Probleme cu trimiterea / primirea recomandatelor

O 'bază de date' cu persoane pe care probabil e mai bine să le evitați când vindeți / cumpărați / faceți schimburi.

Moderatori: Deus, PRONUMISMATICA

cosmin_sm
****
****
Mesaje: 109
Membru din: 15 Aug 2007, 01:00
Localitate: satu mare

Mesaj de cosmin_sm »

Eu am trimis cu FANCOURIER un plic pe care l-au pierdut,si nu l-am trimis asigurat.M-au sunat ca ma despagubesc cu 170 ron,bancnota mea avand valoare de 800 ron.
Deci nu voi mai trimite cu FANCOURIER niciodata.
cosmin_sm
****
****
Mesaje: 109
Membru din: 15 Aug 2007, 01:00
Localitate: satu mare

Mesaj de cosmin_sm »

Domnule Ovidiu,ce ati vrut sa spuneti prin cumparatori mai smecheri?
Diana_doamna
****
****
Mesaje: 144
Membru din: 01 Oct 2011, 00:59
Localitate: Bucuresti

Probleme cu trimiterea / primirea recomandatelor

Mesaj de Diana_doamna »

Maine voi scrie vanzatorului de pe Ebay ca sa vedem cum rezolvam problema.
Va multumesc tuturor.
ovidiu^
******
******
Mesaje: 767
Membru din: 11 Apr 2009, 04:10

Mesaj de ovidiu^ »

cosmin_sm scrie:Domnule Ovidiu,ce ati vrut sa spuneti prin cumparatori mai smecheri?
Cred ca stit raspunsul...
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

In ultimul timp mai toate scrisorile recomandate ajung cu mare intarziere la destinatie. Termenul de Z+5 pentru 95% din expedierile prioritare in Europa, cum zice Posta Romana este o gluma. De multe ori ii trebuie mai mult de 5 zile doar ca sa iasa din tara.
De ex. o expediere recomandata prioritara de la Tg. Mures in Slovacia mai intai este trimis la Brasov, de acolo la Bucuresti, de acolo inapoi in Ardeal si pana la Oradea de unde iese din tara. Doar asta dureaza deja 5-7 zile.
O expediere in Croatia face 3-4 zile pana la Bucuresti, de acolo inca aprox. 10 (!) zile la Sofia, si de acolo e trimisa la Zagreb, unde ajunge la destinatie dupa aproape 3 saptamani.
Scrisorile recomandate trimise in Franta am avut recent si unele care au ajuns acolo dupa o luna.

In alta ordine de idei am vazut scrisoare din sec XIX care de la Nurnberg a ajuns la Tg Mures in 2 zile. Sau carte postala expediata din New York in 1900 care a ajuns la Tg. Mures in 12 zile. Din pacate noi nu mai beneficiem de tehnologia avansata de la inceputul sec. XX, deci trimiterile ajung tarziu la destinatie, asa ca.... aveti rabdare!

:twisted:
Avatar utilizator
Cornelius Agrippa
****
****
Mesaje: 196
Membru din: 21 Aug 2008, 22:49
Localitate: Arad county
Contact:

Mesaj de Cornelius Agrippa »

Inca astept un plic expediat din Budapesta pe 3 ianuarie 2013 si care nu a ajuns.Aproape o luna de zile pentru o distanta pe care o poti parcurge cu masina in aprox.4-5 ore. :evil:
„Evul Mediu nu s-a sfarsit inca“-Umberto Eco
http://num-n-roll.blogspot.com/
http://alte-vederi.blogspot.com/
Avatar utilizator
Mateiciuc
******
******
Mesaje: 522
Membru din: 04 Noi 2009, 17:16

Mesaj de Mateiciuc »

Si eu am expediat doua plicuri care inca nu au ajuns la destinatie.

- 06/12/2012 RA560191102IT Statele Unite
- 14/12/2012 RA560185257IT Rusia

Primul plic are aproape doua luni de cand l-amexpediat si nu am reusit sa aflu unde este. In fond al doilea, rezulta ca este blocat in Saint-Petrsburg, in ambele racomandate erau carti postale vechi.
"Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii."
sorin70
******
******
Mesaje: 2528
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Mesaj de sorin70 »

Pentru SUA puteti verifica stadiul trimiterii pe usps.com introducand numarul de trimitere din Italia.

Dar nu va grabiti, pentru moment serviciul este indisponibil :lol:

Se mai intampla si la ei.
cosmin_sm
****
****
Mesaje: 109
Membru din: 15 Aug 2007, 01:00
Localitate: satu mare

Mesaj de cosmin_sm »

ovidiu^ scrie:
cosmin_sm scrie:Domnule Ovidiu,ce ati vrut sa spuneti prin cumparatori mai smecheri?
Cred ca stit raspunsul...
Daca stiam nu mai intrebam
Eu oricum in strainatate trimit cu comfirmare de primire.
Avatar utilizator
Mateiciuc
******
******
Mesaje: 522
Membru din: 04 Noi 2009, 17:16

Mesaj de Mateiciuc »

Abia acum cumparatorul din state imi da de stire prin feedback ...The seller shipped the item immediately, but it took a very long time to arrive
"Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii."
sorin70
******
******
Mesaje: 2528
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Mesaj de sorin70 »

Dupa cum confirma si usps.com, a fost avizat pe 26.01 si a ridicat recomandata pe 28.01.
Sistemul de urmarire american e foarte bun.
Pantiru
******
******
Mesaje: 515
Membru din: 05 Apr 2007, 20:11

Re: Probleme cu trimiterea / primirea recomandatelor

Mesaj de Pantiru »

Solicit si eu un sfat - am de trimis in Austria doua decoratii regaliste. Din cate stiu, in EU pot trimite fara probleme. Va rog sa-mi confirmati daca e asa. Multumesc.
gaginiuc
****
****
Mesaje: 182
Membru din: 28 Oct 2010, 14:34

Re: Probleme cu trimiterea / primirea recomandatelor

Mesaj de gaginiuc »

Eu am primit decoratie trimisa din Austria absolut fara probleme. Probabil ca si viceversa este valabila.
Pantiru
******
******
Mesaje: 515
Membru din: 05 Apr 2007, 20:11

Re: Probleme cu trimiterea / primirea recomandatelor

Mesaj de Pantiru »

Va multumesc pentru raspuns. De primit, am primit si eu, din diverse tari, fara probleme. N-am trimis niciodata in afara. Pur si simplu, pe la noi, trimisu" si primitu" sunt lucruri diferite, cateodata trebuie sa-i explici postasului sau vamesului ca moneda de 100 lei "43 nu e prea scumpa, iar el in replica, iti spune ca e veche, regalista si trebuie expertizata.
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Re: Probleme cu trimiterea / primirea recomandatelor

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Daca trimiteti in / primiti din Austria atunci nu aveti nicio treaba cu vamesii, fiind in UE.
Scrie răspuns