Bancnota Ferdinand cu Mihai Viteazul Proba Romanesca?

Bancnote România, bancnote străine.

Moderatori: Deus, NumisKID

ionanator
**
**
Mesaje: 23
Membru din: 22 Ian 2017, 00:28

Bancnota Ferdinand cu Mihai Viteazul Proba Romanesca?

Mesaj de ionanator »

Im poate spune cineva ce este acest print? Tin minte sa fii vazut acest design intro carte de bancnote si mi se pare cunoscut dar nu cred ca este o probe de la BNR. Multumesc mult.

Link cu foto ----> http://i.ebayimg.com/images/g/0qkAAOSwS ... -l1600.jpg
iason
******
******
Mesaje: 515
Membru din: 11 Dec 2009, 21:53

Re: Bancnota Ferdinand cu Mihai Viteazul Proba Romanesca?

Mesaj de iason »

Un desen asemanator
Fişiere ataşate
Ruble.jpg
Ruble.jpg (66.33 KiB) Vizualizat de 19302 ori
Cine nu cunoaste si nu stie ca nu cunoaste este un idiot.Lasa-l!
Cine nu cunoaste si stie ca nu cunoaste,vrea sa invete.Invata-l!
Cine cunoaste si stie ca cunoaste este un intelept.Urmeaza-l!
ionanator
**
**
Mesaje: 23
Membru din: 22 Ian 2017, 00:28

Re: Bancnota Ferdinand cu Mihai Viteazul Proba Romanesca?

Mesaj de ionanator »

Multumesc, nu mam gandit la asta, dar ciar semana cu bancnota rusasca. Aveti alte informatii? Nu am putut gasii nicaier nimic.
ionanator
**
**
Mesaje: 23
Membru din: 22 Ian 2017, 00:28

Re: Bancnota Ferdinand cu Mihai Viteazul Proba Romanesca?

Mesaj de ionanator »

Am plătit destul de mult pentru aceasta piesa sper sa fie ce am crezut. Am contactat banca naționala, si un profesor. Poate intr-o suta de ani voi primi un răspuns haha.
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1953
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: Bancnota Ferdinand cu Mihai Viteazul Proba Romanesca?

Mesaj de popoviciliza »

Dumneavoastră aţi scris:
ionanator scrie:nu cred ca este o probe de la BNR
De ce spuneţi acum că aţi contactat BNR?
sorin70
******
******
Mesaje: 2524
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Re: Bancnota Ferdinand cu Mihai Viteazul Proba Romanesca?

Mesaj de sorin70 »

In mod clar nu este tiparita la imprimeria BNR.
In partea dreapta jos scrie clar numele imprimeriei : LUCEAFARUL SA BUCURESTI.

Deoarece niciun coleg nu se incumeta sa spuna nimic incerc eu sa fac un pas.

Nu sunt lamurit ce semnifica monograma MF : Ministerul de Finante sau MIHAI / FERDINAND.

In primul caz ar putea fi o proba pentru un bon de tezaur sau obligatiune.

In al doilea caz ar putea fi o tiparitura destinata festivitatilor de incoronare.

A doua posibilitate mi se pare mai plauzibila. Hartia pare modesta si nu una destinata documentelor de valoare.

Sper ca n-ati platit o suma foarte mare.
ionanator
**
**
Mesaje: 23
Membru din: 22 Ian 2017, 00:28

Re: Bancnota Ferdinand cu Mihai Viteazul Proba Romanesca?

Mesaj de ionanator »

Casa fiu sigur. Scuzați lipsa de înțelegere dar credeti ca este posibil ca designul aceasta sa fi fost făcut de alta banca sau tiparite in alta țara cum sunt bancnotele de ministerul finanatalor cu Ferdinand?
sorin70
******
******
Mesaje: 2524
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Re: Bancnota Ferdinand cu Mihai Viteazul Proba Romanesca?

Mesaj de sorin70 »

Pai daca e mentionata foarte clar imprimeria "LUCEAFARUL SA BUCURESTI" cum ar putea fi tiparita in alta tara ?

