Probleme pe okazii

O 'bază de date' cu persoane pe care probabil e mai bine să le evitați când vindeți / cumpărați / faceți schimburi.

Moderatori: Deus, PRONUMISMATICA

Scrie răspuns
cartelcoserv
******
******
Mesaje: 989
Membru din: 22 Dec 2005, 11:42
Localitate: ploiesti

Probleme pe okazii

Mesaj de cartelcoserv »

incep prin a face o sugestie domnului Aldor.
poate o noua rubrica in forum,intitulata "Diverse" sau "Probleme tehnice intalnite pe site-uri" ar fi indicata,deoarece in ultimul timp s-au inmultit erorile pe diverse site-uri si deoarece majoritatea de aici le frecventam,ar fi util sa ne atentionam despre ele
acum,probleme intalnite in ultima luna pe okazii:
-acordarea calificativelor a devenit de-a dreptul infernala."recordul" meu personal este de 45 minute necesare ca sa acord un singur calificativ.uneori am de acordat si cate 30-50 calificative ,deci faceti un calcul...
-licitatiile la care nu se acorda calificative,dupa o anumita perioada,dispar si nu se mai pot acorda.se acorda automat pozitiv ,cu incasarea definitiva a respectivelor taxe.in cazul in acre,ca in situatia mea,exista un user care liciteaza foarte multe piese si apoi solicita plata in mai multe rate ,exista riscul ca,in cazul in care efectueaza primele plati,apoi renunta sa mai plateascxa ,sa nu mai pot acorda calificativ neutru sau negativ la piesele neplatite si sa fi taxat pentru o vanzare nereusita.este situatia mea cu domnul emanuel stanciu,din timisoara.pentru cei care au avut aceeasi problema,vedeti ca a reaparut cu id-ul sanitarul.eu l-am blocat si pe acest id.
-nu inteleg la ce mai este acordata vanzatorilor posibilitatea de a selecta metoda de plata (in avans sau cu ramburs) .din moment ce eu specific clar ca plata se face in avans iar cine nu e de acord,sa nu liciteze ,se gasesc persoane care nu respecta conditiile in cauza si se incapataneaza sa ceara expedierea cu plata ramburs si daca ii refuzi,acorda calificativ negativ ,mi se pare corect ca site-ul ori sa stearga respectivele calificative,ori sa introduca obligativitatea expedierii cu plata ramburs
-am primit de la okazii de cateva ori mailuri in care exista la aceeasi licitatie,un castigator pe mail si cu totul alt castigator pe pagina site-ului.
-si,bineinteles,sunt licitatii incheiate cu succes la care nu s-a primit mail deloc.
- o noua problema identificata.foarte multe licitatii la care , in loc sa apara poza ,apare doar textul cu denumirea pozei ,fara ca aceasta sa se deschida in nici un fel.
Ultima oară modificat 06 Mar 2009, 19:24 de către cartelcoserv, modificat 1 dată în total.
cartelcoserv
******
******
Mesaje: 989
Membru din: 22 Dec 2005, 11:42
Localitate: ploiesti

Mesaj de cartelcoserv »

am ridicat problema greutatii cu care se acorda calificativele si pe pagina "parerea clientilor"
sunt dispus sa fac pariu pe o lada de bere contra o sticla de apa plata ca respectiva parere nu va aparea pe pagina oficiala.acolo au acces numai laudatorii.
cartelcoserv
******
******
Mesaje: 989
Membru din: 22 Dec 2005, 11:42
Localitate: ploiesti

Mesaj de cartelcoserv »

probleme identificate:
-nu se primesc toate mailurile cu licitatii inchise ,altele se primesc de doua ori
-nu se pot incarca poze iar mare parte din cele existente dispar
cartelcoserv
******
******
Mesaje: 989
Membru din: 22 Dec 2005, 11:42
Localitate: ploiesti

Mesaj de cartelcoserv »

-repunerea in vanzare in grup ramane blocata.practic ,nu se repun in vanzare toate licitatiile selectate,ci doar o parte din ele.
Avatar utilizator
badin19
******
******
Mesaje: 853
Membru din: 06 Aug 2008, 17:05
Localitate: Dr. Tr. Severin

Mesaj de badin19 »

am intalnit si eu probleme pe okazii in dimineata asta... :x
Divide et impera
crilogyx
***
***
Mesaje: 90
Membru din: 10 Feb 2009, 23:11
Localitate: Brasov

Mesaj de crilogyx »

Si mie mi-au venit vreo 3-4 mesaje pentru a acorda un calificativ,dar eu am facut lucrul asta de o luna + multe alte chestii.
roantichitati
******
******
Mesaje: 585
Membru din: 31 Ian 2006, 23:54
Contact:

Re: Probleme pe okazii

Mesaj de roantichitati »

cartelcoserv scrie:-nu inteleg la ce mai este acordata vanzatorilor posibilitatea de a selecta metoda de plata (in avans sau cu ramburs) .din moment ce eu specific clar ca plata se face in avans iar cine nu e de acord,sa nu liciteze ,se gasesc persoane care nu respecta conditiile in cauza si se incapataneaza sa ceara expedierea cu plata ramburs si daca ii refuzi,acorda calificativ negativ .
Este un lucru bun ca se pot selecta ambele variante de plata . Plata se face diferentiat in functie de calificativele cumparatorului . In afara de asta exista si persoane care desi au calificative care ii recomanda , fac plata anticipat pentru a scadea pretul transportului ( asta in cazul
obligativitatii licitatiei de a se face expeditie prin curierat rapid , preferand posta romana , facand astfel economie de peste 35 RON ( 10 Ron posta romana , 470 Ron curierat cu plata ramburs ) .

