feriti-va de domnul Musteata!

O 'bază de date' cu persoane pe care probabil e mai bine să le evitați când vindeți / cumpărați / faceți schimburi.

Moderatori: Deus, PRONUMISMATICA

Scrie răspuns
narvo1
**
**
Mesaje: 15
Membru din: 23 Iul 2007, 07:57

feriti-va de domnul Musteata!

Mesaj de narvo1 »

Buna ziua, nu inteleg de ce nu poate fi postat numele persoanei, legea privind datele cu caracter personal se refera la CNP, adresa, act de identitate,nu la nume...
Eu am patit-o cu un tepar de mare categorie, stimatul domn Musteta Lucian din Tomesti, Iasi, dar care locuieste si in Braila, nu dau adresele desi le am...
Persoana a activat cu numele de cont yegorov si sub cel de lucasian, dar in prezent este posibil sa aiba si alte conturi.
Tactica susnumitului consta in a-si crea mai multe conturi, a licita piese f ff ieftine pentru a capata calificative, si apoi in a vinde piese comune ieftin. Dupa ce primeste ceva calificative, pentru a crea iluzia ca este serios, introduce la vanzare piese mai scumpe...pe care fie nu le detine, fie detine o piesa asemanatoare dar f slaba calitativ...evident poza postata este luata de pe net.
Spre ghinionul meu (sau prostia mea, cum vreti) am fost inselat de 3 ori de stimabil..
- de pe un cont am cumparat o moneda care s-a dovedit a fi o saiba ilizibila, poza postata fiind de xf. ...si injuraturi pe mail
- de pe alt cont am primit o alta moneda decat cea licitata si un nr de telefon nealocat
- de pe al treilea cont am primit moneda licitata, apoi o oferta de gros Petru Musat la un pret exceptional de bun...am trimis banii si am primit un plic gol....si o ploaie de injuraturi pe mail ...
Ca atare feriti-va....acum opereaza cu contul francofon_is.
Eu am ramas cu buza umflata dupa aprox.150 euro....
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

In cazul stimabilului Musteata Lucian am facut o exceptie si ii apare deja numele de mai demult pe forum, in mai multe locuri. La cate persoane a pacalit, ma mir cum de nu i i-a facut pana acum nimeni o plangere penala. Eu am fost de fata cand cineva din familie a primit 2 saibe in loc la doua monede XF. Din pacate dupa ce ai deschis coletul (si nu la oficiul postal) nu prea mai e nimic de facut, e mai greu sa dovedesti ce anume era in colet. Interesant e ca tot el te injura la final.
Respectivul sunt convins ca frecventeaza targurile din Moldova si sunt persoane de pe forum, care il cunosc personal.

Imi aduc aminte insa de un caz discutat aici pe forum, cand un domn care a cumparat ceva si a primit in colet altceva, l-a dat in judecata pe vanzator (era o alta piesa decat cea din poza de pe situl de licitatii, dar nu mai tin minte daca era pe okazii.ro).

Deci poate ca ceva se poate face totusi.
Avatar utilizator
Yu_L.Yan
******
******
Mesaje: 1509
Membru din: 10 Noi 2005, 18:58
Localitate: Yassi
Contact:

Mesaj de Yu_L.Yan »

Desi Tomestiul e practic lipit de Iasi, pana acum nu am auzit la vre-un targ / intalnire de aici din Iasi de acest domn Musteata. Singurul loc unde i-am auzit numele a fost aici pe forum, inca de cand au inceput problemele cu dumnealui, si o discutie a unui coleg (sau fost coleg) de-al nostru de aici de pe forum, care era la un pas sa-si ia si dansul teapa. Am inteles ca norocul a fost doar din faptul ca respectivul nu a dorit sa se intalneasca personal pentru a finaliza tranzactia (banuiti si dumneavoastra din ce motiv).
Imagine
http://coinsandliterature.blogspot.com/
Imagine

"Stiu marii paznici unde ne aflam?
Abia iesiti din scutecele humii,
Ne-am catarat pe-acoperisul lumii
Si pe taisul evului umblam."
Elinorri
***
***
Mesaje: 98
Membru din: 17 Mai 2008, 17:03

Mesaj de Elinorri »

