Un proiect nou - am nevoie de ajutor

Anunțuri administrative, sugestii forum, probleme în funcționare, etc.

Moderatori: Deus, PRONUMISMATICA

Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Un proiect nou - am nevoie de ajutor

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Siteul va fi schimbat complet in urmatoarele saptamani -tot, in afara de forum- si printre altele intentia mea pentru viitor e sa incerc(am) sa salvam cat mai multe licitatii de pe ebay (imagini + preturile obtinute) la monede si bancnote romanesti. In special de pe ebay, dar si de la casele de licitatii de la care am primit acordul sa folosesc imaginile lor, sunt vreo 5-6 pana acum.

Ar fi cateva persoane cu putin timp liber :) care m-ar putea ajuta?
Ar fi vorba doar de salvat imagini si incarcate intr-o galerie pe site, + notat pretul la care s-a vandut piesa respectiva, nimic complicat. Pe cei care o sa ma ajute o sa-i "rasplatesc" cu materiale numismatice + piese, probabil nu lucruri de mare valoare, sa vad si eu mai intai din ce anume am mai multe.

:merci:
cristoph

Mesaj de cristoph »

Dupa cum stiti eu urmaresc de mult timp licitatiile de medievale Muntenia si Moldova. Va ajut cu placere. Din pacate la restul nu ma bag pentru ca nu sunt pasionat si nu cred ca am timp sa urmaresc atat de multe licitatii.
Avatar utilizator
NeKHBeT
***
***
Mesaje: 91
Membru din: 08 Ian 2005, 13:18
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesaj de NeKHBeT »

eu as putea automatiza cam tot ce tine de ebay ... au un API destul de bine pus la punct
www.allnumis.ro
Aveti imagini scanate de monede sau bancnote? Adaugati-le aici ca toata lumea sa se poata bucura de ele.
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Pentru ca au fost cateva persoane interesate care m-au contactat si pe privat, revin cu detalii.

Pe scurt cam asta ar fi procedura:
Trebuie verificat mai intai, folosind motorul de cautare, daca cineva n-a incarcat deja aceeasi imagine. Accesati sectiunea "Album" de pe site (nu este acelasi cu cel de pe forum!) dati click pe ADAUGA IMAGINE, si se deschide un mir formular care trebuie completat. Trebuie scris titlul (despre ce piesa este vorba), apoi in campul urmator o scurta descriere, daca este cazul, sau/si locul unde a fost vanduta piesa (de ex. ebay), data si pretul obtinut (in USD sau EURO). Selectati CATEGORIA (dupa anul de emisiune) si apoi selectati imaginea de pe calculator. Gasiti cateva modele deja pe site, imaginile pe care le-am incarcat eu deja. Se pot incarca imagini din licitatiile care s-au terminat pe ebay -numai cele cu castigator!, sau imagini din alte licitatii. Trebuie mentionata intotdeauna sursa. De la cateva case de licitatii, cum ar fi Rauch, Kuenker sau Lanz am permisiunea sa folosesc imaginile lor, deci se pot incarca poze si din licitatiile lor.

La monede trebuie sa fie neaparat si aversul si reversul in aceeasi poza, deci va rog sa nu incarcati imagini cu doar un avers sau un revers.

Dupa cum am zis, o sa-i recompensez pe cei care o sa contribuie cu cele mai multe date, cu accesorii numismatice, de ex.
http://www.magazinul-colectionarilor.ro ... ucts_id=67
sau monede si bancnote, o sa dau mai multe detalii in zilele urmatoare.

Nu vreau sa pun deocamdata linkul direct catre noul site aici, o sa-l trimit la cei interesati pe privat (acestia vor putea incarca imagini doar dupa ce se vor inregistra pe site). Oricum, momentan se va putea accesa doar albumul de imagini de pe noul site, si acesta numai de utilizatorii inregistrati.

Daca aveti intrebari, nu ezitati :)

:merci:

Si cam asa arata produsul finit:
Fişiere ataşate
Image1.jpg
Image1.jpg (42.48 KiB) Vizualizat de 17518 ori
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Dupa cum am promis, revin cu "recompensele":

-Lupa (pentru monede, bancnote, timbre)
http://www.magazinul-colectionarilor.ro ... cts_id=128

-clasor monede
http://www.magazinul-colectionarilor.ro ... ucts_id=67

-set 10 monede diferite 1 si 2 reichspfenning si rentenpfennig din anii 1920-30, Germania, stare medie VF

-set 7 bancnote de inflatie diferite din Ungaria, anii 1945-46, stare medie VF

Singura conditie pentru un user ar fi sa incarce minim 200 imagini intr-o luna, deci pana la sfarsitul lunii iulie (pare mult, se poate face fara prea mult efort in cateva zile, pentru merge destul de repede). Cel care incarca cele mai multe imagini poate alege ce doreste din cele 4 variante enumerate mai sus, urmatorul alege apoi din ce a mai ramas si tot asa.
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Noul site va fi la adresa http://portal.transylvanian-numismatics.com/
Momentan nu este accesibil decat albumul de imagini, celelalte sectiuni sunt in lucru toate, si ori nu sunt activate, ori au accesul restrictionat.

Avem deja in album peste 800 imagini cu preturi din licitatii, si altele noi sunt adaugate in fiecare zi. Orice contributii sunt bine-venite, nu doar cu preturi din licitatii, dar si daca aveti imagini cu o piesa mai deosebita, o puteti incarca acolo (trebuie sa va inregistrati mai intai). Va rog sa nu incarcati poze cu piese comune.