Referitor la okazii , adeseori nu functioneaza , sau nu se pot vedea fotografiile ....La castigurile care le realizeaza nu imi dau seama de ce nu platesc pe cineva care se pricepe sa-l puna la punct , si sa evite problemele astea care persista de o lunga perioada de timp .
Avatar utilizator
rach3ta
****
****
Mesaje: 113
Membru din: 17 Mar 2007, 15:45
Localitate: Bucuresti

Mesaj de rach3ta »

Site-ul respectiv are foarte multe erori, iar cei ce se ocupa cu administrarea lui nu il vor face niciodata sa ruleze perfect. Cel putin nu atata timp cat nu exista alt site concurent.
Sper sa aibe stand ceva la Obor la targ. Poate daca ii atentioneaza foarte multa lume,sau le spune ca nu vor mai folosi site-ul datorita problemelor, vor intelege sa mai schimbe cate ceva.
NIHIL SINE DEO!
cartelcoserv
******
******
Mesaje: 989
Membru din: 22 Dec 2005, 11:42
Localitate: ploiesti

Mesaj de cartelcoserv »

rach3ta scrie:Site-ul respectiv are foarte multe erori, iar cei ce se ocupa cu administrarea lui nu il vor face niciodata sa ruleze perfect. Cel putin nu atata timp cat nu exista alt site concurent.
Sper sa aibe stand ceva la Obor la targ. Poate daca ii atentioneaza foarte multa lume,sau le spune ca nu vor mai folosi site-ul datorita problemelor, vor intelege sa mai schimbe cate ceva.
pot sa va confirm ca, in urma semnalelor trase aici,am fost contactat telefonic de catre managerul de proiect al site-ului,cu care am avut o discutie substantiala.
dealtfel,am observat si o imbunatatire a modului cum merge site-ul
odata cu trecerea pe o noua versiune,se pare ca erorile existente vor fi eliminate
ramane sa urmarim cum se desfasoara lucrurile si,in cazul aparitiei unor probleme,sa nu ezitam sa le semnalam.
este posibil sa revina cu stand si la targurile de profil,probabil la Brasov.daca va fi asa,ne vom putea spune ofurile direct.
Avatar utilizator
vlahul
moderator
moderator
Mesaje: 2131
Membru din: 04 Feb 2005, 03:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de vlahul »

A crapat. update-uri peste update-uri... Probabil ca asa se intampla cand folosesti o interfata care sa te faca mai atragator - gen e-bay...
Fişiere ataşate
Okazii.JPG
Okazii.JPG (86.82 KiB) Vizualizat de 39829 ori
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Profesionalism.
Mentenanta NU se face in timpul zilei, ci cand e traficul cel mai scazut, noaptea, de preferat in week-end.
Avatar utilizator
rach3ta
****
****
Mesaje: 113
Membru din: 17 Mar 2007, 15:45
Localitate: Bucuresti

Mesaj de rach3ta »

Aveti dreptate d-le Aldor, aceste lucrari nu se fac in timpul zilei. Eu unul nu as face-o,nici daca aveam de 100 de ori mai putini vizitatori,d-apoi la cati vizitatori are zilnic okazii.ro .
In ultima saptamana, aproape nu a trecut zi fara sa fie inchis site-ul, in timpul zilei cu precadere. Cei ce se ocupa de administrarea site-ului ori vor sa ne faca o surpriza de Paste, ori au mari probleme, ceea ce este trist.
Sa speram ca o sa il redeschida repede.
Pana atunci ramane ebay-ul si inca vreo 2-3 site-uri (din tara) carora le va creste numarul de vizitatori cat timp va fi okazii.ro inchis :D
NIHIL SINE DEO!
Avatar utilizator
vlahul
moderator
moderator
Mesaje: 2131
Membru din: 04 Feb 2005, 03:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de vlahul »

Eu unu' nu cred ca a fost vorba de mentenanta...
Avatar utilizator
vlahul
moderator
moderator
Mesaje: 2131
Membru din: 04 Feb 2005, 03:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de vlahul »

cristoph

Mesaj de cristoph »

Si-au batut joc de licitatiile din zilele acestea. Cred ca o sa fie cateva persoane suparate, atat vanzatori cat si cumparatori.
Normal ar fi fost sa il inchida pana la remedierea tuturor problemelor, dar probabil nu aveau profit zilele acestea, deoarece numai promova nimeni licitatii si nu le intru bani in cont. :wink:

Eu am licitat pe la 18.30 la o monede cu 3 minute inainte sa se incheie licitatia. La jumatate de minut a intrat in mentenanta site-ul, peste vreo6-7 minute am aflat rezultatul. Am avut noroc ca cealalta persoana interesata nu a mai avut cum sa liciteze.
Scrie răspuns