1 banu 1867

Monede România, monede străine.

Moderatori: Deus, Comboloi

Scrie răspuns
bobo_778
****
****
Mesaje: 116
Membru din: 02 Ian 2011, 23:58

1 banu 1867

Mesaj de bobo_778 »

Conform catalogului Buzdugan aceasta moneda a fost batuta la 2 monetarii (Heaton şi Watt & Co.), in tiraje egale 2,500,000. Am urmarit ce s-a vandut pe okazii.ro si ebay.com in ultima vreme, iar majoritatea monedelor vandute erau batute la Heaton. Aceste tiraje sunt reale sau este o intamplare ca s-au pastrat mai multe monede de la Heaton?
Avatar utilizator
capa
******
******
Mesaje: 853
Membru din: 29 Iun 2009, 14:32
Localitate: Bucuresti, Romania

Re: 1 banu 1867

Mesaj de capa »

bobo_778 scrie:Conform catalogului Buzdugan aceasta moneda a fost batuta la 2 monetarii (Heaton şi Watt & Co.), in tiraje egale 2,500,000. Am urmarit ce s-a vandut pe okazii.ro si ebay.com in ultima vreme, iar majoritatea monedelor vandute erau batute la Heaton. Aceste tiraje sunt reale sau este o intamplare ca s-au pastrat mai multe monede de la Heaton?
Observatia dumneavoastra este valabila in special pentru starile foarte bune de conservare.

Exista un zvon care sugereaza ca cei de la monetaria Heaton ar fi pastrat niste saculeti pe care i-au scos la vanzare nu de foarte demult. O varianta a acestui zvon spune ca doar matritele s-au pastrat foarte bine... :wink:
"Investiția, băiete, nu înseamnă a da, ci a lua." - Restul e tăcere (2007)
ovidiu^
******
******
Mesaje: 767
Membru din: 11 Apr 2009, 04:10

Mesaj de ovidiu^ »

Nu este doar un zvon . Pe la inceputul anilor 2000 daca nu ma insel au vandut un lot de peste 1000 buc care trebuia sa fie cumparat compact. Majoritatea pieselor erau de 1 si 2 Bani. Cele mai putine erau cele de 10 Bani. Din cate s-a auzit cele de 10 bani au fost pana in 10 bucati .
Din aceasta cauza 1 , 2 si 5 bani Heaton UNC se gasesc mereu la vanzare iar pretul lor in UNC este inferior celor batute la Watt .
In legatura cu setul Watt cea mai rara in UNC este tot 10 bani urmata de 1 banu si 5 bani . Cea mai intalnita din ce am vazut in ultimii ani a fost 2 bani .
capa scrie: O varianta a acestui zvon spune ca doar matritele s-au pastrat foarte bine... :wink:
Monedele care au aparut pe piata sunt batute cu matrite proaspete , noi , de aceea o parte din monede au si acea tenta de proof . Zvonul ca doar matritele s-au pastrat foarte bine ... am mai auzit de el , cum ca prin anii '30 s-ar fi batut acele moende cu acele matrite ... ce sens avea ? Si de ce au aparut 80 de ani mai tarziu ? Si Heaton sa fi pastrat matrite noi din 1867 ca dupa 60-70 de ani sa mai bata niste monede pe care apoi sa le scoata la vanzare dupa alti 70-80 de ani ... chiar nu cred !
Avatar utilizator
Faustina
****
****
Mesaje: 149
Membru din: 18 Oct 2011, 19:27
Localitate: PIATRA-NEAMT

Mesaj de Faustina »

Cand s-a facut comanda de monede , cred ca aceasta a fost achizitionata integral de Romania . Nu cred ca s-a cumparat doar o parte din tiraj . Nu are sens sa comanzi o cantitate , iar emitentul sa produca mai mult ; pe cheltuiala cui ? Daca s-au folosit matritele ulterior , asta e alta problema , desi nu cred . E ca si cum , de exemplu , s-ar folosi acum matritele pentru emiterea unor noi valori Cap de bour . E o treaba complicata ; sunt convins ca exista documente cu privire la comanda facuta si modul de derulare , poate le are BNR , singura in masura sa clarifie aceasta dilema .
Faustina
" I would rather live with her on Gyara , than without her in the palace "
Antoninus Pius
ovidiu^
******
******
Mesaje: 767
Membru din: 11 Apr 2009, 04:10

Mesaj de ovidiu^ »

Nu este nici o dilema . In anii 2000 au facut curatenie prin depozite si au gasit cele aproximativ 1000 de monede pe care le-au valorificat . Acum de ce le-or fi pastrat nu prea avem cum sa aflam . Poate aveau simt numismatic inca din acei ani .
Ionut M
nou in forum
nou in forum
Mesaje: 2
Membru din: 18 Aug 2018, 20:35

Re:

Mesaj de Ionut M »

ovidiu^ scrie:Nu este nici o dilema . In anii 2000 au facut curatenie prin depozite si au gasit cele aproximativ 1000 de monede pe care le-au valorificat . Acum de ce le-or fi pastrat nu prea avem cum sa aflam . Poate aveau simt numismatic inca din acei ani .
Va salut. Sa fie si cazul asta?
https://m.okazii.ro/2-bani-1867-h-unc-l ... [192071010]
Eram tentat sa o cumpar pana sa citesc aici..
ovidiu^
******
******
Mesaje: 767
Membru din: 11 Apr 2009, 04:10

Re: Re:

Mesaj de ovidiu^ »

Ionut M scrie:
ovidiu^ scrie:Nu este nici o dilema . In anii 2000 au facut curatenie prin depozite si au gasit cele aproximativ 1000 de monede pe care le-au valorificat . Acum de ce le-or fi pastrat nu prea avem cum sa aflam . Poate aveau simt numismatic inca din acei ani .
Va salut. Sa fie si cazul asta?
https://m.okazii.ro/2-bani-1867-h-unc-l ... [192071010]
Eram tentat sa o cumpar pana sa citesc aici..
Salut Ionuț, în primul rând pretul este prea mare. La banii aceia sa poți cumpara o moneda gradata. Si da, sunt sanse mari sa fie din lotul găsit la monetaria Heaton.
Ionut M
nou in forum
nou in forum
Mesaje: 2
Membru din: 18 Aug 2018, 20:35

Re: 1 banu 1867

Mesaj de Ionut M »

Multumesc pentru raspuns. Ideea e ca rareori gasesti o moneda din perioada aceea in stare buna (*buna de bagat in colectie, adica).
Alea care au patina, n-au detalii; alea care au detalii, n-au patina sau au fost spalate in cine stie ce acizi de iti iau ochii dupa 150 de ani.
Am vazut pe okazii monede care ar putea fi gradate cu indulgenta good (adica iti dadeai seama ce erau dar cam arat) si se vindeau la jumate sau la acelasi pret ...

De exemplu aceasta de 5 lei 1881:
https://m.okazii.ro/romania-5-lei-1881- ... a189570057
ovidiu^
******
******
Mesaje: 767
Membru din: 11 Apr 2009, 04:10

Re: 1 banu 1867

Mesaj de ovidiu^ »

Cu placere! Din perioada aia monedele heaton sunt relativ comune si la preturi rezonabile. Vedeti si licitațiile pe ebay ;)
Scrie răspuns