Probleme cu trimiterea / primirea recomandatelor

O 'bază de date' cu persoane pe care probabil e mai bine să le evitați când vindeți / cumpărați / faceți schimburi.

Moderatori: Deus, PRONUMISMATICA

ovidiu^
******
******
Mesaje: 767
Membru din: 11 Apr 2009, 04:10

Probleme cu trimiterea / primirea recomandatelor

Mesaj de ovidiu^ »

Ma gandeam ca ar fi util un topic unde sa scriem diferitele probleme pe care le-am intalnit cand am primit sau trimis o recomandata / asigurata din diferite motive .
La fel de utila ar fi si o lista cu tarile spre care ati avut probleme cand ati trimis recomandate . De exemplu multi spun ca au avut probleme cand au trimis spre Italia , insa , parerea mea , nu din cauza postei italiene ci din cauza cumparatorilor mai "smecheri" . Eu personal am primit peste 100 de recomandate din toata lumea , inclusiv de la persoane care activeaza aici pe forum si nu am avut niciodata probleme . O singura exceptie a fost cand recomandata s-a intors la expeditor .
Astept parerile voastre !
Pantiru
******
******
Mesaje: 515
Membru din: 05 Apr 2007, 20:11

Mesaj de Pantiru »

Din Rusia - din 23 bancnote , am primit doar 8. plicul a fost "spart" in drum.
Vanzatorul a fost dragut, am impartit in doua paguba.
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Mie mi-au pierdut pana acum 4 recomandate. Bine-nteles am depus reclamatii, dar in niciunul din cazuri n-au reusit sa-mi dea o explicatie, decat o despagubire (bani) mai mult simbolica. Daca doriti sa trimiteti ceva de valoare, in tara, va recomand mai degraba sa-l trimiteti intr-un colet, cu asigurare de valoare. Coletele se pierd mult mai rar, si chiar daca se intampla, primiti intreaga valoare declarata. In cazul scrisorilor recomandate din cate stiu plafonul pentru o despagubire este de 40EURO. Eu o data am primit doar 30RON. Trebuie avut mare grija, pentru ca sunt si postasi "colectionari". Si cum au salarul destul de mic, nu-si permit achizitii. Asa ca mai cauta si-n scrisori.

Cu recomandatele externe inca nu am avut probleme.
cartelcoserv
******
******
Mesaje: 989
Membru din: 22 Dec 2005, 11:42
Localitate: ploiesti

Mesaj de cartelcoserv »

Sau cu AR (intern sau extern)
In timp ce recomandatele merg la gramada,pe lista,AR-urile sunt inregistrate individual .
Probabilitatea de a pierde un AR e extrem de mica,nu prea risca "colectionarii din posta" sa umble la ele.
Colectionez monede w.w.. Insule,tari exotice, state disparute sau greu de gasit
Mihai
******
******
Mesaje: 646
Membru din: 10 Ian 2005, 09:30
Localitate: Galati

Mesaj de Mihai »

Probleme am avut la expediere spre Ucraina (si am inteles ca se intampla des), iar la primire - din Spania (1), Olanda (1) si Marea Britanie (2). La cea din Olanda nu am dubii (in sensul ca stiu sigur ca au fost expediate).
La intern - o singura data, o magarie a postei.
cartelcoserv
******
******
Mesaje: 989
Membru din: 22 Dec 2005, 11:42
Localitate: ploiesti

Mesaj de cartelcoserv »

Eu nu cred ca are rost sa insir toate problemele din trecut, le voi enumera numai pe cele care se vor ivi de acum incolo.
Ca regula,nu expediez in exterior decat in scrisoare recomandata,iar daca valoarea continutului depaseste 20 usd, , obligatoriu cu AR
In tara,expediez numai in scrisoare recomandata (pentru valori mici) sau in colet postal sau scrisoare recomandata cu confirmare de primire pentru valori mai mari ale continutului
In ultimul an,in afara de 2 colete (interne) care mi-au venit "lucrate" la colturi , ca sa se vada ce este in interior (dar nu a lipsit nimic) nu am avut alte probleme cu continutul scrisorilor sau coletelor.Nu acelasi lucru pot sa il spun cu timpii de livrare, depasiti sistematic de posta romana
Colectionez monede w.w.. Insule,tari exotice, state disparute sau greu de gasit
Alnaibii
*****
*****
Mesaje: 399
Membru din: 03 Aug 2009, 15:53
Localitate: Bucurestii din Deal
Contact:

Mesaj de Alnaibii »

Nu am avut nici o problema cu "recomandate", nici trimise nici primite, dar am lipsa la apel 4 scrisori simple. Cred ca postasul meu e colectionar.
ovidiu^
******
******
Mesaje: 767
Membru din: 11 Apr 2009, 04:10

Mesaj de ovidiu^ »

Vad ca acest topic deaja deranjeaza anumite persoane care m-au " incaltat " cu un vot negativ pentru ca am deschis acest topic si asta fara nici o explicatie ... frumos .. foarte frumos d-le " Lauri2008 " . Poate aveti placerea sa va si prezentati sau sa motivati gestul d-vs de prost gust .
cartelcoserv
******
******
Mesaje: 989
Membru din: 22 Dec 2005, 11:42
Localitate: ploiesti

