Monede - nu monezi

Anunțuri administrative, sugestii forum, probleme în funcționare, etc.

Moderatori: Deus, PRONUMISMATICA

Alnaibii
*****
*****
Mesaje: 399
Membru din: 03 Aug 2009, 15:53
Localitate: Bucurestii din Deal
Contact:

Monede - nu monezi

Mesaj de Alnaibii »

As vrea sa incep o campanie de "amendare" a celor care folosesc incorect pluralul cuvantului moneda.
Conform DEX, pluralul este MONEDE, nu monezi, cum vad des pe okazii, si, din pacate, si pe acest forum.
Astept sugestii, nu trebuie sa fie neaparat ceva gen "dat cu liniuta la palma"; poate e de ajuns doar acest topic, desi nu sunt foarte convins :).

Sau putem polemiza, in cazul in care credeti ca forma monezi este acceptabila.
dani2
**
**
Mesaje: 28
Membru din: 25 Mai 2010, 20:59
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de dani2 »

Pai pe dexonline e o definitie adaugata de cineva conform DEX 1998:

MONÉDĂ, monede, s.f. Ban de metal (rar de hârtie) care are sau a avut curs legal pe teritoriul unui stat; p. gener. ban de metal (de valoare mică); mărunțiș. ♢ Expr. A bate (sau a tăia, a face) monedă = a emite bani de metal. A bate monedă (din sau cu ceva) = a insista, a face caz (de ceva). A plăti (cuiva) cu aceeași monedă = a răspunde (cuiva) printr-o comportare similară. (Fam.) Asta e moneda plătită, se spune despre o întâmplare neplăcută survenită în viața cuiva ca o pedeapsă pentru fapta sau faptele rele făcute; faptă și răsplată. [Pl. și: monezi. – Var.: monétă s.f.] – Din ngr. monédha.

(My bold). Nevand o versiune tiparita, nu pot polemiza :D . Doar am semnalat...
Avatar utilizator
Mike
*****
*****
Mesaje: 410
Membru din: 29 Mai 2008, 18:46
Localitate: Alba Iulia - Cluj Napoca
Contact:

Mesaj de Mike »

,,Faci colectie de monezi si bacnote?''

Am auzit de prea multe ori chestia asta...
dani2
**
**
Mesaje: 28
Membru din: 25 Mai 2010, 20:59
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de dani2 »

Mike scrie:,,Faci colectie de monezi si bacnote?''

Am auzit de prea multe ori chestia asta...
Asta asa este. Pai sa corecteze anomalia - daca in DEX apare si "monezi" intr-adevar - sau sa adauge si bancnotii, nu? :wink:
Pantiru
******
******
Mesaje: 515
Membru din: 05 Apr 2007, 20:11

Mesaj de Pantiru »

DEX, 1975: monede, monezi

Dictionarul limbii romane literare contemporane, 1957: monede

Dictionarul ortografic, ortoepic si morfologic al limbii romane,1989: monede.

Mic dictionar enciclopedic, 1978: se vorbeste de monede.

Mi se pare corect - monede.

In Roma antica monedele se bateau in templul zeitei Moneta - de aici se trage si moneta.

"Faina de papusoi" e sinonim cu "malaiul", monezile cu monedele - nu, doar o forma gresita de exprimare.
Elinorri
***
***
Mesaje: 98
Membru din: 17 Mai 2008, 17:03

Re: Monede - nu monezi

Mesaj de Elinorri »

Edit.
Ultima oară modificat 12 Oct 2010, 07:59 de către Elinorri, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Yu_L.Yan
******
******
Mesaje: 1509
Membru din: 10 Noi 2005, 18:58
Localitate: Yassi
Contact:

Mesaj de Yu_L.Yan »

... este adevarat, pe toate fisicurile este scrisa valoarea, apoi "in 50 monete de x Bani"
Chiar si lucrarea domnilor O. Iliescu si P. Radovici se numeste "Monetele Romaniei".
Imagine
http://coinsandliterature.blogspot.com/
Imagine

"Stiu marii paznici unde ne aflam?
Abia iesiti din scutecele humii,
Ne-am catarat pe-acoperisul lumii
Si pe taisul evului umblam."
Avatar utilizator
Mircea
****
****
Mesaje: 134
Membru din: 07 Feb 2006, 05:15

Mesaj de Mircea »

Poate ca e bine ca fiecare sa foloseasca ce plural vrea (din cele care circulate) atata timp cat stie la ce se refera.
Problema asta tine, in ultima instanta, de lingvistica si hai sa zicem de democratie, ca ofera fiecaruia mai multe optiuni si posibilitatea de a alege la buna lui dorinta.

