daniel de pe mercador.ro

O 'bază de date' cu persoane pe care probabil e mai bine să le evitați când vindeți / cumpărați / faceți schimburi.

Moderatori: Deus, PRONUMISMATICA

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Alek
**
**
Mesaje: 38
Membru din: 31 Mai 2006, 19:45
Localitate: Bucuresti

daniel de pe mercador.ro

Mesaj de Alek »

N-am avut de lucru și am aruncat o privire pe mercador.ro, să văd cam ce se găsește pe acolo ca bancnote. Am dat de câțiva useri serioși de pe okazii, pe care i-am recunoscut după piesele puse în vânzare. Apoi am dat și de un individ numit ”daniel” sau ”daniel_calugarul” care punea loturi de câte 3-4 bancnote sub cele mai bizare titulaturi, de ex. ”bancnote blak” (adică din Africa), ”bancnote bani daruiti”, ”bancnote exotice”, ”bancnote bani polonezi” (una singura era poloneză) sau ”bancnote uzbechistan” (niciuna nu era din Uzbekistan). Totul cuplat cu o ortografie de oligrofren în mesajele care au urmat. Reproduc schimbul de mesaje avut pe mercador.ro

Eu i-am comunicat ce mă interesa:

Buna ziua,

M-ar interesa urmatoarele bancnote:

Nigeria 1000 Naira (bancnote blak)
Argentina 100 Pesos (bancnote latino)
India 100 rupii (bancnote indiene)
Ucraina Kupon 1.000.000 (bancnote bani daruiti)
Irlanda One Pound (bancnote bani polonezi)
Ghana 1 Cedi (bancnote uzbechistan)

Cam ce ati dori la schimb?

Dublurile mele sunt

[urmează lista dublurilor mele]

Pentru oricare dintre ele, va stau la dispozitie cu scanuri.

Cu stima,


• Data: 23 nov, 09:24
daniel_calugarul
da ma intereseaza toata gama germania si rusia tarista plus israel gana guyana si costa rica

• Data: 23 nov, 20:45
Raspunsul meu
Trimit luni scanurile



• Data: 25 nov, 19:36
daniel_calugarul
prietene am primit scanarile dar ce sati zic vreo cateva ori nu leam vazut ca nu leai trimis ori nu stiu ce sati zic iar conditia lor lasa de dorit asta in pofida in care numai 100 de pesos argentina este in circulatie valoarea fiind intre 57 ron si 60 ron depinde de fluctuatia valutara am avut 15 bucati si mai am vreo 4 sau vandut ca panea calda la 80 de ron bucata deci ce sati zic tu mai vrei si cea din mongolia si aia este in circulatie undeva intre 37 si 40 de ron iar daca nu ma insel tu ai cateva si de pe la revista deagostini care din punctul meu de vedere sunt fara valoare de colectionat chiar si 1000 de naira este in circulatie vreo 20 de ron se vinde cu 35


• Data: 25 nov, 19:53
Raspunsul meu
Cursurile corespund, nu am nimic de comentat. Le pot cumpara la un pret civilizat. Nu eu am fost cu propunerea schimbului. Deci, le vindeti sau nu? Revista de la deAgostini, eu nu o cumpar, pur si simplu piesele respective la UNC sunt de ani de zile pe Okazii. Asadar, fa-mi un pret si vedem.

• Data: 25 nov, 20:38
daniel_calugarul
leam pus la schimb din 2 motive primul ca ma plictiseau prea mult astia care cumpara si vand mai departe si in al doile la schimburi am mai schimbat iesind chear in avantaj vrei un pret uite am sa fiu rezonabil imi trimiti dublurile care le ai si 100 de ron la ramburs posta romana si sunt ale tale sau imi trimiti 15 ron inainte pentru posta si 150 de ron ramburs fara dublurile tale si am facut treaba


• Data: 25 nov, 20:48
Raspunsul meu
OK. 100 la ramburs si trimit piesele scanate.

• Data: 25 nov, 20:56
Raspunsul meu
Adresa mea este
XXXXXX
Pe ce adresă trimit?


• Data: 25 nov, 20:56
daniel_calugarul
popa daniel octav iasi aleeia mircea cel batran nr 2 bloc O5 scara a etaj 4 ap 3 bloc O DE LA OVIDIU NU ZERO astept dublurile tale

• Data: 25 nov, 20:59
Raspunsul meu
OK. Mulțumesc.

