Prezentari "eronate" ale obiectelor

O 'bază de date' cu persoane pe care probabil e mai bine să le evitați când vindeți / cumpărați / faceți schimburi.

Moderatori: Deus, PRONUMISMATICA

Scrie răspuns
Avatar utilizator
berserkr
moderator
moderator
Mesaje: 3489
Membru din: 16 Iun 2006, 16:36

Prezentari "eronate" ale obiectelor

Mesaj de berserkr »

Ce parere aveti despre acest utilizator? I-am pus o simpla intrebare crezand ca este de buna credinta si nu stie cat de comune sunt monedele lui Constantius Gallus (FEL TEMP REPARATIO). Evident cine colectioneaza romane stie asta dar dansul merge "la plesnelala". Pentru ca l-am intrebat a sarit foarte iritat (nu-i primul de pe okazii care ma repede pentru observatiile corecte - zic eu - facute de mine) si mi-a raspuns taios si suparat. Vad din ce in ce mai des pe okazii epitete nepotrivite legate de piesele aflate in vanzare cum ar fi "Rara", "Foarte frumoasa", "Stare exceptionala", nepotrivite prin caracterizarea incorecta a pieselor. Cred ca si voi vedeti des lucruri de-astea.

http://www.okazii.ro/catalog/2397840/ob ... -rara.html
Ultima oară modificat 02 Sep 2008, 10:29 de către berserkr, modificat de 2 ori în total.
KARAMIHAI
******
******
Mesaje: 1051
Membru din: 19 Sep 2006, 11:15
Localitate: Bucuresti

Mesaj de KARAMIHAI »

:lol: .
Care era pretul corect?
Ultima oară modificat 13 Dec 2006, 16:19 de către KARAMIHAI, modificat 1 dată în total.
Mihai
Exodus

Mesaj de Exodus »

:cry:
Ultima oară modificat 14 Mar 2007, 23:20 de către Exodus, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
berserkr
moderator
moderator
Mesaje: 3489
Membru din: 16 Iun 2006, 16:36

Mesaj de berserkr »

Pretul la astea in stare frumoasa la noi este pe la maxim 20 lei, dar cu patina! Oricum din poza nu-mi dau seama ce stare are dar pretul e mare.
Avatar utilizator
berserkr
moderator
moderator
Mesaje: 3489
Membru din: 16 Iun 2006, 16:36

Mesaj de berserkr »

Pai vorbesc de iritare pentru ca aici era nejustificata. Eu n-am afirmat nimic la licitatia lui decat l-am intrebat de ce considera el ca-i rara moneda. Si el putea sa spuna simplu de ce. Dar m-a atacat si atat, fara ca eu sa-l fi provocat. Deh...
KARAMIHAI
******
******
Mesaje: 1051
Membru din: 19 Sep 2006, 11:15
Localitate: Bucuresti

Mesaj de KARAMIHAI »

Un exemplu de natura apropiata ar fi si acela pe care ti l-am spus si tie, respectiv cel legat de medalia Avantul Tarii - uneori pretul cerut este mare pe motiv ca ar fii din argint - ea saraca este din metal oxidat, dar cine nu stie se pacaleste si da banii :wink: .
Mihai
Exodus

Mesaj de Exodus »

:cry:
Ultima oară modificat 14 Mar 2007, 23:20 de către Exodus, modificat 1 dată în total.
muresanhd
*****
*****
Mesaje: 429
Membru din: 10 Iun 2005, 08:51
Localitate: Hunedoara
Contact:

Mesaj de muresanhd »

berserkr scrie:Pai vorbesc de iritare pentru ca aici era nejustificata. Eu n-am afirmat nimic la licitatia lui decat l-am intrebat de ce considera el ca-i rara moneda. Si el putea sa spuna simplu de ce. Dar m-a atacat si atat, fara ca eu sa-l fi provocat. Deh...
Avea vreo musca pe caciula si-l supara 8)
Suparati din astia am "gasit" si eu. Niste tipi copiau textul de la licitatiile mele de cataloage. Cand le-am spus sa gaseasca ceva original, m-am trezit injurat. Era vorba de 2 fraze banale. :D .
Ultima oară modificat 13 Dec 2006, 16:37 de către muresanhd, modificat 1 dată în total.
Exodus

Mesaj de Exodus »

:cry:
Ultima oară modificat 14 Mar 2007, 23:20 de către Exodus, modificat 1 dată în total.
KARAMIHAI
******
******
Mesaje: 1051
Membru din: 19 Sep 2006, 11:15
Localitate: Bucuresti

Mesaj de KARAMIHAI »

Exodus scrie:Sau mai bine ii trimiti un link la acest forum pentru ajutor, cred ca este mai util, nu-i asa? :?:
Asta chiar ca ar fi o chestie - ma tem insa ca in loc de multumiri, vei primi injuraturi.
Mihai
Exodus

Mesaj de Exodus »

:cry:
Ultima oară modificat 14 Mar 2007, 23:20 de către Exodus, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
berserkr
moderator
moderator
Mesaje: 3489
Membru din: 16 Iun 2006, 16:36

Mesaj de berserkr »

Aici sunt doua posibilitati, fie nu stie dar atunci ar fi fost curios sa vada despre ce e vorba, fie stie foarte bine cat face dar vorba lui muresanhd il deranjaza musca :D N-are rost sa-i dau linkuri (as putea sa-i dau unul care arata precis ce pret au pe plan international monedele lui Gallus dar ar spune ca-i stric licitatia - pe care mai mult a stricat-o el prin replica, astfel lumea vede cu cine are de-aface).
KARAMIHAI
******
******
Mesaje: 1051
Membru din: 19 Sep 2006, 11:15
Localitate: Bucuresti

Mesaj de KARAMIHAI »

Si eu inclin catre musca :twisted: .
Mihai
Avatar utilizator
berserkr
moderator
moderator
Mesaje: 3489
Membru din: 16 Iun 2006, 16:36

Mesaj de berserkr »

Ca veni vorba de "musca" am vazut si o reactie foarte puternica a lui ava72 (de care a mai fost vorba pe-aici :D) cand cineva i-a spus ca are mai multe nick-uri si ca implicit se autoliciteaza, reactia lui a semanat cu aceea :D
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Eu vad zilnic astfel de situatii pe okazii, dar am renuntat sa le mai zic ceva, ca dau numai de iritare si imi fac nervi degeaba.

O solutie ar fi poate sa avem si noi un site de genul vcoins.
Scrie răspuns