Despre pastrarea documentelor

Bancnote România, bancnote străine.

Moderatori: Deus, NumisKID

andreka
*****
*****
Mesaje: 315
Membru din: 01 Iun 2008, 21:20
Localitate: Negresti-Oas
Contact:

Mesaj de andreka »

Spunea domnul BogdanC la inceputul topicului sa nu fie folile din PVC. M-am uitat pe plicul foliilor de la firma Linder si acolo scria ca sunt ''folii rigide din PVC fara plastifianti acizi ''

Aici ma refer la pastrarea in folii a bancnotelor.
Fişiere ataşate
scan0001.jpg
scan0001.jpg (87.55 KiB) Vizualizat de 33572 ori
De m-or tine cu secara/Osenia-i a mea tara/De m-or tine cu ovaz/Osenia nu o las !
*
Osania-nu-i ocara.../Inima-i de foc si para,/De-o aprinzi/Nu vrea sa moara !...
*
Cu osanul nu te pune/Cu osanca dute-n lume...
Faszika

Mesaj de Faszika »

Are cineva foi pt. bancnote neflexibile cu 1 compartiment care se poate pune in dosar normal A4 ???

Multumesc
Avatar utilizator
KLARK
*****
*****
Mesaje: 342
Membru din: 22 Oct 2009, 02:51

Mesaj de KLARK »

Neavand bani necesari cumpararii unui album special, eu imi tin bancnotele (200) in folii de plastic normale(de foii A4).
Este bine?
Se pot degrada bancnotele in timp?
Avatar utilizator
BogdanC
moderator
moderator
Mesaje: 448
Membru din: 10 Ian 2005, 11:03
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de BogdanC »

andreka scrie:Spunea domnul BogdanC la inceputul topicului sa nu fie folile din PVC. M-am uitat pe plicul foliilor de la firma Linder si acolo scria ca sunt ''folii rigide din PVC fara plastifianti acizi ''

Aici ma refer la pastrarea in folii a bancnotelor.
Da, ceea ce face PVC-ul nociv sunt plastifiantii, introdusi pentru a da flexibilitate obiectelor facute din acest polimer (ex. furtunele moi din PVC, care au si un miros particular, sau faimoasele clasoare cu foile acelea galbui si moi, pe care le vedem la orice targ, in care multe monede se inverzesc! :x). Lipsa plastifiantilor face ca foile sa fie rigide si oarecum casante, dar foarte probabil sunt testate pentru hartie si pe termen lung se comporta bine.

Despre foliile obisnuite de indosariere, cred ca sunt si acelea destul de bune, daca sunt facute din polietilena sau polipropilena. Dar cine stie cum se comporta pe termen lung si foarte lung? :) Mai ales pentru hartiile mai importante eu as merge totusi pe produse de arhivare adevarate, inclusiv folii Lindner etc. Cateva foi speciale nu costa mult, nu e nevoie sa aveti un clasor intreg plin. Pe okazii sunt mai mereu la vanzare, cca 2 lei bucata sau ceva de genul.
Ultima oară modificat 01 Noi 2009, 11:44 de către BogdanC, modificat de 2 ori în total.
Monedele Moldovei şi Ţării Româneşti http://monederomanesti.cimec.ro
Avatar utilizator
vlahul
moderator
moderator
Mesaje: 2131
Membru din: 04 Feb 2005, 03:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de vlahul »

Da, se degradeaza iremediabil. A fost postata acum cativa pe un site al unui colectionar starea unei bancnote compromisa. Din UNC devenise ceva poor...
Avatar utilizator
BogdanC
moderator
moderator
Mesaje: 448
Membru din: 10 Ian 2005, 11:03
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de BogdanC »

Era util sa puna si marca produsului respectiv, sau si mai bine natura plasticului din care era facut. Un PVC cu plastifianti probabil ca asta face in timp, atat cu metal cat si cu hartie.

In alegerea solutiilor de pastrare a bancnotelor si monedelor cred ca trebuie cu totii sa gandim in perspectiva. Chiar daca investitia in produse speciale, de calitate, nu creste neaparat valoarea obiectelor pastrate astfel, totusi le conserva starea si acesta mi se pare un motiv foarte bun, ce tine de respectul fata de semnificatia acelui obiect.

Nu foarte demult am descoperit si eu beneficiile capsulelor de plastic transparente pentru monede, si sunt incantat de ele. Mai ales pentru monedele cu forme mai regulate (inclusiv cele moderne) mi se par solutia de stocare ideala, cu conditia sa se aleaga diametrul potrivit. Oricum si monedele cu forme mai neregulate ajung sa se aseze bine, in general, chiar daca contactul cu interiorul capsulei este doar punctual (punctiform? :) ). Iar cand nu se aseaza bine am introdus petece de hartie speciala (de arhivare, care nu innegreste argintul), si asa am rezolvat problema jocului monedei in interior.
Monedele Moldovei şi Ţării Româneşti http://monederomanesti.cimec.ro
Avatar utilizator
vlahul
moderator
moderator
Mesaje: 2131
Membru din: 04 Feb 2005, 03:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de vlahul »

E mult timp de atunci si nu mai retin numelesite-ului, insa, din cate imi aduc aminte, era vorba de protectiile din pvc folosite uzual in papetarie.
levelx
**
**
Mesaje: 43
Membru din: 13 Feb 2010, 20:21
Localitate: Timisoara/Craiova
Contact:

Mesaj de levelx »

Salut!

Am o bancnota veche si destul de rupta.
http://numishobby.blogspot.com/2010/03/ ... -1897.html

Ce as putea sa fac ca sa nu se degradeze si mai rau? Klark m-a sfatuit sa ii indrept indoiturile (cu un ac sau ceva) si sa o pun intr-o tipla de plastic mai tare. Totusi mi-e teama sa nu o rup mai rau. Cunoasteti si alte tehnici pentru pastrarea bancnotelor de acest fel?