• Data: 1 dec, 15:51
Raspunsul meu
Am trimis coletul vineri, 29 noiembrie. Luni, cel târziu marți ar trebui să ajungă.


• Data: 2 dec, 07:36
daniel_calugarul
vom vedea

• Data: Azi, 11:49
Raspunsul meu

Am primit azi coletul dumitale. Mulțumesc mult pentru gunoaiele trimise. Chiar îmi sunt folositoare. Le voi păstra undeva la vedere ca să-mi aducă mereu aminte că:

1 Nu trebuie să să am încredere în oameni care au ortografia dumitale
2 Nu trebuie să am încredere în unii care pun asemenea titulaturi tembele la articolele puse pe site
3 Nu trebuie să am încredere în indivizi care mă iau de sus cu ”prietene” și mă tutuiesc fără să mă fi cunoscut și care, în loc de ”mulțumesc”, răspund cu ”vom vedea”.

Oricum, mulțumesc și pentru nume și adresă. voi avea grijă să ajungă unde trebuie (nu la poliție, că n-am alte dovezi în afară de schimbul de mailuri, dar pe forumurile de colecționari și la administratorii de la mercador.ro). Ia-ți ceva frumos din suta pe care o vei primi ramburs și să ai niște sărbători după sufletul dumitale.


Ce s-a întâmplat până la urmă? Individul mi-a trimis câte două zdrențe de 1, 3 și 10 ruble URSS 1961, rupte și jegoase. Eu i-am trimis dublurile mele, plus 100 lei ramburs. OK, 100 de lei nu sunt o avere. însă am fost prost. Promit să mă fac mai deștept. El ”chear” a ieșit în avantaj.
Diana_doamna
****
****
Mesaje: 144
Membru din: 01 Oct 2011, 00:59
Localitate: Bucuresti

daniel de pe mercador.ro

Mesaj de Diana_doamna »

O poveste trista si buna de luat aminte. Imi pare foarte rau de patania dumneavoastra.
Avatar utilizator
Buf0n
****
****
Mesaje: 192
Membru din: 08 Sep 2010, 19:54
Contact:

Mesaj de Buf0n »

Stimate domn nu trebuie "chear" sa`ti pierzi total increderea in oameni. Nu toti sunt "trasi" pe acelasi calapod.Daca nu am avea deloc incredere unii in altii "chear" n`am mai cumpara si vinde nimic in Romanica...

( ma gandesc doar ca zilele trecute am facut plata anticipata in cont Banca Transilvania fara a avea strangeri de inima ca as putea fi tras pe sfoara)

... e regretabil sa te incurci cu asemnea specimene si sincer mi`e mila de cei care "chear" se frig cu cuorba iar mai apoi sufla si`n iaurt. In locul dumitale probabil lipsa crasa de gramatica m`ar fi linistit in a mai incerca vre`un schimb.Poate am idei preconcepute dar lipsa de coerenta a unui individ + carentele majore de gramatica elementara ma imping cu gandul ca el este si sarlatan ...

E o lectie buna !
kommodore_ss
*****
*****
Mesaje: 368
Membru din: 18 Oct 2009, 13:14

Mesaj de kommodore_ss »

Adevarul e ca e un loc special pentru oamenii astia si acela se numeste Mercador.
catalinschipor
**
**
Mesaje: 32
Membru din: 18 Iun 2013, 08:12
Localitate: Constanta

Mesaj de catalinschipor »

cu acelasi individ am avut si eu o reticienta. i-am cerut sa imi trimita niste scan-uri, lista de preturi si a zis ca nu are chef ca s-a saturat de indivizi care ii tot cer si nu cumpara....ideea era sa vad ce are sa stiu ce vreau sa cumpar, nu ?
jones2m
*****
*****
Mesaje: 489
Membru din: 20 Mai 2011, 08:06
Localitate: TARGU MURES

Mesaj de jones2m »

Domnule ma impresionat povestea dvs.
Acuma ve-ti fii mult mai atent cu cine colaborati.
Mai bine cu 5 lei mai scump dar sa fie sigur.
*Daca va consoleaza cu ceva pot sa va spun ca din 5 comenzi facute pe ebay 2 au fost teapa. Noroc ca am platit cu paypal si mi-am scos parleala minus cheltuielile de expeditie retur. Deci s-au inmultit relele in lumea asta.
Scrie răspuns