Piese furate, sau care s-au pierdut

O 'bază de date' cu persoane pe care probabil e mai bine să le evitați când vindeți / cumpărați / faceți schimburi.

Moderatori: Deus, PRONUMISMATICA

Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Piese furate, sau care s-au pierdut

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Aici puteti posta imagini cu piesele care v-au fost furate, sau care s-au pierdut pe drum inainte sa le primiti, dar sunteti sigur ca partenerul de tranzactie vi le-a expediat.
Avatar utilizator
andi_codescu
******
******
Mesaje: 791
Membru din: 11 Ian 2007, 19:35
Localitate: Valenii de Munte

Mesaj de andi_codescu »

Dupa cum spuneam, anul trecut mi s-a trimis de catre un colectionar un lot de dinari Ferdinand I, batuti in 1552 la Sibiu. Acest lot din pacate a disparut la Posta. Din verificarile efectuate, cu mari eforturi si stres de catre vanzator, a reiesit ca plicul a disparut probabil la Cluj.

Atasez imaginea lotului.
Fişiere ataşate
dinari ferdinand.JPG
dinari ferdinand.JPG (48.84 KiB) Vizualizat de 31421 ori
Avatar utilizator
andrei
*****
*****
Mesaje: 348
Membru din: 17 Feb 2008, 15:04

Mesaj de andrei »

postez si aici piesa. dupa cum am zis nu-mi fac vreo speranta de recuperare. e interesant de vazut cati au avut astefel de intamplari nefericite. in ceea ce priveste desfacutul coletului, ieri la posta am hotarat cu diriginta sa imi dea voie sa verific coletul inainte de a plati. bineinteles cu dumneaei de fata. o sa revin cu detalii despre cum a mers toata chestia pentru ca am de ridicat un colet si astazi.

piesa sustrasa din coletul aflat in transit :
Fişiere ataşate
5920051_1.jpg
5920051_1.jpg (30.41 KiB) Vizualizat de 31397 ori
si vis pacem para bellum.


tumblr shop/swap/trade (vanzare/schimb monede):

http://libertas-publica.tumblr.com/
Avatar utilizator
valentinian
*****
*****
Mesaje: 499
Membru din: 14 Aug 2007, 23:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de valentinian »

persoana care mi le-a trimis este mai presus de orice banuiala
Fişiere ataşate
pierduta celtica.jpg
pierduta celtica.jpg (14.84 KiB) Vizualizat de 31333 ori
pierduta corvin.jpg
pierduta corvin.jpg (21.9 KiB) Vizualizat de 31333 ori
Justitia omnium domina et regina virtutum est
.
Avatar utilizator
andrei
*****
*****
Mesaje: 348
Membru din: 17 Feb 2008, 15:04

Mesaj de andrei »

buna seara

am promis ieri ca revin cu informatii in ceea ce priveste deschiderea coletului la oficiul postal pentru a ma asigura asupra continutului. am ridicat ieri un colet si precum hotarasem l-am deschis, desi se vedea clar ca nu erau niciun fel de urme de deschidere frauduloasa acolo.
bineinteles piesele erau la locul lor asa cum era de asteptat.
in momentul in care se constata de catre destinat, impreuna cu functionarul de la posta ca pachetul a fost desfacut pe parcurs sau ca inauntru nu se afla continutul asteptat, se realizeaza un proces verbal, iar coletul este trimis inapoi expeditorului. in cazul unei deschideri frauduloase a coletului, piesa nu prea mai are cum sa fie recuperata in schimb expeditorul isi poate recupera banii daca asigura valoarea coletului.
cam asa stau lucrurile.
si vis pacem para bellum.


tumblr shop/swap/trade (vanzare/schimb monede):

http://libertas-publica.tumblr.com/
timpau_a
nou in forum
nou in forum
Mesaje: 4
Membru din: 25 Mar 2008, 01:00
Localitate: bucuresti

Mesaj de timpau_a »

Si eu am avut o intamplare nefericita. am primit de la cineva de pe okazii (era din bv) un plic "recomandata" cu 14 bancnote unc relativ recente iar la mine plicul a ajuns bandajat vai de capul lui si cu 5 bancnote lipsa. intradevar pe plic era o stampila rotunda pe care scria "VERIFICAT ANTITERO"!! sa le fi confiscat ei sau tiganeala din partea vanzatorului (pe care il stiam de om serios)
nu conduc prea repede .... zbor prea jos!!
Avatar utilizator
picard
******
******
Mesaje: 561
Membru din: 01 Dec 2007, 16:37
Localitate: BUCURESTI, Ploiesti

Mesaj de picard »

Confiscate sigur nu au fost, ofical cel putin. Confiscau tot daca era o regula.