Pentru probele de bancnote puteti consulta lucrarea "Proiecte de bancnote romanesti 1921-1947" si eventual puteti contacta autorul.

http://www.academia.edu/2222040/Proiect ... 7._Catalog
ionanator
**
**
Mesaje: 23
Membru din: 22 Ian 2017, 00:28

Re: Bancnota Ferdinand cu Mihai Viteazul Proba Romanesca?

Mesaj de ionanator »

I apologize for my bad Romanian but I am self taught. Am platit destul de mult aproape $820, mam gandit si eu ca poate fi un document care are de aface cu încoronarea lui Ferdinand la alba Iulia, dar știam ca ministerul financilor a emisie bancnote care au fost tipărite in America. Am crezut ca poate au cerut designuri de la mai mulți.
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1953
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: Bancnota Ferdinand cu Mihai Viteazul Proba Romanesca?

Mesaj de popoviciliza »

ionanator scrie:credeti ca este posibil ca designul aceasta sa fi fost făcut de alta banca
Da, designul este cel de la bancnota rusească.

Ceea ce aţi cumpărat este o preluare a elementelor respective cu unele adăugiri şi redate într-o altă tehnică.

Este o imagine propusă de un agent comercial care are legătură cu festivităţile de încoronare (probabil agent comercial este chiar LUCEAFARUL SA BUCURESTI, marcat pe obiect, care a tipărit broşuri legate de eveniment). În acest sens larg este o probă, dar nu pentru documente cu regim controlat (bancnote, bonuri de tezaur etc.).
Ultima oară modificat 06 Mar 2017, 11:58 de către popoviciliza, modificat 1 dată în total.
ionanator
**
**
Mesaje: 23
Membru din: 22 Ian 2017, 00:28

Re: Bancnota Ferdinand cu Mihai Viteazul Proba Romanesca?

Mesaj de ionanator »

Mulțumesc m-am uitat si nu am văzut. Poate ca am primit tiapa vânzătorul mi-a spus si am si văzut ca domnul Anton Mazareanu a fost al doilea la licitați cu $800. Stind cine este m-am gândit ca poate știe ceva ce eu nu știu. M-am uitat si eu prin toate cărțile cu probe BNR si nu am găsit nimic.
elvira
**
**
Mesaje: 17
Membru din: 12 Mar 2015, 14:31

Re: Bancnota Ferdinand cu Mihai Viteazul Proba Romanesca?

Mesaj de elvira »

Era mult mai bine dacă aţi fi analizat cum s-a ajuns la preţul pe care l-aţi plătit. Cel puţin doi dintre cei care au licitat din aproape în aproape pentru a se ajunge la aşa o sumă sunt împreună cu vânzătorul, având activitate de 100% numai la licitaţiile acestuia DAR fără să cumpere vreodată. Dacă vă consolează, nu aţi fost şi nu veţi rămâne singurul care ia ţeapă.
ionanator
**
**
Mesaje: 23
Membru din: 22 Ian 2017, 00:28

Re: Bancnota Ferdinand cu Mihai Viteazul Proba Romanesca?

Mesaj de ionanator »

Aveți vreo ideie despre valoarea acestui piese? Oricum știu ca este mai puțin dacat am plătit daca nu are legătura cu bancnote sau bonuri de banca. Mulțumesc. Daca știți si engleză cred ca ar fi mai ușor sa ma exprim.
ionanator
**
**
Mesaje: 23
Membru din: 22 Ian 2017, 00:28

Re: Bancnota Ferdinand cu Mihai Viteazul Proba Romanesca?

Mesaj de ionanator »

Am observat si eu chestia asta. Dar aproape toți vânzători depa eBay fac așa. Voi returna piesa eBay este destul de buna cu privire la cumpărător.
elvira
**
**
Mesaje: 17
Membru din: 12 Mar 2015, 14:31

Re: Bancnota Ferdinand cu Mihai Viteazul Proba Romanesca?

Mesaj de elvira »

Tocmai mi-a anulat eBay o returnare de bani şi mi-a ştes tranzacţia în condiţiile în care eu doar mă interesam la vânzător dacă ştie pe unde este coletul.

Succes!
Scrie răspuns