Propunere infiintare de noi sectiuni

Anunțuri administrative, sugestii forum, probleme în funcționare, etc.

Moderatori: Deus, PRONUMISMATICA

Avatar utilizator
marcus aurelius
******
******
Mesaje: 1074
Membru din: 04 Mai 2008, 13:52
Contact:

Propunere infiintare de noi sectiuni

Mesaj de marcus aurelius »

Probabil si altii s-au gandit la acest lucru (fara indoiala), poate altora li se va parea inutil, totusi va propun crearea de sectiuni distincte pentru MEDALISTICA, ceea ce este altceva decat "Ordine, medalii si decoratii militare" si alta pentru JETOANE. Ambele sunt considerate componente distincte ale numismaticii, la fel cu numismatica antica, medievala sau moderna. Stiu ca interesul este mai redus pentru acestea, comparativ cu numismatica moderna (de exemplu), insa asa poate va creste si interesul pentru acestea.
Nemo Mortalium Omnibus Horis Sapit
http://ordersandmedals.ro
bejan
****
****
Mesaje: 131
Membru din: 26 Feb 2006, 15:09
Localitate: Brasov

Mesaj de bejan »

Cred ca ar fi loc si pentru monede romanesti - erori si falsuri de epoca.
Avatar utilizator
tripleseven
******
******
Mesaje: 1061
Membru din: 20 Sep 2006, 23:12

Re: Propunere infiintare de noi sectiuni

Mesaj de tripleseven »

marcus aurelius scrie:Probabil si altii s-au gandit la acest lucru (fara indoiala), poate altora li se va parea inutil, totusi va propun crearea de sectiuni distincte pentru MEDALISTICA, ceea ce este altceva decat "Ordine, medalii si decoratii militare" si alta pentru JETOANE. Ambele sunt considerate componente distincte ale numismaticii, la fel cu numismatica antica, medievala sau moderna. Stiu ca interesul este mai redus pentru acestea, comparativ cu numismatica moderna (de exemplu), insa asa poate va creste si interesul pentru acestea.
subscriu :idea:
Avatar utilizator
vlahul
moderator
moderator
Mesaje: 2131
Membru din: 04 Feb 2005, 03:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de vlahul »

bejan scrie:Cred ca ar fi loc si pentru monede romanesti - erori si falsuri de epoca.
Pentru falsuri exista sectiune dedicata aici
Iar sectiunea de medalii nu este greu de rasfoit. Are numai 2 pagini...
Avatar utilizator
Alex
moderator
moderator
Mesaje: 842
Membru din: 13 Sep 2006, 18:20

Mesaj de Alex »

vlahul scrie:Iar sectiunea de medalii nu este greu de rasfoit. Are numai 2 pagini...
Propunerea vizeaza separarea faleristicii de medalistica pentru evitarea confuziilor cauzate de omonimie, nu pentru usurarea "rasfoirii" sectiunii respective. Eu o sustin.
Avatar utilizator
vlahul
moderator
moderator
Mesaje: 2131
Membru din: 04 Feb 2005, 03:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de vlahul »

Nu cred ca au fost confuzii pana acum avand in vedere ca sectiunea are putine posturi in comparatiei cu celelalte. Asta era ideea. Nicidecum "rasfoirea". Insa atata timp cat nu este o activitate care sa puna probleme in desfasurare ...
Apropos: n-am nimic impotriva sa se creeze sectiuni noi :!: Era doar o parere ...
Avatar utilizator
Alex
moderator
moderator
Mesaje: 842
Membru din: 13 Sep 2006, 18:20

Mesaj de Alex »

Alternativa ar fi schimbarea denumirii sectiunii in "Faleristica si medalistica" ca sa includa explicit si medalistica, dar cam suna a "struto-camila" in opinia mea.
Avatar utilizator
vlahul
moderator
moderator
Mesaje: 2131
Membru din: 04 Feb 2005, 03:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de vlahul »

Eu nu ma refeream la denumire, ci la faptul ca exista, cum se numeste ...
Hunter`
****
****
Mesaje: 124
Membru din: 05 Ian 2007, 22:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Hunter` »

vlahul scrie:
bejan scrie:Cred ca ar fi loc si pentru monede romanesti - erori si falsuri de epoca.
Pentru falsuri exista sectiune dedicata aici
Iar sectiunea de medalii nu este greu de rasfoit. Are numai 2 pagini...
Cred ca sintagma "falsurile de pe piata" se refera mai mult la falsurile contemporane, fara niciun fel de valoare numismatica, al caror singur rost este acela de a insela colectionarii. Si eu sunt de parere ca o distinctie intre acestea si falsurile de epoca ar fi folositoare.
Avatar utilizator
berserkr
moderator
moderator
Mesaje: 3489
Membru din: 16 Iun 2006, 16:36

Mesaj de berserkr »

