Al V-lea Congres National de Insignografie

Istorie, arheologie, antichitate, evul mediu, muzee, etc.

Moderatori: Deus, Adam25

iason
******
******
Mesaje: 515
Membru din: 11 Dec 2009, 21:53

Mesaj de iason »

E chiar asa de rara aceasta medalie?
Cine nu cunoaste si nu stie ca nu cunoaste este un idiot.Lasa-l!
Cine nu cunoaste si stie ca nu cunoaste,vrea sa invete.Invata-l!
Cine cunoaste si stie ca cunoaste este un intelept.Urmeaza-l!
luigi
***
***
Mesaje: 63
Membru din: 28 Oct 2009, 21:41

Mesaj de luigi »

iason scrie:E chiar asa de rara aceasta medalie?
Tirajele fiind necunoscute,greu de spus cate au mai ramas prin colectii ,mai ales ca nu cred sa li se fi dat o prea mare importanta. Ca orice distinctie locala o pot considera mai rara fata de cele batute la ''centru .''
iason
******
******
Mesaje: 515
Membru din: 11 Dec 2009, 21:53

Mesaj de iason »

Poate fi si asa..eu cred insa ca ,cele mai rare medalii filatelice sunt cele batute prin anii'20.
Cine nu cunoaste si nu stie ca nu cunoaste este un idiot.Lasa-l!
Cine nu cunoaste si stie ca nu cunoaste,vrea sa invete.Invata-l!
Cine cunoaste si stie ca cunoaste este un intelept.Urmeaza-l!
luigi
***
***
Mesaje: 63
Membru din: 28 Oct 2009, 21:41

Mesaj de luigi »

Daca tot veni vorba de plachete\medalii semnalez aparitia la vanzare a unei carti in domeniu, poate este cineva interesat (nu eu sunt vanzatorul )
http://mercador.ro/oferta/carte-album-m ... f632121f54
sorin70
******
******
Mesaje: 2520
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Mesaj de sorin70 »

Situl congresului nu a mai fost actualizat.
Am vazut insa programul congresului dar ,din pacate, sunt doar rezumatele comunicarilor prezentate.
Se pot gasi undeva comunicarile integrale ?
Colegilor care au participat si vor posta materiale sau imagini de la manifestare le multumim anticipat.
Avatar utilizator
Yu_L.Yan
******
******
Mesaje: 1509
Membru din: 10 Noi 2005, 18:58
Localitate: Yassi
Contact:

Mesaj de Yu_L.Yan »

sorin70 scrie: Se pot gasi undeva comunicarile integrale ?
Vor fi publicate in Jurnalul Insignografic nr 12 (se doreste sa apara pana la sf anului).
Imagine
http://coinsandliterature.blogspot.com/
Imagine

"Stiu marii paznici unde ne aflam?
Abia iesiti din scutecele humii,
Ne-am catarat pe-acoperisul lumii
Si pe taisul evului umblam."
luigi
***
***
Mesaje: 63
Membru din: 28 Oct 2009, 21:41

congres

Mesaj de luigi »

s-a stabilit orasul de desfasurare a congresului de anul viitor? Ce propuneri au fost ?
Avatar utilizator
Yu_L.Yan
******
******
Mesaje: 1509
Membru din: 10 Noi 2005, 18:58
Localitate: Yassi
Contact:

Mesaj de Yu_L.Yan »

Pentru congresul din acest an, detaliile au fost urmatoarele:

1.Panoul expozitional trebuie sa aiba dimensiunile de 450 x 350 mm (pe orizontala) -.
2. Panoul poate fi prevazut cu o rama,, cu inaltimea de 10 mm, respectiv 20 mm latime (latimea ramei intra in dimensiunea panoului).
3. Panourile trebuie sa fie prevazute cu una sau doua agatatori montate pe latura lunga, ele fiind necesare pentru prinderea acestora pe panoul suport.
4. Panourile trebuie protejate cu sticla, folie de plastic, etc. Cei care expun panouri neprotejate o vor face pe proprie raspundere, organizatorii fiind absolviti de orice raspundere!.

(Referitor la punctele de mai sus, pt eventualii viitori participanti, avem explicatii:
1. aceasta conditie este la fiecare intalnire / prezentare / concurs de insigne.
2. nu e absolut obligatoriu sa aiba rama. Dar, daca confectionati una, tineti cont ca in dimensiunile descrise, la anumite materiale folosite, e posibil sa aveti suprize. Vizualizand 2 expozitii, pot spune ca am vazut multe rame mult mai mari decat standardul.
3. e normal. Organizatorul iti pune la dispozitie doar panoul suport si eventuale cuisoare pt prindere. E bine sa aveti la indemana 2 - 3 cuisoare si chiar o bucatica mica de sfoara.
4. Riscul e a fiecarei persoane, daca nu isi protejeaza exponatele. Exemplul cel mai bune a fost oferit chiar de castigatorul locului 1 - care in urma cu cativa ani a constatat ca de pe panoul discutat in alte topicuri, i-au disparut cel putin 3 insigne (o miniatura la Cercetasii din Rasboiul, o insigna ROR, etc).)


