Probleme pe okazii

O 'bază de date' cu persoane pe care probabil e mai bine să le evitați când vindeți / cumpărați / faceți schimburi.

Moderatori: Deus, PRONUMISMATICA

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ambr0zie
*****
*****
Mesaje: 276
Membru din: 01 Apr 2014, 19:29

Re: Probleme pe okazii

Mesaj de ambr0zie »

Neavand ocupatie, am zis sa raportez la Okazii cateva "raritati" la pret cu 2 zerouri in plus. Gen 2000 lei 1999 la super oferta - 499 lei. Mai e si la 800 euro, dar pe ala nu mi-l permit. Nu mai spunem ca cea de 499 e indoita, murdara, deja e irelevant. E si BACNOTA si nicidecum bancnota (poate asta ii creste pretul, eu nu stiu).

Primesc si raspuns la raportarea mea:
In urma verificarilor realizate am constatat ca bancnota de 2000 de lei este vanduta la preturi diferite, atat pe site-ul Okazii.ro, cat si pe alte site-uri de specialitate, in functie de serie.

Adevaruri nebanuite pe care eu nu le intuiam. Am incercat sa le explic, dar domnisoara a fost de neclintit.
De asemenea vreau sa va aduc la cunostinta ca Okazii...
Consideram ca fiind un pret nerezonabil un pret care este foarte mic in comparatie cu pretul pietei, insa situatiile se verifica punctual, in functie de produsul oferit spre vanzare
Am intrebat daca politica Okazii imi permite sa scot si eu la vanzare ceva piese la preturile considerate de mine (am niste monede de 1 leu 1966 si ma gandesc ca un 2-300 de lei ca oferta de sarbatori e OK). Aflu ca:
Dumneavoastra aveti posibilitatea de a stabili pretul pe care un produs pe care il listati trebuie sa il aiba (in functie de tipul produsului, calitatea acestuia, vechime, etc), insa trebuie sa fie raportat si la preturile existente pe piata.

Sincer eu m-am distrat. Nu, nu am de gand sa vand nimic pe Okazii - nici n-am ce.
Totusi mi se pare absurd si ilar ca domniile lor permit cu seninatate asemenea mizerii:
https://www.okazii.ro/bacnota-2000-lei- ... a172979776
https://www.okazii.ro/bacnota-2000-lei- ... a173720564
https://www.okazii.ro/bacnota-de-2000-d ... a176496073
N-am de gand sa fac pe politistul pe Okazii dar mi se pare deplasat. Evident ca nu cumpar asa ceva sau alte piese la preturi aberante dar ...
__________________
Primul om care a preferat să înjure decât să dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizației.
leonard
*****
*****
Mesaje: 204
Membru din: 18 Apr 2014, 20:37

Re: Probleme pe okazii

Mesaj de leonard »

Dupa cum observati si dumnravoastra cei care vand bancnota de 2000 lei 1999 nu au alte produse la vanzare iar reitingul lor de calificative este 0.In urma cu ceva timp a fost o campanie pe internet ceva de genul"daca aveti o astfel de bancnota va puteti imbogati".Au gasit bancnota ratacita prin casa si au pus-o pe Okazii .Cat despre pret fiecare poate cere cat crede el.
Avatar utilizator
ambr0zie
*****
*****
Mesaje: 276
Membru din: 01 Apr 2014, 19:29

Re: Probleme pe okazii

Mesaj de ambr0zie »

