Magazine numismatice in strainatate.

Istorie, arheologie, antichitate, evul mediu, muzee, etc.

Moderatori: Deus, Adam25

Avatar utilizator
Mateiciuc
******
******
Mesaje: 522
Membru din: 04 Noi 2009, 17:16

Mesaj de Mateiciuc »

il-collezionista scrie:Daca va aflati in Italia mai exact in Torino magazinele numismatice le puteti gasi in urmatoarele locatii:
1:BOLAFFI
10123 Torino (TO)
17, v. Cavour
tel: 011 5576300
2:LA LIRA
10122 Torino (TO)
40/F, v. Cernaia
tel: 338 5003670
3:NUMISMATICA PACCHIEGA
10121 Torino (TO)
15/o, v. Pietro Micca
tel: 011 539835
Sunt mai multe dar le-am subliniat pe cele mai importante, totodata situnduse si in zona de centru.


Cum vi s-au parut preturile?
(eu personal nu cred ca voi mai intra in asemenea magazine)
Eu am cumparat cateva monede (circa cinci sase ani in urma).
Daca ar fi sa le pun in vanzare in momentul de fata,
nu iau nici jumate din pret. Preturi bune am gasit la targuri....dar magazinele sa nu le vad (cel putin in Torino).
Ultima oară modificat 13 Mai 2012, 12:53 de către Mateiciuc, modificat 1 dată în total.
"Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii."
QUINTILIAN
***
***
Mesaje: 90
Membru din: 03 Ian 2011, 14:57
Localitate: oltenita - constanta

Re: intrebare

Mesaj de QUINTILIAN »

Millhill scrie:Varna - bul Maria Luiza, 5а
L-S 10.00-12.30; 14.00-18.00

multumesc frumos pentru informatie
'' Istoria este cea dintâi carte a unei naţii. într-însa ea îşi vede trecutul, prezentul şi viitorul''. N. Bălcescu
thebluelion
*****
*****
Mesaje: 235
Membru din: 24 Sep 2008, 14:26
Localitate: Bucuresti

Mesaj de thebluelion »

Buna ziua. Stiti cumva magazine sau targuri de numismatica in Montpellier? Va multumesc.
il-collezionista
**
**
Mesaje: 46
Membru din: 25 Oct 2010, 19:07

Mesaj de il-collezionista »

Mateiciuc scrie:
il-collezionista scrie:Daca va aflati in Italia mai exact in Torino magazinele numismatice le puteti gasi in urmatoarele locatii:
1:BOLAFFI
10123 Torino (TO)
17, v. Cavour
tel: 011 5576300
2:LA LIRA
10122 Torino (TO)
40/F, v. Cernaia
tel: 338 5003670
3:NUMISMATICA PACCHIEGA
10121 Torino (TO)
15/o, v. Pietro Micca
tel: 011 539835
Sunt mai multe dar le-am subliniat pe cele mai importante, totodata situnduse si in zona de centru.


Cum vi sa-u parut preturile?
(eu personal nu cred ca voi mai intra in asemenea magazine)
Eu am cumparat cateva monede (circa cinci sase ani in urma).
Daca ar fi sa le pun in vanzare in momentul de fata,
nu iau nici jumate din pret. Preturi bune am gasit la targuri....dar magazinele sa nu le vad (cel putin in Torino).
Salve,
Aveti dreptate in ce priveste preturile fiindca ei abordeaza o politica un pic stranie , pentru ei nu prea conteaza raritatea piesei ci doar calitatea, asta ma refer la cumparare iar la vanzare au grija sa puna pret bun si pe calitate dar mai ales pe raritate :) Mie personal imi place mult magazinul lor fiindca abordeaza o gama vasta de obiecte de colectie. Dar cel mai mult apreciez istoria lor fiidca sunt pe piata din anul 1890 motto :"traduc in romana": Pentru noi Istoria este un obiesct de colectie. Toate cele bune!
Vranceanu
*****
*****
Mesaje: 245
Membru din: 16 Sep 2010, 01:39
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Vranceanu »