Edit.
Ultima oară modificat 12 Oct 2010, 12:36 de către Elinorri, modificat de 2 ori în total.
Hunter`
****
****
Mesaje: 124
Membru din: 05 Ian 2007, 22:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Hunter` »

Vad ca sunt foarte multi pagubiti si nu-mi vine sa cred ca nu i-a facut cineva o plangere la politie pana acum. Mi se pare de-a dreptul trist sa fi pacalit de 3 ori de aceeasi persoana si sa fi resemnat ca nu ai ce sa-i faci.
In prezent activeaza pe Okazii cu utilizatorul "waza_prince" si nu as fi amintit de el daca nu as fi aflat chiar astazi de la o prietena ca de 2 saptamani asteapta o piesa care nu mai soseste.
Avatar utilizator
amonra
******
******
Mesaje: 673
Membru din: 09 Ian 2007, 13:11
Localitate: Bucuresti

Mesaj de amonra »

Bun, insa ar fi perfect daca cineva care chiar face plagere, ar descrie procedura.
Am incercat de cateva ori sa aflu ce organizatie/institutie a statului se ocupa de fraude pe internet in Romania insa nu am reusit.
Nu stiu cum se face, insa ar fi binevenit un ajutor in acest sens.
Ma refer strict la o descriere pas cu pas :
depui plangere la x, completezi y, etc.

M-am saturat sa trec peste inselatoriile evidente pe care poate eu le observ insa altii nu.
Pecunia non olet.
Elinorri
***
***
Mesaje: 98
Membru din: 17 Mai 2008, 17:03

Mesaj de Elinorri »

Edit.
Ultima oară modificat 12 Oct 2010, 12:37 de către Elinorri, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Am putea vorbi si cu cei de la okazii sa puna un anunt pe site in care sa atentioneze eventualii cumparatori sa refuze la posta orice colet cu ramburs, la care mandatul postal e destinat acestui domn Musteata. Pentru ca vad ca actioneaza nestingherit de cativa ani buni, si lista celor pe care i-a inselat se ingroasa pe zi ce trece.
relu_ag
nou in forum
nou in forum
Mesaje: 1
Membru din: 02 Iun 2012, 09:15
Localitate: Timisoara

Mesaj de relu_ag »

... nu stiu ce reactie sa am vis-a-vis de dl. Mustata, de curand am licitat 2 monede otomane pe okazii si mi-au sosit la timp si fara probleme, evident deabia acum citesc problemele legate de dumnealui, nu stiu daca am mai avea " curajul" sa mai licitez de pe oferta d-lu Lucian cu toate ca , ma repet, totul a decurs perfect normal. Nu doresc sa tin partea nimanui doar prezint experienta mea .
Avatar utilizator
camifb
***
***
Mesaje: 52
Membru din: 07 Dec 2010, 22:13
Localitate: Deva
Contact:

Mesaj de camifb »

Buna ziua,
Am discutat cu cineva de specialitate si mi-a spus ca orice plangere penala se depune la politie. Pentru sanse mari de reusita este bine sa deschideti coletul la posta in prezenta unor martori(eventual si poze cu ceea ce ati primit si printscreen cu ce ati licitat/platit). Fiind vorba de plangere penala trebuie inceput cu politia. Pe civil nu este recomandat pentru ca este o tranzactie(sanse mici de solutionare favorabila).
Avatar utilizator
onaca7
**
**
Mesaje: 30
Membru din: 03 Dec 2011, 13:42
Localitate: Cluj Napoca

----

Mesaj de onaca7 »

Eu am cumparat de 3 ori de la el si de 3 ori am primit exact ce am vrut, in aceeasi stare, nimic fals. Fara injuraturi, fara farse. Am vorbit si la telefon.
De ce unii o patesc cu el si altii nu?
ferdinand
******
******
Mesaje: 1064
Membru din: 26 Mai 2010, 00:54

Mesaj de ferdinand »

Pai urciorul...se mai sparge pe drumul pana la apa, nu?! Si-apoi am cunoscut colectionari politisti, magistrati...
thebluelion
*****
*****
Mesaje: 235
Membru din: 24 Sep 2008, 14:26
Localitate: Bucuresti

Re: feriti-va de domnul Musteata!

Mesaj de thebluelion »

Edit
Scrie răspuns