Probleme forum

Anunțuri administrative, sugestii forum, probleme în funcționare, etc.

Moderatori: Deus, PRONUMISMATICA

Scrie răspuns
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Probleme forum

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Dupa cum ati vazut, forumul (si siteul) nu a fost accesibil aprox. 4 zile. Ce s-a intamplat:
Domeniul imi expira in 21 oct, iar eu am sunat cu doua zile inainte de termen firma de hosting s-o prelungeasca. M-au asigurat ca n-o sa fie intrerupta functionarea. Mi-au trimis factura vineri, pe care am platit-o luni, ca nu aveam cand mai repede, fiind sambata-duminica. Luni m-au anuntat cateva persoane ca deja siteul nu mai merge in unele retele. Am sunat firma de hosting si mi-au zis ca n-au primit confirmarea platii, sa sun la billing (facturare). Am sunat de mai de multe ori, nu raspundea nimeni. Sun din nou la tehnic si mi se zice ca probabil nu mai e nimeni la billing si sa revin maine, ca n-au ce face pana cei de la billing nu le confirma ca au primit plata de la mine. Si cica sa le retrimit chitanta de pe alta adresa de mail. OK, am retrimis-o.
Marti ii sun din nou. De la tehnic imi zice ca cei de la billing inca n-au trimis confirmarea, sa sun din nou acolo. OK, sun continuu vreo jumatate de ora si nimic. Sun din nou la tehnic sa-i intreb daca macar e cineva acolo la billing. Era deja spre amiaza. Imi zice domnul de la celalat capat ca o sa verifice acum si sa las un nr. de telefon ca ma suna ei inapoi in cateva minute. Bine-nteles nu m-au sunat.
Dupa vreo ora de asteptat incerc sa sun din nou la billing. Imi zice doamna de acolo ca a primit confirmarea ca am facut plata dar inca nu a comunicat si la tehnic, dar o s-o faca deindata. OK, ii multumesc doamnei si inchid. Dupa vreo 3-4 ore sun din nou la tehnic sa verific daca s-a rezolvat prelungirea domeniului. Baiatul cu care am vorbit imi zice ca inca n-a primit nicio confirmare de la billing ca a intrat plata. Sa las un numar de telefon ca o sa ma sune ei. Bine, las numarul si astept.
Dupa ceva vreme ma suna si imi zice ca a rezolvat el personal problema, domeniul a fost prelungit, e functional.
Am asteptat pana joi si cand vad ca tot nu merge siteul sun din nou la hosting. Baiatul cu care vorbesc imi zice ca nu a fost prelungit domeniul, pentru ca nu am platit!! Ii zic sa lase glumele, am primit confirmarea platii de la billing marti seara pe mail si tot marti am fost sunat de la tehnic ca s-a facut prelungirea domeniului. Imi zice ca nu stie cu cine am vorbit si ce am vorbit, dar NU s-a facut nimic. Sa sun la billing sa intreb acolo!! Ii zic ca m-am saturat si sa-mi dea pe cineva din management la telefon. Imi zice ca nu e nimeni acolo (era pe la amiaza) din conducere.
Sun din nou la billing. Imi zice fatuca ca o sa verifice si ma suna in maxim 10 minute. Dupa o ora de asteptat degeaba, o sun eu din nou. Imi zice ca acum se verifica ce s-a intamplat, ca nu intelege ce si cum, ca de fapt mai trebuie facuta ceva plata nustiuunde bla bla si o sa fie rezolvata problema in maxim o ora doua...
Dupa cateva ore ma suna sa-mi comunice ca s-a rezolvat. Iata o chestiune simpla care se putea rezolva in cateva minute, pentru care a fost nevoie de o multime de telefoane si 4 zile sa se rezolve.
Avatar utilizator
saankarite
****
****
Mesaje: 131
Membru din: 23 Iul 2006, 19:31

Mesaj de saankarite »

e clar o lipsa de profesionalism. Daca doriti, va pot recomanda o firma de hosting. Cativa ani m-am ocupat de comert electronic si nu am avut nici o problema majora cu ei!!! 8)
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Chiar va rog.
muresanhd
*****
*****
Mesaje: 429
Membru din: 10 Iun 2005, 08:51
Localitate: Hunedoara
Contact:

Mesaj de muresanhd »

Schimba-i ca-s neseriosi. Probabil facturarea si tehnicul erau in acelasi birou, impreuna cu managementul, dar nu se gaseau.
Zece oameni care-şi exprimă părerea în public sunt mai puternici decât alte sute de mii care tac.
Napoleon Bonaparte.
krazy
*****
*****
Mesaje: 209
Membru din: 10 Feb 2007, 14:19

Mesaj de krazy »

Abia azi am reusit si eu sa intru pe forum. Banuiam ca sunt ceva probleme cu cei de hosting dar nu ma asteptam ca ei sa dea dovada de atata lipsa de profesionalism. Chiar si cand omul e dispus sa plateasca din timp se fac ca ploua, uite factura nu e factura. In cazul de fata va sugerez acelasi lucru, sa schimbati firma de hosting.
Avatar utilizator
saankarite
****
****
Mesaje: 131
Membru din: 23 Iul 2006, 19:31

Mesaj de saankarite »

Aldor scrie:Chiar va rog.

Oferta Web Hosting

8)
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

:merci:
Sigura problema e ca pachetul de hosting care m-ar interesa din oferta respectiva costa 230$.. :whistle:
Avatar utilizator
Bogdan R
******
******
Mesaje: 557
Membru din: 08 Ian 2005, 10:17
Localitate: þara lui Moº Crãciun ;-)

Mesaj de Bogdan R »

Suntem destul de multi pe-aici...ce-ati spune dragi prieteni daca am dona fiecare dupa puterile lui, 2-3 euro cine e mai stramtorat, 5 - 10 euro cine are resurse, pentru a scapa de problemele mai sus discutate.

S-ar constitui astfel un fond special cu care s-ar putea rezolva problemele tehnice (hosting, spatiu, trafic etc).

Sa ne gandim ca beneficiarii suntem noi toti...

Ce parere aveti?
Avatar utilizator
valentinian
*****
*****
Mesaje: 499
Membru din: 14 Aug 2007, 23:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de valentinian »

eu unul ader bucuros la aceasta idee !! unde putem depune ''banii'' pentru ca 2-3 euro nu sunt kiar o avere....
Justitia omnium domina et regina virtutum est
.
vasil
*****
*****
Mesaje: 459
Membru din: 25 Apr 2006, 22:47
Localitate: Bacau
Contact:

Mesaj de vasil »

O idee ar fi direct in contul lui Aldor. Sau intr-un cont special creat ca sa evitam difuzarea datelor personale. Sau prin scrisoare recomandata.
andastratan
*****
*****
Mesaje: 246
Membru din: 28 Iul 2007, 17:29
Localitate: Bucuresti

euro

Mesaj de andastratan »

as dona cu placere 2-3 euro ca nu e mult dar sunt minora si nu prea am cum :(
babanezu
*****
*****
Mesaje: 343
Membru din: 11 Oct 2007, 16:50
Localitate: Bucuresti - Ploiesti -Brasov
Contact:

Mesaj de babanezu »

cu placere donez si eu

propun ca d-nul Aldor sa ne ofere o cale prin care sa-i putem trimite mica noastra contributie

am obs ca exista o modalitate PayPal insa nu pentru toata lumea este foarte comuna

daca tot ne folosim de acest site ( mie unul imi este de mare ajutor in informatii numismatice si nu numai ) de ce sa nu si contribui cu ceva ...
Avatar utilizator
saankarite
****
****
Mesaje: 131
Membru din: 23 Iul 2006, 19:31

Mesaj de saankarite »

Daca nu ma insel, acum pretul de hosting e undeva la jumatate din acest pret.
Si eu sunt de acord cu donatia, cativa dolari - euro nu sunt o avere pentru nimeni. Paypal este o cale foarte simpla de a trimite bani. Dar exista si mandat posta, card, etc etc

:P
Avatar utilizator
berserkr
moderator
moderator
Mesaje: 3489
Membru din: 16 Iun 2006, 16:36

Mesaj de berserkr »

Normal, ma bag si eu. Stabiliti suma (in functie de cati sunt dispusi) si vad eu cu Aldor cum procedam.
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Ma mai gandesc putin la o solutie si o sa revin mai tarziu.
Scrie răspuns