Intre viata si moarte

O 'bază de date' cu persoane pe care probabil e mai bine să le evitați când vindeți / cumpărați / faceți schimburi.

Moderatori: Deus, PRONUMISMATICA

Optimvs

Mesaj de Optimvs »

Hai sa nu cadem in infantilisme. Ar fi suficient ca respectivul "fost prieten" sa citeasca aici si sa depuna o plangere la politie. Pac mandatul, pac IP-ul, pac o vizita la ISP si brusc "sigilium" are un nume si o adresa.

Anonimitatea pe net e o frumoasa iluzie.
Avatar utilizator
vlahul
moderator
moderator
Mesaje: 2131
Membru din: 04 Feb 2005, 03:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de vlahul »

Va rog nu deturnati linia subiectului.
Daca aveti nelamuriri sau vreti sa faceti conversatie, faceti-o pe privat.
Ultima oară modificat 28 Iul 2010, 11:03 de către vlahul, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
rach3ta
****
****
Mesaje: 113
Membru din: 17 Mar 2007, 15:45
Localitate: Bucuresti

Mesaj de rach3ta »

Toate piesele care v-au fost furate banuiesc, ca au fost tinute in acelasi loc. Sunt de parere ca o modalitate destul de ieftina, nu pentru a preveni furtul lor pe viitor, ci pentru a putea da de urma lor (mai usor) ar fi achizitionarea unor module de localizare prin gps care pot fi puse la un loc cu acestea, oarecum mascate. Oricum, felicitari pentru recuperare!
NIHIL SINE DEO!
Optimvs

Mesaj de Optimvs »

GPS-ul e bun pentru localizat masini, nu monede/decoratii/sigilii, care pot ajunge usor in locuri unde modulul nu are cum sa prinda semnal.

Daca iei un GPS auto si te duci mai in fundul camerei o sa iti dai seama de ce solutia asta nu foloseste la nimic in cazul de fata.
Avatar utilizator
vlahul
moderator
moderator
Mesaje: 2131
Membru din: 04 Feb 2005, 03:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de vlahul »

Se procedea astfel in multe cazuri si nu este vorba de gps-uri pentru masini ci de gps-uri de dimensiuni mai mici care sunt introduse in diferite obiecte, in cazul nostru poate fi o copie a unui obiect de colectie.
Optimvs

Mesaj de Optimvs »

Evident ca nu se folosesc GPS-uri pentru masini. Ideea era ca, in cazul monedelor/sigiliilor samd, depozitarea se face de obicei in locuri unde GPS-ul nu are semnal.

Pentru cine nu stie, GPS-ul stabileste pozitia avand ceea ce in engleza se numeste "line of sight" cu 4 sau mai multi sateliti. De-aia spuneam ca se poate testa foarte usor eficienta indoor a unui asemenea sistem, folosind un GPS pentru masina. In cel mai fericit caz poti determina cu el pozitia daca stai langa geam.


In general, din ce-am mai citit pe forumurile din vest, pentru asemenea colectii se folosesc emitatoare radio plasate intre obiectele respective, dar in acest caz semnalul poate fi localizat doar de la o distanta relativ mica. Chiar si asa, daca hotul duce lucrurile in vreo pivnita fara ferestre si cu peretii grosi, nu rezolvi nimic.

Daca ai o colectie intr-adevar valoroasa si care merita efortul, o tii intr-o camera bine protejata, prevazuta cu sistem de alarma independent etc. Daca nu, raman masurile generale de protectie a locuintei.


Nu stiu de ce am insa senzatia ca "prietenul" lui sigilium e de fapt o femeie si ca avem de-a face cu un clasic caz de divort cu nabadai. Mai stiu un caz similar de la Resita, petrecut acum vreo 14-15 ani. Atunci omul n-a mai recuperat nimic dintr-o colectie cu valoare de piata mare.
Avatar utilizator
vlahul
moderator
moderator
Mesaje: 2131
Membru din: 04 Feb 2005, 03:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de vlahul »

Cum isi tin colectionarii obiectele este alegerea fiecaruia. Unii aleg sa le expuna si atunci, in cazul unei sustrageri aceasta este facilitata chiar de aceasta expunere, altii le depoziteaa intr-o cutie de valori, dar atunci accesul este limitat de intervalul cat banca este deschisa.
Ceea ce a patit colegul de forum este regretabil, iar sfaturile sunt deja tarzii. Sunt convins ca domnia sa deja si-a luat ulterior masuri pentru a nu se mai intampla astfel de situatii. Care este sexul persoanei este irelevant.
Optimvs

Mesaj de Optimvs »

Eu zic ca sfaturile pot fi utile tuturor, intr-o masura mai mare sau mai mica. Toti speram sa nu avem vreodata astfel de probleme, dar proverbul ala cu paza buna nu trebuie uitat.

