Evaluare Ordin Steaua Romaniei model interesant

Identificare monede și bancnote, prețuri, informații.

Moderatori: berserkr, Deus, vlahul

Scrie răspuns
T.M.T.
*****
*****
Mesaje: 342
Membru din: 01 Apr 2009, 21:01

Evaluare Ordin Steaua Romaniei model interesant

Mesaj de T.M.T. »

Imi poate spune cineva care ar fi un pret estimativ pentru ordinul Steaua Romaniei in grad de comandor, tipul 2 pentru militari, prezentat in imaginile alaturate?
Multumesc anticipat.
Fişiere ataşate
Ord. Steaua Ro_md.2_MTP_rev.jpg
Ord. Steaua Ro_md.2_MTP_av.jpg
Cristian Ciuplea
******
******
Mesaje: 1539
Membru din: 22 Iun 2007, 19:25

Re: Evaluare Ordin Steaua Romaniei model interesant

Mesaj de Cristian Ciuplea »

Este foarte greu de facut un pret la un comandor cu spade duble, adica la o cruce din arg. si sa fie si
originala !

Ce este foarte clar in acest caz, este panglica, probabil o bucata necusuta si nu din acea perioada a ordinului.
Deci , cum se spune in Romania, un inlocuitor.

Problema mea cu acest comandor este ca nu vad sa fie crucea din arg., adica-s destul de sigur ca nu este.
Mai sunt si alte detalii, care vorbesc impotriva argintului.

Personal vad ordinul ca o piesa din bronz sau tombac aurit, o copie pentru colectionar din anii 1980, confectionata la Viena.

Dvs. trebuie sa decideti, daca luati in colectie o copie mai recenta, sau asteptati sa apara un original, care in acest grad ar trebui sa fie de mare raritate si deci si f. scump.
Curiosity Killed The Cat !
T.M.T.
*****
*****
Mesaje: 342
Membru din: 01 Apr 2009, 21:01

Re: Evaluare Ordin Steaua Romaniei model interesant

Mesaj de T.M.T. »

Multumesc mult.
Cristian Ciuplea
******
******
Mesaje: 1539
Membru din: 22 Iun 2007, 19:25

Re: Evaluare Ordin Steaua Romaniei model interesant

Mesaj de Cristian Ciuplea »

Inca cateva cuvinte cu exemple clare.
Ofiterul si comandorul sunt copii de R.Souval, cavalerul este piesa originala, argint.
Urmariti cu atentie frunzele din cununi, ca este o diferenta si la culoare.
Tipic pt. aceste copii mai tarzii este si punctul de contact al spadelor sus pe brat.
La original este altfel ( vezi sageata ), decupat, la copii este plin !
Un alt original cu prinderea spadelor pe bratul de sus identica, este si cavalerul militar pe timp de pace
( ultima poza ).
Fişiere ataşate
20180414_bbaa.jpg
20180414_093159.jpg
Rumänien, Stern, 2.Modell, Doppelverleihung _02.JPG
SR, cav. pe timp pace.jpg
Curiosity Killed The Cat !
sorin70
******
******
Mesaje: 2520
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Re: Evaluare Ordin Steaua Romaniei model interesant

Mesaj de sorin70 »

In concluzie, am inteles ca modelul de bronz e o copie.

Dar modelul cu spade duble de argint considerat original a existat in realitate sau este si el doar o fantezie ?

Daca a existat, ce destinatie a avut ( militari pe timp de razboi sau altceva .. ) ?

Exista un act oficial care descrie acest model ?
sorin70
******
******
Mesaje: 2520
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Re: Evaluare Ordin Steaua Romaniei model interesant

Mesaj de sorin70 »

Lipsa unui raspuns este uneori mai concludenta decat un raspuns.
Pana acum aveam doar o banuiala, acum imi este clar statutul "variantei".
Cristian Ciuplea
******
******
Mesaje: 1539
Membru din: 22 Iun 2007, 19:25

Re: Evaluare Ordin Steaua Romaniei model interesant

Mesaj de Cristian Ciuplea »

Primiti raspunsul acum, nu din eschivare, ci datorita faptului ca intru mai rar pe Forum.

Din cate stiu eu exista un singur catalog, unde se pomeneste la SR model 2 de SPADE duble.
Este vorba de Dr. Klietmann, PHALERISTIK RUMÄNIEN ( in germana si engleza ).
Cine crede ca poate colectiona ordine romanesti, trebuie sa-si procure aceasta lucrare !

Eu am crezut mereu in existenta unor piese cu spade duble, din perioada ordinului, dar , prin raritatea lor,
am crezut ca au ramas niste probe / proiecte, adica neconferite.

Ce vedeti mai jos sper ca o sa va convinga ca au fost chiar si conferite, nu numai ca exista .
Fişiere ataşate
sr-l1600 (1).jpg
sr-l500.jpg
sr-l500ca.jpg
Curiosity Killed The Cat !
sorin70
******
******
Mesaje: 2520
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Re: Evaluare Ordin Steaua Romaniei model interesant

Mesaj de sorin70 »

Multumesc pentru raspuns si pentru fotografie.
Din faptul ca apare mentionata doar intr-un catalog si acela strain ar putea insemna ca piesa a fost intalnita doar in strainatate si probabil a fost destinata a se conferi doar militarilor straini, desi nu se mentioneaza o astfel de informatie in documentele oficiale si literatura noastra.

Este de asemenea posibil ca piesa sa fie executata pe comanda la un bijutier german care, nefiind familiarizat cu ordinul, a combinat cele 2 modele pentru militari intr-unul singur.
Cristian Ciuplea
******
******
Mesaje: 1539
Membru din: 22 Iun 2007, 19:25

Re: Evaluare Ordin Steaua Romaniei model interesant

Mesaj de Cristian Ciuplea »

Treaba cu bijutierul ( german ? ) , care a facut ordinul de capul lui, sta tot asa in picioare ca darea de vina pe ciaprazar, ca asa se vorbeste in Romania, ciaprazarul a facu asa mai altfel.
Personal nici nu cred ca ciaprazarii faceau ordine.
Ordinul de la gatul ofiterului german, ca si cavalerul din arg. prezentat deja, nu-s de Zimmermann, ci de R.Souval, Viena

Catalogul lui Klietmann este o lucrare de baza, care ofera o serie de informatii, pe care , la acea vreme, nu le oferea o lucrare asemanatoare din Romania.
Mai toata lumea vorbeste de ordinul X facut de Resch.
Klietmann spune ca Resch ( sau Weiss ) nu a facut ordine !
Chiar daca pe muchia bratului de jos , la unele piese de SR sta scris RESCH, ordinul nu-i de firma Resch si treaba este dovedita.
Deci, Klietmann cand a scris de modelul cu spade duble, s-a bazat pe ceva informatii mai precise.
Ordinul se putea conferi cu spade duble cand militarul respectiv primise deja crucea pt. merite pe timp de pace si urma sa primeasca alta pt. merite de razboi.
Nu mai stiu exact care era ordinea, ca poate sa fie si invers, adica merite de razboi si apoi pe timp pace.
Curiosity Killed The Cat !
Scrie răspuns