Daca au desfacut plicul poate au pastrat ceva ca amintire. :D
Talerul şi mahmudeaua sunt a omului nebun.
Zimţii dă florin sunt solzii care dracu-i poartă-n spete.
Guldenul mare ca roata dîmprejur dă sfîrc la fete
La fel duce în ispită, firfiricul şi carboava
Ca şi filtrul dă amoriu picură-şi în sîn otrava,
Lira minte, rubla-nşeală, ţechinul te măsluieşte
Şi Mamona cînd vrei aur scuipă-n palme şi rînjeşte.
Avatar utilizator
Cornelius Agrippa
****
****
Mesaje: 196
Membru din: 21 Aug 2008, 22:49
Localitate: Arad county
Contact:

Mesaj de Cornelius Agrippa »

timpau_a scrie:Si eu am avut o intamplare nefericita. am primit de la cineva de pe okazii (era din bv) un plic "recomandata" cu 14 bancnote unc relativ recente iar la mine plicul a ajuns bandajat vai de capul lui si cu 5 bancnote lipsa. intradevar pe plic era o stampila rotunda pe care scria "VERIFICAT ANTITERO"!! sa le fi confiscat ei sau tiganeala din partea vanzatorului (pe care il stiam de om serios)
Colete cu stampila respectiva am primit si eu,insa erau ok.Si ma indoiesc de faptul ca verificarea "antitero" consta in deschiderea coletelor .Au ei baietii cu ochii mai mult sau mai putin albastri alte mijloace tehnice.Totusi,sper ca macar secretul corespondentei se mai respecta in tara asta
„Evul Mediu nu s-a sfarsit inca“-Umberto Eco
http://num-n-roll.blogspot.com/
http://alte-vederi.blogspot.com/
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Cornelius Agrippa scrie:Totusi,sper ca macar secretul corespondentei se mai respecta in tara asta
Glumiti, nu? :lol:
Avatar utilizator
Cornelius Agrippa
****
****
Mesaje: 196
Membru din: 21 Aug 2008, 22:49
Localitate: Arad county
Contact:

Mesaj de Cornelius Agrippa »

:)
„Evul Mediu nu s-a sfarsit inca“-Umberto Eco
http://num-n-roll.blogspot.com/
http://alte-vederi.blogspot.com/
Avatar utilizator
badin19
******
******
Mesaje: 853
Membru din: 06 Aug 2008, 17:05
Localitate: Dr. Tr. Severin

Mesaj de badin19 »

am primit si eu plicuri cu aceasta stampila unul chiar recent de la userul banknotes de pe okazii, dar plicul era intact fara urme de desfacere.
Divide et impera
rc2008
***
***
Mesaje: 90
Membru din: 12 Iul 2008, 00:10
Localitate: brasov

Mesaj de rc2008 »

timpau_a scrie: sau tiganeala din partea vanzatorului (pe care il stiam de om serios)
:lol: :lol: :lol: iarta-ma ca rad...ca treaba e destul de serioasa aici...o s-o iau fara suparare, pentru ca m-a amuzat exprimarea...
da, eu sunt acel vanzator....si am pus toate bancnotele (care erau 13 defapt) in plic...acuma cine crede, crede, cine nu...asta e...nu prea am cum sa va demonstrez chestia asta...:(
imi pare sincer rau, am discutat treaba si cu utilizatorul timpau...nu stiu ce putea sa se intample.
de astfel de verificari antitero chiar nu am mai auzit pana acum...si oricum, chiar nu-mi dau seama ce treaba ar fi avut ei cu niste amarate de bancnote... :| :|

Edit : Iar plicul l-am lipit doar o singura data cu scoci de-a lungul deschizaturii, pentru ca nu ma incred total doar in banda aia lipicioasa....deci nici bandajatul nu vine din partea mea...
Falsificatorii acestor bilete, acei cari vor fi intrebuintat bilete false, complicii lor, precum si acei care vor fi incercat a comite asemenea fapte, vor fi pedepsiti conform legilor penale.
Tudor C

Mesaj de Tudor C »

Am patit-o si eu acum vreo luna si jumatate. O scrisoare recomandata, in care se aflau vreo 10 bancnote (de valoare mica, dar importante pentru mine, pentru ca imi lipseau din colectie) s-a ratacit si cine stie pe unde a ajuns. Am fost de nenumarate ori la posta si l-am sunat si pe vanzator de vreo 5-6 ori, dar se pare ca degeaba. Cei de la posta au spus sa faca expeditorul o reclamatie, dar nu cred ca va mai fi gasit plicul. :( :( Concluzia mea este ca serviciile pe care le asigura :lol: Posta Romana :lol: sunt de 2 lei (dar nu din 1952 :lol: )
vladmario
*****
*****
Mesaje: 276
Membru din: 30 Ian 2005, 18:18
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de vladmario »

Tudor C scrie:Am patit-o si eu acum vreo luna si jumatate. O scrisoare recomandata, in care se aflau vreo 10 bancnote (de valoare mica, dar importante pentru mine, pentru ca imi lipseau din colectie) s-a ratacit si cine stie pe unde a ajuns. Am fost de nenumarate ori la posta si l-am sunat si pe vanzator de vreo 5-6 ori, dar se pare ca degeaba. Cei de la posta au spus sa faca expeditorul o reclamatie, dar nu cred ca va mai fi gasit plicul. :( :( Concluzia mea este ca serviciile pe care le asigura :lol: Posta Romana :lol: sunt de 2 lei (dar nu din 1952 :lol: )
Puteti reclama si dumneavoastra neprimirea corespondentei, ca destinatar, inclusiv direct pe internet, aici:
http://www.posta-romana.ro/index.jsp?page=reclam_form.
Va trebuie doar citeva informatii despre expeditie.
Evident ca recomandata nu va fi gasita, dar veti primi o scrisoare oficiala cu scuze de la Posta Romana. Si veti afla exact unde a disparut plicul pe drum.
Eu am patit-o o data, in primavara nu mi-a sosit o recomandata. Posta "a pierdut-o" chiar in oficiul postal unde a fost depusa.
Tudor C

Mesaj de Tudor C »

Multumesc pentru informatii. Chiar o sa fac acest lucru.
Scrie răspuns