Probleme cu trimiterea / primirea recomandatelor

O 'bază de date' cu persoane pe care probabil e mai bine să le evitați când vindeți / cumpărați / faceți schimburi.

Moderatori: Deus, PRONUMISMATICA

cartelcoserv
******
******
Mesaje: 989
Membru din: 22 Dec 2005, 11:42
Localitate: ploiesti

Mesaj de cartelcoserv »

:lol:
Corect , la asa ceva nu m-am gandit
Colectionez monede w.w.. Insule,tari exotice, state disparute sau greu de gasit
Alnaibii
*****
*****
Mesaje: 399
Membru din: 03 Aug 2009, 15:53
Localitate: Bucurestii din Deal
Contact:

Mesaj de Alnaibii »

Timis scrie:la prezentarea in ghiseele oficiilor postale ,oficianta te intreaba CE CONTINE SCRISOAREA pe care doresti s-o expediezi
Mi s-a intamplat si mie o data, iar a doua zi am facut reclamatie la Posta.
Am fost sunat inapoi chiar de Dirigintele oficiului postal, cerandu-mi detalii.
De atunci toate doamnele de la oficul postal respectiv se poarta mult mai delicat.
Avatar utilizator
Yu_L.Yan
******
******
Mesaje: 1509
Membru din: 10 Noi 2005, 18:58
Localitate: Yassi
Contact:

Mesaj de Yu_L.Yan »

Stiu ca s-a mai discutat pe undeva pe forum acest aspect.
Din punctul de vedere al Postei Romane, nu incalca legea, si de aceea unii angajati dau dovada de exces de zel.
La trimiterile simple (plic), nu au voie sa te intrebe (pt ca il depui in acea urna).
Dar atunci cand trimiteti un colet, au tot dreptul. Ba chiar si pe formularul de trimitere, are rubrica despre continut.
In toate oficiile postale, la vedere, ar trebui sa fie afisat (la oficiul de care apartin exista asa ceva) un regulament cu ce nu avem voie sa punem in colete.
Si conform acelui regulament, de multe ori nu il respectam :D
Varianta electronica, si pt fiecare tara in parte, poate fi citita pe pagina Posta Romana - obiecte interzise caracteristice fiecarei ţări <-- link
Imagine
http://coinsandliterature.blogspot.com/
Imagine

"Stiu marii paznici unde ne aflam?
Abia iesiti din scutecele humii,
Ne-am catarat pe-acoperisul lumii
Si pe taisul evului umblam."
cartelcoserv
******
******
Mesaje: 989
Membru din: 22 Dec 2005, 11:42
Localitate: ploiesti

Mesaj de cartelcoserv »

Yulian, problema nu era la colete postale, ci la recomandate, unde NU este normal sa spui ce contine
Din punct de vedere legal, cerandu-ti detalii despre ce contine o scrisoare recomandata, incalca legea
Acest lucru il semnala domnul in cauza.

"Secretul corespondentei.

Prin secretul corespondentei se urmareste sa se protejeze posibilitatea fiecarei persoane de a-si comunica prin scris, prin telefon sau prin alte mijloace de comunicare opiniile si gandurile sale, fara ca acestea sa-i fie cunoscute de altii, facute publice sau cenzurate.

Din prevederile art.28 reiese ca sunt obligati sa respecte secretul corespondentei atat persoanele fizice si juridice cat si autoritatile publice. Totodata rezulta ca nimeni nu poate retine, deschide, citi distruge, da publicitatii o corespondenta ce nu-i este adresata, avand obligatia de a o restitui destinatarului daca din intamplare a intrat in posesia ei. De asemenea, nimeni nu are dreptul de a intercepta o convorbire telefonica sau de a divulga continutul convorbirii telefonice de care a luat cunostinta intamplator.

Trebuie insa precizat ca exercitiul acestui drept poate comporta o restrangere necesara in interesul justitiei, sau mai precis in scopul descoperirii infractorilor. Acest drept recunoscut magistratilor de a retine, citi si folosi in proces corespondenta care vine sau pleaca de la persoanele invinuite de savarsirea unor infractiuni, trebuie sa fie consacrat de lege, efectuat dupa o procedura stricta si doar pe baza de ordonante scrise, cu respectarea celorlalte drepturi ale persoanei."
Colectionez monede w.w.. Insule,tari exotice, state disparute sau greu de gasit
VIKO
****
****
Mesaje: 168
Membru din: 02 Iul 2007, 00:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

expediere/primire colete

Mesaj de VIKO »

Sunt de acord cu dumneavoastra domnule cartelcoserv. De altfel este stipulat in lege. Problema e ca in cazul serviciilor de curierat nu prea se aplica.

