pagina nu se încarca :!: :!: :!:
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Nici la mine nu mai merge. De asta am si intrebat daca este pe un server gratuit. Pentru ca asa s-ar putea sa dispara de pe o zi pe alta, sau sa functioneze foarte rar, si ar fi pacat.
Avatar utilizator
vlahul
moderator
moderator
Mesaje: 2131
Membru din: 04 Feb 2005, 03:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de vlahul »

Exodus scrie:Din pacate nu merge....nu-l pot viziona pentru ca pagina nu se încarca :!: :!: :!:
Aceeasi problema o am si eu.
habarnam
**
**
Mesaje: 43
Membru din: 12 Iul 2006, 17:42
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de habarnam »

Ma bucur ca va pare fain si poate folositor.
De asta l-am facut.

Sa va raspund pe rand:

1-informatia dspre bancnota de 20 coroane din 1907 care e fost stampilata si pe partea austriaca am luat-o din cartea lui Gh. Buzdugan "Monedele si Bancnotele Romanesti" - pagina 361, dreapta jos- paragraful 3.
Eu nu am decat putine bancnote reale (vreo 30) si nu ma pot ghida decat dupa ce scrie in carti.
Apreciez orice corectura fiindca mie mi-e destul de greu sa verific cu realitatea :).
Daca mai observati greseli, va rog, spuneti-mi.

2- Doar prima pagina (cea de intro) e pe un server gratuit.
Am facut asa fiindca am vrut sa am o adresa de web mai personalizata pentru site.
Restul site-ului e pe server platit.
In plus imaginile sant destul de mari (aprope un mega fiecare) fiindca nu am vrut sa deteriorez caliatea. Poate si de asta sa mearga mai greu.

ORICUM, mersi ca m-ati anuntat ca sant momente cand nu merge.
De aceea am facut si o alta poarta de intrare in site tot pe server platit:

http://web.clicknet.ro/plastilina/br/

Asta ar trebui sa fie ok mereu, in caz ca cea principala nu functioneaza.
Ultima oară modificat 17 Oct 2008, 22:12 de către habarnam, modificat de 2 ori în total.
Exodus

Mesaj de Exodus »

Foarte frumos siteul dar nu se vad bancnotele mai mare......deci daca fac clik pe o bancnota in particular asi dori sa vad o imagine de-a ei dar mai mare, recto sau verso.......
Poate ca inca nu este in functiune aceasta optiune pentru moment :!:
sorin70
******
******
Mesaje: 2520
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Mesaj de sorin70 »

Situl este o surpriza placuta si cu o modalitate originala de prezentare.
La o scurta privire mi s-a parut complet si scrupulos organizat.
Niste imagini de dimensiune mai mare ar fi fost mai utile.
Am o intrebare :
Ce intelegeti prin "simboluri masonice" la bancnotele de 1000 lei 1991 si 5000 lei 1992 ?
Avatar utilizator
vlahul
moderator
moderator
Mesaje: 2131
Membru din: 04 Feb 2005, 03:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de vlahul »

habarnam scrie:Ma bucur ca va pare fain si poate folositor.
De asta l-am facut.

Sa va raspund pe rand:

1-informatia dspre bancnota de 20 coroane din 1907 care e fost stampilata si pe partea austriaca am luat-o din cartea lui Gh. Buzdugan "Monedele si Bancnotele Romanesti" - pagina 361, dreapta jos- paragraful 3.
Eu nu am decat putine bancnote reale (vreo 30) si nu ma pot ghida decat dupa ce scrie in carti.
Apreciez orice corectura fiindca mie mi-e destul de greu sa verific cu realitatea :).
Daca mai observati greseli, va rog, spuneti-mi.

2- Doar prima pagina (cea de intro) e pe un server gratuit.
Am facut asa fiindca am vrut sa am o adresa de web mai personalizata pentru site.
Restul site-ului e pe server platit.
In plus imaginile sant destul de mari (aprope un mega fiecare) fiindca nu am vrut sa deteriorez caliatea. Poate si de asta sa mearga mai greu.

ORICUM, mersi ca m-ati anuntat ca sant momente cand nu merge.
De aceea am facut si o alta poarta de intrare in site tot pe server platit:

http://www.clicknet.ro/plastilina/br

Asta ar trebui sa fie ok mereu, in caz ca cea principala nu functioneaza.
Intradevar, acum merge. Felicitari.
habarnam
**
**
Mesaje: 43
Membru din: 12 Iul 2006, 17:42
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de habarnam »

Va raspund in continuare.

1.Informatia ca desenele care apar in locul stemei pe bancnotele de 1000 si 5000 din 1992 ar fi de sorginte masonica o am dintr-un articol de presa.
Nu ma pot pronunta asupra veridicitatii ei, dar odata ce am vazut scris, am considerat ca cine a scris are niste surse verificate. Poate "insemne masonice" ar fi fost mai corect.
Daca afirmatia nu e corecta, va rog sa-mi spuneti ca sa rectific.

2.IMAGINI MAI MARI
Initial am gandit site-ul si cu imagini mai mari, si mi s-ar parea mai bine sa fie, dar am renuntat din 4 motive:
- Nu sant imaginile bancnotelor mele, si nu stiu sigur daca cei de pe siteurile de unde le-am luat, sant de acord sa le postez la rezolurie mare pe sit-ul meu.
- Nu am loc pe server (imaginile mari depasesc 100 de mega in total).
- Intentia principala e sitului e o catalogare si o organizare mai deosebita.
- Eu lucrez intr-o agentie de publicitate si am avut uneori nevoie pentru diverse materiale sa folosesc imagini la rezolutie mai mare cu bancnote, si BNR s-a sesizat din oficiu si ne-a atentionat ca pentru hi-resuri cu bancnote e necesara o aprobare speciala. Stiind asta , n-am vrut sa ma complic cu posibile nemultumiri din partea BNR.
Scrie răspuns