Bancnota Ferdinand cu Mihai Viteazul Proba Romanesca?

Bancnote România, bancnote străine.

Moderatori: Deus, NumisKID

MonMoi
*
*
Mesaje: 6
Membru din: 28 Feb 2017, 17:20

Re: Bancnota Ferdinand cu Mihai Viteazul Proba Romanesca?

Mesaj de MonMoi »

Decupajul din centru - jos nu V-a dat de gândit?! Este destul de brutal și vizibil de pe poza! Nu V-ați gândit ca poate ascunde informații ce o lipsesc de valoare?!
ionanator
**
**
Mesaje: 23
Membru din: 22 Ian 2017, 00:28

Re: Bancnota Ferdinand cu Mihai Viteazul Proba Romanesca?

Mesaj de ionanator »

Am vazut si mam gandit dar am mai vazut si probe mai ciudate. Este ok voi returna, am 14 zile dupe ce voi primi.
MonMoi
*
*
Mesaje: 6
Membru din: 28 Feb 2017, 17:20

Re: Bancnota Ferdinand cu Mihai Viteazul Proba Romanesca?

Mesaj de MonMoi »

Eu totuși mai am o bănuiala!
Semnătura de pe spate e posibil sa fie a unui pictor roman care a trăit între 1897-1967, zis Ali Baba!
Totodata as suspecta și semnătura unui general care a asistat la "mutarea" tezaurului nostru la Moscova!
Autograful in sine ar putea valora!
sorin70
******
******
Mesaje: 2520
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Re: Bancnota Ferdinand cu Mihai Viteazul Proba Romanesca?

Mesaj de sorin70 »

Cum ati vazut spatele ?
MonMoi
*
*
Mesaje: 6
Membru din: 28 Feb 2017, 17:20

Re: Bancnota Ferdinand cu Mihai Viteazul Proba Romanesca?

Mesaj de MonMoi »

Pe cartonul suport pe care era aplicată! Era afișat pe licitație!
elvira
**
**
Mesaje: 17
Membru din: 12 Mar 2015, 14:31

Re: Bancnota Ferdinand cu Mihai Viteazul Proba Romanesca?

Mesaj de elvira »

MonMoi scrie:Decupajul din centru - jos nu V-a dat de gândit?! Este destul de brutal și vizibil de pe poza! Nu V-ați gândit ca poate ascunde informații ce o lipsesc de valoare?!
MonMoi scrie:Eu totuși mai am o bănuiala!
Semnătura de pe spate e posibil sa fie a unui pictor roman care a trăit între 1897-1967, zis Ali Baba!
Autograful in sine ar putea valora!
MonMoi scrie:Pe cartonul suport pe care era aplicată! Era afișat pe licitație!
Dacă punem împreună toate observaţiile dumneavoastră - foarte corecte - poate ajungem la altă concluzie...
Din moment ce imprimatul a fost decupat în centru/jos, nu aş elimina ipoteza că întregul (piesa vândută) este contrafăcut:
- cartonul nu este obligatoriu să fi existat de la bun început
- ştampilele de pe colţuri s-au pus cel mai probabil după decupare
- aşa-zisa semnătură - care este tot o ştampilă - este pe carton
În concluzie, poate fi - cap/coadă - o contrafacere (inclusiv imprimatul poate fi extras de pe o foaie mai mare).
ionanator
**
**
Mesaje: 23
Membru din: 22 Ian 2017, 00:28

Re: Bancnota Ferdinand cu Mihai Viteazul Proba Romanesca?

Mesaj de ionanator »

Da si eu sunt de acias parere am primit informatii ca piesa este o reclama la tigari, anii 1920 timpuriu. BNR ma spus ca nu au facut asa ceva. Semnatura nu este asemanatoare cu cea lui C. Constantinescu si ciar daca era nu are nimic de aface cu piesa de pe fata.
elvira
**
**
Mesaje: 17
Membru din: 12 Mar 2015, 14:31

Re: Bancnota Ferdinand cu Mihai Viteazul Proba Romanesca?

Mesaj de elvira »

Măcar ştiţi ce s-a întâmplat. Sper că veţi reuşi să recuperaţi bani!
iason
******
******
Mesaje: 515
Membru din: 11 Dec 2009, 21:53

Re: Bancnota Ferdinand cu Mihai Viteazul Proba Romanesca?