Cunosc, evident, ca cei care "vand" asa ceva nu prea vand alte piese numismatice. Orice vanzator serios care are asa ceva in oferta (2000 lei 1999) va cere cat face, nu cat de-un Matiz.
Mi se pare oarecum de inteles ca sunt oameni care gasesc in sertar asa ceva si cred ca se vor imbogati. Asa cum sunt oameni care gasesc la bunici o moneda de argint de 500 de lei 1944 si cred ca e o avere pentru ca e de argint si e mare.
Ce mi se pare de neinteles este ignoranta celor de pe Okazii, care imi raspund cu povesti vanatoresti si lasa aceste 3 raritati in continuare listate.
Nu mi se pare corect ca fiecare sa ceara cat vrea el. Poti cere in târg (la propriu nu la misto, eu vad destule astfel de minunatii prin târguri) dar pe un site care se pretinde serios, care are sectiunea de numismatica destul de bogata in oferta si care are optiunea de Raportare pret, mie mi se pare deplasat.
__________________
Primul om care a preferat să înjure decât să dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizației.
danutz
******
******
Mesaje: 590
Membru din: 01 Feb 2008, 21:44
Localitate: ploiesti -bucuresti(duminica la cerere)

Re: Probleme pe okazii

Mesaj de danutz »

fiecare are dreptul sa ceara cat vrea el pe produsul lui pret real sau ireal este treaba fiecaruia ca este in targ sau pe net poate prinzi un guster cu bani care nu stie valoarea si cand vede rar se baga cu "portofelul" in fata . Cei de la Okazii nu le pasa la ce pret pui deoarece in clipa in care pui in vanzare ei te inhata de bani , e drept 0.01euro pe licitatie ai 1000 de astfel de vanzatori au incasat 10 euro deoarece unii spera sa se imbogateasca plus ca la fiecare repunere te inhata iar de bani
calino45
****
****
Mesaje: 150
Membru din: 03 Sep 2012, 09:22

Re: Probleme pe okazii

Mesaj de calino45 »

La finalizarea unei tranzactii, cei de la Okazii au un procent din vanzare, deci interesul lor este ca piesele sa se vanda la preturi mari. Alt comision il incaseaza la repunerea in vanzare si cum foarte multe piese sunt supraevaluate si nu se vand rezulta si de aici niste bani. In aceste conditii este explicabila plecarea unor vanzatori pe OLX sau FB.
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Re: Probleme pe okazii

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Eu niciodata n-am inteles rostul optiunii de "Raportare pret" pe okazii. Cand l-au introdus am trimis si eu cateva astfel de rapoarte la anumite "raritati" la care pretul avea 2-3 zerouri in plus. A fost o pierdere de timp. Apoi am primit cateva mesaje cum ca anumiti utilizatori au raportat ca un album pe care il aveam listat in magazin se poate cumpara de la altcineva cu 15% mai ieftin. Sau un cantar digital pe care il aveam in stoc se gaseste pe pe net pe un site oarecare in varianta similara Made in China la jumatate de pret.

In legatura cu bancnotele de 2000 lei cu eclipsa - noi am impartit destul de multe in ultimele zile bonus-gratis la comenzi.
Avatar utilizator
ambr0zie
*****
*****
Mesaje: 276
Membru din: 01 Apr 2014, 19:29

Re: Probleme pe okazii

Mesaj de ambr0zie »

Eu am schimbat cateva mailuri cu domnisoara de la Okazii. Ce m-a deranjat/amuzat a fost ca mi-a explicat ca ea a studiat si alte site-uri si "intr-adevar bancnota de 2.000 de lei si se vinde cu preturi diferite in functie de serie." Sah mat. Am intrebat ce inteleg ei atunci prin pret nerezonabil daca tot au optiunea asta si dupa cum ati vazut, pentru Okazii pret nerezonabil = pret foarte mic. :shock:
In legatura cu bancnotele de 2000 lei cu eclipsa - noi am impartit destul de multe in ultimele zile bonus-gratis la comenzi.
Vedeti ce ghinion am? daca asteptam cateva zile si nu ma grabeam cu comanda la dvs, primeam si eu. Aveam ce vinde apoi cu 800 euro :arhh:

P.S. Din partea mea fiecare poate cere cat vrea... respectand trendul pietei si bunul simt. Si nu mi se pare deplasat deloc ca un seller sa ceara, sa zic, 130 sau 150 sau 180 de lei cand altcineva are acelasi obiect la 100. Problema mea e cand inmultesti cu 100 sau mai mult, asa ceva n-ar avea ce cauta pe un site serios, cu optiunea de "raportare pret".
__________________
Primul om care a preferat să înjure decât să dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizației.
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1953
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: Probleme pe okazii

