Aprecierea bancnotelor

Bancnote România, bancnote străine.

Moderatori: Deus, NumisKID

Scrie răspuns
Seif
nou in forum
nou in forum
Mesaje: 2
Membru din: 14 Iun 2015, 13:44

Aprecierea bancnotelor

Mesaj de Seif »

Salutare,

Sunt incepator in a colectiona bancnote romanesti. De curiozitate.. ati observat in timp o apreciere a preturilor bancnotelor romanesti? (sunt sigur ca e oarecum dificil sa compari pretul aceleiasi bancnote cumparate o data in 1990 si o data in 2019) dar incerc.

Se apreciaza in timp bancnotele romanesti? Este posibil sa le privim si ca o 'investitie' pe termen lung? Sunt romani interesati in a-si crea astfel de colectii? Daca sunteti colectionar.. cat timp planuiti sa le tineti in colectie.. si eventual ce faceti cu ele dupa ce nu veti mai fi?

De exemplu am cumparat bancnota cu Centenarul de 100 lei. Pe care am platit 185 lei daca nu ma insel.. iar acum sunt unii ce le vand cu mai mult de 500 lei.

De asemenea este vreun site care cuprinde si tirajul bancnotelor romanesti.. sa spunem de la 1900 incoace?

:merci:
sorin70
******
******
Mesaje: 2520
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Re: Aprecierea bancnotelor

Mesaj de sorin70 »

Bine ati venit !

Trebuie sa lamurim diferenta dintre colectionar si investitor.

Pentru un colectionar nu prea conteaza daca o piesa se apreciaza sau nu in timp. El colectioneaza din pasiune. Cateodata platim mult mai mult decat face doar din dorinta de a pune piesa respectiva in colectie.

Pentru un investitor este insa foarte important.

"Daca sunteti colectionar.. cat timp planuiti sa le tineti in colectie.. si eventual ce faceti cu ele dupa ce nu veti mai fi?"

De obicei un colectionar nu-si propune cat sa le pastreze, ca nu sunt masini, si nu instraineaza colectia decat in cazuri exceptionale.

Eu "dupa ce nu voi mai fi" le voi vinde pe toate :lol: , prin nepotii mei desigur.
Avatar utilizator
picard
******
******
Mesaje: 561
Membru din: 01 Dec 2007, 16:37
Localitate: BUCURESTI, Ploiesti

Re: Aprecierea bancnotelor

Mesaj de picard »

Cica cea mai mare teama a unui colectionar e ca "dupa" colectia va fi vaduta cu cat a spus el ca a dat pe ea
:whistle:
Talerul şi mahmudeaua sunt a omului nebun.
Zimţii dă florin sunt solzii care dracu-i poartă-n spete.
Guldenul mare ca roata dîmprejur dă sfîrc la fete
La fel duce în ispită, firfiricul şi carboava
Ca şi filtrul dă amoriu picură-şi în sîn otrava,
Lira minte, rubla-nşeală, ţechinul te măsluieşte
Şi Mamona cînd vrei aur scuipă-n palme şi rînjeşte.
Avatar utilizator
ambr0zie
*****
*****
Mesaje: 276
Membru din: 01 Apr 2014, 19:29

Re: Aprecierea bancnotelor

Mesaj de ambr0zie »

Seif scrie:Salutare,
Sunt incepator in a colectiona bancnote romanesti. De curiozitate.. ati observat in timp o apreciere a preturilor bancnotelor romanesti? (sunt sigur ca e oarecum dificil sa compari pretul aceleiasi bancnote cumparate o data in 1990 si o data in 2019) dar incerc.
Bine ati venit pe forum si in "meseria" asta. Va asteapta vremuri grele :) si frumoase.
Aprecierea in timp - desigur. Dar nu la o rata prea abrupta. Pretul unei bancnote (sau monede) depinde, dupa parerea mea, de 1. raritatea si starea de conservare si 2. cererea de pe piata. Nu neaparat in ordinea asta.
Eu colectionez de mic copil dar mai serios din 2013, cand mi-am setat exact targetul de colectie si am inceput sa fac achizitii mai serioase. Ce pot sa va zic - am impresia ca numarul colectionarilor a crescut si media de varsta a scazut foarte mult, daca pe vremea aia pe la targuri la mesele de numismatica media de varsta era 45+ acum vad foarte multi oameni mai tineri, si pe grupurile de facebook la fel. De asemenea, se informeaza, accesul la cataloage si licitatii e mai usor ca in anul 2000 de exemplu...
Cerere mai mare - preturi mai mari.
Pretul creste in timp, cum am zis, se poate vedea si pe acest forum la sectiunea de vanzari, alte preturi si piese erau acum 10 ani, cu tot cu inflatia...
Evident, vorbim de preturi corecte, nu de aberatiile de pe olx in anumite cazuri sau de persoanele care nu cunosc deloc numismatica dar au impresia ca ce au gasit in sertar face 50000000000000000000000000 de lire sterline pentru ca e mare, veche si eventual si de argint.
Seif scrie: Se apreciaza in timp bancnotele romanesti? Este posibil sa le privim si ca o 'investitie' pe termen lung? Sunt romani interesati in a-si crea astfel de colectii? Daca sunteti colectionar.. cat timp planuiti sa le tineti in colectie.. si eventual ce faceti cu ele dupa ce nu veti mai fi?

