BNR promite să intre în era digitală (dacă ştii cum să ceri)

Monede România, monede străine.

Moderatori: Deus, Comboloi

Avatar utilizator
BAIDA DORU
******
******
Mesaje: 507
Membru din: 05 Dec 2006, 02:26
Localitate: Fălticeni
Contact:

Re: BNR promite să intre în era digitală (dacă ştii cum să c

Mesaj de BAIDA DORU »

Eu cred ca este un proiect bun, doar ca noi nu avem rabdare. Personal sunt la peste 100 de km fata de cea mai apropiata sucursala BNR. Imi este foarte greu ca de fiecare data sa ma deplasez acesti km, sau sa rog pe cineva sa se duca la banca.
Dar sa nu uitam ca de la teoretic la practic este o diferenta. Le era mult mai usor sa vanda monedele la ghisee, decat sa raspunda la e-mail-uri, sa faca facturi, etc. Personal laud acest proiect si stiu ca nu sunt singurul, este mult mai usor sa poti cumpara orice moneda, respectiv bancnota, fara prea mult stres. Dragi colegi, stiti ce greu a fost cu bancnotele de 100 lei 2018.
Consider ca toate lucrurile se intampla cu un rost si in acest caz, este benefic pentru noi colectionarii.
Cunoscandu-ti istoria iti cunosti viata.
sergiu
**
**
Mesaje: 26
Membru din: 15 Oct 2009, 11:47

Re: BNR promite să intre în era digitală (dacă ştii cum să c

Mesaj de sergiu »

Fac nenumarate cumparaturi on line, astazi platesc, in cateva zile primesc produsul. BNR poate implementa acelasi lucru. Fara trimis email, fara factura, fara asteptat.
Trebuie sa facem comparatia cu ce este mai bun, nu ne uitam in spate, la ce e mai rau, daca vrem evolutie.
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1953
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: BNR promite să intre în era digitală (dacă ştii cum să c

Mesaj de popoviciliza »

BNR are o linie consolidată pe partea de comercial, mult înainte de cele la care vreţi să îi raportaţi. Noutatea pe această linie este introducerea unui tip de cumpărător existent (persoanele fizice cumpărătoare de piese numismatice) pe un segment în care lucrurile aşa se fac: comandă, factură, transport (al furnizorului, adică inclus în preţul total, sau al cumpărătorului).

Tind să cred că BNR a decis să facă această deschidere nu doar penru motivele pe cre le-am menţionat iniţial ci şi pentru că ceea ce se întâmpla de ani de zile cu desfacerea pe linia de până acum (care nu dispărut) a creat suficiente probleme interne (poate şi de imagine?!) încât să determine o tentativă de rezolvare. Am încredere în acumulările de experienţă, adică eu cred că blocajele nou apărute în alt punct al sistemului BNR vor conduce până la urmă la un segment comercial online 100% al BNR.

Şi să nu neglijăm faptul că BNR are probabil o cotă şi din ceea ce facturează Fan Courier (24 lei...), ceea ce pentru cumpărător este un minus, dar pentru BNR nu...
sorinss
**
**
Mesaje: 45
Membru din: 18 Dec 2017, 15:47
Localitate: Suceava

Re: BNR promite să intre în era digitală (dacă ştii cum să c

Mesaj de sorinss »

Și totusi... daca nu ma înșel, cei care au contract cu Fan Courier au tarife sub 20 lei, BNR de nici măcar atat nu e in stare de se factureaza la tariful standard de 24 lei? :|
NIHIL SINE DEO!!!
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Re: BNR promite să intre în era digitală (dacă ştii cum să c

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Pentru cei care au contract si expediaza un numar mic de colete (de ex cateva zeci de colete pe luna) din cate stiu Fan Courier ofera un tarif standard de 12.75 LEI + TVA pentru un colet de max 1kg., fara ramburs.
Mishu88
*
*
Mesaje: 5
Membru din: 31 Dec 2018, 15:26

Re: BNR promite să intre în era digitală (dacă ştii cum să c

Mesaj de Mishu88 »

Am primit monedele comandate pe 4 ianuaire, pe data de 23 ian. Deci 19 zile. Personal mi se pare rezonabil pentru prima actiune de genul asta!
Mishu88
*
*
Mesaje: 5
Membru din: 31 Dec 2018, 15:26

Re: BNR promite să intre în era digitală (dacă ştii cum să c

Mesaj de Mishu88 »

BAIDA DORU scrie:Eu cred ca este un proiect bun, doar ca noi nu avem rabdare. Personal sunt la peste 100 de km fata de cea mai apropiata sucursala BNR. Imi este foarte greu ca de fiecare data sa ma deplasez acesti km, sau sa rog pe cineva sa se duca la banca.
Dar sa nu uitam ca de la teoretic la practic este o diferenta. Le era mult mai usor sa vanda monedele la ghisee, decat sa raspunda la e-mail-uri, sa faca facturi, etc. Personal laud acest proiect si stiu ca nu sunt singurul, este mult mai usor sa poti cumpara orice moneda, respectiv bancnota, fara prea mult stres. Dragi colegi, stiti ce greu a fost cu bancnotele de 100 lei 2018.
Consider ca toate lucrurile se intampla cu un rost si in acest caz, este benefic pentru noi colectionarii.
Clar ca este benefic acest proiect! De-aia am si cerut oficial, BNR-ului acest lucru. Eu am fost unul din cele cateva zeci de persoane care au facut sesizare scrisa on-line, pentru a se ajunge aici. Si clar, pentru cei de la BNR, acum, e mai greu. Era mai usor pt ei sa vanda doar la ghiseu. Dar nu era corect fata de noi, cei care nu avem sucursala BNR in apropiere. Si se facea o discriminare evidenta. Eu personal, ma bucur ca au inteles asta. Nici nu aveau cum sa nu o faca, lucrurile sunt evidente. Noi, cei care nu aveam acces la sucursala BNR, plateam si de 6-7 ori pretul pe anumite piese. Lucrurile de-acum se vor schimba in bine, vor evolua. Si BNR-ul isi va optimiza sistemul de vanzare on-line. Sunt convins de asta!
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Re: BNR promite să intre în era digitală (dacă ştii cum să c

