Moneda noua - 1 bani

Monede România, monede străine.

Moderatori: Deus, Comboloi

Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Moneda noua - 1 bani

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Ce ziceti - noua moneda de 1 ban cam cat timp o sa fie in circulatie? Valoreaza cat 100 lei vechi deci nu are nci o valoare, iar cu inflatia care e in crestere nu prea cred sa aiba viata prea lunga... oricum e urata... :D
Avatar utilizator
banivechi
******
******
Mesaje: 2890
Membru din: 07 Feb 2005, 19:32
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de banivechi »

1 ban si 5 bani le vom vedea rar in circulatie. As fi curios ce tiraj au...
sorin70
******
******
Mesaje: 2520
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Mesaj de sorin70 »

Cred ca moneda de 1 ban nu v-a supravietui mai mult de 6 luni in cel mai bun caz un an.
Nu cred ca o vom vedea si in emisiunea 2006.
Avatar utilizator
Bogdan R
******
******
Mesaje: 557
Membru din: 08 Ian 2005, 10:17
Localitate: þara lui Moº Crãciun ;-)

Mesaj de Bogdan R »

Dar in Germania a circulat mult si bine moneda de 1 pfenig! Asta ar veni cam 1.8 bani noi. La salariile lor chiar ca era o suma insignifianta. Oare nemtii de ce nu au renuntat la emiterea ei? Sau americanii de ce nu renunta la emiterea monedei de 1 cent?

Eu cred ca moneda de 1 ban a fost emisa mai mult pentru valoarea ei afectiva, pentru a demonstra ca avem, in sfarsit , o moneda stabila ( sa dea Domnul) si destul de valoroasa.
Avatar utilizator
Sorin
**
**
Mesaje: 30
Membru din: 11 Ian 2005, 00:05
Localitate: Brasov

Mesaj de Sorin »

Va supravietui atat timp ca va exista actualul sistem monetar (...poate pana la Euro). Este cea mai mica unitate monetara si indiferent de puterea pe care o are va rezista
dorelb
******
******
Mesaje: 607
Membru din: 10 Ian 2005, 11:11
Localitate: onesti-bacau
Contact:

Mesaj de dorelb »

iata, este deja 6 iulie si la noi in Onesti nu am vazut inca noile monede si bancnote prin magazine, (este adevarat nu am incercat pe la nici o banca, noile monede nu ma atrag deloc). Oricum, in "provincia provinciei" schimbarile generate de Bucuresti ajung mai greu. Sunt curios cam cind voi vedea moneduta de 1 ban prin magazine, sau o voi primi-o ca rest. Chiar si milionul vechi la noi era destul de rar. La bancomate nu am primit-o niciodata.
Mihai
******
******
Mesaje: 646
Membru din: 10 Ian 2005, 09:30
Localitate: Galati

Mesaj de Mihai »

Buna!

Cred ca va fi pastrata in circulatie destul de mult, macar ca si "simbol". Sa nu uitam ca BNR nu a retras niciodata emisiunea de 1 leu post-revolutionara. Pe cele de la 5 la 50 de lei, da. Dar 1 leu si 100 lei nu, probabil ca "repere" ale sistemului monetar romanesc. Despre abundenta lor e greu de facut previziuni. Cred ca producerea lor depaseste de multe ori valoarea de 1 ban si banuiesc ca e acelasi lucru si pentru 5 si 10 bani.
Dar, vom trai si vom vedea.
Avatar utilizator
banivechi
******
******
Mesaje: 2890
Membru din: 07 Feb 2005, 19:32
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de banivechi »

dorelb scrie:iata, este deja 6 iulie si la noi in Onesti nu am vazut inca noile monede si bancnote prin magazine, (este adevarat nu am incercat pe la nici o banca, noile monede nu ma atrag deloc). Oricum, in "provincia provinciei" schimbarile generate de Bucuresti ajung mai greu. Sunt curios cam cind voi vedea moneduta de 1 ban prin magazine, sau o voi primi-o ca rest. Chiar si milionul vechi la noi era destul de rar. La bancomate nu am primit-o niciodata.
La noi la Timisoara inca e 5 iulie... iar bancomatele niciunde nu au dat bancnote de 1 milion pentru simplul motiv ca sint mai mari decit fantele bancomatelor...
dorelb
******
******
Mesaje: 607
Membru din: 10 Ian 2005, 11:11
Localitate: onesti-bacau
Contact:

Mesaj de dorelb »

Da, e inca 5 iulie.
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Nici pe la noi nu am vazut inca bani noi. Ma gandesc de pe acum sa pun deoparte cateva buc. de 1 bani si 5 bani :wink:
sorin70
******
******
Mesaje: 2520
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Mesaj de sorin70 »

Bancnotele au inceput sa circule dar monede nu am vazut in circulatie decat 2 buc.

Revenind la moneda de 1 ban , cred ca ea va circula efectiv doar daca comerciantii vor invata ca politetea consta si in a da restul corect.
Sper sa dispara " dati-mi 2 bani ca sa va dau 5 " sau " va dau o caramea in loc de 5 bani "
Oare nu s-a gandit nimeni la o colectie de genul caramele si bomboane - bani de necesitate ?
Avatar utilizator
banivechi
******
******
Mesaje: 2890
Membru din: 07 Feb 2005, 19:32
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de banivechi »

sorin70 scrie:Bancnotele au inceput sa circule dar monede nu am vazut in circulatie decat 2 buc.

Revenind la moneda de 1 ban , cred ca ea va circula efectiv doar daca comerciantii vor invata ca politetea consta si in a da restul corect.
Sper sa dispara " dati-mi 2 bani ca sa va dau 5 " sau " va dau o caramea in loc de 5 bani "
Oare nu s-a gandit nimeni la o colectie de genul caramele si bomboane - bani de necesitate ?
Ieri la Selgros am vazut in sertarul casei de marcat doua roluri de 1 ban. Avind de primit rest 6.000 lei am rugat-o pe casiera sa-mi dea rest in monede de 1 ban. Raspunsul? "Vai, dar chiar va rog, ca nu stiu cum sa scap de ele!" Asa ca sint fericitul posesor al unui rol de culoare roz bonbon de 50 monede de 1 ban (probabil in aceiasi stare ca si cele din folderele pline de amprente :( )
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Oarecum asemanator am facut si eu rost acum cateva zile de cateva roluri de monede de 1 ban. Rolurile pe langa monede mai contin bine-nteles si o multime de amprente atasate de piesele de 1 ban :D
sorin70
******
******
Mesaje: 2520
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Mesaj de sorin70 »

Inca nu am avut fericirea sa primesc 1 ban rest.
s-a intamplat exact asa cum am prevazut, restul sa da pana la 5 bani, apoi se rotunjeste.
In afara de fisicurile pe care le-am luat de la banca nu am intalnit in circulatie 1 ban.
Ca amuzament, la banca m-au rugat sa le iau toate 10 fisicurile pe care le aveau , ca " nu le cere nimeni " am citat casiera de la ghiseu.
Sunt curios daca se va emite si cu 2006. Astept ...
Avatar utilizator
vlahul
moderator
moderator
Mesaje: 2131
Membru din: 04 Feb 2005, 03:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de vlahul »

Intradevar, comerciantii nu dau restul in monede de 1 ban chiar daca au aceasta moneda in casa, am vazut acest lucru personal, insa nici nu erau preturi care sa reclame acest rest. Chiar si la hypermarketuri se rotunjeste cand e vorba de diferente de rest in cativa bani.
Scrie răspuns