Specimene?

Bancnote România, bancnote străine.

Moderatori: Deus, NumisKID

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ambr0zie
*****
*****
Mesaje: 276
Membru din: 01 Apr 2014, 19:29

Specimene?

Mesaj de ambr0zie »

Buna ziua,

Sper sa nu fie o intrebare tampita, am cautat dar nu gasesc nicaieri un raspuns concret.
Cum se facea rost (sau cum se face rost) de bancnote specimen? nu intra in aria mea de interes procurarea acestor bancnote, dar pe okazii, ebay, grupuri de Facebook apar frecvent la vanzare. Si vorbesc de piese mai rare si in stare "normala", din anii 20, 30, 40 ...
Cum facea rost un om in 1920 de un specimen 1 leu 1920? sau in 1952, 1966, de seturile specimen?
__________________
Primul om care a preferat să înjure decât să dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizației.
Mihai
******
******
Mesaje: 646
Membru din: 10 Ian 2005, 09:30
Localitate: Galati

Re: Specimene?

Mesaj de Mihai »

In general, NU sunt destinate oamenilor "de rand". Sunt fara putere circulatorie (deci nu-ti poti cumpara nimc) si, de regula, sunt transmise de bancile emitente ale bancnotelor propriu-zise catre bancile partenere atunci cand se emit noi tipuri - pentru informarea, familiarizarea celor care utilizeaza numerarul etc. Poate si la politii pentru a fi "materia didactic" la indemana celor care se ocupa de falsurile monetare. Mai sunt si cele oferite ca suvenir - cum sunt cele cehoslovace cu serie normala, perforate "SPECIMEN" dar care practic erau bancnote obisnuite, iesite din circulatie si puse in vanzare pentru cei interesati.
Avatar utilizator
ambr0zie
*****
*****
Mesaje: 276
Membru din: 01 Apr 2014, 19:29

Re: Specimene?

Mesaj de ambr0zie »

Vă mulțumesc - cunosc scopul lor clasic.
Eu nu am niciun specimen în colecție și nu mă interesează direct dar mai dau peste ele în oferte și evident mă uit.
Practic, specimenele bancnotelor vechi provin din 'relații' ale celor ce le-au avut... când specimenele erau noi? Sau orice om putea merge la BNR cerând un, să zic specimen de 500 lei 1949 plătind 500 de lei? Nu are importanță dar sunt doar curios.
__________________
Primul om care a preferat să înjure decât să dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizației.
sorin70
******
******
Mesaje: 2520
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Re: Specimene?

Mesaj de sorin70 »

Specimenele mai vechi provin tot de la bancile comerciale.
Dupa nationalizarea din 1948 au fost "luate" din arhivele lor de cei care au avut acces si apoi comercializate.

Din punctul meu de vedere, in cazul bancnotelor de valoare nominala foarte mare, specimenul are o valoare mult inferioara bancnotei propriu-zise in stare UNC.

Exemplu : 5000 lei 1931 ( fara supratipar ).
Avatar utilizator
ambr0zie
*****
*****
Mesaje: 276
Membru din: 01 Apr 2014, 19:29

Re: Specimene?

Mesaj de ambr0zie »

Interesant punctul de vedere.
În ultima vreme mi se pare o inflație de specimene pe piață. Mi-e indiferent, dar ieri sau alaltăieri am văzut pe un grup set specimene 1952 cu 1300 lei (vânzător serios) și prețul mi s-a părut mult sub ce se dădea acum 2-3 ani.
__________________
Primul om care a preferat să înjure decât să dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizației.
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Re: Specimene?

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Un colectionar foarte batran mi-a povestit ca in anul x (nu mai tin minte) au fost impartite GRATIS multor membri al Societatii Numismatice Romane seturi complete de specimene din 1952. Avea si el mai multe.
Avatar utilizator
Ricky-bm
******
******
Mesaje: 552
Membru din: 31 Ian 2010, 12:37
Localitate: Baia Mare
Contact:

Re: Specimene?

Mesaj de Ricky-bm »

Se intampla prin anii 77-80, si nu doar pe cele din 52 le-au primit, ci mult mai multe ;)
http://www.okazii.ro/catalog?per_page=2 ... t=ricky-bm

Mai bine taci si dai impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.
Scrie răspuns