ce putem pati cand cumparamo moneda

O 'bază de date' cu persoane pe care probabil e mai bine să le evitați când vindeți / cumpărați / faceți schimburi.

Moderatori: Deus, PRONUMISMATICA

Scrie răspuns
QUINTILIAN
***
***
Mesaje: 90
Membru din: 03 Ian 2011, 14:57
Localitate: oltenita - constanta

ce putem pati cand cumparamo moneda

Mesaj de QUINTILIAN »

Stimati colegi, tin să vă aduc la cunostintă următorul aspect. Săptămâna trecuta, in timp ce eram la munca, unde sunt voluntar mai exact , s-au prezentat trei pustani cu o moneda. Le-am spus ca pot da maxim 10 lei pe ea, unul din ei sustinea că unchisu poate lua pe ea 150 euro (poveste spusa de multi care habar nu au si pot cere sume exorbitante pe nimic). Cumpărător de buna credintă am dat suma de 10 lei si ne -am dat mana. Ca să aflu zilele trecute că s căutat de politie ca moneda ar fi furata. Eu am avut lansare de carte si nu prea am dat pe la munca. Azi s a prezentat un politai, impreuna cu 2 dintre pustani, aducandu -mi la cunostinta ca moneda ar fi fost furata de ei de la un coleg de -al lor, in fine...si sa ma prezint sa dau cu subsemnatul ca sa le faca dosar de furt baaietilor. Acum ma intreb de ce i a lasat pe ei sa plece.. Eu am plecat acasa, am luat moneda, cu toate ca era vb sa ne intalnim maine sa le o predau pe baza de proces verbal...ca apoi sa aud de la politai o intrebare stupida.. ca de ce nu i am dat chitanta pe moneda, de ce am cumpoarat ca persoana fizica in interiorul unei institutii (muzeu) - euu argumentand ca ce trebuia sa ies afara? unde scrie asta? ...
in fine, am dat declaratia, am predat moneda, qau spus ca am scapat si nu mai ma cauta nimeni...e prima data cand mi se intampla asta..
SA NU UIT.....moneda in cauza este aceasta, ca in drum spre politie mi a dat prin cap sa i fac si o poza pt a o prezenta dvs
Fişiere ataşate
PIC_0555.JPG
PIC_0555.JPG (212.86 KiB) Vizualizat de 19428 ori
'' Istoria este cea dintâi carte a unei naţii. într-însa ea îşi vede trecutul, prezentul şi viitorul''. N. Bălcescu
QUINTILIAN
***
***
Mesaje: 90
Membru din: 03 Ian 2011, 14:57
Localitate: oltenita - constanta

Mesaj de QUINTILIAN »

si reversul
Fişiere ataşate
PIC_0556.JPG
PIC_0556.JPG (262.31 KiB) Vizualizat de 19426 ori
'' Istoria este cea dintâi carte a unei naţii. într-însa ea îşi vede trecutul, prezentul şi viitorul''. N. Bălcescu
Alnaibii
*****
*****
Mesaje: 399
Membru din: 03 Aug 2009, 15:53
Localitate: Bucurestii din Deal
Contact:

Mesaj de Alnaibii »

Si v-au returnat banii?
Nu aveau ce sa va faca, oricum, fiind cumparator de buna credinta.
sorin70
******
******
Mesaje: 2524
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Mesaj de sorin70 »

In momentul in care cumperi de la minori, care se presupune ca nu au discernamant, atunci poate fi o problema cu interpretarea bunei-credinte.
jones2m
*****
*****
Mesaje: 489
Membru din: 20 Mai 2011, 08:06
Localitate: TARGU MURES

Mesaj de jones2m »

cumparatorul de buna credinta este prezumat
din pacate ca sa va recuperatii banii trebuie ca la randul vostru ca faceti o plangere dar cred ca pentru suma asta nu merita
Timis
******
******
Mesaje: 587
Membru din: 13 Apr 2011, 11:08

Mesaj de Timis »

Cand lucrezi intr-o institutie (gen muzeu) sant niste reguli clare si nescrise ,care te fac sa nu cumperi nimic in institutie ca si persoana privata.
Ca si colectionar ma intalnesc la club ,la terasa sau pe banca in parc ,....dar ma uit si cine-mi vinde obiectul respectiv :shock:
ferdinand
******
******
Mesaje: 1064
Membru din: 26 Mai 2010, 00:54

Mesaj de ferdinand »

sorin70 scrie:In momentul in care cumperi de la minori, care se presupune ca nu au discernamant, atunci poate fi o problema cu interpretarea bunei-credinte.
Din punct de vedere juridic-penal, minorii sub 14 sunt prezumati ca nu au discernamant. Nu raspund penal. Minorii cu varsta intre 14 si 16 ani raspund penal doar daca se dovedeste ca au avut discernamant in momentul comiterii faptei, iar minorii care au peste 16 ani sunt prezumati ca avand discernamant.
Oricum, trebuia sa-l intrebati pe politist daca el elibereaza chitanta cand isi vinde masina. Sau poate era vreun "serif" local, caz in care se explica...
QUINTILIAN
***
***
Mesaje: 90
Membru din: 03 Ian 2011, 14:57
Localitate: oltenita - constanta

