difirența dintre bancnotele afgane

Bancnote România, bancnote străine.

Moderatori: Deus, NumisKID

Scrie răspuns
andrian.nicorici
**
**
Mesaje: 12
Membru din: 10 Iun 2018, 20:52

difirența dintre bancnotele afgane

Mesaj de andrian.nicorici »

poate face cineva difirența dintre bancnotele afghane emise de guvernul central de la Cabul f președintelui Burhânuddîn Rabbânî, și gruparile generalului Abdul Rashid Do‘stum din Alianța nordică. în urma reformei din 2002 efectuate de americani, apar doua cursuri de schimb. 1- a bancnotelor lui Burhânuddîn Rabbânî 1 nou pe 1000? 2- a bancnotelor lui Abdul Rashid Do‘stum 1 noua pe 2000. din ce am ințeles Burhânuddîn Rabbânî a emis bancnote de 5000 și 10000, iar Abdul Rashid Do‘stum doar de 10000 ambele identice. cine ma ajuta să le identific?
andrian.nicorici
**
**
Mesaje: 12
Membru din: 10 Iun 2018, 20:52

Re: difirența dintre bancnotele afgane

Mesaj de andrian.nicorici »

eu am gasit 2 tipuri? și diverse cataloage le dau, dar fara specificare care și de unde e. și nici nu sunt increzut ca ar fi ele.
andrian.nicorici
**
**
Mesaje: 12
Membru din: 10 Iun 2018, 20:52

Re: difirența dintre bancnotele afgane

Mesaj de andrian.nicorici »

unica informație adecvată ce am la indemană
Fişiere ataşate
Afghanistan.png
andrian.nicorici
**
**
Mesaje: 12
Membru din: 10 Iun 2018, 20:52

Re: difirența dintre bancnotele afgane

Mesaj de andrian.nicorici »

I tip difera seria literilor de jos de la fracție, iar pe verso înrte cuvintele Da Afghanistan nu e spațiu
Fişiere ataşate
AF63.JPG
andrian.nicorici
**
**
Mesaje: 12
Membru din: 10 Iun 2018, 20:52

Re: difirența dintre bancnotele afgane

Mesaj de andrian.nicorici »

II tip difera seria literilor de jos de la fracție, iar pe verso înrte cuvintele Da Afghanistan exista un mic spațiu
Fişiere ataşate
a8daa815420e171876be867c3da54128--banknote-afghans.jpg
andrian.nicorici
**
**
Mesaje: 12
Membru din: 10 Iun 2018, 20:52

Re: difirența dintre bancnotele afgane

Mesaj de andrian.nicorici »

culoarea reală nu o pot identifica? că nu am abele bancnote dar imaginile din net nu sunt de ajuns de relevante. nuanțele imaginilor expuse de mine pot duce in eroare. eu am ales doar doua imagini sa fie mai lizibil seria si numele bancii
Scrie răspuns