"Comanda minima"

O 'bază de date' cu persoane pe care probabil e mai bine să le evitați când vindeți / cumpărați / faceți schimburi.

Moderatori: Deus, PRONUMISMATICA

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ambr0zie
*****
*****
Mesaje: 276
Membru din: 01 Apr 2014, 19:29

"Comanda minima"

Mesaj de ambr0zie »

Buna ziua,
Acei dintre dvs care vand pe Okazii - sunt complet de acord ca va puneti o limita - "nu expediez colete sub 20-30-xx lei". Mi se pare corect.
Dar aveti aceasta regula si pentru predare personala? daca vrea cineva sa cumpere o piesa ieftina, si evident se deplaseaza cumparatorul pana unde vreti dvs, puneti plafon minim?
Ieri am patit o faza amuzanta - ma uit prin clasor si vad ca o moneda RPR nu prea imi placea (ieftina), o caut pe okazii, o gasesc in apropiere, schimb 2 vorbe cu vanzatorul ca sa stabilim cand si unde ne vedem, si imi tranteste ca are comanda minima de 50 de lei.
Nu avea nimic altceva care sa-mi trebuiasca, asa ca trebuia sa caut in alta parte sau sa cumpar piese de care n-am nevoie.
Nici eu, nici colectia mea nu stam in 50 de lei dar mi s-a parut comic de-acu.
Stiu, marfa omului e a lui, daca nu vrea s-o vanda decat unuia care merge in maini, nu are dreptul nimeni sa-l contrazica, dar numai mie mi se pare deplasat?
Cu stima,
__________________
Primul om care a preferat să înjure decât să dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizației.
Avatar utilizator
picard
******
******
Mesaje: 561
Membru din: 01 Dec 2007, 16:37
Localitate: BUCURESTI, Ploiesti

Re: "Comanda minima"

Mesaj de picard »

Am auzit ca unii nu se dau jos din pat nici pentru 50.000 de euro :shock:
Talerul şi mahmudeaua sunt a omului nebun.
Zimţii dă florin sunt solzii care dracu-i poartă-n spete.
Guldenul mare ca roata dîmprejur dă sfîrc la fete
La fel duce în ispită, firfiricul şi carboava
Ca şi filtrul dă amoriu picură-şi în sîn otrava,
Lira minte, rubla-nşeală, ţechinul te măsluieşte
Şi Mamona cînd vrei aur scuipă-n palme şi rînjeşte.
Avatar utilizator
ambr0zie
*****
*****
Mesaje: 276
Membru din: 01 Apr 2014, 19:29

Re: "Comanda minima"

Mesaj de ambr0zie »

Ca sa nu se interpreteze ca voiam cine stie ce piesa valorand de-o fisa de cafea, ce ma interesa era o moneda pe care cerea 12 lei intr-un VF.
In plus, nu am pretins sa vina omul la usa la mine, ci doar dupa ce am confirmat ca are treaba in orasul meu, ma deplasam eu frumos unde avea dumnealui treaba, faceam minunata tranzactie si gata.
Intr-un astfel de caz, dumneavoastra, cei care vindeti pe okazii, ati fi pretins comanda minima de 50 de lei?
__________________
Primul om care a preferat să înjure decât să dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizației.
Avatar utilizator
picard
******
******
Mesaje: 561
Membru din: 01 Dec 2007, 16:37
Localitate: BUCURESTI, Ploiesti

Re: "Comanda minima"

Mesaj de picard »

Tot ca sa nu se interpreteze trebuie sa adaug ca era vorba de spagi de 50.000 de euro. :D
Talerul şi mahmudeaua sunt a omului nebun.
Zimţii dă florin sunt solzii care dracu-i poartă-n spete.
Guldenul mare ca roata dîmprejur dă sfîrc la fete
La fel duce în ispită, firfiricul şi carboava
Ca şi filtrul dă amoriu picură-şi în sîn otrava,
Lira minte, rubla-nşeală, ţechinul te măsluieşte
Şi Mamona cînd vrei aur scuipă-n palme şi rînjeşte.
Avatar utilizator
Gabi_nt
*****
*****
Mesaje: 282
Membru din: 17 Aug 2016, 20:06

Re: "Comanda minima"