Tematica expozitiei:
1. Insigne cu tematica militara.
2. Insigne tematice emise in ultimii 45 de ani (tema aleasa de participant sa cuprinda piese care sa fi fi fost emise in ultimii 45 de ani, dar cu ani diferiti. Exemple: insignele emise cu ocazia celor 38 expozitii de insigne, competitii sportive, simpozioane SNR, etc. ) - de mentionat ca aceasta tema a fost aleasa din cauza numelui din acest an al congresului - Insignia 45.
3. Diverse.

S-au pus la dispozitie de organizatori:
1. Cazare gratuita 2 nopti (Hotelul Hello - destul de bun) - conditia este sa fii membru ACIR. Si sa confirmi din timp invitatia :D
2. Masa festiva
3. Spatiu expozitional pt 3 panouri (au fost participanti si cu mai multe, dar a fost loc pt toata lumea pt a expune).
4. Masa pt desfacerea pieselor la bursa.
5. Alte materiale (program - catalog, diploma, placheta).
Contra cost, s-a putut achizitiona insignele congresului si magneti de frigider personalizati cu acest congres).


Comitetul de organizare Insignia 45:

Stefan Dina - presedintele clubului Clubul Numismatic Mihai Eminescu din cadrul Cercului Militar National.
Prof. Tiberiu Kelemen - presedintele ACIR
Prea Sfintitul Parinte Episcop Galaction - presedinte de onoare ACIR
Constantin Dumitrescu - artist plastic
Prof. Vilica Munteanu


In program,
- pt cei care au ajuns in ziua de vineri 14 Iunie (si au confirmat din timp), a fost organizata o vizita la Muzeul BNR.
- Sambata, s-au decernat premiile Floarea de colt; s-au prezentat insemnele manifestarii. Masa festiva a avut loc la Sala Norvegiana (un cadru foarte placut - multumesc organizatorilor). S-a efectuat foto de grup (voi face publica dupa ce intru in posesia ei). A mai avut loc adunarea generala ACIR.
- Duminica - decernarea premiilor si a diplomelor de participare. S-a tinut sesiunea de comunicari (amanata de sambata). S-a facut bilanti si propuneri pt viitorul congres.

Pe toata perioada, s-au putut face achizitii / vanzari de insigne / medalii / monede.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Imagine
http://coinsandliterature.blogspot.com/
Imagine

"Stiu marii paznici unde ne aflam?
Abia iesiti din scutecele humii,
Ne-am catarat pe-acoperisul lumii
Si pe taisul evului umblam."
sorin70
******
******
Mesaje: 2520
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Mesaj de sorin70 »

Foarte slab mediatizata aceasta manifestare.:(
In afara de ce s-a discutat pe acest forum eu nu am gasit niciun articol de presa si niciun reportaj de televiziune.
Robw
***
***
Mesaje: 84
Membru din: 23 Ian 2010, 12:52

Mesaj de Robw »

sorin70 scrie:Foarte slab mediatizata aceasta manifestare.:(
In afara de ce s-a discutat pe acest forum eu nu am gasit niciun articol de presa si niciun reportaj de televiziune.
Nu e si normal? Dupa piesele care au fost expuse...
Avatar utilizator
UnkleTitus
**
**
Mesaje: 33
Membru din: 11 Oct 2012, 21:40
Localitate: Craiova

Mesaj de UnkleTitus »

Ce rau imi pare ca n-am putut ajunge si eu la expozitie!... Macar sa-mi fi clatit ochii si sa fi facut poze pentru studiu ulterior. Ca de achizitii nu cred ca-mi permiteam mai mult de un kil de apa plata... Va rog din suflet, domnilor, daca mai aveti poze cu prim-planuri, in care sa se vada mai bine diversele piese, ori chiar poze de ansamblu cu alte panouri - puneti-le aici sa ne bucuram ocheanu'. Sunt convins ca vorbesc si in numele altor 'bibani'. Ar insemna enorm pentru astia si saraci si neinformati... Multumim frumos lui Yulian si celor care au dat detalii/poze. Sincer, nu inteleg de ce nu sunt si altii entuziasmati, bantuie in comunitate un damf de apatie toxica, si e pacat - nu e doar pandemic ci si contraproductiv, al dracu' cerc vicios... Cei mari trebuie sa-i anime pe cei mici, e un act pedagogic continuu si sustinut, altminteri nu facem niciun fas...
Inca o data felicitari lui Yulian pentru spirit si initiativa, nu e prima situatie in care pare sa fie "Mereu Gata"!
Apropos, care din acei domni este cmdr. (r) ce a castigat locul I? Cel in costum maro? Are cineva date de contact ale dansului? Il cunoaste cineva bine, e abordabil?
Va salut!
crawling back to my corner...
Avatar utilizator
Yu_L.Yan
******
******
Mesaje: 1509
Membru din: 10 Noi 2005, 18:58
Localitate: Yassi
Contact:

Mesaj de Yu_L.Yan »

UnkleTitus scrie: Sincer, nu inteleg de ce nu sunt si altii entuziasmati, bantuie in comunitate un damf de apatie toxica, si e pacat - nu e doar pandemic ci si contraproductiv, al dracu' cerc vicios...
Cum de ce? Pt ca nu au asteptari sa vada decat super raritati.
Pt ca nu stiu sa impartaseasca cu altii colectiile personale.
Ca nu pot sa inteleaga ca altii colectioneaza si o insigna ce nu e militara, sau care nu e o raritate.

