Ajutor ip

Anunțuri administrative, sugestii forum, probleme în funcționare, etc.

Moderatori: Deus, PRONUMISMATICA

Încuiat
Avatar utilizator
Cristian
***
***
Mesaje: 67
Membru din: 06 Iul 2008, 21:08

Ajutor ip

Mesaj de Cristian »

Buna seara
Am o problema ,de ceva timp cand intru pe forum imi apare mesajul"The IP Range for your account has changed. The actual Login took place from 82.52.x.x, the previous from 79..x.x. If you didn't log on from another location, then may be an aggressor has used your account without authorisation!"sa inteleg ca poate intra si altcineva cu acontul meu.
cristoph

Mesaj de cristoph »

Daca va logati dupa calculatoare diferite pe forum, exemplu de la munca si apoi de acasa, veti primi acest mesaj.
Avatar utilizator
Alex
moderator
moderator
Mesaje: 842
Membru din: 13 Sep 2006, 18:20

Re: Ajutor ip

Mesaj de Alex »

Cristian scrie:Buna seara
Am o problema ,de ceva timp cand intru pe forum imi apare mesajul"The IP Range for your account has changed. The actual Login took place from 82.52.x.x, the previous from 79..x.x. If you didn't log on from another location, then may be an aggressor has used your account without authorisation!"sa inteleg ca poate intra si altcineva cu acontul meu.
Ati intrat din doua locuri diferite, de exemplu, acasa/serviciu sau acasa/prieteni etc.?
Avatar utilizator
Cristian
***
***
Mesaje: 67
Membru din: 06 Iul 2008, 21:08

Mesaj de Cristian »

Multumesc pentru promtitudine,tot timpul din acelasi loc.
Avatar utilizator
Yu_L.Yan
******
******
Mesaje: 1509
Membru din: 10 Noi 2005, 18:58
Localitate: Yassi
Contact:

Mesaj de Yu_L.Yan »

Sau aveti de la providerul dumneavoastra de net un IP dinamic.
La mine din cauza aceasta trebuie sa ma loghez la fiecare deschidere a calculatorului.
Imagine
http://coinsandliterature.blogspot.com/
Imagine

"Stiu marii paznici unde ne aflam?
Abia iesiti din scutecele humii,
Ne-am catarat pe-acoperisul lumii
Si pe taisul evului umblam."
claus
******
******
Mesaje: 791
Membru din: 01 Mai 2008, 00:47

Mesaj de claus »

e posibil chiar si de pe acelasi PC daca nu e IP fix (e setat obtain an IP address automatically) (cazul rds)
Ultima oară modificat 06 Apr 2009, 23:09 de către claus, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Cu siguranta aveti IP dinamic atunci.
Avatar utilizator
Cristian
***
***
Mesaje: 67
Membru din: 06 Iul 2008, 21:08

Mesaj de Cristian »

[quote=
"Aldor"]Cu siguranta aveti IP dinamic atunci.[/quote]Despre ip dinamic nu stiu nimic,se poate cum spuneti dumneavoasta,sunt la un nivel mediu cu pc .Am observat insa un lucru ciudat pentu mine si anume ca dupa ce intru pe forum,un anumit nume de la utilizatori inregistrati dispare.
Avatar utilizator
amonra
******
******
Mesaje: 673
Membru din: 09 Ian 2007, 13:11
Localitate: Bucuresti

Mesaj de amonra »

:d nu sunteti indeajuns de rapid, ca sa prindeti utilizatorii :D

Lasand gluma la parte :

1. Mesajul cu IP-ul va apare cand intrati pe forum de pe IP-uri diferite. Unicul lui scop e sa va puna in garda ca poate cineva va foloseste username in alte scopuri. Daca totusi aveti intr-un mod sau altul IP dinamic ( RDS, Romtelecom, sau chiar retea de cartier ) atunci e doar o alarma falsa.

2. Userii apar si dispar pe masura ce trece timpul; e un fapt ca nu toata lumea sta pe forum tot timpul. Cand cineva intra sau pleaca de pe forum, browserul dumneavoastra nu actualizeaza automat lista, caci nici nu e gandit asa sa fie si ar fi si contraproductiv din cauza traficului.
Lista insa se reactualizeaza in urma unor actiuni - refresh, login, logout, etc.
Aceasta este explicatia.
Pecunia non olet.
Avatar utilizator
Cristian
***
***
Mesaje: 67
Membru din: 06 Iul 2008, 21:08

Mesaj de Cristian »

amonra scrie::d nu sunteti indeajuns de rapid, ca sa prindeti utilizatorii :D

Lasand gluma la parte :

1. Mesajul cu IP-ul va apare cand intrati pe forum de pe IP-uri diferite. Unicul lui scop e sa va puna in garda ca poate cineva va foloseste username in alte scopuri. Daca totusi aveti intr-un mod sau altul IP dinamic ( RDS, Romtelecom, sau chiar retea de cartier ) atunci e doar o alarma falsa.

2. Userii apar si dispar pe masura ce trece timpul; e un fapt ca nu toata lumea sta pe forum tot timpul. Cand cineva intra sau pleaca de pe forum, browserul dumneavoastra nu actualizeaza automat lista, caci nici nu e gandit asa sa fie si ar fi si contraproductiv din cauza traficului.
Lista insa se reactualizeaza in urma unor actiuni - refresh, login, logout, etc.
Aceasta este explicatia.
Buna seara
Am aflat pana la urma ,am ip dinamic cum spuneti.Multumesc tuturor penru ajutor,o seara placuta sa aveti.
Încuiat