Aurul si argintul antic al Romaniei. Expo si cartea

Istorie, arheologie, antichitate, evul mediu, muzee, etc.

Moderatori: Deus, Adam25

Scrie răspuns
Avatar utilizator
banivechi
******
******
Mesaje: 2890
Membru din: 07 Feb 2005, 19:32
Localitate: Timisoara
Contact:

Aurul si argintul antic al Romaniei. Expo si cartea

Mesaj de banivechi »

Miine ia sfirsit episodul Timisoara al expozitiei "Aurul si argintul antic al Romaniei". Pentru doar 4 lei vizitatorii au putut admira piese grele ale tezaurului national. O parte din tezaurul de la Pietroasa, podoabele din mormantul princiar de la Apahida, casti, fibule, pumnale, bratari dacice, kosoni, etc. Volumul omonim pus la vinzare cu pretul de 95 lei este si mai interesant. 700 pagini format A4 in prezentare grafica de exceptie, continut fabulos. Si nu exagerez! Nu stiu unde pleaca expozitia dupa Timisoara, insa daca va nimeriti prin zona, merita. Am stat doua ore, am facut citeva sute de poze. Piesele expuse, adunate dintr-o multitudine de muzee pot fi vazute laolalta cred ca o singura data in viata. Intr-una din zilele urmatoare voi pune si un link cu poze.
EUXIN RO
*****
*****
Mesaje: 282
Membru din: 17 Ian 2011, 20:40
Localitate: Bucuresti

Re: Aurul si argintul antic al Romaniei. Expo si cartea

Mesaj de EUXIN RO »

totusi 95 lei e o suma mare pentru multi dintre noi...si foarte mare pentru o carte in general...
DACHII PREA VECHE A LOR LIMBĂ OSEBITĂ AVÂND, CUM O LĂSARĂ, CUM O LEPĂDARĂ AŞA DE TOT ŞI LUARĂ A ROMANILOR, ACEASTA NICI SĂ POATE SOCOTI NICI CREDE.
(C.Cantacuzino)
Avatar utilizator
banivechi
******
******
Mesaje: 2890
Membru din: 07 Feb 2005, 19:32
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Aurul si argintul antic al Romaniei. Expo si cartea

Mesaj de banivechi »

E echivalentul a 15 litri de benzina. Prefer sa merg cu bicicleta o saptamina ca sa am asa ceva in biblioteca :-)
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Re: Aurul si argintul antic al Romaniei. Expo si cartea

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Expozitia pleaca la Oradea si apoi Satu Mare. Unele piese expuse le cunosc din lucrari de specialitate, e o expozitie care TREBUIE vazuta.
Pagan_Cat
**
**
Mesaje: 32
Membru din: 15 Mai 2014, 02:30

Re: Aurul si argintul antic al Romaniei. Expo si cartea

Mesaj de Pagan_Cat »

Prin ce alte orase o sa mai treaca expozitia ?
laurentiu c
*****
*****
Mesaje: 330
Membru din: 15 Apr 2007, 13:19
Localitate: CONSTANTA

Re: Aurul si argintul antic al Romaniei. Expo si cartea

Mesaj de laurentiu c »

"Aurul si argintul antic al Romaniei" , o fericita colaborare a 32 de muzee din Romania, cu un rezultat pe masura - excelent ! Catalogul expozitiei nu poti sa nu-l cumperi , 99 RON , o bucurie sa-l rasfoiesti (l-am cumparat pe ultimul, in patru zile stocul a fost epuizat. Editura Conphys are de lucru....) Expozitia este prezenta in Constanta pana pe data de 04 septembrie 2016, de aici va merge la Cluj.

http://www.minac.ro/aurargint.html
laurentiu c
Avatar utilizator
Dmariog
*****
*****
Mesaje: 287
Membru din: 28 Dec 2008, 03:17
Localitate: LONDON

Re: Aurul si argintul antic al Romaniei. Expo si cartea

Mesaj de Dmariog »

Buna ziua! Cateva poze de la expozitie. Expozitia asa cum a vazut-o aparatul meu de fotografiat la Constanta, o puteti urmari aici: http://asociatiacolectionarilordeantich ... dacic.html
Din nefericire mai multe poze nu incap aici! :roll:
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Scrie răspuns