Merci,
Bogdan
There are 10 kinds of people. Those who can read binary and those who can't!
Avatar utilizator
BogdanC
moderator
moderator
Mesaje: 448
Membru din: 10 Ian 2005, 11:03
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de BogdanC »

Salut!

In starea asta e destul de putin ce mai poti face. In principiu trebuie sa aranjezi hartia astfel incat sa netezesti cat de cat pliurile, dar asta fara a folosi fierul de calcat incins sau altceva agresiv, ci strict mecanic, cu degetele de exemplu (eventual purtand o manusa curata din bumbac). Ideea e ca degradarea fibrelor de celuloza se accelereaza acolo unde este pliata hartia. Dupa care poti sa o introduci intr-o folie transparenta din material plastic inert chimic (dezavantajul e ca nu mai "respira" hartia, exista controverse pe tema asta). Sau daca dispui de asa ceva poti s-o pui intre coli de hartie speciala de arhivare, cu tampon bazic, care are avantajul ca mai neutralizeaza din aciditatea hartiei, si deasupra pui o foarte mica greutate, de ex. o brosura, doar cat sa tina bancnota plata. Apoi spatiul de depozitare trebuie sa fie relativ uscat (despre asta am mai scris in topicul acesta). Cam asta e ce se poate face "acasa". Alte interventii sunt riscante si/sau necesita reactivi si cunostinte, asa ca se fac doar in laboratoare de restaurare/conservare.

Mai exista in comert (in USA, de exemplu) niste spray-uri care nu contin apa ci un compus organic lichid in care e suspendat bicarbonat de magneziu ca o pudra extrem de fina. Cu solutia aceasta se impregneaza documentele vechi, fragilizate din cauza acidificarii normale a hartiei. Se pare ca astfel se prelungeste viata documentelor de cca 3 ori, bineinteles daca sunt pastrate apoi in conditii adecvate. Din cauza cresterii pH-ului s-a observat o usoara modificare a culorii unor cerneluri de pe documente in urma tratarii mentionate, deci teoretic ar putea afecta si cerneala din bancnote, de aceea nu pot sa spun ca asa ceva e recomandat si in acest caz.
Monedele Moldovei şi Ţării Româneşti http://monederomanesti.cimec.ro
luigi
***
***
Mesaje: 63
Membru din: 28 Oct 2009, 21:41

folii bancnote

Mesaj de luigi »

Buna ziua
Ma puteti ajuta sa-mi recomandati: care sunt cele mai bune folii de protectie pentru bancnote? In Galati nu am gasit decat marca Noki de care nu sunt prea multumit deoarece ,dupa parerea mea,este o folie prea flexibila.
Multumesc.
Avatar utilizator
LM
*****
*****
Mesaje: 426
Membru din: 08 Oct 2008, 12:14
Localitate: Undeva in Banat...

Mesaj de LM »

Daca doriti sa faceti numismatica,adica sa pastrati bancnotele in stare cat mai perfecta,mai bine cautati folii speciale pentru bancnote.De exemplu sunt de vanzare cateva si pe siteul acesta la Magazinul Colectionarilor.Bancnotele sunt pretentioase in comparatie cu monedele... :wink:
"Audaces Fortuna Juvat !!!"
levelx
**
**
Mesaje: 43
Membru din: 13 Feb 2010, 20:21
Localitate: Timisoara/Craiova
Contact:

Re: folii bancnote

Mesaj de levelx »

luigi scrie:Buna ziua
Ma puteti ajuta sa-mi recomandati: care sunt cele mai bune folii de protectie pentru bancnote? In Galati nu am gasit decat marca Noki de care nu sunt prea multumit deoarece ,dupa parerea mea,este o folie prea flexibila.
Multumesc.
Noki daca nu ma insel fac tiple pentru foi A4. Nu stiu sa faca ceva si pt bancnote. Pentru a pastra bancnotele cat mai mult timp folositi materiale inerte chimic, care nu afecteaza bancnotele.

Cum va recomanda si LM, pe http://www.magazinul-colectionarilor.ro/ gasiti folii si clasoare.

O seara faina.
There are 10 kinds of people. Those who can read binary and those who can't!
luigi
***
***
Mesaje: 63
Membru din: 28 Oct 2009, 21:41

pastrarea bancnotelor

Mesaj de luigi »

Buna ziua
Foliile Noki pe care le-am utilizat sunt compartimentate in 3 sau 4.Bancnotele incap perfect .Mie mi-a ridicat semne de intrebare flexibilitatea lor... Din foliile de bancnote din magazinul colectionarului care sunt mai bune?(din punct de vedere al rigiditatii si a compozitiei chimice)
Multumesc.
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Fiecare tip de folie pentru bancnote marca Leuchtturm este fabricata din acelasi material. Diferente exista doar la marimea lor, in rest sunt la fel de rigide fiecare.

Foliile Noki de care ziceti cred ca sunt "fabricate" de cineva in tara, adica ia foliile obisnuite A4 din comert si le compartimenteaza cu un aparat special. Sunt bune doar eventual ca o solutie temporara pentru bancnote de valoare relativ mica. Daca vreti sa construiti o colectie, atunci este recomandat sa investiti in folii de calitate, chiar daca astea costa ceva mai mult.
luigi
***
***
Mesaje: 63
Membru din: 28 Oct 2009, 21:41

folii bancnote

Mesaj de luigi »

Multumesc pentru raspuns.Sunt perfect lamurit acum. :merci:
Scrie răspuns