Mesaj de iason »

ionanator scrie:Da si eu sunt de acias parere am primit informatii ca piesa este o reclama la tigari, anii 1920 timpuriu. BNR ma spus ca nu au facut asa ceva. Semnatura nu este asemanatoare cu cea lui C. Constantinescu si ciar daca era nu are nimic de aface cu piesa de pe fata.
O intrebare,cel care v-a dat informatiile ,care ar fi reclama de tigari,v-a oferit si argumente?Poza, etc...
Cine nu cunoaste si nu stie ca nu cunoaste este un idiot.Lasa-l!
Cine nu cunoaste si stie ca nu cunoaste,vrea sa invete.Invata-l!
Cine cunoaste si stie ca cunoaste este un intelept.Urmeaza-l!
ionanator
**
**
Mesaje: 23
Membru din: 22 Ian 2017, 00:28

Re: Bancnota Ferdinand cu Mihai Viteazul Proba Romanesca?

Mesaj de ionanator »

O intrebare,cel care v-a dat informatiile ,care ar fi reclama de tigari,v-a oferit si argumente?Poza, etc...[/quote]

Nu a fost nevoie, sursa este de incredere si probabil cel mai mare dealer din Bucuresti, combinat cu informatile primite de la BNR si un alt dealer din state cred ca este cea mai buna explicatie. O intrebare pentru domneavoastra aveti vreo conectie cu vanzatorul vad ca email listat pentru vanzatorul din grecia este iasonas_arad.
MonMoi
*
*
Mesaje: 6
Membru din: 28 Feb 2017, 17:20

Re: Bancnota Ferdinand cu Mihai Viteazul Proba Romanesca?

Mesaj de MonMoi »

Gândesc eu ca cel mai mare dealer dun București care V-a dat informația cu pachetul de țigări nu e același cu cel care este al doilea la licitație (pe care l-ați depășit Dvs)?!
MonMoi
*
*
Mesaje: 6
Membru din: 28 Feb 2017, 17:20

Re: Bancnota Ferdinand cu Mihai Viteazul Proba Romanesca?

Mesaj de MonMoi »

Mi se pare totuși aiurea:
- dacă ați primit informația de la o sursa de încredere din București de ce ați mail incitat?!
- dacă ați primit informația după, de ce nu V-a dat-o înainte, dacă era de încredere și era o chestiune publica faptul ca licitați (cel puțin printre cei de încredere din anturajul Dvs)?!
- faptul ca e dealer mare, chiar dacă e de încredere, îl obliga oarecum sa își susțină afirmațiile privind legătura cu pachetul de țigări!
- dacă totusi l-ați crezut cu ușurintă, chiar in ideea ca ar avea dreptate, nu v-a da de gândit asupra faptului ca tot cu ușurintă ați participat la licitație?!
- apropo, ce anume V-a determinat sa participați la licitație, sau ce anume V-a determinat sa urcați așa de mult?! Dacă nu ma înșel ați pus și primul bid... Nu va supărați, sunteți din Qatar, dacă e posibila informația asta, bineînțeles!?
iason
******
******
Mesaje: 515
Membru din: 11 Dec 2009, 21:53

Re: Bancnota Ferdinand cu Mihai Viteazul Proba Romanesca?

Mesaj de iason »

ionanator scrie:O intrebare,cel care v-a dat informatiile ,care ar fi reclama de tigari,v-a oferit si argumente?Poza, etc...
Nu a fost nevoie, sursa este de incredere si probabil cel mai mare dealer din Bucuresti, combinat cu informatile primite de la BNR si un alt dealer din state cred ca este cea mai buna explicatie. O intrebare pentru domneavoastra aveti vreo conectie cu vanzatorul vad ca email listat pentru vanzatorul din grecia este iasonas_arad.[/quote]

Stimate domn, aici se ridica anumite probleme..
1.Ati auzit de termenul : " confidentialitate a datelor personale" ? Ati pomenit public nume de persoana si adresa de email..( Anton Mazareanu , iasonas_arad ) fara a fi deschis vre-un conflict intre persoane anume,sau vre-un caz cercetat de autoritati.
2.Cine se pretinde mare si priceput colectionar,nu intreaba in dreapta si in stanga, "disperat" pot spune ,date despre o piesa care face parte din domeniul lui de colectie, e bine sa fie bazat pe cunostintele lui proprii si sa nu se lasa influentat de parerile altora care de multe ori, ascund alte scopuri si interese..
3.Mi se pare ca ati fost "rugat" inainte de a se termina licitatia sa nu licitati daca nu sunteti sigur pentru piesa ,si ati primit toate informatiile existente despre ea,care ati solicitat,si bineinteles,toate astea prin mesageria ebay-ului.
Cine nu cunoaste si nu stie ca nu cunoaste este un idiot.Lasa-l!
Cine nu cunoaste si stie ca nu cunoaste,vrea sa invete.Invata-l!
Cine cunoaste si stie ca cunoaste este un intelept.Urmeaza-l!
ionanator
**
**
Mesaje: 23
Membru din: 22 Ian 2017, 00:28

Re: Bancnota Ferdinand cu Mihai Viteazul Proba Romanesca?

