50 bani proof: bulă speculativă sau interes numismatic?

Monede România, monede străine.

Moderatori: Deus, Comboloi

Scrie răspuns
Avatar utilizator
capa
******
******
Mesaje: 853
Membru din: 29 Iun 2009, 14:32
Localitate: Bucuresti, Romania

50 bani proof: bulă speculativă sau interes numismatic?

Mesaj de capa »

Aș dori să vă cer părerea în legătură cu acest aspect. Colecționați monedele de 50 de bani comemorative proof? Dacă da, de ce?

Tabelul de mai jos le conține pe toate cele emise până acum? (Cele tăiate 2011-2016 reprezintă ani în care am avut 50 bani comemorativ, dar nu am găsit nici o referire la emiterea variantei proof)

Interesul meu în ceea ce privește perioada 1990-prezent se limitează la:
  • * seturi de monetărie (adio)
    * fișicuri ale monedelor de circulație (aproape adio, întrucât de câțiva ani politica BNR interzice)
    * mai mult din inerție am cumpârat în 2010 și varianta proof a monedei de 50 bani (Aurel Vlaicu), apoi, în 2017 am mai pus deoparte câteva. Astăzi mă întreb dacă are rost să merg mai departe pe drumul acesta.
Fişiere ataşate
50bani_proof.jpg
"Investiția, băiete, nu înseamnă a da, ci a lua." - Restul e tăcere (2007)
LRemusC
**
**
Mesaje: 33
Membru din: 11 Oct 2016, 22:17

Re: 50 bani proof: bulă speculativă sau interes numismatic?

Mesaj de LRemusC »

Buna.
Da,colectionez moneda 50 bani comemorativa proof(toate,inclusiv cele din set monetarie care se gasesc mai greu).
De ce?:Daca o sa citesti descrierea de pe www.bnr.... zice ca:"emise pentru colectinare"(sau ceva de genul).Sunt la pret accesibil(comparativ cu Ag si Au)si destul de ok ca si batere.Și la urma urmei ma mulţumesc cu monedele din circulatie si cele de 50 bani proof alama,caci mai mult nu avem ce colectiona ca si moneda.
Scrie răspuns