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Exista o limita in ce priveste cate bucati poate comanda o persoana dintr-o moneda anume?
Mishu88
*
*
Mesaje: 5
Membru din: 31 Dec 2018, 15:26

Re: BNR promite să intre în era digitală (dacă ştii cum să c

Mesaj de Mishu88 »

Adminus Maximus scrie:Exista o limita in ce priveste cate bucati poate comanda o persoana dintr-o moneda anume?
Da, 2 bucati din fiecare piesa/emisie maxim!
Avatar utilizator
3127
*
*
Mesaje: 6
Membru din: 22 Feb 2018, 16:16

Re: BNR promite să intre în era digitală (dacă ştii cum să c

Mesaj de 3127 »

Se pare ca efortul colegilor de forum in comunicarea cu BNR nu a fost in zadar.
Dupa prezenta intreg consiliului de adm. BNR la audierile din parlament, apare stirea :

Banca Națională a României (BNR) vrea să își înlocuiască site-ul web actual, conceput acum 10 ani, cu un produs nou, realizat conform celor mai noi standarde și tehnologii și menit să asigure îmbunătățirea proceselor de comunicare cu publicul, potrivit datelor unei licitații deschise demarate în această lună de BNR. Site-ul, accesat zilnic de peste 30.000 de utilizatori unici, are statut de aplicație critică pentru banca centrală, orice întrerupere a funcționării sale putând avea un impact negativ chiar asupra piețelor financiare.
https://economie.hotnews.ro/stiri-telec ... 10-ani.htm
sorin70
******
******
Mesaje: 2524
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Re: BNR promite să intre în era digitală (dacă ştii cum să c

Mesaj de sorin70 »

Din pacate in caietul de sarcini nu ma gasit nicio cerinta privind magazinul on-line.
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Re: BNR promite să intre în era digitală (dacă ştii cum să c

Mesaj de PRONUMISMATICA »

popoviciliza scrie:Pe grupurile FB au apărut confirmări referitor la livrări finalizate. Perioada cunoscută este de circa 3 săptămâni, dar este de aşteptat să scadă pe măsura organizării procesului în BNR.
... a scazut la zero :D
Adica BNR nu mai livreaza la adresa. Am ajuns inapoi la situatia dinainte, monedele se pot ridica din nou doar de la sucursalele BNR.
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1953
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: BNR promite să intre în era digitală (dacă ştii cum să c

Mesaj de popoviciliza »

... aşa este. Însă a apărut implicit o limitare a celor care iau aceste piese pentru că stau peste drum de casierie, acum mergi la data programată şi îţi iei punguţa cu 2 bani + transportul tău din orice colţ al ţătii până la ghişeu.

După care pui pe FB cu de X ori costul. Adică s-a mărit numărul celor care vând la prima mână (se vede pe FB, nu inventez). Unde dai şi unde crapă.
Avatar utilizator
Gabi_nt
*****
*****
Mesaje: 282
Membru din: 17 Aug 2016, 20:06

Re: BNR promite să intre în era digitală (dacă ştii cum să c

Mesaj de Gabi_nt »

"Vă mulțumim pentru interesul manifestat față de emisiunile numismatice ale BNR.

Vă comunicăm că monedele solicitate de dvs. vor fi rezervate până la data de 30 aprilie a.c.la una dintre sucursalele regionale ale Băncii Naționale a României de la care doriți să le achiziționați și pe care vă rugăm să o nominalizați (București, Cluj, Iași și Timișoara). Totodată, vă informăm că din această emisiune numismatică puteți cumpăra maxim două monede din aur și, respectiv, cinci monede din alamă.

Având în vedere numărul mare de solicitări pentru livrarea monedelor la o adresă dată, Banca Națională a României lucrează în prezent la implementarea unui proiect privind vânzarea online a produselor numismatice și implicit livrarea la adresa solicitată.

O zi bună !

Serviciul emisiune"

Eu sunt foarte multumit cu aceasta rezervare de peste o luna in care pot sa ajung la o sucursala sa-mi iau piesele direct de la ghiseu.
Banii cumpara obiecte. Cultura le transforma in lux.
sorin70
******
******
Mesaje: 2524
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Re: BNR promite să intre în era digitală (dacă ştii cum să c

Mesaj de sorin70 »

BNR a publicat in avans planul de emisuni numismatie pe anul 2019 :

https://bnro.ro/Numismatica-726.aspx

Linkul pentru magazinul virtual :

https://bnro.ro/Contact-709.aspx

*Informatiile sunt valabile doar astazi 1 aprilie 2019 !
Informatia de mai sus este un pamflet si trebuie tratata ca atare !
Scrie răspuns