In Ruse exista magazine numismatice ?
Avatar utilizator
andrei
*****
*****
Mesaje: 348
Membru din: 17 Feb 2008, 15:04

Mesaj de andrei »

nu stiu daca s-a mai vorbit de asta, dar apropo de bg, la nessebar sunt foarte multe magazine numismatice si in fiecare weekend in orasul vechi sunt asa-zise targuri de antichitati :)
si vis pacem para bellum.


tumblr shop/swap/trade (vanzare/schimb monede):

http://libertas-publica.tumblr.com/
operator59
****
****
Mesaje: 193
Membru din: 21 Noi 2010, 20:46

Mesaj de operator59 »

consult scrie:Eu m-am cam hotarat sa fac un site cu locatiile magazinelor numismatice din (pe cat posibil) intreaga lume. Nu stiu inca exact cu va arata, probabil ca va include si niste harti interactive sau ceva de genul asta.
Ca urmare am inceput sa strang adresele magazinelor de profil la care am fost in ultima vreme si sa fac cate 2-3 poze reprezentative pentru fiecare.
Nu stiu exact cand voi reusi sa pun si in practica ideea, in mintea mea e ceva de genul 3-6 luni (dupa ce mai trece un pic criza financiara 8) )
Daca pana atunci aveti posibilitatea sa notati adresa exacta a unui magazin si eventula sa-i faceti si niste poze (de exterior, ca sa nu intre in panica proprietarii magazinelor), contributia ar fi apreciata.
deci...adresa site-ului?
:)
Avatar utilizator
radu_28
*****
*****
Mesaje: 414
Membru din: 07 Oct 2010, 08:55
Localitate: Alba Iulia, Rethymno

Mesaj de radu_28 »

Buna ziua,

Puteti va rog sa-mi spuneti daca exista magazine numismatice in Debrecen si Szeged Ungaria.
Totodata ma intereseaza unde as putea gasi un program al targurilor numismatice din Ungaria.

Va multumesc.
"Nemo censetur ignorare legem."
"Great minds discuss ideas. Average minds discuss events. Small minds discuss people."
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Mai multe informatii gasiti pe siteul asoc. numismatice din Ungaria:
http://www.eremgyujtok.hu/
in Debrecen colectionarii se intalnesc periodic, dar nu mai tin minte daca o data pe luna, sau in fiecare duminica.
uncetatean
*****
*****
Mesaje: 345
Membru din: 10 Mar 2012, 14:47
Localitate: Romania

Mesaj de uncetatean »

Stie cineva magazine de numismatica/cluburi/targuri din Grecia de nord, zona Salonic /Kavala/Xanthi pe care sa le vizitez in vacanta din vara asta?
Avatar utilizator
nero
****
****
Mesaje: 158
Membru din: 10 Mai 2006, 11:50
Localitate: Bacau

Re: Magazine numismatice in strainatate.

Mesaj de nero »

Buna ziua!
Magazine numismatice in Munchen stie cineva?
Multumesc!
Victor D
*
*
Mesaje: 5
Membru din: 24 Ian 2018, 11:47

Re: Magazine numismatice in strainatate.

Mesaj de Victor D »

Buna ziua,
In Venetia stie cineva un magazin interesant?Pe goagle am gasit un singur magazin.

Multumesc!
numbogdan
***
***
Mesaje: 55
Membru din: 08 Iul 2019, 15:28

Re: Magazine numismatice in strainatate.

Mesaj de numbogdan »

Bună ziua!
În Paris, pe Rue Vivienne, pe o distanţă de 3-400 de metri, sînt numai magazine de numismatică/antichităţi pe ambele părţi ale străzii, începînd de la Bursă pînă spre Bd. Montmartre. Se poate coborî la staţia de metrou BOURSE (Magistrala 3), se ocoleşte clădirea Bursei şi ... bani să aveţi!
Atenţie - în perioada iulie-august parizienii pleacă în vacanţe şi multe dintre aceste magazine sînt închise (eu aşa am păţit).
Scrie răspuns