Nu vreau sa fac reclama negativa insa am interesul de a va instiinta pentru a va proteja de situatii neplacute.

Acum aproximativ 4 ani am lucrat intr-o societate de curierat rapid. Este vorba de Nemo Express. Acolo datorita transportului ajungeau in depozit foarte multe colete si plicuri recomandate deterioarate.
in cazul unora se schimba ambalajul. Altele care nu avea continut declarat era desfacute si verificate ulterior fiind resigilate.

Functia pe care o aveam ma obliga sa iau cunostinta de aceste practici chiar daca personal nu era deaccord. Pot spune ca am vazut astfel obiecte de valoare. Cei drept niciodata monede.
Motivul pentru care se intampla acest lucru era justificat in opinia lor de faptul ca se pot pierde sau fura acele colete si/sau recomandate si se temeau ca in acel caz propietarul putea declara ca inauntru se aflu bunuri cu valoarea mare sau foarte mare si astfel sa ceara despagubirile aferente.
"Invata sa inveti, mai intai!" Nica M. Nicolae
cartelcoserv
******
******
Mesaje: 989
Membru din: 22 Dec 2005, 11:42
Localitate: ploiesti

Mesaj de cartelcoserv »

Discutia era referitoare la Posta Romana, nu referitor la firmele de curierat
Am lucrat si cu firmele de curierat (cargus) dar pacheteel au ajuns toate in ambalajul original si in conditie buna.
Si credeti-ma ,le-am dat valori consistente
Colectionez monede w.w.. Insule,tari exotice, state disparute sau greu de gasit
VIKO
****
****
Mesaje: 168
Membru din: 02 Iul 2007, 00:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

posta romana

Mesaj de VIKO »

Asta am observat urmarind subiectul de la inceput insa am tinut sa va aduc la cunostinta. Nici cu Posta Romana nu pot avea cuvinte de lauda. Mi-a trimisa o carte postala intr-o recomandata. In cartea postala se afla o suma de bani. Plicul a ajuns rupt si suma lipsea. Mi s-a spus ca nici nu a existat vreo suma. Greseala expeditorului in acest caz pentru ca a trimis prin recomandata si nu separat prin mandat. Dar totusi...
"Invata sa inveti, mai intai!" Nica M. Nicolae
Diana_doamna
****
****
Mesaje: 144
Membru din: 01 Oct 2011, 00:59
Localitate: Bucuresti

Probleme cu trimiterea / primirea recomandatelor

Mesaj de Diana_doamna »

Ii rog pe colegii de forum sa ma sfatuiasca. Mi s-a expediat un plic din State cu nr. LK025666055US. Intrand in serviciul de tracking al postei din SUA am vazut ca in data de 03 ianuarie 2013 a iesit din State, cu destinatia Romania.
La "track & trace" Posta Romana imi arata ca nu exista acest numar.
Eu ce sa inteleg de aici? Ca a cazut din avion si s-a piedut in Atlantic tocmai plicul pentru mine? Are cineva idee ce ar fi de facut? Orice parere e bine-venita.
kommodore_ss
*****
*****
Mesaje: 368
Membru din: 18 Oct 2009, 13:14

Mesaj de kommodore_ss »

A iesit din SUA cu destinatia Romania, poate fi oriunde, incercati iar in cateva zile pe siteul Posta Romana.
ovidiu^
******
******
Mesaje: 767
Membru din: 11 Apr 2009, 04:10

Mesaj de ovidiu^ »

Daca rezulta iesit din state de pe 3 ianuarie... posibil sa se fi pierdut. Ce e de facut? Depinde de situatia plicului, daca este ceva cumparat de pe ebay deschideti litigiu pentru a va recupera banii. Daca e ceva cumparat la mica intelegere trebuie sa vorbiti direct cu vanzatorul iar acesta sa faca o plangere la posta pentru o recomandata pierduta. E posibil sa ajunga si cu intarzieri din cauza sarbatorilor, mie un plic mi-a ajuns acum 2-3 ani dupa circa 2 luni...
paul_aramis
*****
*****
Mesaje: 205
Membru din: 13 Noi 2009, 16:02

Re: Probleme cu trimiterea / primirea recomandatelor

Mesaj de paul_aramis »

