e legal sau nu a deschide un plic de catre vamesi ?

O 'bază de date' cu persoane pe care probabil e mai bine să le evitați când vindeți / cumpărați / faceți schimburi.

Moderatori: Deus, PRONUMISMATICA

Avatar utilizator
Mateiciuc
******
******
Mesaje: 522
Membru din: 04 Noi 2009, 17:16

e legal sau nu a deschide un plic de catre vamesi ?

Mesaj de Mateiciuc »

Prietenul meu din orasul Siret a cumparat un parfum din SUA, dupa cateva saptamani aprox. trei a primit invitatie la posta vamala din localitatea Radauti
pentru a ridica plicul recomandat. Inainte de a primi plicul in mana acesta a fost desfacut de catre un vames/postas care munceste acolo.
Automat colegul meu a ramas surprins de aceasta intamplare, si l-a intrebat pe angajat de ce i s-a desfacut plicul
....la care acesta i-a raspuns ca asa trebuie sa faca. Totusi mie nu mi se pare corect ca un plic sa fie desfacut de vamesi/postas...

Rog colegi care sunt in tema sa-mi spuna daca este corect ce i s-a intamplat prietenului meu.
Mie sincer mi se pare absurd sa primeasca plicul desfacut,...din fericire nu lipsea parfumul.

Totusi vreau sa stiu si de ce a trebuit sa se deplaseze din orasul Siret pana la posta din Radauti?...de ce plicul nu a ajuns in orasul cu destinatia?

Va multumesc anticipat,
stima Alin
"Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii."
Avatar utilizator
boonicootza
****
****
Mesaje: 160
Membru din: 10 Sep 2006, 19:59
Contact:

Mesaj de boonicootza »

Daca a fost trimis ca si colet, da, se desface de catre vamesi, dar doar in prezenta destinatarului. Pentru orice colet din afara UE se procedeaza astfel. Numai corespondenta nu se verifica.
Presupun ca in Siret nu exista nici un lucrator vamal, de aceea a trebuit sa se duca la Radauti.
cartelcoserv
******
******
Mesaje: 989
Membru din: 22 Dec 2005, 11:42
Localitate: ploiesti

Mesaj de cartelcoserv »

http://www.cdep.ro/pls/legis/legis_pck. ... ?idt=16911

(3) In cazul suspiciunii de utilizare frauduloasa a serviciilor postale, fapte care pot constitui contraventii conform art. 34 din prezenta lege, sau la solicitarea organelor vamale pentru verificarea continutului, operatorii de servicii postale pot solicita deschiderea trimiterilor postale de catre expeditor sau destinatar.

Cateva observatii personale la acest articol de lege (obsdervatii facute din experienta lucrului cu posta romana in peste 20 ani de cand am corespondenta externa)
-este vorba de TOATE trimiterile postale, nu numai de colete postale
-in urma intrarii in UE , expedierile postale din UE sunt tratate ca expedieri INTERNE, deci nesupuse vamuirii.
-la expedierile prin DHL coletul nu mi-a fost deschis, doar am fost sunat si pus sa declar continutul respectivului plic
-in prima situatie invocata de articolul de lege trimiterea postala se poate deschide si in absenta destinatarului . Nu stiu cat este de legal, un avocat sau jurist poate lamuri mai bine partea de legalitate
Colectionez monede w.w.. Insule,tari exotice, state disparute sau greu de gasit
Avatar utilizator
banivechi
******
******
Mesaje: 2890
Membru din: 07 Feb 2005, 19:32
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de banivechi »

Nu numai ca e legal sa deschida coletul, daca e colet si nu corespondenta, dar daca inauntru este o marfa ce nu provine din UE mai trebuie platita si vama. Sau TVA. Probabil ca parfumul era frantuzesc (= made in European Union) si nu a trebuit sa plateasca la vama un sfert din valoarea declarata...
Avatar utilizator
Mateiciuc
******
******
Mesaje: 522
Membru din: 04 Noi 2009, 17:16

Mesaj de Mateiciuc »

