Distincțiune la studiu la terminarea claselor primare

Identificare monede și bancnote, prețuri, informații.

Moderatori: berserkr, Deus, vlahul

Scrie răspuns
Valeriu-61
*****
*****
Mesaje: 238
Membru din: 29 Noi 2016, 21:14
Localitate: Chișinău.Moldova.

Distincțiune la studiu la terminarea claselor primare

Mesaj de Valeriu-61 »

Buna ziua . Am o rugăminte cine poate să mă ajute pentru a afla - perioada -mai bine zis anul emisiei )și unde (numai București -s-au pentru toți elevii din țară/(mă refer la cei ce au finisat cursurile primare ).
Pînă acum nu am găsit despre această Distincțiune nici o informație -și nici poze.Cît de des este întîlnită.
Vă sunt recunoscător pentru arice informație .
Cu mult respect.
Fişiere ataşate
DSCN7098.JPG
Florian
*****
*****
Mesaje: 408
Membru din: 07 Mai 2017, 09:09
Localitate: Imola,Italia.

Re: Distincțiune la studiu la terminarea claselor primare

Mesaj de Florian »

Medalia este descrisa la pag.115 a lucrarii:
"BULETINUL SOCIETAŢEI NUMISMATICE ROMANE CUPRINZÂND CATALOGUL MEDALIILOR MOLDO-ROMÂNE CUNOSCUTE DELÄ ANUL 1600 PANA LA 1906."/BUCUREŞTI /TIPOGRAFIA CURŢII REGALE, F GÖBL FII, 10, Strada Regală 19. /tiparit:1906.

"Medalie şcolară. — Avers: Marca României ornamentată cu inscripţie formând cerc: MINISTERUL INSTRUCŢIUNII PUBLICE SI AL CULTELOR. oOm/'m cu toartă de alamă (Carniol gr,). Revers: Pe trei rânduri prima şi ultima în semicerc DISTINCTIUNE LA STUDIU cu inscripţie circulară LA TERMINAREA CLASELOR PRIMARE *"

Cu cea mai mare aproximatie,anul baterii:1900/1901/gravor,Mauriciu Carniol (1852 - 1945),mai bine cunoscut sub numele de Carniol fiul.
Valeriu-61
*****
*****
Mesaje: 238
Membru din: 29 Noi 2016, 21:14
Localitate: Chișinău.Moldova.

Re: Distincțiune la studiu la terminarea claselor primare

Mesaj de Valeriu-61 »

Vă mulțumesc mult pentru informație -am găsit descrierea . O duminică cît mai plăcută. Cu respect Valeriu.
Scrie răspuns