Prima ţară din lume care desfiinţează banii cash

Istorie, arheologie, antichitate, evul mediu, muzee, etc.

Moderatori: Deus, Adam25

Scrie răspuns
Avatar utilizator
miguelito
****
****
Mesaje: 142
Membru din: 20 Apr 2008, 12:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Prima ţară din lume care desfiinţează banii cash

Mesaj de miguelito »

Conform acestui articol din Capital, prima tara care renunta la monede & bancnote este Israelul.

Eu personal ca si colectionar de monede comune de pe mapamond, regret sa aflu ca sfarsitul banilor lichizi este atat de aproape. Insa cred ca renuntarea completa la monede & bancnote va duce la o ingradire a libertatii individuale si a ceea ce se cheama “privacy”. Adica toate tranzactiile pe care le faci se inregistreaza si orice lucru cumperi lasa o urma undeva intr-un sistem informatic. Pe cand atunci cand cumperi cu bani cash ramai “anonim” pentru sistemul Big Brother. Israelul nu e chiar o tara de referinta pentru libertatile individuale, ba chiar cetatenii sai sunt intens monitorizati de “servicii”. De-asta cred ca moneda & bancnota inca vor avea viitor in restul lumii civilizate.
"I always arrive late at the office, but I make up for it by leaving early" - Charles Lamb

http://ciclist.wordpress.com/
atlantic3009
****
****
Mesaje: 181
Membru din: 12 Mar 2011, 14:16
Localitate: Bucuresti

Mesaj de atlantic3009 »

Cred ca e o gluma acel articol. Sigur unii viseaza la ziua cand va fi impus controlul total dar nu se va intampla. In niciun caz in Israel. Nu stiu daca ati remarcat dar cam peste tot la obiectivele turistice evreiesti in afara e prezent un anunt: cash only :)
mcv
**
**
Mesaje: 44
Membru din: 13 Oct 2013, 04:41
Localitate: Constanta
Contact:

Prima ţară din lume care desfiinţează banii cash

Mesaj de mcv »

De gluma poate nu este gluma articolul insa sa puna asa ceva in practica nu este chiar asa de usor....Sa nu mai zicem de cati banii trebuie sa investeasca pentru a crea un sistem complet de platii electronic pe tot cuprinsul tarii de la cel mai mare magazin pana la cel mai mic....Si apoi asta intradevar ar fii metoda "suprema" de control si spionare a populatiei....

Cine stie in viitor poate o sa se ajunga la asta insa mai este cale lunga pana acolo, parerea mea!
paul_aramis
*****
*****
Mesaje: 205
Membru din: 13 Noi 2009, 16:02

Mesaj de paul_aramis »

iar au rămas băiețașii în pană de subiecte și au citit timesnewroman?
Avatar utilizator
miguelito
****
****
Mesaje: 142
Membru din: 20 Apr 2008, 12:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de miguelito »

Stirea este pe bune, este vehiculata de agentii de presa si numeroase publicatii.

Initial am crezut ca e vorba de proverbiala zgarcenie evreiasca de a nu lasa bacsis la restaurant, dar citind mai mult despre subiect am vazut ca se are in vedere combaterea evaziunii fiscale si aducerea la suprafata a economiei subterane (aici un articol mai documentat in lb engleza). Ma gandesc si la coruptie care se intampla tot cu bani cash sau la finantarea de catre unii cetateni a organizatiilor teroriste (ce ii framanta in Israel). Mie mi-ar parea rau cel putin pentru ca Israelul are monede frumoase, cu motive antice/biblice.

Desigur ca Romania este atat de departe de ziua disparitiei platilor uzuale la piata in bani lichizi incat am putea crede ca stirea este o gluma proasta. Dar poate membrii forumului care traiesc in Occident ne pot spune cat de rar mai platesc cu bani cash.
"I always arrive late at the office, but I make up for it by leaving early" - Charles Lamb

http://ciclist.wordpress.com/
Mihai
******
******
Mesaje: 646
Membru din: 10 Ian 2005, 09:30
Localitate: Galati

Mesaj de Mihai »

Bun, sa spunem ca autoritatile fac ce fac si implementeaza un minunat sistem de plati si supraveghere si elimina shekel-ul "fizic". Si ce vor face in momentul in care Itic sau Strul vor scoate un teanc de dolari (sau euro) de sub saltea si-si vor vedea linistit de afaceri?
Parerea mea...
mcv
**
**
Mesaje: 44
Membru din: 13 Oct 2013, 04:41
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de mcv »

miguelito scrie: Dar poate membrii forumului care traiesc in Occident ne pot spune cat de rar mai platesc cu bani cash.
Am locuit aproximativ un an de zile in afara tari si sa stii ca folosesti destul de des cash. Ca exemple pot sa-ti dau spalatoriile automate de la benzinarii, targurile de legume/fructe, unele cafenele, targurile traditionale si de cele mai multe ori cand mergeam la posta trebuia sa platesc cash pentru ca sistemul de plati cu cardul nu le functiona sau accepta numai cardurile emise de ei.

Datorita meseriei calatoresc prin toata lumea si sunt multe locuri unde intr-un procent mai mic sau mai mare folosesti bani normali si nu cei electronici sau uneori din motive de securitate mai bine folosesti cash in loc de carduri sa nu te trezesti ca vre-un baiat smecher iti goleste contul. :evil:

Oricum "The furure is near" si daca o tara o sa treaca la acest sistem de plata nu o sa dureze mult si o sa existe altele care sa o urmeze. :wink:
Scrie răspuns