Mesaj de popoviciliza »

Adminus Maximus scrie:
Cristian Ciuplea scrie:Daca vanzatorul nu vrea sa trimita marfa, sau invers, cumparatorul nu plateste, mergi la avocat.
As fi foarte curios sa stiu daca cineva a facut vreodata asta dupa o achizitie/vanzare neonorata pe okazii in Romania.
http://transylvanian-numismatics.com/ph ... ios#p92498

Am trecut aici, pentru că pe mesajul original citat ceva nu a mers.
Iată o precizare de la Okazii în care se vorbeşte de Poliţia Română, iar continuarea logică pentru cine mizează pe aşa ceva este avocatul:

"Okazii.ro
22 Apr 2013 @ 20:18
Buna ziua,

Okazii.ro vine in spirijinul cumparatorilor prin intermediul Departamentului Asistenta Clienti. Daca un cumparator primeste alt produs decat cel comandat sau este prejudiciat material, acesta poate transmite o cerere scrisa catre suport@okazii.ro sau ne poate contacta telefonic la 0374.652.944. Este necesar ca utilizatorul sa ne specifice detalii cuprinzatoare pentru a-l putea ajuta, respectiv numele de utilizator cu care este inregistrat pe site, precum si numele utilizatorului de la care a achizitionat produsul.

Echipa de Asistenta Clienti va face toate demersurile necesare pentru a rezolva pe cale amiabila sesizarea. Okazii.ro se implica in solutionarea unor astfel de cazuri prin contactarea vanzatorului si prin discutii ce duc la stabilirea unei intelegeri intre participantii la tranzactie. In acelasi timp, personalul specializat in astfel de cazuri aduna toate dovezile aferente tranzactiei, respectiv documente de trimitere si de primire ale produsului, email-uri si discutii intre utilizatori, precum si poze ce pot ajuta in rezolvarea situatiei aparute. De asemenea, pentru a pastra un mediu de tranzactionare curat, tinem legatura cu Politia Romana cu care colaboram in vederea eliminarii utilizatorilor de acest fel de pe site.

Recomandam tuturor utilizatorilor sa aleaga produsele marcate cu Garantia de Livrare sau, in cazul in care acestea nu fac parte din program, sa solicite vanzatorului activarea acestei optiuni. Serviciul este gratuit si se activeaza instant pentru vanzatorii din cadrul site-ului. Okazii.ro protejeaza cumparatorii prin intermediul serviciului Garantia de Livrare. Principalul avantaj al acestui serviciu este protectia sporita a cumparatorului prin garantarea primirii produsului descris pe site. In caz contrar, utilizatorul poate solicita returnarea articolului în termen de 3 zile lucratoare de la primirea acestuia. In aceasta perioada contravaloarea produselor achizitionate prin intermediul Garantiei de Livrare este blocata intr-un cont intermediar, detinut de catre Okazii.ro. Daca in acest interval cumparatorul nu reclama conformitatea produsului cu descrierea de pe site, banii sunt deblocati si transmisi mai departe vanzatorului.

Un utilizator mai poate alege si primirea articolului cumparat prin Predare personala sau la punctul de livrare Okazii.ro din cadrul Magazinului Domo aflat in incinta Baneasa Shopping City, Bucuresti. Astfel se asigura faptul ca produsul pe care utilizatorul il achizitioneaza este cel dorit si tranzactia se incheie numai daca articolul corespunde calitatii si caracteristicilor pe care vanzatorul le-a furnizat in anunt.

Asteptam informatiile legate de achizitia pe care ati prezentat-o pentru a va putea ajuta si pentru a elimina acest utilizator din cadrul site-ului.

