Rog identificare monede

Identificare monede și bancnote, prețuri, informații.

Moderatori: berserkr, Deus, vlahul

Scrie răspuns
Philos
nou in forum
nou in forum
Mesaje: 3
Membru din: 10 Oct 2018, 10:15

Rog identificare monede

Mesaj de Philos »

Salut!
Am cateva monede mostenite (de cel putin 2 generatii stiu eu) si m-ar interesa daca au vreo valoare numismatica sau fac exact cat metalul rar pe care il contin (presupun ca au in compozitie si aur). Ofer cateva date pentru identificare:

Imagine
Avers:
- imagine: cap Francisc Iosif I
- inscriptie: FRANC IOS I D G AUSTRIAE IMPERATOR
Revers:
- imagine: vulturul bicefal habsburgic
- inscriptie: LOD ILL REX A A 1915 HUNGAR BOHEM GAL *jos cred ca este cifra 4 intre paranteze
Datare:
- majoritatea sunt din 1915
Greutate:
- 13-14g (scuze, nu am un cantar de super precizie)

Imagine
Avers:
- imagine: cap Francisc Iosif I
- inscriptie: FRANC IOS I D G AUSTRIAE IMPERATOR
Revers:
- imagine: vulturul bicefal habsburgic
- inscriptie: LOD ILL REX A A 1915 HUNGAR BOHEM GAL *anul dupa caz
Datare:
- majoritatea sunt din 1915, cateva 1910+
Greutate:
- 3-4g

Imagine
Avers:
- imagine: cap zeita Libertas
- inscriptie: HELVETIA sau CONFOEDERATIO HELVETICA
Revers:
- imagine: blazon crucea elvetiana inconjurat de lauri
- inscriptie: 20 FR 1912 *anul dupa caz
Datare:
- de la 1890+ pana la 1920+, cele mai multe 1910+
Greutate:
- 6-7g

Mentiune: cateva monede sunt perforate (presupun ca au fost parte dintr-o salba?!).
Apreciez orice evaluare mai profi ca sa stiu daca sunt de pastrat la pusculita copiilor sau de vandut. Sper ca nu am gresit threadul (nu sunt antice/medievale, dar nici nu as fi postat la vanzari daca nu le vand). In caz contrar, scuze mod/adm-ului cu rugamintea de a plasa postarea acolo unde se potriveste.
Multumesc anticipat!


P.S. Se pare ca mi-am pierdut exercitiul postarii pe forum si nu ma mai pricep sa introduc poze gazduite pe alte site-uri. Mai jos linkurile:
https://ibb.co/jkDLG9
https://ibb.co/if7rOp
https://ibb.co/h0Ad3p
Ultima oară modificat 10 Oct 2018, 11:31 de către Philos, modificat de 3 ori în total.
Florian
*****
*****
Mesaje: 408
Membru din: 07 Mai 2017, 09:09
Localitate: Imola,Italia.

Re: Rog identificare monede

Mesaj de Florian »

Cred ca internetul v-ar fi de mare ajutor in cercetarile dumneavoastra si v-ar putea da chiar mai multe raspunsuri decat va putem oferi noi aici,pe forum.Sunt preturi,evaluari,comentarii in cele mai consacrate limbi. O sa aflati exact ceea ce cautati. Trebuie doar sa pierdeti un pic de timp..1 ducat,4 ducati,20 de franci...
Va fac un soi de ghicitoare...Atentie la anul de batere 1915 pentru ducați... :D
Philos
nou in forum
nou in forum
Mesaje: 3
Membru din: 10 Oct 2018, 10:15

Re: Rog identificare monede

Mesaj de Philos »

Tocmai ca nu prea mi-a fost... pentru un profan ca mine, noianul de informatii (mai ales cand sunt si atat de diferite, pe partea de compozitie sau pret) e coplesitor.
Singura varianta a ramas o evaluare profi. Am vazut tot aici pe site doua locatii in Buc: Galeria Numismatica si Zimbrul Carpatin. Pe prima am gasit-o (ca adresa si tel), pe a doua nu (nici la adresa, nici la tel). Mai stiti, va rog, si altele? La Galerie inteleg ca nu fac evaluari contra-cost, dar o sa dau totusi o raita pe acolo.
Cristian Ciuplea
******
******
Mesaje: 1539
Membru din: 22 Iun 2007, 19:25