Mesaj de ionanator »

iason scrie:
ionanator scrie:O intrebare,cel care v-a dat informatiile ,care ar fi reclama de tigari,v-a oferit si argumente?Poza, etc...
Nu a fost nevoie, sursa este de incredere si probabil cel mai mare dealer din Bucuresti, combinat cu informatile primite de la BNR si un alt dealer din state cred ca este cea mai buna explicatie. O intrebare pentru domneavoastra aveti vreo conectie cu vanzatorul vad ca email listat pentru vanzatorul din grecia este iasonas_arad.
Stimate domn, aici se ridica anumite probleme..
1.Ati auzit de termenul : " confidentialitate a datelor personale" ? Ati pomenit public nume de persoana si adresa de email..( Anton Mazareanu , iasonas_arad ) fara a fi deschis vre-un conflict intre persoane anume,sau vre-un caz cercetat de autoritati.
2.Cine se pretinde mare si priceput colectionar,nu intreaba in dreapta si in stanga, "disperat" pot spune ,date despre o piesa care face parte din domeniul lui de colectie, e bine sa fie bazat pe cunostintele lui proprii si sa nu se lasa influentat de parerile altora care de multe ori, ascund alte scopuri si interese..
3.Mi se pare ca ati fost "rugat" inainte de a se termina licitatia sa nu licitati daca nu sunteti sigur pentru piesa ,si ati primit toate informatiile existente despre ea,care ati solicitat,si bineinteles,toate astea prin mesageria ebay-ului.[/quote]

Multumesc pentru raspuns,

Finca Romana nu este limba mea de baza voi incerca sa raspund.

1. Lucrez ca avocat pentru o universitate in statele unite si ca academic deci inteleg foarte bine confidentialitate. Numele de persoane fizicie (inspecial persone care sunt cunoscute in domenul public) si adrese de email nu sunt informati confidentiale. Va rog sa notati ca nici macar nu am produs intreaga adresa de email. Nu stiu prea bine expresile romanesti dar cred ca expresia potrivita pentru ce sa intampla aici este cand cineva sa simte cu musca pe catula.

2. Nu pretind sa fiu un mare colectionar si nici macar expert in bancnote romanesti. Am o colectie substantiala de bancnote romanesti pentru Statele Unite (sunt sigur ca este nimic in comparatie cu cei din Romania) si colaborez cu un professor pentru o lucrare academica in domenul. Si ciar daca ieram expert tot as vrea sa stiu opinia altor persoana care stiu mai mult decat mine. La momentul de fata se pare evident ca vanzatorul ascunde alte "scopuri si interese."

3. Lucrul acesta nu este adverat, nu am vost rugat sa nu licitez, din contra am primit multe informatii de la vanzator sa ma "ajute" in face o decizie. Si daca dorim ciar sa intram in lucrui tecnice puteti citi "eBay Policy." Este datoria vanzatorului sa clasifice obectele de vanzare. Am produs un citat din acest policy:

"Sellers should make sure that their items are authentic before listing them on eBay. Sellers may not disclaim knowledge of, or responsibility for, the authenticity or legality of the items they offer in their listings. If a seller cannot verify the authenticity of an item, it can't be listed on eBay.

Make sure your listing follows these guidelines. If it doesn't, it may be removed, and you may be subject to a range of other actions, including limits of your buying and selling privileges and suspension of your account."

Vanzatorul nu este nu este permis sa eluda acest "policy" prin spune ca nu stie. Daca asta ar fi canzul toti vanzatorii ar putea vinde bancnote false si ar putea spune ca nu stiu sigur ce este fara problema.
operator59
****
****
Mesaje: 193
Membru din: 21 Noi 2010, 20:46

Re: Bancnota Ferdinand cu Mihai Viteazul Proba Romanesca?

Mesaj de operator59 »

Daca urmaresti firul topicului, mai ca se aplica dictonul: "criminalul se intoarce intotdeauna la locul faptei". :roll:

Cat despre dumneavoastra, dle ionanator, desi nu va cunosc, va apreciez (1)ca ati vorbit deschis despre problema pe care o aveti si (2) ca aveti perseverenta de a va cauta dreptatea. Felicitari! 8)
I cried because I had no shoes, then I met a man who had no feet!
Scrie răspuns