Mesaj de Gabi_nt »

ambr0zie scrie:Buna ziua,
Acei dintre dvs care vand pe Okazii - sunt complet de acord ca va puneti o limita - "nu expediez colete sub 20-30-xx lei". Mi se pare corect.
Dar aveti aceasta regula si pentru predare personala? daca vrea cineva sa cumpere o piesa ieftina, si evident se deplaseaza cumparatorul pana unde vreti dvs, puneti plafon minim?
Ieri am patit o faza amuzanta - ma uit prin clasor si vad ca o moneda RPR nu prea imi placea (ieftina), o caut pe okazii, o gasesc in apropiere, schimb 2 vorbe cu vanzatorul ca sa stabilim cand si unde ne vedem, si imi tranteste ca are comanda minima de 50 de lei.
Nu avea nimic altceva care sa-mi trebuiasca, asa ca trebuia sa caut in alta parte sau sa cumpar piese de care n-am nevoie.
Nici eu, nici colectia mea nu stam in 50 de lei dar mi s-a parut comic de-acu.
Stiu, marfa omului e a lui, daca nu vrea s-o vanda decat unuia care merge in maini, nu are dreptul nimeni sa-l contrazica, dar numai mie mi se pare deplasat?
Cu stima,

Ceva asemanator am patit si eu...
Cititi discutie "picanta":
vanzator: Buna ziua! Eu nu distribui prin curier. Distribui numai prin posta romana, in sistem ramburs, pentru ca este singurul sistem in care am incredere ca produsul ajunge cu bine la destinatie, si nu se ,,rataceste " pe traseu. Nu am timp de intalniri prin oras pentru distribuiri directe, mai ales pe frigul asta. Nu primesc vizite la domiciliu. Daca sunteti de acord cu cele aratate, licitati, daca nu, nu. Toate cele bune!Cu stima.
eu: Multumesc pentru amabilitatea de a-mi raspunde. Si eu vreau ca lucrurile sa fie OK. Eu insa prefer sa vad piesele pe care le cumpar (chiar daca nu sunt foarte pretioase). Dvs aveti in oferta piese foarte bine ingrijite care ma intereseaza. Sper ca dupa ce va trece perioada aceasta rece sa ne putem intalni in ORAS1 ( eu sunt din ORAS2 dar trec cam o data pe luna prin orasul dvs) si sa le cumpar. O zi buna va doresc si daca e OK sa-mi spuneti cand sa licitez.
vanzator: Mi se pare o insistenta ciudata, de-a dreptul ,,libidinoasa" , sunteti ,,pe invers"? Nu cumva vreti sa si ,,probati" moneda pana acasa si inapoi, sa vedeti daca ,,va strange" la buzunar, sa nu va faca ,,bataturi"?.
Banii cumpara obiecte. Cultura le transforma in lux.
Avatar utilizator
ambr0zie
*****
*****
Mesaje: 276
Membru din: 01 Apr 2014, 19:29

Re: "Comanda minima"

Mesaj de ambr0zie »

Ar trebui sa se ia de mana cu vanzatorul "meu" si sa se duca invartIndu-se.
Eu cand cumpar de la un vanzator nou, de obicei am o discutie scurta. Daca vad ca nu are nicio urma de respect /probleme cu gramatica/SCRIS EXCLUSIV CU MAJUSCULE etc, la revedere.
Mai vazusem candva piese interesante la un vanzator, care spunea in anuntul de okazii ca vinde cu ramburs, l-am intrebat, frumos, daca trimite prin curier si raspunsul a fost simplu PLATA SE FACE IN AVANS . Eu aud si vad destul de bine, asa ca m-am orientat spre alte oferte.

Prefer sa dau cu 10% mai mult unui vanzator cu care colaborez cu placere si la care stiu ca mai apelez in viitor cu aceeasi placere.

Daca nu avea mama raritatilor, orientati-va (desi sigur ati facut-o) spre altii. Si chiar de avea.
Va spun sincer ca am in colectie piese de la oameni care nu mi-s dragi deloc si parca ma uit la ele cu scarba.
__________________
Primul om care a preferat să înjure decât să dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizației.
gabriel1981
**
**
Mesaje: 38
Membru din: 29 Mar 2014, 19:30

Re: "Comanda minima"

Mesaj de gabriel1981 »

Eu prefer sa dau chiar si dublu vanzatorilor corecti,pe okazii sunt cateva piese frumoase,adica declarate top de catre vanzatori.
La rugamintea mea sa pot vedea foto mai clare nici macar nu mi se raspunde.
Scrie răspuns