Si ce-ar fi de spus la falsurile de epoca? Mai degraba cred c-ar folosi o sectiune la galeria de imagini decat una in forum. Pana la urma identificarea ca atare de fals de epoca se face la identificari, unde se poate discuta ce e de discutat si apoi se poate pune o poza si gata. Oricum n-am vazut cine stie ce discutii specializate despre falsurile de epoca.
Hljóðs bið ek allar
helgar kindir,
meiri ok minni
mögu Heimdallar;
viltu, at ek, Valföðr!
vel framtelja
forn spjöll fíra,
þau er fremst um man.
Avatar utilizator
vlahul
moderator
moderator
Mesaje: 2131
Membru din: 04 Feb 2005, 03:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de vlahul »

Falsurile de pe piata se refera si la cele de epoca si la cele moderne, faptul ca se gasesc la vanzare le face vizibile indiferent de perioada cand au fost confectionate. Dar daca cautam nod in papura sunt destule ... Aici nu era vorba despre etimologie, ci de faptul ca aceste sectiuni exista deja pe forum si sunt folosite.
Probabil ca de fapt o reorganizare a forumului este necesara.
Avatar utilizator
Mike
*****
*****
Mesaje: 410
Membru din: 29 Mai 2008, 18:46
Localitate: Alba Iulia - Cluj Napoca
Contact:

Mesaj de Mike »

berserkr scrie:Si ce-ar fi de spus la falsurile de epoca? Mai degraba cred c-ar folosi o sectiune la galeria de imagini decat una in forum. Pana la urma identificarea ca atare de fals de epoca se face la identificari, unde se poate discuta ce e de discutat si apoi se poate pune o poza si gata. Oricum n-am vazut cine stie ce discutii specializate despre falsurile de epoca.
Se mai aude ceva de galeria pt falsuri de epoca ?Cred ca ar fi bine la Monede Moderne sa avem si o galerie doar pt Romania (pe forum s-a vb cel mai mult despre falsurile romanesti)
Avatar utilizator
badin19
******
******
Mesaje: 853
Membru din: 06 Aug 2008, 17:05
Localitate: Dr. Tr. Severin

Mesaj de badin19 »

am si eu o propunere: sectiunea bancnote sa fie despartita in bancnote romanesti si bancnote straine. si poate o sectiune separata pentru bonuri, asignate, etc.
Divide et impera
roantichitati
******
******
Mesaje: 585
Membru din: 31 Ian 2006, 23:54
Contact:

Mesaj de roantichitati »

Hunter` scrie: Cred ca sintagma "falsurile de pe piata" se refera mai mult la falsurile contemporane, fara niciun fel de valoare numismatica, al caror singur rost este acela de a insela colectionarii. Si eu sunt de parere ca o distinctie intre acestea si falsurile de epoca ar fi folositoare.
Subscriu ! Ar fi necesara o asemenea sectiune ( Falsuri de epoca ) . In sectiunea "Falsurile de pe piata" marea majoritate a discutiilor se poarta pe marginea falsurilor moderne .
berserkr scrie: Si ce-ar fi de spus la falsurile de epoca?
Foarte , foarte multe lucruri , incepand cu proprietatile fizce ale unor falsuri ( greutate , dimensiuni , aliaj ) continuand cu tehnici de realizare a falsurilor ( unde de asemenea sunt multe lucruri de spus ) , matrite folosite la realizarea falsurilor , si nu in ultimul rand diferite informatii legate de cand , cum si de catre cine au fost facute anumite falsuri ( si aici exista falsuri care au "povestea" lor ). Cred ca o sectiune dedicata exclusiv falsurilor de epoca ar atrage vizitarea acestor subiecte de catre cei interesati fara sa fie nevoiti sa slalomeze prin multitudinea postarilor legate de falsurile moderne . In afara de asta cred ca aceasta noua sectiune ar atrage mult mai eficient diverse fotografii aflate in colectii si ar fi mai accesibile .
Avatar utilizator
Mike
*****
*****
Mesaje: 410
Membru din: 29 Mai 2008, 18:46
Localitate: Alba Iulia - Cluj Napoca
Contact:

Mesaj de Mike »

roantichitati scrie: Foarte , foarte multe lucruri , incepand cu proprietatile fizce ale unor falsuri ( greutate , dimensiuni , aliaj ) continuand cu tehnici de realizare a falsurilor ( unde de asemenea sunt multe lucruri de spus ) , matrite folosite la realizarea falsurilor , si nu in ultimul rand diferite informatii legate de cand , cum si de catre cine au fost facute anumite falsuri ( si aici exista falsuri care au "povestea" lor ). .
Aceste detalii ar trebui specificate pe cat se poate la toate imaginile postate in albumul cu imagini.

Inca un lucru care zic ca ar prinde bine ar fi postarea si a unei poze cu moneda originala pentru a putea observa mai bine diferenta dintre fals si original.Un exemplu dat in urma unei discutii de pe forum

http://transylvanian-numismatics.com/ph ... php?t=959h
Scrie răspuns