O zi buna,
Okazii.ro"

https://www.criserb.com/blog/cum-dai-o- ... okazii-ro/

Dacă se merge pe ideea cu predare "la punctul de livrare Okazii.ro din cadrul Magazinului Domo aflat in incinta Baneasa Shopping City, Bucuresti" probabil că nu mai e nevoie nici de poliţie nici de avocat (eu nu am apelat la aşa ceva până acum). http://blog.okazii.ro/noul-program-al-p ... okazii-ro/
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Re: Probleme pe okazii

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Okazii.ro vine in spirijinul cumparatorilor prin intermediul Departamentului Asistenta Clienti. Daca un cumparator primeste alt produs decat cel comandat sau este prejudiciat material, acesta poate transmite o cerere scrisa catre suport@okazii.ro sau ne poate contacta telefonic la 0374.652.944. Este necesar ca utilizatorul sa ne specifice detalii cuprinzatoare pentru a-l putea ajuta, respectiv numele de utilizator cu care este inregistrat pe site, precum si numele utilizatorului de la care a achizitionat produsul.
Ha ha ha.

Eu am facut asta.
Am comandat ceva, primit cu totul altceva, facut reclamatie la okazii. Am fost un prost ca nu am facut si reclamatie la politie.

De la okazii am primit un raspuns cam asa: "Ne pare rau, nu avem posibilitatea sa verificam ce a fost in colet". Si cam atat. Am ramas cu paguba.

Apropos de okazii, eu i-am contactat de foarte multe ori pentru nenumarate probleme. In majoritatea cazurilor am primit ceva raspuns de genul eu vorbeam de mere ei raspundeau de pere. Cel mai tare a fost cand au sters un negativ pe care l-am dat la unul care nu si-a ridicat coletul iar dupa ce i-am intrebat de ce au facut asta au zis ca "am considerat ca nu este corect sa lasi calificativ pentru o tranzactie care nu a fost finalizata"!!!
Avatar utilizator
ambr0zie
*****
*****
Mesaje: 276
Membru din: 01 Apr 2014, 19:29

Re: Probleme pe okazii

Mesaj de ambr0zie »

Eu am impresia ca la Okazii lucreaza studenti part time.
N-am sa uit explicatia halucinanta pe care mi-a dat-o domnisoara de la okazii cand am raportat acel 2000 de lei 1999 la 800 de euro. Tinea sus si tare ca bancnota are preturi diferite in functie de serie, s-a interesat chiar si pe alte site-uri de profil!
Singurul lucru bun la Okazii e ca am gasit oameni deosebiti, de la care mai pot cumpara piese.
Ca si functionalitate si suport clienti, e de la prost in jos.
__________________
Primul om care a preferat să înjure decât să dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizației.
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1953
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: Probleme pe okazii

Mesaj de popoviciliza »

Regret că nu a fost clar de ce am postat mai sus. Foarte probabil pentru că numai dacă ai treabă în Bucureşti ai o şansă să mergi la punctul de livrare Okazii.ro, unde ţeapa se poate evita. Revin cu precizarea că eu nu am apelat la aşa ceva până acum.

Cum subiectul era
Adminus Maximus scrie:
Cristian Ciuplea scrie:Daca vanzatorul nu vrea sa trimita marfa, sau invers, cumparatorul nu plateste, mergi la avocat.
As fi foarte curios sa stiu daca cineva a facut vreodata asta dupa o achizitie/vanzare neonorata pe okazii in Romania.
http://transylvanian-numismatics.com/ph ... ios#p92498, revin şi cu un caz în care, da, au fost mai mulţi "cineva care a facut vreodata asta" în România. Iată caz recent:

Ţeparul de pe olx şi okazii.ro, condamnat la Braşov

Iulian CUIBAR, 16 ianuarie 2017

"Escrocul pe internet devenise celebru în toată ţara.
Un bărbat a fost condamnat de Judecătoria Braşov, la finalul săptămânii trecute, la trei ani şi jumătate de închisoare pentru pentru trei infracţiuni de înşelăciune. Instanţa a decis în cazul lui Forgaci Vicenţiu Bogdănel să contopească pedepsele din acest dosar cu o sentinţă primită la Judecătoria Târgu Mureş şi cu una a Judecătoriei Sectorului 4 Bucureşti. Soluţia dată de Judecătoria Braşov nu este definitivă şi poate fi atacată în termen de 10 zile de la comunicare, însă în cazul în care va rămâne definitive, inculpatului îi vor fi deduse perioadele petrecute deja în arest preventiv. Totodată, bărbatul va avea de plătit aproximativ 5.600 de lei celor trei persoane pe care le-a „ţepuit”, dar şi 1.200 de lei cu titlu de cheltuieli judiciare. Forgaci a devenit celebru în întreaga ţară, în urma escrocheriilor pe care le făcea cu ajutorul internetului, de altfel fiind depistat tot în urma mai multor discuţii purtate în mediul online de oameni păgubiţi de el. Concret, infractorul profita de naivitatea mai multor cumpărători de pe celebrele site-uri româneşti de vânzări, olx.ro, okazii.ro, etc, cerând acestora să-i fie viraţi banii în cont după care nu mai răspundea la emailuri sau apeluri telefonice."
http://www.bzb.ro/stire/teparul-de-pe-o ... ov-a107101

Nu este singurul articol cu gigelul, este cel mai recent (sunt şi unele în care se arată modul de operare).

Hai că se poate!
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Re: Probleme pe okazii

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Incepand cu 15 martie 2017 vom elimina taxa pentru listarea produselor in doua categorii: Arta si Obiecte de colectie, respectiv Librarie. De asemenea, si sistemul de comisioane se va modifica. Astfel, vom introduce un comision minim, de 1 leu, pentru tranzactiile realizate in aceste categorii, dar nu mai mare de 30% din valoarea produsului.
Comisionul procentual va ramane acelasi, reprezentand 3,9% din valoarea produsului vandut. Comisionul minim se va aplica doar produselor in cazul carora comisionul procentual ar reprezenta o suma mai mica de 1 leu.
Pentru unii asta inseamna vesti bune, pentru altii nu. Vanzatorii vor mari preturile la piesele ieftine gen cativa lei bucata.
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1953
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: Probleme pe okazii

Mesaj de popoviciliza »

ambr0zie scrie:Neavand ocupatie, am zis sa raportez la Okazii cateva "raritati" la pret cu 2 zerouri in plus. Gen 2000 lei 1999 la super oferta - 499 lei. Mai e si la 800 euro, dar pe ala nu mi-l permit. Nu mai spunem ca cea de 499 e indoita, murdara, deja e irelevant. E si BACNOTA si nicidecum bancnota (poate asta ii creste pretul, eu nu stiu).
Iată că eBay este un loc de vânzare / cumpărare mult mai corect :lol:: tocmai s-a încheiat o licitație foarte animată (27 de bid-uri), cu un seller (centalcollection15, 2366 feedback, 100% Positive feedback, Top-rated seller) și buyer-și (t***o: 2092, a***t: 3054, 8***: 3545) semnificativi.

14 persoane, în total, s-au bătut pe 2 bancnote 2000 lei 1999 (provenite din pliante, seria A001, consecutive), gradate 67 de către PMG. Prețul final: 38 usd + 5 usd transport din China.
s-l1600.jpg
s-l1600 (1).jpg
Dacă vreți să economisiți bani, cumpărați de pe eBay.com (s-a mai spus pe forum) :lol:.

https://www.ebay.com/itm/1999-Romania-B ... Sw~RVZ-X3E
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Re: Probleme pe okazii

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Deci $21.5 / buc.
Merita expediat asa ceva pentru gradare pe PMG? Din cate stiu gradarea costa minim $15 / item, daca cel care solicita gradarea depune macar 50 piese pentru gradare. Si mai costa ceva si transportul tur-retur.
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1953
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: Probleme pe okazii

Mesaj de popoviciliza »

Probabil că seller-ul din China nu a sesizat că sunt bancnote la care nu merită să gradezi. Se mai scade și ce reține „la sursă” eBay.

M-am amuzat pentru că nu i-a reușit un 70 la gradare cu bancnote trimise așa cum au fost scoase din BNR („issued in folder”).
Scrie răspuns