Ca fapt divers.
La Targu Secuiesc urmeaza sa aiba loc o intalnire (internationala) a colectionarilor de ... servetele.
UnkleTitus scrie: Apropos, care din acei domni este cmdr. (r) ce a castigat locul I? Cel in costum maro? Are cineva date de contact ale dansului? Il cunoaste cineva bine, e abordabil?
In prima fotografie este castigatorul trofeului "Floarea de colt".
Cu scuzele de rigoare fata de castigator, imi scapa numele, dar voi reveni cu amanunte.

In cea de a -2-a fotografie - dl Constantin Dumitrescu. Cei mai multi dintre dumneavoastra il cunosteti cu initialele C.D. de pe o multitudine de medalii si monedele post revolutionare.

In cea de a 3-a fotografie este dl Ilin Milan. Unul dintre cei mai vechi colectionari de insigne din asociatie. A instituit si o cupa transmisibila, pe care, al fiecare editie, se adauga insigna evenimentului.

Dl comandor Popescu este foarte abordabil (pt discutii). E deschis la informatii, personal petrecand peste o jumatate de ora cu el in fata panourilor lui, dar si al meu :D
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Imagine
http://coinsandliterature.blogspot.com/
Imagine

"Stiu marii paznici unde ne aflam?
Abia iesiti din scutecele humii,
Ne-am catarat pe-acoperisul lumii
Si pe taisul evului umblam."
Avatar utilizator
Yu_L.Yan
******
******
Mesaje: 1509
Membru din: 10 Noi 2005, 18:58
Localitate: Yassi
Contact:

Mesaj de Yu_L.Yan »

Corect ar fi fost sa pun si insigna evenimentului :D
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Imagine
http://coinsandliterature.blogspot.com/
Imagine

"Stiu marii paznici unde ne aflam?
Abia iesiti din scutecele humii,
Ne-am catarat pe-acoperisul lumii
Si pe taisul evului umblam."
Kastor
****
****
Mesaje: 153
Membru din: 24 Feb 2011, 20:09

Mesaj de Kastor »

Yu_L.Yan scrie:
UnkleTitus scrie: Sincer, nu inteleg de ce nu sunt si altii entuziasmati, bantuie in comunitate un damf de apatie toxica, si e pacat - nu e doar pandemic ci si contraproductiv, al dracu' cerc vicios...
Cum de ce? Pt ca nu au asteptari sa vada decat super raritati.
Pt ca nu stiu sa impartaseasca cu altii colectiile personale.
Perfect de acord cu dvs!Sunt convis ca sunt cel putin 3-4 membri ai forumului care detin colectii cu piese interesante si rare,unul mai ales dinte ei, am impresia ca este posesor al unei colectii extrem de avansate si valoroase.Din pacate nu prea avem noroc sa impartaseasca cu noi piesele lor...
Exceptie e doar colegul marcus aurelius, datorita site-ului dansului.
Avatar utilizator
tripleseven
******
******
Mesaje: 1061
Membru din: 20 Sep 2006, 23:12

Mesaj de tripleseven »

Personal, ii inteleg bine pe cei care prefera anonimatul... Mi s-a intamplat nu numai odata sa fiu abordat via pm sau direct pe topic daca nu vreau sa vand piesa prezentata...
Sincer sa fiu devine enervant la un moment dat!!! Daca vreau sa vand piesa atunci o postez la vanzari si spun si pretzul!
In urma cu ceva timp, cineva a postat niste poze cu o colectie fabuloasa de decoratii si insigne romanesti... A inceput in randul colectionarilor o goana pt a afla cine este misteriosul proprietar, unii chiar si-au insusit pe nedrept faptul de a fi intrat in posesia acestei colectii ! Pana la urma, intr-un cerc restrans, s-a aflat identitatea proprietarului si a inceput sa fie bombardat cu telefoane...cu alte cuvinte, poate deveni periculos sa postezi chiar tot ce ai in colectie!
Ceea ce-l priveste pe colegul cu colectia avansata, trebuie sa fim bucurosi ca ne-a lasat sa admiram cateva din piesele deosebite pe care le poseda si nu sa-l criticam pt ca nu posteaza mai multe!!! Ce facem aici, el ne da un deget si noi vrem sa ii luam toata mana?

Dar cum este cu cei care promit in topic sus si tare ca fac rost de informatii si pe urma se fac ca ploua??? Nu i-a obligat nimeni sa promita ceva...asta nu e contraproductiv?
Nu cred ca este cazul sa aruncam cu pietre... suntem majori si fiecare trebuie sa stie cat si ce este dispus sa posteze!
Scrie răspuns