Mesaj de QUINTILIAN »

Alnaibii scrie:Si v-au returnat banii?
Nu aveau ce sa va faca, oricum, fiind cumparator de buna credinta.
da, mi am primit banii inapoi, nu au fost probleme

sorin70 scrie:In momentul in care cumperi de la minori, care se presupune ca nu au discernamant, atunci poate fi o problema cu interpretarea bunei-credinte.
de fapt nu stiu sigur ca erau chiar minori, termenul de „pustani” folosit de mine a fost scris in graba. Arătau a elevi de liceu, destul de mari chiar, poate trecuti de majorat, nu stiu, nu pot băga mana in foc, ca nici acum nu stiu varsta sau numele lor
jones2m scrie:cumparatorul de buna credinta este prezumat
din pacate ca sa va recuperatii banii trebuie ca la randul vostru ca faceti o plangere dar cred ca pentru suma asta nu merita
Apropo de plangerea de care amintit Dvs...am discutat in prealabil cu un prieten, avocat in Bucuresti (nu ca as fi murit de frica ca patesc eu ceva, ci DOAR CA IDEE) ca ce ar fi daca as depune eu plangere impotriva lor, am amintit asta si acolo la sectie, dar politistii , cel cu care am discutat si seful lui am spus ceva de genul: după ce ca ai scapat asa de ieftin mai te complici si cu plangerea, pt ce? eu raspunzand ca in calitate de cetatean ofensatsau ceva de genul, apoi m a luat imediat cu chitanta de care am spus mai sus..
Timis scrie:Cand lucrezi intr-o institutie (gen muzeu) sant niste reguli clare si nescrise ,care te fac sa nu cumperi nimic in institutie ca si persoana privata.
Ca si colectionar ma intalnesc la club ,la terasa sau pe banca in parc ,....dar ma uit si cine-mi vinde obiectul respectiv :shock:

da, perfec de acord cu Dvs, dar fără supărare, credeti ca sunt primul care face asta? adev e ca si eu as fi de acord cu asta, dar..nefiind genul de om care iese in club, terase , etc si neavand foarte multe cunostinte aici...
ferdinand scrie:
sorin70 scrie:In momentul in care cumperi de la minori, care se presupune ca nu au discernamant, atunci poate fi o problema cu interpretarea bunei-credinte.
Din punct de vedere juridic-penal, minorii sub 14 sunt prezumati ca nu au discernamant. Nu raspund penal. Minorii cu varsta intre 14 si 16 ani raspund penal doar daca se dovedeste ca au avut discernamant in momentul comiterii faptei, iar minorii care au peste 16 ani sunt prezumati ca avand discernamant.
Oricum, trebuia sa-l intrebati pe politist daca el elibereaza chitanta cand isi vinde masina. Sau poate era vreun "serif" local, caz in care se explica...
Am spus colegului Sorin70 că erau liceeni, poate chiar majori. Si referitor la Tarla si Ciolan....multi oameni ai legii se cred stăpâni absoluti. Si tot app de asta. Incerc si eu sa va intreb, că poate multi dintre DVS aveti standuri de vanzare in targuri de specialitate. ...vb lui taicamiu...eliberati cumva chitantă mie in calitate de cumpător? ...eu cred ca nu. De fapt chiar nu mi pasa de chitanta, nu ma intereseazza deloc, ci doar piesa reprezinta marele interes, dar ....revenind la chitanta, mi se pare aberant si pierdere de timp, fara a avea intentia de a jigni pe cei (daca or fi ) care elibereaza
'' Istoria este cea dintâi carte a unei naţii. într-însa ea îşi vede trecutul, prezentul şi viitorul''. N. Bălcescu
cartelcoserv
******
******
Mesaje: 989
Membru din: 22 Dec 2005, 11:42
Localitate: ploiesti

Mesaj de cartelcoserv »

3 aspecte (pe care vi le semnalez in deplina cunostinta de cauza)
- sub nici o forma nu aveti voie sa cumnparati de la minori (chiar daca cumnparati cu chitanta)
- sub nici o forma nu aveti dreptul sa cumparati asa ceva, de la o persoana fizica, intr-un muzeu
-pe riscul dumneavoastra cumparati fara chitanta de mana . de preferat, faceti o chitanta de mana, cu doi martori, cand aveti dubii asupra originii piesei
sunteti norocos, altii nu au avut norocul sa li se returneze banii ( si e vorba de sume mult mai mari)
Colectionez monede w.w.. Insule,tari exotice, state disparute sau greu de gasit
uncetatean
*****
*****
Mesaje: 345
Membru din: 10 Mar 2012, 14:47
Localitate: Romania

Mesaj de uncetatean »

http://www.realitatea.net/monede-si-bij ... 58953.html
Inspectorii de la Vama Otopeni au confiscat 19 monede care ar putea face parte din patrimoniul naţional şi peste trei kilograme de bijuterii din argint de la o persoană care se pregătea să plece spre Istanbul şi intenţiona să le scoată ilegal din ţară.

