Forumul incotro ?

Anunțuri administrative, sugestii forum, probleme în funcționare, etc.

Moderatori: Deus, PRONUMISMATICA

claus
******
******
Mesaje: 791
Membru din: 01 Mai 2008, 00:47

Mesaj de claus »

1000 de utilizatori inregistrati. stiu ca nu cantitatea face diferenta, dar cred ca totusi merita mentionat. lasand la o parte problemele inerente, cred ca forumul este pe un drum bun. felicitari d-lui aldor si tuturor celor implicati in sustinerea acestui forum.
heliokles
***
***
Mesaje: 94
Membru din: 21 Aug 2006, 19:53

Mesaj de heliokles »

Nu se pune problema ca imi placea mai mult inainte, mai ales ca am fost printre primii, care intr-un topic anterior am semnalat anomaliile aparute. Participarea la forum, exclusiv pe probleme de numismatica trebuie incurajata, si un subiect, indiferent de natura lui, nu cred ca ar trebui sa se adreseze doar unei anumite categorii de membri. In alta ordine de idei, personal, ma simt atasat de acest forum, si, chiar daca nu am iesit in evidenta cu comentarii sau mesaje, il vizitez cu placere zilnic. Iar daca ideile, sugestiile si comentariile mele deranjeaza, pot sa tac in continuare. Recunosc, ca nu am experienta dvs. dle Bersrekr , chiar daca impartasim aceeasi pasiune - numismatica antica.
Ultima oară modificat 24 Ian 2009, 10:48 de către heliokles, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
badin19
******
******
Mesaje: 853
Membru din: 06 Aug 2008, 17:05
Localitate: Dr. Tr. Severin

Mesaj de badin19 »

Utilizatorii noştri au scris un număr de 36127 articole
Avem 1000 utilizatori înregistraţi
Cel mai nou utilizator înregistrat este: luca gheorghe


hehehe! :lol:
Divide et impera
Avatar utilizator
Alex
moderator
moderator
Mesaje: 842
Membru din: 13 Sep 2006, 18:20

Mesaj de Alex »

Daca ar fi sa ne luam dupa numarul de voturi exprimate la ultimele chestionare, doar 40-50 dintre cei 1000 sunt activi. 8)
Avatar utilizator
badin19
******
******
Mesaje: 853
Membru din: 06 Aug 2008, 17:05
Localitate: Dr. Tr. Severin

Mesaj de badin19 »

:lol: eu sunt de parere ca doar citesc, invata, aprofundeaza si sunt sfiosi sa intre in discutii :)

oricum eu zic ca acele conturi care au postate sub 10 mesaje si au vechime mare si nu au mai fost logate de x luni sa fie sterse.
Divide et impera
Avatar utilizator
berserkr
moderator
moderator
Mesaje: 3489
Membru din: 16 Iun 2006, 16:36

Mesaj de berserkr »

@heliokles Mi s-a parut c-ati spus-o cu regret. Probabil m-am inselat.
Hljóðs bið ek allar
helgar kindir,
meiri ok minni
mögu Heimdallar;
viltu, at ek, Valföðr!
vel framtelja
forn spjöll fíra,
þau er fremst um man.
21 inf
***
***
Mesaje: 82
Membru din: 30 Iun 2007, 19:03

Mesaj de 21 inf »

Domnilor, va admir pasiunea pentru numismatica si cunostintele acumulate despre bani, sub orice forma ar fi acestia.

Desi nu sunt numismat, placandu-mi insa istoria, gasesc util sa citesc diferitele informatii despre monede, pe care cu competenta unii dintre d-voastra le posteaza pe acest forum. Contributia mea la acest forum este legata in general de subiectul istorie.

Parerea mea personala este ca o persoana care face grave greseli gramaticale in scris, nu poate sa fie documentata la modul real si matur despre nici un subiect, cu atat mai putin despre numismatica. Este absolut de neconceput cum mult prea multi dintre cei care posteaza pe acest forum fac greseli demne de un om care nu a fost la scoala nici in clasele primare; sa folosesti aiurea prea multi "i" sau prea putini "i", aratand ca habar nu ai sa vorbesti si sa scrii corect romaneste este o sfidare la adresa bunului simt si indica un semidoct. Exemplele abunda in cazul unor forumisti: "dupa 2 kilometrii de la plecare" sau "ambi parinti" sunt doar doua exemple de limbaj semidoct.

Astfel de forumisti nu fac decat sa umbreasca o initiativa atat de apreciabila precum a domnului Aldor, care a creat de la zero acest forum, manat de pasiunea sa pentru numismatica. Apreciez initiativa sa, fiind la randul meu implicat in unele initiative particulare si voluntare, manat de pasiunea pentru unele subiecte legate de istorie.

Propun un fel de "politie a gramaticii", in cazul in care se gasesc grave greseli gramaticale, personajului in cauza sa i se indice in postarea urmatoare unde si cum a gresit din punct de vedere gramatical. Poate simtindu-se rusinat, cel cazut in greseala poate se va deranja sa se informeze cum se scrie si cum se vorbeste corect limba romana. Ridendo castigat mores! Altfel, "poluarea" cu greseli gramaticale va continua la nesfarsit spre agasarea acelora dintre d-voastra care sunteti cu adevarat documentati asupra numismaticii.

