Lista persoanelor pe care va recomandam sa-i evitati

O 'bază de date' cu persoane pe care probabil e mai bine să le evitați când vindeți / cumpărați / faceți schimburi.

Moderatori: Deus, PRONUMISMATICA

Scrie răspuns
Alnaibii
*****
*****
Mesaje: 399
Membru din: 03 Aug 2009, 15:53
Localitate: Bucurestii din Deal
Contact:

Mesaj de Alnaibii »

Solutia mea este: Plata in avans. Cui nu-i place, sa mearga sa dea teapa in alta parte.
Posibil ca solutia mea sa creeze o alta problema - lista cu vanzatori care trebuie evitati :)
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Am avut un caz in trecut, poate unii isi amintesc, cand cineva care a creat mai multe probleme pe okazii, si a carui nume a aparut aici pe forum, ne-a (m-a) amenintat cu tot felul de actiuni legale daca nu-i stergem numele. Tot zicea de legea care interzice "prelucrarea datelor cu caracter personal". Atunci m-am consultat cu un coleg de forum, care e avocat, si sfatul lui a fost ca mai bine stergem toate numele din lista neagra de pe forum, pentru a evita problemele ulterioare cu acestia.

Eu zic, ca atat timp cat nu dam date complete (minim nume si prenume), atunci lista e inutila. O lista gen bad traders de pe yahoo ridica alte probleme, cine il administreaza, daca oricine poate adauga nume, te poti trezi intr-o zi ca unul al carui nume l-ai trecut pe lista vine si trece din razbunare numele tau pe lista (in genul calificativelor negative date din razbunare pe okazii).

Nu stiu daca de ex. dam doar numele complet, si incarcam o poza cu coletul tot intram sub incidenta legii respective, sau nu. Ca doar pana la urma pot exista sute de persoane cu acelasi nume in tara, am intra sub incidenta legii respective mi se pare doar in cazul in care am da date complete de identificare, gen adresa sau CNP, dupa care ar putea fi identificata 100% persoana respectiva.

Ceva trebuie facut, sunt multi de aici care vand pe okazii sau pe diverse alte siteuri, si fiecare poate pierde bani din cauza magarilor care cumpara, si nu ridica coletele de la posta. In ultimul timp sunt din ce in ce mai multi. Exista legi care protejeaza cumparatorii, dar pentru vanzatori nu, e frustrant.
Avatar utilizator
vlahul
moderator
moderator
Mesaje: 2131
Membru din: 04 Feb 2005, 03:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de vlahul »

Sunt de parere ca trebuie postata o lista cu cei care creaza probleme. Aceasta este pentru siguranta ulterioara a altor utilizatori. Cei care fac probleme, din diferite motive, isi asuma un astfel de risc cand nu-si onoreaza licitatiile. Fara indoiala, trebuie luata in calcul prezumptia de nevinovatie. Insa daca un user creaza pb si este postat in lista, iar apoi ameninta cu reclamatiile, sa o faca, iar atunci va putea sa explice si motivele pt care a actionat astfel.
Pantiru
******
******
Mesaje: 515
Membru din: 05 Apr 2007, 20:11

Mesaj de Pantiru »

Evitati vanzatorul de pe Okazii: maybach_62_s (Galati).
Am cumparat de la el:

"LOT BANCNOTE ROMANESTI PERFECT UNC -
COLECTIA IN LICHIDARE MAI CUPRINDE 54 BANCNOTE ROMANESTI PERFECT UNC, FARA PLIURI, COLTURI INDOITE, PETE, PUNCTE SAU URME DE MURDARIE. SE VINDE LOTUL INTREG SI NU PE PIESE. SUNT UN COLECTIONAR FOARTE RIGUROS SI DE ACEEA VA ASIGUR CA PIESELE SUNT IN STARE PERFECTA, FARA NICIUN DEFECT".

In realitate, cam 15 piese nu erau UNC, inclusiv 7 bancnote, din perioada regalista, erau spalate si cosmetizate.
thebluelion
*****
*****
Mesaje: 235
Membru din: 24 Sep 2008, 14:26
Localitate: Bucuresti

Mesaj de thebluelion »

O alta persoana pe care trebuie sa o evitati este userul parnica_ovidiu, care apoi s-a transformat in gabriel_bathory, din Dudestii Noi, Judetul Timis. I-am trimis colet cu ramburs, apoi vazand ca nu imi da nici un semn ca l-a primit, l-am sunat. Ba imi inchidea, ba nu raspundea, si in cele din urma coletul a venit retur. De mentionat ca acum are ambele conturi suspendate.
ferdinand
******
******
Mesaje: 1064
Membru din: 26 Mai 2010, 00:54

Mesaj de ferdinand »

http://www.okazii.ro/comunitati/okazia-lui/budy66.html Individul liciteaza, ma pune sa inchid si alte licitatii si promite ca in doua zile plateste, depune banii in cont. Au trecut vreo doua saptamani de-atunci. N-a mai raspuns nici la emailuri, nici la telefoane sau la sms-uri. Pana la urma m-am saturat si i-am acordat calificativ negativ. Acum mi-a dat si el negativ din razbunare. Nu va recomand sub nicio forma sa colaborati cu el.
Acum astept raspunsul de la okazii, sa vad daca imi vor sterge negativul primit. Le-am trimis si emailurile pe care le-am trimis individului in cele doua saptamani si sper sa se rezolve problema.
cosmin_sm
****
****
Mesaje: 109
Membru din: 15 Aug 2007, 01:00
Localitate: satu mare