În urma controlului, inspectorii vamali de la Biroul Vamal Otopeni - Călători au găsit asupra pasagerului 19 monede inscripţionate "Mihai I Regele Românilor" (1941, 1944), "Carol I Domnul României" (1985) şi "Carol I Rege al României" (1910, 1911). Monedele erau din argint, aveau gravate valori cuprinse între 50 bani şi 500 lei şi aveau valoare numismatică, se arată într-un comunicat al Autorităţii Naţionale a Vămilor.
Avatar utilizator
capa
******
******
Mesaje: 853
Membru din: 29 Iun 2009, 14:32
Localitate: Bucuresti, Romania

Mesaj de capa »

uncetatean scrie:http://www.realitatea.net/monede-si-bij ... 58953.html
Inspectorii de la Vama Otopeni au confiscat 19 monede care ar putea face parte din patrimoniul naţional şi peste trei kilograme de bijuterii din argint de la o persoană care se pregătea să plece spre Istanbul şi intenţiona să le scoată ilegal din ţară.

În urma controlului, inspectorii vamali de la Biroul Vamal Otopeni - Călători au găsit asupra pasagerului 19 monede inscripţionate "Mihai I Regele Românilor" (1941, 1944), "Carol I Domnul României" (1985) şi "Carol I Rege al României" (1910, 1911). Monedele erau din argint, aveau gravate valori cuprinse între 50 bani şi 500 lei şi aveau valoare numismatică, se arată într-un comunicat al Autorităţii Naţionale a Vămilor.

Carol I Domnul României (1985) - asta probabil ca nu a fost chiar asa...

Oricum, interesanta stire.
"Investiția, băiete, nu înseamnă a da, ci a lua." - Restul e tăcere (2007)
cartelcoserv
******
******
Mesaje: 989
Membru din: 22 Dec 2005, 11:42
Localitate: ploiesti

Mesaj de cartelcoserv »

500 lei 1944 - valoare numismatica
VARZA (vamesii , stiristii sau amandoua categoriile)
Sunt curios daca ma duc sa trec vama la gat cu un lantzoi facut din 20 lei 1890 sau asemanatoare, ce au de zis.
Colectionez monede w.w.. Insule,tari exotice, state disparute sau greu de gasit
jones2m
*****
*****
Mesaje: 489
Membru din: 20 Mai 2011, 08:06
Localitate: TARGU MURES

Mesaj de jones2m »

chestia e gogorita,
poti sa scoti valori nedeclarate mai mici de 10000 euro.
Fiecare stat hotareste el singur care e patrimoniu national;
probabil 3 kile de bijuterii ar putea fii peste 10000 de euro dar poate ma insel,

oricum articolul e scris cu piciorul
Timis
******
******
Mesaje: 587
Membru din: 13 Apr 2011, 11:08

Mesaj de Timis »

jones2m scrie:chestia e gogorita,
poti sa scoti valori nedeclarate mai mici de 10000 euro.
Fiecare stat hotareste el singur care e patrimoniu national;
probabil 3 kile de bijuterii ar putea fii peste 10000 de euro dar poate ma insel,

oricum articolul e scris cu piciorul
La fel cum fiecare pachet /colet sosit din tarile care NU fac parte din UE se supun controlului vamal si la plecarea in state NON EU ti se solicita declaratii vamale (daca ai cava de declarat sau nu ).
Pentru plecarile si sosirile in si din state ale EU competenta de control este numai a politiei de frontiera ...,....,vama intervenind doar la solicitarea lucratorilor de politie (de frontiera) atunci cand sant suspiciunui.
In articol este vorba de iesire catre Turcia si in aeroport totul se scaneaza .
jones2m
*****
*****
Mesaje: 489
Membru din: 20 Mai 2011, 08:06
Localitate: TARGU MURES

Mesaj de jones2m »

posibil sa fie si alta chestia,
cantitati mari de bijuterii si monede comune se gasesc de obicei la casele de amanet,
poate tipul a cumparat la negru si a vrut sa scoata marfa sa o vanda la pretul real in Turcia, la noi legal nu iei legal decat 2 sau 2,2 lei pe gram, pretul fiind mai mare pe afara,
oricum ca monedele cu Mihai sunt patrimoniu national e o prostie .
Scrie răspuns