Cu tot respectul, aceasta a fost parerea mea, dupa o perioada lunga, in care am accesat forumul acesta aproape zilnic.
Avatar utilizator
valentinian
*****
*****
Mesaje: 499
Membru din: 14 Aug 2007, 23:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de valentinian »

Subscriu la cele spuse de colegul 21inf , devenind foarte stresant pentru mine sa vad limba romana batjocorita constant [ nu ma refer aici la inevitabilele greseli de tastare :roll: ] . O alta problema care nu s-a adus in discutie este a acestor voturi intre membri pentru ''reputatie '' . Nu mi se pare in regula ca un moderator [ Bersekr ] sa primeasca ''negativ'' de la tanarul Tudor C [ care are si o lozinca in semnatura care banuiesc ca nu e un citat din clasici ...] doar pentru ca l-a temperat din avantul nejustificat pe care il luase [ la vale nu la deal] . Precizez ca am si eu un negativ de la colegul Tudor C dar nu ma plang pentru ca eu am gresit iesindu-mi din fire in fata atitudinii si insistentei lui desi ar fi trebuit sa ii explic in alt mod ca persista in abordarea gresita a discutiilor de pe forum.
In alta ordine de idei , referitor la cele spuse de colegul Roantichitati , nu sunt de acord ca respectarea unor reguli clare duce la rigidizarea forumului . Rubrica ''Diverse'' mi se pare utila in masura in care nu gasesc acolo filmulete erotice sau cu becali Acest forum numismatic cred ca trebuie mentinut in definitia initiala - cu si despre numismatica si numismati , acceptand bineinteles colectionarii pe domenii conexe .
Justitia omnium domina et regina virtutum est
.
Lauri2008
**
**
Mesaje: 21
Membru din: 15 Ian 2008, 05:56
Localitate: USA & Europe

Mesaj de Lauri2008 »

badin19 scrie::lol: eu sunt de parere ca doar citesc, invata, aprofundeaza si sunt sfiosi sa intre in discutii :)

oricum eu zic ca acele conturi care au postate sub 10 mesaje si au vechime mare si nu au mai fost logate de x luni sa fie sterse.
100% de acord cu aceasta afirmatie :wink:
roantichitati
******
******
Mesaje: 585
Membru din: 31 Ian 2006, 23:54
Contact:

Mesaj de roantichitati »

valentinian scrie: referitor la cele spuse de colegul Roantichitati , nu sunt de acord ca respectarea unor reguli clare duce la rigidizarea forumului . Rubrica ''Diverse'' mi se pare utila in masura in care nu gasesc acolo filmulete erotice sau cu becali Acest forum numismatic cred ca trebuie mentinut in definitia initiala - cu si despre numismatica si numismati , acceptand bineinteles colectionarii pe domenii conexe .

Nu-mi atribuiti cuvinte care nu le-am rostit . N-am afirmat si n-am dat de inteles ca "respectarea unor reguli clare duce la rigidizarea forumului " .Va sugerez sa recititi postul si sa distingeti nuantele .Era un semnal de alarma pentru a nu se cadea la extreme .Indirect am atras atentia ca introducerea in mod exagerat a multor reguli noi ,stricte , pe langa cele existente deja , ar putea duce la rigidizarea forumului , o afirmatie pe care o sustin in continuare . Ideile care le-am exprimat fusesera deja enuntate intr-o forma sau alta si de alti colegi inaintea mea . Despre sectiunea DIVERSE eram in asentimentul domnului Alex care si-a exprimat parerea intr-o forma literara deosebita , plina de sensibilitate ( pe care o puteti gasi la pagina 4).
cosmin_sm
****
****
Mesaje: 109
Membru din: 15 Aug 2007, 01:00
Localitate: satu mare

Mesaj de cosmin_sm »

Buna seara.
Am observat ca multa lume de pe acest forum se 'leaga' de persoanele noi care apar pe acest forum,dar de foarte multe ori daca au ceva de vanzare sau intreaba ceva sant luati peste picior, ( in general ) de carte cei mai vechi in forum.Posibil ca si cei noi mai gresesc dar nu trebuie sa le dam raspunsuri ironice,mai bine nu scrii nimic,sau eventual il indrumi daca poti si vrei sa il ajuti.
Cred ca si din aceasta cauza apar unele probleme.
Am vorbit la modul general,nu am vizat pe nimeni.
Cu stima,Cosmin.
Avatar utilizator
vlahul
moderator
moderator
Mesaje: 2131
Membru din: 04 Feb 2005, 03:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de vlahul »

Nu-mi amintesc sa fi fost luat cineva peste picior sau ironizat daca a avut un limbaj si un comportament decent pe acest forum. Daca au postat multi care aveau o varsta de 13-14 ani si un limbaj de mIrc/messenger si nu prea intelegeau ei despre ce este vorba pt ca se cam grabeau asta este altceva ...
Scrie răspuns