PayPal

O 'bază de date' cu persoane pe care probabil e mai bine să le evitați când vindeți / cumpărați / faceți schimburi.

Moderatori: Deus, PRONUMISMATICA

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ambr0zie
*****
*****
Mesaje: 276
Membru din: 01 Apr 2014, 19:29

PayPal

Mesaj de ambr0zie »

Buna seara,
Rog pe domnii si doamnele care folosesc PayPal sa ma ajute cu o nelamurire.
Vreau sa trimit in afara tarii o suma de bani, prin PayPal. M-am trezit ca nu pot face de pe cardul meu pentru ca e BRD Maestro, fara cod CSC/CVV si PayPal nici nu ma lasa sa-l adaug.
Un prieten ma va ajuta, are MasterCard - l-a legat la contul lui de PaYPal , i-a tras deja vreo 6 lei (ceea ce e semn bun) si asteptam sa apara in tranzactii acel cod de 4 cifre, stiu ca dureaza putin, apoi cardul va fi activ

Dar acum ce urmeaza?
1. PayPal va sti sa traga din contul cardului sau trebuie "mutat" cumva din soldul cardului in soldul de PayPal si apoi trimis?
2. daca acel card e in lei, cum trimit x euro? stie PayPal singur sau trebuie cumva alimentat cardul cu euro?

Scuze daca-s intrebari tampite, dar nu am folosit PayPal deloc si pe net nu am gasit explicatii clare.
Nu vreau sa-l incurc nici pe amicul meu.

Cu stima,
Ultima oară modificat 27 Ian 2017, 11:55 de către ambr0zie, modificat 1 dată în total.
__________________
Primul om care a preferat să înjure decât să dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizației.
Mihai
******
******
Mesaje: 646
Membru din: 10 Ian 2005, 09:30
Localitate: Galati

Re: PayPal

Mesaj de Mihai »

Da, paypal "stie" sa traga lei :)
Nu trebuie sa transferati nimic, nicaieri. Puteti folosi in card in lei, nicio problema. Trebuie sa aveti in vedere insa un comision de transfer (4-5%, cred - pe aici) daca tb sa platiti 10 euro de pe in card in lei, faceti (grosso-modo): 10 x 4,5 x 1,05. Cam asta e la plata.
Avatar utilizator
ambr0zie
*****
*****
Mesaje: 276
Membru din: 01 Apr 2014, 19:29

Re: PayPal

Mesaj de ambr0zie »

Multumesc, m-ati lamurit.

Nu am lucrat cu sistemul asta.

Aveti idee cand vine codul ala de confirmare? Amicul meu a adaugat azi MasterCard-ul, i-a luat vreo 6 lei dar nu ii apare tranzactia sa vada codul.
Ultima oară modificat 27 Ian 2017, 11:55 de către ambr0zie, modificat 1 dată în total.
__________________
Primul om care a preferat să înjure decât să dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizației.
T.M.T.
*****
*****
Mesaje: 342
Membru din: 01 Apr 2009, 21:01

Re: PayPal

Mesaj de T.M.T. »

Dureaza aproximativ 2 zile iar suma debitata (6 lei) se scade din suma pe care trebuie s-o platiti prima data.
Puteti efectua plati in orice moneda. Paypal are un curs de schimb care contine bineinteles si un comision.
De regula suma maxima pe care o puteti plati de pe un card VISA cu descoperire este 500 euro sau echivalent.
Puteti solicita bancii unde aveti contul un al 2-lea card (de ex. VISA) cu care sa puteti face plati electronic.
Avatar utilizator
ambr0zie
*****
*****
Mesaje: 276
Membru din: 01 Apr 2014, 19:29

Re: PayPal

Mesaj de ambr0zie »

Asta am sa fac, ma gandesc ca nu imi strica si mie PayPal, dar amicul meu s-a oferit singur sa isi faca el, pe MasterCard :)

Nu e graba - domnul respectiv caruia trebuie sa-i dau suma nu ma grabeste, dar asta nu inseamna ca eu o sa ma lalai. Oricum nu este vorba de o suma atat de mare asa ca nu vor fi probleme.

Ma incurcasem tare din ce-am citit pe net (nu am nicio cunostinta care foloseste PayPal pentru plati). Intelesesem ca trebuie mutat cumva din card in soldul PayPal si ca nu stie sa efectueze conversia, ceea ce ar fi fost mai complicat pentru mine, dar daca e asa, nu e problema deloc.

Va multumesc tuturor.
__________________
Primul om care a preferat să înjure decât să dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizației.
Scrie răspuns