Diana_doamna scrie:Ii rog pe colegii de forum sa ma sfatuiasca. Mi s-a expediat un plic din State cu nr. LK025666055US. Intrand in serviciul de tracking al postei din SUA am vazut ca in data de 03 ianuarie 2013 a iesit din State, cu destinatia Romania.
La "track & trace" Posta Romana imi arata ca nu exista acest numar.
Eu ce sa inteleg de aici? Ca a cazut din avion si s-a piedut in Atlantic tocmai plicul pentru mine? Are cineva idee ce ar fi de facut? Orice parere e bine-venita.
trebuie să înțelegeți că sistemul de tracking nu funcționează pentru poșta română, ci doar pentru cea americană. așa că nu aveți decât să așteptați. dacă trece o lună și nu ajunge, atunci expeditorul (și doar el) se poate adresa USPS. care după lungi și fructuoase căutări o să-i spună că pachetul a ieșit din SUA pe 3 ianuarie și că din acel moment a ieșit și din răspunderea lor. după aia face încă un claim (reclamație) dacă are vreo valoare declarată pentru conținut și își ia banii înapoi.
TofanB
**
**
Mesaje: 19
Membru din: 05 Ian 2013, 12:03

Mesaj de TofanB »

Eu am avut o problema cu unul din colete. Mi-a trimis o cunoștință din Marea Britanie un colet cu niște monede din Pakistan și încă ceva. Când a ajuns în țară, cu firma GLS, era desfăcut la unul din colțuri (marginile plicuri fiind lipite, cred ca au încercat ceva cu aer cald), dar foarte puțin, cât să îmi ”cadă” monedele. Am făcut plângere la ei dar nu s-a rezolvat nimic. La Poșta Română când trimit monede de fiecare data sigilez marginile cu banda scotch, dar cu nu am avut momentan nici o problemă până în acest moment.

Urmează sa mai primesc cu colet tot din Marea Britanie cu monede și cred că îl voi primi cu aceeași firmă de curierat. Dacă iar se întâmplă să fie un pic desfăcut plicul am să mă interesez să văd cum mă pot adresa și pe alte căi.
T.M.T.
*****
*****
Mesaje: 342
Membru din: 01 Apr 2009, 21:01

Mesaj de T.M.T. »

Daca va cunosteti cu postasul ii puteti da tracking numarul si il rugati sa verifice la oficiul postal central. Ei au o aplicatie electronica in care sunt evidentiante toate recomandatele cu numerele lor, care au intrat in Romania. Deci va poate confirma daca scrisoare este intrata in tara sau nu. Insa eu cred ca in saptamana viitoare o veti primi.
cartelcoserv
******
******
Mesaje: 989
Membru din: 22 Dec 2005, 11:42
Localitate: ploiesti

Mesaj de cartelcoserv »

Eu am avut un colet, din China, ajuns dupa doua luni si jumatate.Povestea s-a petrecut tot in perioada sarbatorilor, in 2011-2012.Dupa o luna si 10 zile, mi s-a trimis un nou colet. partea interesanta este ca am primit ambele colete in acelasi timp (iar stampilele confirmau datele corecte de expediere).Ca sfat, daca scrisoarea (sau coletul) nu va sosesc in aproximativ 21-25 zile, luati legatura urgent cu expeditorul, sa faca reclamatie.Chiar daca ajunge intre timp, nu e nici o problema.
Colectionez monede w.w.. Insule,tari exotice, state disparute sau greu de gasit
Timis
******
******
Mesaje: 587
Membru din: 13 Apr 2011, 11:08

Re: Probleme cu trimiterea / primirea recomandatelor

Mesaj de Timis »

Diana_doamna scrie:Ii rog pe colegii de forum sa ma sfatuiasca. Mi s-a expediat un plic din State cu nr. LK025666055US. Intrand in serviciul de tracking al postei din SUA am vazut ca in data de 03 ianuarie 2013 a iesit din State, cu destinatia Romania.
La "track & trace" Posta Romana imi arata ca nu exista acest numar.
Eu ce sa inteleg de aici? Ca a cazut din avion si s-a piedut in Atlantic tocmai plicul pentru mine? Are cineva idee ce ar fi de facut? Orice parere e bine-venita.
Toate scrisorile recomandate ,la sosirea in RO primesc un alt nr de tracking ,valabil pe teritoriu tarii.
Incercati la acest nr de telefon 021/3178486 direct,sau la 021 /9393 si rugati operatoarea de serviciu sa va ajute .
Succes!
Scrie răspuns