In functie de spatiul pe care il ai la dispozitie in locuinta proprie, poti amenaja o camera pentru expunere, iar acolo poti lua masuri de siguranta destul de serioase (un grilaj la fereastra, usa metalica, alarma etc). Daca respectiva camera are doar pereti de beton, siguranta oferita poate fi apropiata de nivelul oferit de o banca, avand insa avantajul disponibilitatii colectiei zi de zi. Sigur ca ramane riscul ambuscadei, adica sa-ti puna talharii cutitul la gat in propria casa.

Sexul persoanei este foarte relevant, pentru ca, daca o colectie este dobandita pe timpul casatoriei, intra la partaj chiar daca x e colectionar pasionat iar nevasta nu poate deosebi un 5 lei Carol I de un taler Gabriel Bethlen. Sa nu mai vorbesc de situatiile in care partajul se face cu clanul de rubedenii adunat cu toporul in mana...
Avatar utilizator
vlahul
moderator
moderator
Mesaje: 2131
Membru din: 04 Feb 2005, 03:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de vlahul »

Eu vorbeam la subiect, dar daca vreti sa generalizati...
Cunosc colectionari de monede care sunt domnisoare sau doamne, asa ca de aia am spus ca sexul in aceasta discutie nu este relevant, decat daca suntem misogini. Ca cineva nu stie care este diferenta intre o moneda de 5 lei sau un taler nu are legatura cu sexul ci cu cultura numismatica. Astfel ca, daca sigillum2008 este barbat sau femeie nu are importanta, ce este de notat este prin ce a trecut. Pana la proba contrarie, cand se va demonstra ca urmareste alte interese decat de a-si recupera piesele pierdute, il/o consider pagubit/a.
Optimvs

Mesaj de Optimvs »

A, nu faceam nici o aluzie de genul asta, nici nu as vrea sa se poata interpreta asa ce am zis.

Sigur ca e posibila si situatia inversa, ca sigilium sa fie un colectionar de sex feminin, iar sotul/prietenul samd sa se fi instapanit pe o colectie cu care n-are nici o treaba, cu ocazia despartirii.

Exista femei care colectioneaza monede, bancnote, decoratii, chiar daca sunt mult mai putine decat barbatii.


Ce am spus mai sus trebuie inteles in principiu, nu raportat doar la unul dintre sexe.


Oricum, poate ar merita dat un split si facuta o discutie separata despre siguranta colectiilor, ca sa nu deturnam topicul.
grossvs
***
***
Mesaje: 61
Membru din: 17 Iul 2009, 20:27

Mesaj de grossvs »

Cineva a mai auzit ceva despre Dl. sigillum2008 ?
Nu de altceva, dar am o tranzactie neincheiata cu dansul si de doua luni nu raspunde la mailuri . . .

g.
Avatar utilizator
sigillum2008
*****
*****
Mesaje: 267
Membru din: 17 Mar 2008, 13:38

Mesaj de sigillum2008 »

---
Imi cer scuze fiindca nu am mai putut reactiona, insa aproape doua luni am fost complet rupt de lume...

Timp pierdut in zadar, deoarece nu am reusit sa mai recuperez absolut nimic... intre timp colectia fiind mutata intr-o noua locatie, nedescoperita pana in prezent.

Voi reveni cu detalii...
http://www.youtube.com/watch?feature=re ... NXIP4QybiQ
Nu spinii trandafirilor rănesc, ci petalele călcate în picioare
Avatar utilizator
Cacuci
*****
*****
Mesaje: 384
Membru din: 24 Feb 2005, 21:06
Contact:

Mesaj de Cacuci »

Eu ma gandesc la faptul ca proprietarul doreste prin publicarea lor pe forum sa faca public faptul ca sunt ale lui (ceva asemanator ideii clasarii in patrimoniul national). Intuiesc ca nu are acte de vanzare cumparare pe sigilii,monede, cum dealtfel nu avem marea majoritate , la piesele cumparate de la tarabe si de la targuri. Tot prin publicarea lor , creeaza un handicap pentru cei care pot incerca sa le plaseze ulterior, cumparatorii putand sti ca sunt furate.
Poate ar trebui stearsa de pe forum metoda "recastigarii" lor, si lasata doar partea in care se mentioneaza ca fac parte din colectia omului.

Just my opinion.
Vranceanu
*****
*****
Mesaje: 245
Membru din: 16 Sep 2010, 01:39
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Vranceanu »

Acum am dar peste acest topic, si povestea mi se pare fantastica. Ce film s-are putea face, ce roman politist ar iesi !
As dori sa va rog sa imi indicati si mie un link unde lucrurile sunt relatate de la inceput, fiindca aici povestea incepe abrupt cu recuperarea unei parti din colectie, insa nu am priceput totusi cum a inceput totul.
:)
Vranceanu
*****
*****
Mesaje: 245
Membru din: 16 Sep 2010, 01:39
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Vranceanu »

Acum am dat peste acest topic, si povestea mi se pare fantastica. Ce film s-are putea face, ce roman politist ar iesi !
As dori sa va rog sa imi indicati si mie un link unde lucrurile sunt relatate de la inceput, fiindca aici povestea incepe abrupt cu recuperarea unei parti din colectie, insa nu am priceput totusi cum a inceput totul.
:)
Scrie răspuns