ATENTIE la cumparatorul Gheorghe Cristescu!!

O 'bază de date' cu persoane pe care probabil e mai bine să le evitați când vindeți / cumpărați / faceți schimburi.

Moderatori: Deus, PRONUMISMATICA

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Mateiciuc
******
******
Mesaje: 522
Membru din: 04 Noi 2009, 17:16

ATENTIE la cumparatorul Gheorghe Cristescu!!

Mesaj de Mateiciuc »

Atentie mare la cumparatorul Gheorghe Cristescu din Bucuresti, cu id-ul 1949crist care opereaza pe site-ul Delcampe.

Nu stiu cati dintre dvs cumpara sau vinde pe acest site (Delcampe), dar eu pot sa va spun ca doar de cateva saptamani am inceput sa vand pe acest site. Ca ca oricare vanzator in descriere am specificat ca expediez doar cu plic racomandat (listate si preturile pentru expediere). User-ul 1949crist din Bucuresti a cumparat (buy it now) de la mine o carte postala cu valoare de 40EUR.
A doua zi i-am trimis cumparatorului factura cu pretul pentru plic racomandat (asa cum am si specificat in descriere). Imediat individul mi-a raspuns si m-a rugat sa accept sa-mi plateasca pentru scrisoare prioritarie .... spusele lui 1949crist ''ca am cumparat mii de carti postale si mai valoroase de 40EUR si n-am avut niciodata probleme'' ..sau: ''dece sa bag bani aiurea in buzunarele postei''.
Ca de obicei,m-am uitat in feedback-urile cumparatorului si am vazut ca acesta a mai avut probleme si in alte tranzactii cu alti vanzatori,asta m-a facut sa nu-mi schimb parerea sa-i expediez cu prioritarie. Chiar daca 40EUR nu este o suma foarte mare, unele tranzactii de pe site-ul ebay m-a facut sa fiu mai prudent si in tranzactii cu valori mai mici.
I-am raspuns si i-am explicat ca nu expediez cu posta prioritare si ca am descris si in descriere acest lucru. A urmat un alt raspuns din partea cumparatorului unde spune ca nu mai este interesat de cartea postala cumparata ca abia acuma a vazut ca o are si nu mai este interesat (avand mii de carti postale, spune ca abia cum a observat ca o are).
Ca urmare, mi s-a parut corect ca dupa circa opt zile sa deschid disputa pe site-ul Delcampe pentru obiectul neplatit. Atunci individul a trecut la amenintari de genul ''aveti grija ca sunteti nou pe acest site si cu un comportament asa nu faceti strada lunga...''daca lasati feedback 0% la fel voi face si eu...'' . De suparare chiar i-am lasat feedbck 0% in plus am contactat si asistenta Delcampe pentru a le explica cele intamplate (i-am contactat printr-un e-mail pentru ca as fi vrut s-ai contactez prin telefon dar nu am gasit nr de tel de la asistenta Delcampe). Individul imediat mi-a dat replica la feedback 0% ATTENTION ! MATEICIUC ALIN nu este CORECT ! De evitat ! ...cum putea altcumva sa se justifice si el?. Asa am inceput vanzarile pe site-ul Delcampe. :lol:
"Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii."
Avatar utilizator
bansaraba
***
***
Mesaje: 89
Membru din: 16 Mar 2011, 18:24

Mesaj de bansaraba »

Putregaiuri din astea se gasesc si se vor gasi mereu pe toate site-urile de licitatii. Sper sa reusiti ceva cu procedura de disputa.
cartelcoserv
******
******
Mesaje: 989
Membru din: 22 Dec 2005, 11:42
Localitate: ploiesti

Mesaj de cartelcoserv »

stati linistit, nu e patent romanesc
eu am patit-o cu un italian
din experienta proprie, e aproape imposibil sa va pastrati un procentaj de 100% , chiar fiind un vanzator onest si bine intentionat
Colectionez monede w.w.. Insule,tari exotice, state disparute sau greu de gasit
Scrie răspuns