Mesaj de cartelcoserv »

Atentie la recomandatele din exterior mai consistente ca gramaj sau volum
Mie au inceput sa imi ajunga rupte, ca sa se vada ce este in interior
Colectionez monede w.w.. Insule,tari exotice, state disparute sau greu de gasit
Timis
******
******
Mesaje: 587
Membru din: 13 Apr 2011, 11:08

Mesaj de Timis »

In cele ce urmeaza doresc sa prezint situatia anormala cu care se confrunta persoanele din Timisoara care doresc sa trimita scrisori recomandate in strainatate;
la prezentarea in ghiseele oficiilor postale ,oficianta te intreaba CE CONTINE SCRISOAREA pe care doresti s-o expediezi :shock: ,iar daca refuzi sa -i spui invocand secretul corespondentei ,REFUZA sa preia trimiterea motivand ca au primit INSTRUCIUNI de la conducere sa nu preia decat scrisori recomandate care contin DVDuri !?
Am discutat cu mai multi colegi care vand pe ebay si mi-au confirmat ca sant nevoiti sa mearga la oficii postale din cartiere periferice ale orasului (sau comune limitrofe) sa faca expedierea ....sau sa ,,caute bunavointa" oficiantei pentru a ,,inchide ochii".
Am abordat pe cineva din conducerea postei Timisoara si mi-a confirmat ca asa este ,oficiantele de la ghisee fiind prelucrate in acest sens.
Rog colegii de pe forum sa comunice daca au intalnit situatii similare ,sau CENZURA a fost reintrodusa doar la TIMISOARA ?
cartelcoserv
******
******
Mesaje: 989
Membru din: 22 Dec 2005, 11:42
Localitate: ploiesti

Mesaj de cartelcoserv »

Nu exista asa ceva in Ploiesti . Faceti reclamatie scrisa dumneavoastra si toti cei care au intalnit situatia respectiva
Daca nu doriti insa sa va complicati,dati un raspuns de genul "frazbile" sau "prototiptile" si daca va spune ca nu intelege sau nu stie ce este, spunetii ca nu e vina dumneavoastra ca e neinstruita (sau necitita) si,eventual , sa isi cumpere o enciclopedie sau dictionar
Mie o singura data mi s-a intamplat asa ceva, cu ani in urma, la un colet postal intrern si, dupa ce am dat un astfel de raspuns, nu a mai intrebat nimeni nimic
Colectionez monede w.w.. Insule,tari exotice, state disparute sau greu de gasit
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

cartelcoserv scrie:Atentie la recomandatele din exterior mai consistente ca gramaj sau volum
Mie au inceput sa imi ajunga rupte, ca sa se vada ce este in interior
AM primit si eu cateva asa. In general cele care nu sunt lipite cu foarte bine cu banda imprejur, "se desfac" pe drum. Cum erau carti postale in toate, probabil au parut neinteresante pentru curiosii care s-au uitat in plic, asa ca le-am primit cu continutul intact. Daca aveti nesansa ca prin ruptura "sa cada" afara cate ceva din continut, puteti sa tot faceti reclamatii, ramaneti cu paguba.
Timis scrie: Rog colegii de pe forum sa comunice daca au intalnit situatii similare ,sau CENZURA a fost reintrodusa doar la TIMISOARA ?
Eu nu am fost intrebat niciodata.
In schimb este o firma de curierat care INTOTDEAUNA ma intreaba ce contine coletul trimis, si daca pot sa verifice continutul. Le-am permis intotdeauna, ca n-am nimic de ascuns, dar mi se pare putin aiurea sa se uite prin colete.
Timis
******
******
Mesaje: 587
Membru din: 13 Apr 2011, 11:08

Mesaj de Timis »

Din pacate merg in tara o data sau de doua ori pe an ,dar nu mi se pare normal sa intalnesti asemenea situatii.Posta este Regie Autonoma ,fiind prestatoare de servicii pe care cetateanul le plateste,avand obligatia sa preia ,sa trimita si sa distribuie corespondenta si pachetela in conditii de maxima siguranta si securitate.
Asa ar fi normal
cartelcoserv
******
******
Mesaje: 989
Membru din: 22 Dec 2005, 11:42
Localitate: ploiesti

Mesaj de cartelcoserv »

La coletele externe care se expediaza in alte tari decat UE , cam asa este legea, trebuie verificat continutul la expediere.
Domnule Timis, puteti trata situatia in cauza cu umor si un pic de zeflemea sau puteti sa o tratati la modul serios, solicitand sa va prezinte nota respectiva si mergand apoi pe cale legala impotriva ei.Orice avocat va poate spune ce paragrafe din lege si constitutie se incalca.

In legatura cu scrisorile la care s-a umblat, ale mele erau chiar bine impachetate si protejate,dar asta nu a contat
S-au straduit pina au reusit.Iar la unele,credeti-ma, eu nu am reusit sa le desfac decat prin taiere cu un cuter
Colectionez monede w.w.. Insule,tari exotice, state disparute sau greu de gasit
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Explicatia e simpla, cu siguranta ei au mult mai multa experienta la desfacut scrisori.
Scrie răspuns