A spus si ca a mai platit 2 lei pentru vama. Ma mira faptul ca in romania functioneaza asa, aici nu-ti deschide nimeni plicul/pachetul.
Eu cand cumpar ceva din afara UE si plicul ajunge in vama in Italia, imi trimit (nu la toate tranzactiile)
din vama un formular care trebuie sa-l complectez si sa declar continutul si valoarea (scanare ricevuta) de la paypal.
Dar repet nu la toate tranzactiile, de multe ori primesc plicurile fara sa-mi vina acest formular.
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri, stima
"Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii."
Avatar utilizator
simaky
******
******
Mesaje: 993
Membru din: 21 Mai 2005, 13:27
Localitate: Paris, FR
Contact:

Mesaj de simaky »

nici in Franta nu deschide nimeni coletul ! dar platesti TVA la valoarea declarata !
deasemeni coletul ajunge la posta normala si nu e nevoie de un lucrator vamal
Avatar utilizator
Mateiciuc
******
******
Mesaje: 522
Membru din: 04 Noi 2009, 17:16

Mesaj de Mateiciuc »

simaky scrie:nici in Franta nu deschide nimeni coletul ! dar platesti TVA la valoarea declarata !
deasemeni coletul ajunge la posta normala si nu e nevoie de un lucrator vamal


Exact ca si aici d-le simaky,
totusi de ce doar in romania se procedeaza asa? Nui ca suntem in razboi sau nu mai stiu eu ce......

edited later,
nu vreau sa ofensez pe nimeni, dar cred ca doar pe timpul lui ceausescu era controlata posta internationala in halul asta.
"Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii."
Avatar utilizator
tripleseven
******
******
Mesaje: 1061
Membru din: 20 Sep 2006, 23:12

Mesaj de tripleseven »

Nu este numai in Romania, si in Germania sunteti chemat la serviciul vamal daca primiti un obiect mai scump de 23 USD dintr-o tara non UE !
Pachetul il desfaceti dv in fata vamesului care va verifica in internet, valoarea reala a obiectului primit !
Daca este ceva cumparat de pe ebay,vamesul va invita prietenos la un computer si trebuie sa ii aratati pe "viu" obiectul in cauza! S-au invatat pt ca multi selleri puneau in pachet chitante cu pretul ajustat !
ovidiu^
******
******
Mesaje: 767
Membru din: 11 Apr 2009, 04:10

Mesaj de ovidiu^ »

In Romania totul este luat la modul prea serios... Exemplu : in aeroport in Italia nu mi s-a intamplat niciodata sa fiu sau sa vad ca i se cere cuiva sa se descalte, cu atat mai putin control corporal de catre personalul din aeroport... In Romania de cele mai multe ori asa se intampla... parerea mea ? Exces de zel. Mi s-a intamplat sa ma intorc in Italia cu aceeasi pereche de incaltaminte cu care venisem, in It nu au fost probleme, In RO mi s-a cerut sa-i dau jos... la cererea mea de a mi se da sosete de plastic de unica folosinta mi s-a raspuns sec ca li s-au terminat de cateva zile dar asa cum calatorii din fata mea au putut merge desculti eu de ce nu as putea ??? Chiar asa ... ce naiba ? Daca unu' se arunca in fata trenului ca e bou de ce nu as face-o si eu :roll: . La fel cu coletele, eu declar pe proprie raspundere continutul si valoarea, ei pot face controale aleatorii iar daca descopera neconcordante se suporta consecintele conform legilor in vigoare. Alt caz stupid si de prost gust dupa parerea mea : in urma cu aproximativ 2-3 ani am cumparat din RO niste monede iar valoarea era destul de mare. Am rugat vanzatorul sa imi trimita plic asigurat pentru a evita eventuale neplaceri reciproce. MI-a raspuns ca nu poate sa o faca pentru ca doamna de la posta trebuie sa vada ce este in interiorul scrisorii asigurate :shock: ... absurd !!!!!
eduard7
**
**
Mesaje: 20
Membru din: 08 Noi 2010, 20:27

Mesaj de eduard7 »

Eu zic dupa patania uni coleg cu un pistol de jucarie ,licitat pe okazie a fost luat la intrebari de baieti veseli credea ca face misto pt ca la scanare se vedea conturul pistolului de jucarie:lol: si pachetul a fost desfacut numai cu acordul destinatarului si cind a confirmat ca e de jucarie nu le venea a crede ,clar e un abuz al vamesului daca nu a avut acordul dumneavoastra s-au prezenta dumneavoastra la desfacerea pachetului .
ps:Orcum clar pachetul trebuia desfacut in prezenta dumneavoastra ,putea sa fie orce numai parfum sau alceva sau sa va planteze ceva(ex trafic de droguri :twisted: )orcum statul e mai presus de orce cetatean la ora actuala pt ca nu se garanteaza drepturile si libertatea omului de rand
paul_aramis
*****
*****
Mesaje: 205
Membru din: 13 Noi 2009, 16:02