De exemplu am cumparat bancnota cu Centenarul de 100 lei. Pe care am platit 185 lei daca nu ma insel.. iar acum sunt unii ce le vand cu mai mult de 500 lei.
Cunosc colectionari (unii din ei cu colectii exceptionale) care sunt si comercianti cu activitate intensa. Dar e vorba de o investitie majora initiala, investitii tot majore dupa si rulaj continuu. Daca luati bancnote medii ca raritate si stare, sa zic ca exemplu, 500 lei 1949 sau 1000 lei 1950, 2-3 pe luna, in ideea de a le revinde pe mai mult, nu are niciun sens doar pentru motivul asta.
Cat timp planuiesc - pana nu voi mai fi. Sper sa am urmasi care sa imi impartaseasca pasiunea, daca nu, prefer sa nu ma gandesc. Ma mai loveste gandul cand rasfoiesc albumele si clasoarele mele ca sunt piese care au fost in alte colectii, demult, si nu stiu cine a fost proprietarul. Si e un pic incomod cand ma gandesc ca altul ar putea face la fel cu piesele mele candva...
Bancnota cu centenarul - nu o luati ca exemplu, probabil e cea mai mare crestere de pret din istorie. Tirajul a fost mic (10.000), nu s-a putut cumpara decat din orasele cu sucursala BNR si a luat cam fiecare cat a vrut. Si eu am luat una direct de la BNR, dar n-as fi dat sub nicio forma 700 de lei, cat costa (si se ofera) una acum. Ce am zis mai sus, cerere mare - preturi mari ...
Seif scrie: De asemenea este vreun site care cuprinde si tirajul bancnotelor romanesti.. sa spunem de la 1900 incoace?
:merci:
Din pacate, eu nu am gasit. La multe nu se stie exact. La monede se cunosc tirajele in general - mai putin in perioada comunista in care era secret de stat (daca nu ma insel). Si eu am fost interesat de tiraje la bancnote, data retragerii din circulatie pentru ca nu am inteles ce bancnote au circulat in paralel in anumite perioade, valoarea exacta a leului in anumiti ani, dar nu am fost lamurit 100%.

Succes si piese bune!
__________________
Primul om care a preferat să înjure decât să dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizației.
Seif
nou in forum
nou in forum
Mesaje: 2
Membru din: 14 Iun 2015, 13:44

Re: Aprecierea bancnotelor

Mesaj de Seif »

Multumesc pentru raspunsurile date.

In momentul de fata imi place sa adun doar bancnotele romanesti, ma simt patriot facand asta (stiu.. poate prea mult spus, dar imi da un sentiment de apartenenta). Si pe langa .. simt ca poate fi un numar 'finit' de bancnote colectionand doar cele romanesti (astfel e mai usor de facut o colectie).

Legat de aprecierea bancnotelor.. desi le colectionez cu placere ma gandesc ca daca la un moment dat au sa aiba valoare 'mare' ar reprezenta si o forma de investitie 'pasiva'. Cred ca daca ar valora de 10 ori mai mult decat am cheltuit pe ele multi ar fi tentati sa le vanda.

Un alt aspect e ca incerc sa le colectionez la o calitate cat mai buna si.. cele vechi sunt scumpe.
Voi aveti colectii de bancnote romanesti sau/si straine? Aveti o strategie in a le achizitiona?
Eu incerc la fiecare salar sa pun deoparte o suma de bani fixa si daca imi ajunge sa cumpar o bancnota ce mi-o doresc.. altfel.. daca sunt scumpe sa economisesc mai multe luni si sa iau una scumpa.

Pacat ca nu sunt informatii legate de tirajul bancnotelor.

:merci:
Pantiru
******
******
Mesaje: 515
Membru din: 05 Apr 2007, 20:11

Re: Aprecierea bancnotelor

Mesaj de Pantiru »

Vedeți și aici, poate veți găsi ceva interesant pentru dvs.:
http://transylvanian-numismatics.com/ph ... olectionam
Avatar utilizator
Gabi_nt
*****
*****
Mesaje: 282
Membru din: 17 Aug 2016, 20:06

Re: Aprecierea bancnotelor

Mesaj de Gabi_nt »

Principiile dvs pentru colectionat mi se par foarte bune.
V-as recomanda si:
1. clasor si folii de calitate
https://www.magazinul-colectionarilor.r ... Path=13_14
2. o pereche de manusi de bumbac pentru manevrat bancnotele/monedele
https://www.magazinul-colectionarilor.r ... cts_id=169
Banii cumpara obiecte. Cultura le transforma in lux.
Lutyk
**
**
Mesaje: 32
Membru din: 08 Ian 2019, 14:30
Localitate: Sector 2, Bucureşti
Contact:

Re: Aprecierea bancnotelor

Mesaj de Lutyk »

Gabi_nt scrie:Principiile dvs pentru colectionat mi se par foarte bune.
V-as recomanda si:
1. clasor si folii de calitate
https://www.magazinul-colectionarilor.r ... Path=13_14
2. o pereche de manusi de bumbac pentru manevrat bancnotele/monedele
https://www.magazinul-colectionarilor.r ... cts_id=169
Înţeleg necesitatea mănuşilor: protejezi piesele şi în acelaşi timp te protejezi şi pe tine, în condiţiile în care unele piese au circulat în epoci cu ciumă holeră etc. De ce mănuşi de bumbac? Mănuşile de latex, de unică folosinţă nu sunt bune? Am văzut la Lidl (parcă) o cutie de 100 de perechi, 25 lei.
Vlad Robert Lutic - În căutarea familiei pierdute, ed. ePublishers, 2020
Scrie răspuns