Cu timpul poate deveni o baza de date destul de utila, mai ales acum dupa ce coinarchives.com nu mai este accesibil gratuit.

:merci:
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Daca doriti sa cautati o piesa anume in albumul de imagini, procedura ar fi urmatoarea:
Dati click pe Cautare Avansata (Advanced search) de pe prima pagina, in pagina urmatoare scrieti in motorul de cautare denumirea exacta a piesei cu (de. ex: 5 lei 1883), selectati "exact match" si bifati optiunea "Album".
Astfel va lista numai monedele de 5 lei 1883. Este important sa selectati "exact match", altfel vor fi listate toate piesele din 1883, si lista e posibil sa fie destul de lunga.

Oricine poate adauga imagini in Album, trebuie doar sa se inregistreze pe site.
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Revin cu aceeasi intrebare/rugaminte - ar fi persoane interesate care sa contribuie la Album cu imagini si preturi salvate de pe siteuri de licitatii?
Ca recompensa pot sa pun la bataie un clasor pentru monede

Imagine

pentru cel care incarca cele mai multe imagini. Dar numai in cazul daca ar fi mai multe persoane interesate.
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Revin din nou... cu oferta -> ORICINE incarca 500 de imagini din licitatii si preturi in albumul de imagini, primeste de la mine un album de monede, nou, fabricat in Germania. Este un album de marime medie, nu unul de buzunar.

Avem deja aproape 2000 imagini in album.
Avatar utilizator
amonra
******
******
Mesaje: 673
Membru din: 09 Ian 2007, 13:11
Localitate: Bucuresti

Mesaj de amonra »

Pai da, insa Romania moderna are cam 360 de monede - asta inseamna ca se pot posta inclusiv dubluri ? ( sau trebuie sa verific daca s-a mai pus odata ce vreau sa pun eu ? ).

PS: Avers e o poza, revers e alta... conteaza ca 2 entitati diferite :P :D >:) ?
Pecunia non olet.
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Ar trebui introduse imagini si preturi salvate de pe siteuri de licitatii (oarecum asemanator cu coinarchives sa zicem). Si poze avers+revers laolalta, deci nu incarcate separat.
Alnaibii
*****
*****
Mesaje: 399
Membru din: 03 Aug 2009, 15:53
Localitate: Bucurestii din Deal
Contact:

Mesaj de Alnaibii »

Trebuie sa verific daca nu a fost postata moneda de altcineva inaintea mea? ca ar fi cam greu.
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Verific eu, deci nu-i nicio problema.
Alnaibii
*****
*****
Mesaje: 399
Membru din: 03 Aug 2009, 15:53
Localitate: Bucurestii din Deal
Contact:

Mesaj de Alnaibii »

OK, Perfect.
Mai am o problema, am postat o moneda la categoria gresita, si nu stiu cum sa o schimb.
Avatar utilizator
cuburo83
*****
*****
Mesaje: 318
Membru din: 11 Noi 2008, 21:33
Localitate: Pitesti
Contact:

Mesaj de cuburo83 »

Va rog sa cititi cu atentie maxima!( chiar daca maniera mea scriere si exprimare este lamentabila) Am in vizor urmatorul proiect: inchipuiti’va o baza de date pe care toata lumea o doreste si care pana la urma se va forma dar in loc de motor de cautare rudimentar si n* lipsuri, are o ,,interfata”mai speciala care are rolul de a o organiza. Adica inchipuiti’va o harta de genul
http://www.mapsofwar.com/ind/history-of-religion.html
care are pentru fiecare perioada delimitate statele in momentul x sau y + plus eventual suprapus in alta culoare sau in alta maniera alta harta cu zona de circulatie (oficiala sau neoficiala) a unei emisiuni
apoi pe asta suprapui ceva de genul ( poate si mai bine varianta cu forme de relief optional * cu drumuri si rute comerciale, mine metalurgice etc )
http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF8& ... 5&z=4&om=1
adica pe anul x sau y se pun toate monetariile indifferent de stat( avantajul este enorm fiindca poti gasi harti cu orice monetarii grupate pe state sau pe interes national ci niciodata privite ca ansamblu macroeconomic) iar in ,,location’ul monetariei se deschide alt link cu eciclopedia monetara adica pagina care apare intro cautare traditionala )
daca este facuta cum trebuie poate fi adoptata la nivel european , trebuie doar construita in asa maniera incat fiecare sa isi poata aduce aportul pe linia sa de cunoastere! ex. un avantaj imediat ar fi restrangere enorma a variantelor de cautat daca pe o moneda ai doar anu' sa zicem, scri anu si iti apare o harta cu monetariiile : romaniei europei (sau chiar lumi =p~ utopic) in anu respectiv) asta in cazu in care nu sti ce monetarie ce si cand emite + plus ca in cazu in care doresti sa pui o moneda noua in baza de date nu trebuie decat sa scrie varianta( fiind ceva mai diferit ) greutatea si dimeniunea *analiza metalografica, pentruca restul apar cand dai click
as fi facut'o singur dar notiunile mele de soft editing sunt nule :(
diversitatea, cunoasterea si toleranta fac lumea mai frumoasa!
Scrie răspuns