Mesaj de cosmin_sm »

bancnota cumparata de la Dorcu Ovidiu ( colectie_bani pe OKAZII si dracula.vlad pe EBAY ) perfect Unc. Uitati-va la poza.
La mailuri nu mai raspunde pentru suma de 45 ron.
Fişiere ataşate
P1060658.JPG
P1060658.JPG (93.49 KiB) Vizualizat de 24624 ori
Avatar utilizator
miguelito
****
****
Mesaje: 142
Membru din: 20 Apr 2008, 12:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de miguelito »

monezi57 de pe okazii - individ țâfnos, comunicare extrem de deficitară, inflexibil (la predare personală are pretenția să vii să-i bați la ușă), dă negativ fără avertisment. Recomand cu căldură... să-l evitați :)
sergiu
**
**
Mesaje: 26
Membru din: 15 Oct 2009, 11:47

Mesaj de sergiu »

bibi_steaua de pe ebay. A licitat la cateva bancnote si le-a castigat. In descrierea produsului scria clar ca trimit produsele doar recomandat(£6.50 in orice tara in afara UK). Dupa incheierea licitatilor ma intreaba daca nu ii pot trimite in plic simplu ca nu are rost sa plateasca atat de mult taxe postale pentru cateva bancnote. Ii explic ca PayPal cere ca produsele sa fie trimise recomandat si imi plateste dupa o destul de lunga perioada de timp. Ii trimit in bancnotele in plic recomandat si refuza sa le ridice de la posta. I-am verificat calificativele de cumparator si am observat ca nu sunt singurul vanzator care nu este multumit de colaborarea cu el.
Eu deja l-am blocat si nu mai poate licita la mine. Va recomand sa faceti acelasi lucru.
jones2m
*****
*****
Mesaje: 489
Membru din: 20 Mai 2011, 08:06
Localitate: TARGU MURES

Mesaj de jones2m »

Probabil crede ca 6,5 lire pentru o recomandata e un pret umflat. Primul soc a fost cand intrat intr-o posta in vestul europei a fost sa vad ce preturi au la servicile postale.
Ideea e ca fara tracking number nu se poate expedia aproape nimic nu de alta dar se FURA. E cam greu de explicat cum se poate asa ceva dar in Franta posta recunoaste oficial ca 10% din scrisorile simple care oricum costa cam 1-2 EURO sunt "pierdute"- adica furate sau distruse.

In situatia asta daca nu cumperi de o suma mare practic nu prea merita sa cumperi de pe ebay.
kommodore_ss
*****
*****
Mesaje: 368
Membru din: 18 Oct 2009, 13:14

Re: Lista persoanelor pe care va recomandam sa-i evitati

Mesaj de kommodore_ss »

Este o persoana la targul de la Sutu care vine destul de des, are mereu falsuri de 1 leu 1876, are doar 1 intr-o vitrina pe langa un 5 lei 1885(posibil fals si aceasta) si altele.
De fiecare data cand vinde una o inlocuieste imediat cu alta tot falsa.
A cerut 200 lei pe ea o data cand am intrebat.
Avatar utilizator
capa
******
******
Mesaje: 853
Membru din: 29 Iun 2009, 14:32
Localitate: Bucuresti, Romania

Re: Lista persoanelor pe care va recomandam sa-i evitati

Mesaj de capa »

kommodore_ss scrie:Este o persoana la targul de la Sutu care vine destul de des, are mereu falsuri de 1 leu 1876, are doar 1 intr-o vitrina pe langa un 5 lei 1885(posibil fals si aceasta) si altele.
De fiecare data cand vinde una o inlocuieste imediat cu alta tot falsa.
A cerut 200 lei pe ea o data cand am intrebat.
O vinde de buna sau de falsa/replica?
"Investiția, băiete, nu înseamnă a da, ci a lua." - Restul e tăcere (2007)
kommodore_ss
*****
*****
Mesaje: 368
Membru din: 18 Oct 2009, 13:14

Re: Lista persoanelor pe care va recomandam sa-i evitati

Mesaj de kommodore_ss »

La 200 de lei sigur de buna.
Are si falsuri la 5 lei bucata parca, din acelea ruginite.
cristi_g
****
****
Mesaje: 193
Membru din: 21 Dec 2006, 01:37
Localitate: bucuresti

Re: Lista persoanelor pe care va recomandam sa-i evitati

Mesaj de cristi_g »

kommodore_ss scrie:La 200 de lei sigur de buna.
Are si falsuri la 5 lei bucata parca, din acelea ruginite.
1Leu '76 cu 200 lei nu va da de gindit?poate doar sa fie extra tocit
kommodore_ss
*****
*****
Mesaje: 368
Membru din: 18 Oct 2009, 13:14

Re: Lista persoanelor pe care va recomandam sa-i evitati

Mesaj de kommodore_ss »

Eu doar dau de veste...
Scrie răspuns