Mesaj de paul_aramis »

dumnezeule, câtă vorbărie de-aiurea!

pachetul a fost desfăcut în prezența destinatarului, conform legislației românești în vigoare. care e dilema? ce și cum fac vameșii din Italia, Franța, Germania sau din Pago-Pago e problema lor și irelevant pentru întrebarea inițială!

domnule Mateiciuc, vreți să știți de ce? pentru că românu' e jmecher, domnule de aia. pentru că de exemplu i se spune că nu are voie să trimită valori monetare prin poștă, dar el o face...
ovidiu^
******
******
Mesaje: 767
Membru din: 11 Apr 2009, 04:10

Mesaj de ovidiu^ »

Dumnezeule!!!!!.... nu mai putem face o comparatie !!!!
Domnule Paul, daca vi se pare vorbarie de-aiurea nu mai cititi, nu va obliga nimeni s-o faceti. Sunt simple comparatii cu ceea ce se intampla in Ro si ceea ce se intampla in alte tari unde italienii, francezii sau cetatenii din Pago-Pago nu sunt atat de jmecheri. Si nu vreau sa ofensez pe nimeni, insa, romanul nu e "jmecher" ci mai degraba prost si pe deasupra si fudul, ca deh vorba aia : daca prostu' nu-i fudul, nu se simte prost destul.
Avatar utilizator
capa
******
******
Mesaje: 853
Membru din: 29 Iun 2009, 14:32
Localitate: Bucuresti, Romania

Mesaj de capa »

paul_aramis scrie:de exemplu i se spune că nu are voie să trimită valori monetare prin poștă, dar el o face...
:lol: corect!

Traind in Romania si calatorind ocazional in UE si US, statistic dpdv respect, rigiditate si proceduri greu de inteles, Romania sta bine:
- In US am fost descaltat de fiecare data si nu imi amintesc de vreo soseta de unica folosinta.
- In urma cu vreo luna o doamna a cerut in Amsterdam sosete si i s-a ras in nas.
- In Bruxelles am fost pus sa arunc un triunghi de Brie sigilat, ca parea nu stiu ce explozibil.
- Tot in US daca nu ai multe intrari anterioare esti trimis cateodata la 'Secondary Inspection', unde se pun intrebari grele si se face inspectie corporala serioasa.
- Pentru destinatii din US la un moment dat s-a introdus un aparat 'TSA full body scanner'. O data plecand din Paris personalul care opera scannerul se prapadea de ras la fiecare persoana scanata...
"Investiția, băiete, nu înseamnă a da, ci a lua." - Restul e tăcere (2007)
Avatar utilizator
Mateiciuc
******
******
Mesaje: 522
Membru din: 04 Noi 2009, 17:16

Mesaj de Mateiciuc »

paul_aramis scrie:dumnezeule, câtă vorbărie de-aiurea!

Nu va fortat nimeni sa cititi acest topic, nu este interesant pentru dvs. poate pentru alti DA
paul_aramis scrie:pentru că de exemplu i se spune că nu are voie să trimită valori monetare prin poștă, dar el o face...
dumneavoastra cumparati sau vindeti monede? cum le primiti/expediati?...vazand ca sunteti asa corect cu legislatia. :)

Apropos! cuvantul dumnezeule as zice sa-l folositi in alta parte nu pe acest forum. :wink:

Topicul se pote inchide, multumesc
"Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii."
Millhill
**
**
Mesaje: 23
Membru din: 27 Feb 2010, 21:05
Localitate: Gorodok

Mesaj de Millhill »

Problema nu e ca vamasii verific continut, e normal cand corespondenta vine din afara EU. Cea mai mare problema in Bucuresti (pina 2010) a fost existenta unui singur OP situat undeva la sfirsitul geografiei cu un program absolut anormal si cozi imense. Fiecare data pierdeam 2 ore ca sa ajung acolo si iau un colet. Ma bucur daca s-a schimbat ceva.
Scrie răspuns