Sa tinem cont ca discuta despre monede/monezi/monete nu numai numismati "subtiri" si cunoscatori (ca noi cei de aici) ci si o mare seama de comercianti, falsificatori, smenari, profani, copii in inceputurile educatiei gramaticale, adulti deja eliberati de educatia gramaticala si altii.

Nu sunt mai bune limbile care formeaza plurarul prin adaugarea unui "s"?
Avatar utilizator
vlahul
moderator
moderator
Mesaje: 2131
Membru din: 04 Feb 2005, 03:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de vlahul »

dani2 scrie: Asta asa este. Pai sa corecteze anomalia - daca in DEX apare si "monezi" intr-adevar - sau sa adauge si bancnotii, nu? :wink:
Nu, bacnote.
Iar despre intreprinderea lui @Alnaibii toata consideratia, insa putin probail sa aibe sanse de reusita. Eu am corectat pe fiecare cu care am venit in contact. Sunt in legatura cu un colectionar care in continuare foloseste "monezi" dupa ce l-am avertizat de fiecare dare data ca nu e varianta corecta. Probabil ca eroarea asta nu e cea mai nefericita (ma refere la conjugarea verbului "a fi") folosita extrem de mult in Romania.
Pantiru
******
******
Mesaje: 515
Membru din: 05 Apr 2007, 20:11

Mesaj de Pantiru »

Yu_L.Yan scrie:... este adevarat, pe toate fisicurile este scrisa valoarea, apoi "in 50 monete de x Bani"
Chiar si lucrarea domnilor O. Iliescu si P. Radovici se numeste "Monetele Romaniei".
...si "Istoria monetei in Romania", Bucuresti, 2002 de Octavian Iliescu.

Accept: monede sau monete,
nu accept: monezi, bacnote, pamblica si Regele Ferdinan.
claus
******
******
Mesaje: 791
Membru din: 01 Mai 2008, 00:47

Mesaj de claus »

Ati uitat "bagnote", am vazut destule "bagnote" din astea la vanzare pe diverse site-uri :)
dani2
**
**
Mesaje: 28
Membru din: 25 Mai 2010, 20:59
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de dani2 »

Pantiru scrie: nu accept: monezi, bacnote, pamblica si Regele Ferdinan.
A, da, 'pamblica'... Din pacate foarte des intalnit 'termenul'.
dani2
**
**
Mesaje: 28
Membru din: 25 Mai 2010, 20:59
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de dani2 »

vlahul scrie:
dani2 scrie: [...] sau sa adauge si bancnotii, nu? :wink:
Nu, bacnote.
A fost doar o ironie vlahul, ce Dumnezeu? :lol:
Avatar utilizator
vlahul
moderator
moderator
Mesaje: 2131
Membru din: 04 Feb 2005, 03:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de vlahul »

Eu am atentionat ca fata de moneda-monezi, exista si bacnota, sa nu ramana izolata...
Avatar utilizator
skortzy
*****
*****
Mesaje: 468
Membru din: 24 Ian 2006, 16:19
Contact:

Mesaj de skortzy »

In versiunea noua a Dictionarului Ortografic Ortoepic si Morfologic se spune ca forma de plural corecta este monede, nu monezi.

De asemenea, se precizeaza ca forma corecta pentru dativ - genitiv singular este monedei, nu monezii cum se foloseste uneori (mai rar decat pluralul monezi).

Faptul ca BNR tipareste pe fisicuri monete, nu este un argument valabil pentru folosirea termenului respectiv. Aceeasi BNR are in circulatie Monede si bancnote, si lanseaza in scop numismatic Monede si medalii. Evident, exemplele pot continua...

Nu vreau sa spun ca moneta / monete este gresit, ci ca moneda / monede este la fel de corect.
Scrie răspuns