Re: Rog identificare monede

Mesaj de Cristian Ciuplea »

Philos scrie:Salut!
Am cateva monede mostenite (de cel putin 2 generatii stiu eu) si m-ar interesa daca au vreo valoare numismatica sau fac exact cat metalul rar pe care il contin (presupun ca au in compozitie si aur). Ofer cateva date pentru identificare:

Imagine
Avers:
- imagine: cap Francisc Iosif I
- inscriptie: FRANC IOS I D G AUSTRIAE IMPERATOR
Revers:
- imagine: vulturul bicefal habsburgic
- inscriptie: LOD ILL REX A A 1915 HUNGAR BOHEM GAL *jos cred ca este cifra 4 intre paranteze
Datare:
- majoritatea sunt din 1915
Greutate:
- 13-14g (scuze, nu am un cantar de super precizie)

Imagine
Avers:
- imagine: cap Francisc Iosif I
- inscriptie: FRANC IOS I D G AUSTRIAE IMPERATOR
Revers:
- imagine: vulturul bicefal habsburgic
- inscriptie: LOD ILL REX A A 1915 HUNGAR BOHEM GAL *anul dupa caz
Datare:
- majoritatea sunt din 1915, cateva 1910+
Greutate:
- 3-4g

Imagine
Avers:
- imagine: cap zeita Libertas
- inscriptie: HELVETIA sau CONFOEDERATIO HELVETICA
Revers:
- imagine: blazon crucea elvetiana inconjurat de lauri
- inscriptie: 20 FR 1912 *anul dupa caz
Datare:
- de la 1890+ pana la 1920+, cele mai multe 1910+
Greutate:
- 6-7g

Mentiune: cateva monede sunt perforate (presupun ca au fost parte dintr-o salba?!).
Apreciez orice evaluare mai profi ca sa stiu daca sunt de pastrat la pusculita copiilor sau de vandut. Sper ca nu am gresit threadul (nu sunt antice/medievale, dar nici nu as fi postat la vanzari daca nu le vand). In caz contrar, scuze mod/adm-ului cu rugamintea de a plasa postarea acolo unde se potriveste.
Multumesc anticipat!


P.S. Se pare ca mi-am pierdut exercitiul postarii pe forum si nu ma mai pricep sa introduc poze gazduite pe alte site-uri. Mai jos linkurile:
https://ibb.co/jkDLG9
https://ibb.co/if7rOp
https://ibb.co/h0Ad3p

Mare atentie cu vechimea pieselor, adica minimum 2 generatii.
Cel putin marfa austriaca cu Franz Josef si 1915 este o rebatere de la sfarsitul anilor 1960.
La fel ca si la piesele gaurite, va orientati la valoarea aurului !
Curiosity Killed The Cat !
Philos
nou in forum
nou in forum
Mesaje: 3
Membru din: 10 Oct 2018, 10:15

Re: Rog identificare monede

Mesaj de Philos »

Va multumesc! Am fost la expertizare si intr-adevar e vorba strict de gramajul in aur. Acum, ca poate vrea cineva sa dea cateva procente in plus pentru aspect, e alta discutie, dar valoarea numismatica e zero. Nu m-am lamurit cu puritatea, am inteles ca monedele de 4 ducati sunt undeva la 23, virgula cateva karate, iar celelalte au puritatea mai mica, dar nu stiu cat. Avand in vedere ca evaluatorul mi-a recomandat sa nu le duc la bijutier pt ca le pot strica, o sa caut pe net sa vad ce si cum. Oricum, am decis sa le tin in familie.
Cand am vorbit de 2 generatii, 1960 face sens (am gasit intr-adevar ca ducatii nu sunt 1910+ ci rebatuti... mai putin francii care s-ar parea ca sunt de atunci). Le-au avut bunicii, apoi parintii, iar acum vine randul meu :).
Scrie răspuns